Neděle 29. ledna 2023, svátek má Zdislava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 29. ledna 2023 Zdislava

Rozestavěný dům pojistěte na jeho budoucí hodnotu

Rozhodli jste se postavit si dům. Jedna z mnoha věcí, na které nesmíte zapomenout, je i pojištění stavby. Dobře promyslete, jaká rizika mohou váš majetek ohrozit. Nemusí to být jen vandalové a zloději.
Na pojištění stavby domu nešetřete.

Na pojištění stavby domu nešetřete. | foto: Profimedia.cz

Pojišťovny doporučují, aby si klient v okamžiku, kdy začne stavět, dům pojistil na jeho budoucí hodnotu. Jak dům postupně roste, zvyšuje se jeho hodnota, a vy byste tak museli každou chvíli navštěvovat pojišťovnu a žádat o změnu smlouvy, respektive o navýšení pojistné částky.

Některé pojišťovny nabízejí k ceně pojištění domu ve výstavbě také různé bonusy a výhody, které zachovají i po kolaudaci domu. Se zvýhodněnou slevou se setkáte například u Generali či Allianz, která vám poskytne pojištění nemovitosti ve výstavbě za zvýhodněnou sazbu pojištění po dobu výstavby pět let. U ČSOB získáte 30procentní slevu z pojištění a Kooperativa vám dá slevu 25 procent.

Stavbu musíte zabezpečit

Se stavbou pojistíte současně i stavební materiál, mechanizaci, přípojky a zařízení staveniště. Jednou smlouvou si tak můžete pojistit i veškeré vedlejší stavby, například garáž, bazén, oplocení, opěrné zdi, stodoly, studnu.

Je však nutné, abyste dodrželi podmínky zabezpečení a to jak na pozemku či zahradě, tak přímo v domě. Rozhodně byste neměli zapomenout na zabezpečení stavby.

"Doporučujeme nemovitost ve výstavbě chránit plotem vyšším než 1,5 metru proti odcizení stavebních součástí a stavebního materiálu, které jsou umístěny mimo uzavřenou stavbu. To platí i v případě úmyslného poškození nebo zničení stavebních součástí," upozorňuje Renata Čapková z České podnikatelské pojišťovny.

Pojištění kryje desítky rizik

Vždy pečlivě promyslete, jaká rizika chcete mít pojištěna. Nabídka pojišťoven je široká a jistě se domluvíte na pokrytí všech rizik, která váš dům mohou ohrozit.

Tip

Pojišťovny nabízí k majetkovému pojištění také asistenční služby. V případě škody pojišťovna nejen vyplatí peníze, ale také pomůže odstranit její následky.

"Ve fázi rozestavěné stavby rozhodně doporučujeme připojištění odcizení a vandalismu, protože zvláště novostavby se stávají cílem zlodějů a v zimě dočasným útočištěm pro bezdomovce. S ohledem na lokalitu je pak dobré zvážit i připojištění proti povodni a záplavě. V místech s nestálejší elektrickou rozvodní sítí je možné uzavřít i připojištění pro případ zkratu a přepětí," doporučuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Rizika, proti kterým byste se měli pojistit

požár, přímý úder blesku, výbuch, kouř, pád letadla, náraz vozidla, aerodynamický třesk,

voda z vodovodního nebo kanalizačního potrubí, lom trubky (lomem nebo mrazem),

vichřice, krupobití, tíha sněhu, pád stromu,

škody způsobené zkratem nebo přepětím na elektromotorech sloužících provozu pojištěné budovy (např. elektromotor čerpadla),

násilné odcizení stavebních součástí,

krádež vloupáním, loupež stavebního materiálu a drobné stavební techniky,

škody způsobené vandalismem,

škody způsobené povodní, sesuvem půdy a zřícením skal, zemětřesením, lavinou,

škody způsobené nepřímým úderem blesku a přepětím (zkrat na elektronických přístrojích nebo zařízeních, případně elektronických prvcích a součástkách v důsledku přepětí anebo indukce jakožto následku přímého úderu blesku),

sklo pro případ rozbití - skleněné stavební součásti (okna, prosklené dveře, skleněné stěny), včetně nákladů na speciální úpravu skla (malbu, nápisy), na lešení, montáž a demontáž stavebních součástí nutná k provedení opravy rozbitého skla apod.,

pojištění odpovědnosti občana – vlastníka, držitele nebo nájemce nemovitosti – za škodu včetně nemovitosti ve stavbě a včetně odpovědnosti vlastníka nebo opatrovatele drobných domácích zvířat a ochočených zvířat.

Zdroj: Generali

Ověřte si, jestli má firma, která vám dům staví, sjednáno pojištění odpovědnosti podnikatele. Pokud by řemeslníci na stavbě něco zničili, byly by škody primárně uhrazeny z tohoto pojištění.

Dům je hotov, pojistěte domácnost i zahradu

I přesto, že jste měli dům už od počátku stavby pojištěn na konečnou hodnotu, je vhodné po jeho kolaudaci provést revizi smlouvy. "Mnohdy během stavby dochází k dílčím stavebním a konstrukčním úpravám. Pokud klient aktualizuje smlouvu poté, co stavbu dokončil, rozhodně neudělá chybu," doporučuje Jan Marek z České pojišťovny.

