Úterý 7. července 2020, svátek má Bohuslava
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 7. července 2020 Bohuslava

Rozestavěný dům pojistěte na jeho budoucí hodnotu

aktualizováno 
Rozhodli jste se postavit si dům. Jedna z mnoha věcí, na které nesmíte zapomenout, je i pojištění stavby. Dobře promyslete, jaká rizika mohou váš majetek ohrozit. Nemusí to být jen vandalové a zloději.
Na pojištění stavby domu nešetřete.

Na pojištění stavby domu nešetřete. | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny doporučují, aby si klient v okamžiku, kdy začne stavět, dům pojistil na jeho budoucí hodnotu. Jak dům postupně roste, zvyšuje se jeho hodnota, a vy byste tak museli každou chvíli navštěvovat pojišťovnu a žádat o změnu smlouvy, respektive o navýšení pojistné částky.

Některé pojišťovny nabízejí k ceně pojištění domu ve výstavbě také různé bonusy a výhody, které zachovají i po kolaudaci domu. Se zvýhodněnou slevou se setkáte například u Generali či Allianz, která vám poskytne pojištění nemovitosti ve výstavbě za zvýhodněnou sazbu pojištění po dobu výstavby pět let. U ČSOB získáte 30procentní slevu z pojištění a Kooperativa vám dá slevu 25 procent.

Stavbu musíte zabezpečit

Se stavbou pojistíte současně i stavební materiál, mechanizaci, přípojky a zařízení staveniště. Jednou smlouvou si tak můžete pojistit i veškeré vedlejší stavby, například garáž, bazén, oplocení, opěrné zdi, stodoly, studnu.

Je však nutné, abyste dodrželi podmínky zabezpečení a to jak na pozemku či zahradě, tak přímo v domě. Rozhodně byste neměli zapomenout na zabezpečení stavby.

"Doporučujeme nemovitost ve výstavbě chránit plotem vyšším než 1,5 metru proti odcizení stavebních součástí a stavebního materiálu, které jsou umístěny mimo uzavřenou stavbu. To platí i v případě úmyslného poškození nebo zničení stavebních součástí," upozorňuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Pojištění kryje desítky rizik

Vždy pečlivě promyslete, jaká rizika chcete mít pojištěna. Nabídka pojišťoven je široká a jistě se domluvíte na pokrytí všech rizik, která váš dům mohou ohrozit.

Tip

Pojišťovny nabízí k majetkovému pojištění také asistenční služby. V případě škody pojišťovna nejen vyplatí peníze, ale také pomůže odstranit její následky.

"Ve fázi rozestavěné stavby rozhodně doporučujeme připojištění odcizení a vandalismu, protože zvláště novostavby se stávají cílem zlodějů a v zimě dočasným útočištěm pro bezdomovce. S ohledem na lokalitu je pak dobré zvážit i připojištění proti povodni a záplavě. V místech s nestálejší elektrickou rozvodní sítí je možné uzavřít i připojištění pro případ zkratu a přepětí," doporučuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Rizika, proti kterým byste se měli pojistit

 • požár, přímý úder blesku, výbuch, kouř, pád letadla, náraz vozidla, aerodynamický třesk,

 • voda z vodovodního nebo kanalizačního potrubí, lom trubky (lomem nebo mrazem),

 • vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu,

 • škody způsobené zkratem nebo přepětím na elektromotorech sloužících provozu pojištěné budovy (např. elektromotor čerpadla),

 • násilné odcizení stavebních součástí,

 • krádež vloupáním, loupež stavebního materiálu a drobné stavební techniky,

 • škody způsobené vandalismem,

 • škody způsobené povodní, sesuvem půdy a zřícením skal, zemětřesením, lavinou,

 • škody způsobené nepřímým úderem blesku a přepětím (zkrat na elektronických přístrojích nebo zařízeních, případně elektronických prvcích a součástkách v důsledku přepětí anebo indukce jakožto následku přímého úderu blesku),

 • sklo pro případ rozbití - skleněné stavební součásti (okna, prosklené dveře, skleněné stěny), včetně nákladů na speciální úpravu skla (malbu, nápisy), na lešení, montáž a demontáž stavebních součástí nutná k provedení opravy rozbitého skla apod.,

 • pojištění odpovědnosti občana – vlastníka, držitele nebo nájemce nemovitosti – za škodu včetně nemovitosti ve stavbě a včetně odpovědnosti vlastníka nebo opatrovatele drobných domácích zvířat a ochočených zvířat.

Zdroj: Generali

Ověřte si, jestli má firma, která vám dům staví, sjednáno pojištění odpovědnosti podnikatele. Pokud by řemeslníci na stavbě něco zničili, byly by škody primárně uhrazeny z tohoto pojištění.

