Rozestavěný dům pojistěte na jeho budoucí hodnotu

aktualizováno 
Rozhodli jste se postavit si dům. Jedna z mnoha věcí, na které nesmíte zapomenout, je i pojištění stavby. Dobře promyslete, jaká rizika mohou váš majetek ohrozit. Nemusí to být jen vandalové a zloději.
Na pojištění stavby domu nešetřete.

Na pojištění stavby domu nešetřete. | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny doporučují, aby si klient v okamžiku, kdy začne stavět, dům pojistil na jeho budoucí hodnotu. Jak dům postupně roste, zvyšuje se jeho hodnota, a vy byste tak museli každou chvíli navštěvovat pojišťovnu a žádat o změnu smlouvy, respektive o navýšení pojistné částky.

Některé pojišťovny nabízejí k ceně pojištění domu ve výstavbě také různé bonusy a výhody, které zachovají i po kolaudaci domu. Se zvýhodněnou slevou se setkáte například u Generali či Allianz, která vám poskytne pojištění nemovitosti ve výstavbě za zvýhodněnou sazbu pojištění po dobu výstavby pět let. U ČSOB získáte 30procentní slevu z pojištění a Kooperativa vám dá slevu 25 procent.

Stavbu musíte zabezpečit

Se stavbou pojistíte současně i stavební materiál, mechanizaci, přípojky a zařízení staveniště. Jednou smlouvou si tak můžete pojistit i veškeré vedlejší stavby, například garáž, bazén, oplocení, opěrné zdi, stodoly, studnu.

Je však nutné, abyste dodrželi podmínky zabezpečení a to jak na pozemku či zahradě, tak přímo v domě. Rozhodně byste neměli zapomenout na zabezpečení stavby.

"Doporučujeme nemovitost ve výstavbě chránit plotem vyšším než 1,5 metru proti odcizení stavebních součástí a stavebního materiálu, které jsou umístěny mimo uzavřenou stavbu. To platí i v případě úmyslného poškození nebo zničení stavebních součástí," upozorňuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Pojištění kryje desítky rizik

Vždy pečlivě promyslete, jaká rizika chcete mít pojištěna. Nabídka pojišťoven je široká a jistě se domluvíte na pokrytí všech rizik, která váš dům mohou ohrozit.

Tip

Pojišťovny nabízí k majetkovému pojištění také asistenční služby. V případě škody pojišťovna nejen vyplatí peníze, ale také pomůže odstranit její následky.

"Ve fázi rozestavěné stavby rozhodně doporučujeme připojištění odcizení a vandalismu, protože zvláště novostavby se stávají cílem zlodějů a v zimě dočasným útočištěm pro bezdomovce. S ohledem na lokalitu je pak dobré zvážit i připojištění proti povodni a záplavě. V místech s nestálejší elektrickou rozvodní sítí je možné uzavřít i připojištění pro případ zkratu a přepětí," doporučuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Rizika, proti kterým byste se měli pojistit

 • požár, přímý úder blesku, výbuch, kouř, pád letadla, náraz vozidla, aerodynamický třesk,

 • voda z vodovodního nebo kanalizačního potrubí, lom trubky (lomem nebo mrazem),

 • vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu,

 • škody způsobené zkratem nebo přepětím na elektromotorech sloužících provozu pojištěné budovy (např. elektromotor čerpadla),

 • násilné odcizení stavebních součástí,

 • krádež vloupáním, loupež stavebního materiálu a drobné stavební techniky,

 • škody způsobené vandalismem,

 • škody způsobené povodní, sesuvem půdy a zřícením skal, zemětřesením, lavinou,

 • škody způsobené nepřímým úderem blesku a přepětím (zkrat na elektronických přístrojích nebo zařízeních, případně elektronických prvcích a součástkách v důsledku přepětí anebo indukce jakožto následku přímého úderu blesku),

 • sklo pro případ rozbití - skleněné stavební součásti (okna, prosklené dveře, skleněné stěny), včetně nákladů na speciální úpravu skla (malbu, nápisy), na lešení, montáž a demontáž stavebních součástí nutná k provedení opravy rozbitého skla apod.,

 • pojištění odpovědnosti občana – vlastníka, držitele nebo nájemce nemovitosti – za škodu včetně nemovitosti ve stavbě a včetně odpovědnosti vlastníka nebo opatrovatele drobných domácích zvířat a ochočených zvířat.

Zdroj: Generali

Ověřte si, jestli má firma, která vám dům staví, sjednáno pojištění odpovědnosti podnikatele. Pokud by řemeslníci na stavbě něco zničili, byly by škody primárně uhrazeny z tohoto pojištění.

Dům je hotov, pojistěte domácnost i zahradu

I přesto, že jste měli dům už od počátku stavby pojištěn na konečnou hodnotu, je vhodné po jeho kolaudaci provést revizi smlouvy. "Mnohdy během stavby dochází k dílčím stavebním a konstrukčním úpravám. Pokud klient aktualizuje smlouvu poté, co stavbu dokončil, rozhodně neudělá chybu," doporučuje Jan Marek z České pojišťovny.

Zároveň je čas pojistit si i domácnost. "Často se setkáváme s tím, že lidé zaměňují pojištění nemovitosti a domácnosti. Pojištění nemovitosti se vztahuje ke stavbě jako takové, ke všem stavebním součástem a drobným stavbám na stejném pozemku, které jsou zanesené do pojistné smlouvy. A pojištění domácnosti kryje škody na vybavení, jako je například nábytek, elektronika, ale také oblečení, knihy apod.," vysvětluje Jiří Cívka z Generali.

Do pojistky domácnosti nezapomeňte zahrnout všechny její hodnotnější součásti. Pokud vlastníte i nějaká hodnotná umělecká díla, v pojistce je jmenovitě uveďte.

Nepodceňujte hodnotu svého majetku. Do pojištění zahrňte i příbory

Často lidé hodnotu své domácnosti pouze odhadují, nebo posuzují podle stáří věcí, aniž by si uvědomili, že pojištění se sjednává na novou hodnotu, což ve většině případů vede ke značnému podhodnocení.

Pokud se chcete podpojištění vyhnout a pojistnou částku nastavit správně, nabízíme vám jednoduchý recept. Udělejte si soupis všech věcí, které chcete pojistit, včetně všech "drobností", jako jsou knihy, CD, nádobí, květiny, oblečení, obuv. Potom si vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte hodnotu všeho na seznamu.

Máte-li u domu i zahradu, můžete si ji též pojistit. Toto pojištění dnes běžně nabízí více pojišťoven. Pojištění kryje škody na okrasných dřevinách, jezírkách, pevně zapuštěných bazénech a podobně.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl...

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam

Ilustrační snímek

O tři až pět procent víc zaplatí letos řidiči v průměru za povinné ručení. A kdo měl nehodu nebo patří do rizikové...

Fakta o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku

Fakta o plánovaném navýšení rodičovského příspěvku

Kurzy.cz Na podzim rodiče malých dětí do čtyř let dostali veřejný příslib o navýšení rodičovského příspěvku ze současných 220.00...

Najdete na iDNES.cz