Rada

Pojišťovny klientům doporučují, aby přibližně jednou za tři roky provedli vlastní inventuru pojistných smluv a reálně vyhodnotili, zda v jejich majetkových poměrech nedošlo k výraznému posunu.

Zároveň je čas pojistit si i domácnost. "Často se setkáváme s tím, že lidé zaměňují pojištění nemovitosti a domácnosti. Pojištění nemovitosti se vztahuje ke stavbě jako takové, ke všem stavebním součástem a drobným stavbám na stejném pozemku, které jsou zanesené do pojistné smlouvy. A pojištění domácnosti kryje škody na vybavení, jako je například nábytek, elektronika, ale také oblečení, knihy apod.," vysvětluje Jiří Cívka z Generali.

Do pojistky domácnosti nezapomeňte zahrnout všechny její hodnotnější součásti. Pokud vlastníte i nějaká hodnotná umělecká díla, v pojistce je jmenovitě uveďte.

Nepodceňujte hodnotu svého majetku. Do pojištění zahrňte i příbory

Často lidé hodnotu své domácnosti pouze odhadují, nebo posuzují podle stáří věcí, aniž by si uvědomili, že pojištění se sjednává na novou hodnotu, což ve většině případů vede ke značnému podhodnocení.

Pokud se chcete podpojištění vyhnout a pojistnou částku nastavit správně, nabízíme vám jednoduchý recept. Udělejte si soupis všech věcí, které chcete pojistit, včetně všech "drobností", jako jsou knihy, CD, nádobí, květiny, oblečení, obuv. Potom si vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte hodnotu všeho na seznamu.

Máte-li u domu i zahradu, můžete si ji též pojistit. Toto pojištění dnes běžně nabízí více pojišťoven. Pojištění kryje škody na okrasných dřevinách, jezírkách, pevně zapuštěných bazénech a podobně.

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Ještě jí není ani pětadvacet a už podniká. Našla díru na trhu

Ještě jako studentka textilní fakulty vymyslela moderní a ekologický způsob praní prádla, prací papírek. Když na vývoj...

V cenách bytů jsme předběhli i Německo, nájmy zdraží, říká analytik

Přehřátý trh s nemovitostmi si o pokles cen říkal už dlouho. Předpověď, že k tomu dojde během pandemie covidu, se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Roční úspora 6 300 Kč a slušná renta. Češi by měli ve spoření na penzi přidat

Odborníci doporučují, abychom si na stáří během produktivního života našetřili alespoň dva miliony korun. Počty...

Všechny zprávy zdarma a fikce doručení. Časté mýty kolem datových schránek

V průběhu prvního čtvrtletí zřídí stát všem živnostníkům a nepodnikajícím právnickým osobám elektronickou datovou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdo musí do konce ledna podat daňové přiznání k dani z nemovitých věcí

Blíží se konec ledna a s ním i uzávěrka pro daňové přiznání k dani z nemovitostí. Vyplněný formulář se podává pouze...

Několik lidí se dostalo na dotyk ke klenotům. Hrad je označil za odborníky

Premium Zatímco jiní mrzli v několikahodinových frontách venku před katedrálou svatého Víta, aby z několika metrů spatřili na...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Fotbal se mění, Slavia také. Trpišovský exkluzivně o trendech i návratu Stancia

Premium Když se ve chvilce volna vyrazil projít po pískovcových útesech a díval se, jak do skal narážejí mořské vlny, hlavou mu...

Pojistné perličky roku 2022: Pes přidal plyn i na vině byl páv v říji

Pojišťovny rok co rok zaznamenávají nejrůznější pojistné události. Jejich aktéři popisují své životní karamboly a...

KOMENTÁŘ: Co je horší než nárůst výdajů? Pokles příjmů

Existuje vůbec něco, co v tomto roce nezdražilo? Vyšší cena energií se promítá prakticky do všeho. Popasovat se s...

Sonda: Porovnali jsme životní pojistky a sestavili žebříček nejlepších

O každou pojistku je dobré se starat, i o tu životní. Pokud jste ji uzavřeli před několika lety nebo je smlouva ještě...

Neplaťte zbytečně. Co musíte vědět o povinném ručení a co si ohlídat?

Advertorial Máte pocit, že o povinném ručení víte všechno? Existují omyly, které vám mohou způsobit velké potíže. Jak se jich...

Přání bank je vyslyšeno. Za předčasné splacení hypotéky si lidé připlatí

Premium Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se změní. Banky si budou moci účtovat nejen administrativní náklady v...

Evropu čeká nemovitostní zvrat, varují experti. Hrozí potíže s financemi

Problémy s financováním exkluzivních staveb v evropských metropolích naznačují, že by Evropu mohl na realitním trhu...

Z šestnáctileté dívky se vlivem vzácného onemocnění stala stařenka

Raizel Grace Calago z Filipín se ještě před dvěma lety účastnila soutěže krásy. Dnes ale vypadá jako padesátiletá žena...

Zemřel hudebník Petr Hošek, hlas a tvář punkové kapely Plexis

Ve věku nedožitých 56 let zemřel po krátké nemoci Petr Hošek, zakladatel a hlavní tvář legendární pražské punkové...

Evu Decastelo mi kdysi vyfoukl Ruppert, měl větší tah na branku, říká Třeštík

Fotograf Tomáš Třeštík vyměnil loni spisovatelku Radku Třeštíkovou, se kterou má dvě děti, za novou partnerku,...