Dům je hotov, pojistěte domácnost i zahradu

I přesto, že jste měli dům už od počátku stavby pojištěn na konečnou hodnotu, je vhodné po jeho kolaudaci provést revizi smlouvy. "Mnohdy během stavby dochází k dílčím stavebním a konstrukčním úpravám. Pokud klient aktualizuje smlouvu poté, co stavbu dokončil, rozhodně neudělá chybu," doporučuje Jan Marek z České pojišťovny.

Zároveň je čas pojistit si i domácnost. "Často se setkáváme s tím, že lidé zaměňují pojištění nemovitosti a domácnosti. Pojištění nemovitosti se vztahuje ke stavbě jako takové, ke všem stavebním součástem a drobným stavbám na stejném pozemku, které jsou zanesené do pojistné smlouvy. A pojištění domácnosti kryje škody na vybavení, jako je například nábytek, elektronika, ale také oblečení, knihy apod.," vysvětluje Jiří Cívka z Generali.

Do pojistky domácnosti nezapomeňte zahrnout všechny její hodnotnější součásti. Pokud vlastníte i nějaká hodnotná umělecká díla, v pojistce je jmenovitě uveďte.

Nepodceňujte hodnotu svého majetku. Do pojištění zahrňte i příbory

Často lidé hodnotu své domácnosti pouze odhadují, nebo posuzují podle stáří věcí, aniž by si uvědomili, že pojištění se sjednává na novou hodnotu, což ve většině případů vede ke značnému podhodnocení.

Pokud se chcete podpojištění vyhnout a pojistnou částku nastavit správně, nabízíme vám jednoduchý recept. Udělejte si soupis všech věcí, které chcete pojistit, včetně všech "drobností", jako jsou knihy, CD, nádobí, květiny, oblečení, obuv. Potom si vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte hodnotu všeho na seznamu.

Máte-li u domu i zahradu, můžete si ji též pojistit. Toto pojištění dnes běžně nabízí více pojišťoven. Pojištění kryje škody na okrasných dřevinách, jezírkách, pevně zapuštěných bazénech a podobně.

 • Nejčtenější

Peníze zapomněla v bankomatu, poctivého nálezce odmítli v bance i na úřadě

Stát se to může každému z nás. Jsme zamyšlení, roztržití nebo nám zrovna zazvoní telefon a tak transakci u bankomatu...

Začínali s jedním starým traktorem, dnes mají obrat deset milionů

Nikoho by ani nenapadlo, že se pouze čtyři členové rodiny starají o dvě stě býčků a krav a obdělávají 250 hektarů půdy....

Kolik kdo dnes vydělává? A jak naše mzdy ovlivní krize?

Průměrná mzda se v prvním čtvrtletí letošního roku zvýšila na 34 077 korun. Kdo na průměrnou mzdu dosáhl a kde se...

Poradna: může zaměstnavatel chtít vědět, kam pojedu na dovolenou?

S ústupem pandemie koronaviru se opět otevírají hranice. Vycestovat na dovolenou do ciziny je již možné. Nemusí to být...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vysněná dovolená se nekonala, přesto má zaplatit 24 tisíc. Jak se bránit?

Když si objednáme zájezd u cestovní kanceláře, očekáváme, že ta se o vše postará a my nemusíme nic řešit. Jak ovšem...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

Schizofrenní žena, nechtěná emigrace. Zachránila ho Nemocnice na kraji města

Premium Kde je hranice skutečné lásky? Kdy končí vztah a začíná tyranie? Ladislav Chudík na tyto otázky dlouhé roky marně...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

 • Další z rubriky

Povinné ručení: sazby se řídí až podle dvaceti kritérií a ceny rostou

Klasické ceníky na povinné ručení? Zapomeňte. Pojišťovny zajímá, komu půjčujete vůz, kde bydlíte, kolik máte dětí a...

Stará pojistka škodu na majetku nemusí pokrýt. Podpojištění je zrádné

Pojištění nemovitosti je správný krok, skrytou hrozbou některých pojistek však může být tzv. podpojištění. V případě...

Co dělat, když živly poškodí majetek a jak ho co nejlépe ochránit

Počasí je nyní velmi nevyzpytatelné. Sucho vystřídaly přívalové deště a řada majitelů nemovitostí nyní řeší následky...

Pojišťovny reagují na situaci. Většina vyplatí pojistku i kvůli covid-19

Lidem, kteří onemocní nemocí covid-19 a mají sjednáno životní pojištění, většina českých pojišťoven vyplatí pojistné...

Advantage Consulting, s.r.o.
OPERÁTOR MONTÁŽE (ŽENY I MUŽI)

Advantage Consulting, s.r.o.
Kraj Vysočina
nabízený plat: 20 000 - 25 000 Kč

Najdete na iDNES.cz