Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Voda poničila dům, pojišťovna odmítla uhradit celou škodu. Pomohl až ombudsman

Pokud jsme pojištěni, počítáme s tím, že v případě nehody, úrazu, nemoci, krádeže, živelní pohromy či jiné pojistné události vyplacené plnění vyřeší nebo alespoň zmírní naše finanční ztráty. Ne vždy ale musíme být spokojeni s tím, co je pojišťovna ochotna uhradit. Řadu těchto situací může vyřešit ombudsman České asociace pojišťoven (ČAP).
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vylitý rybník zcela zničil plot a poškodil starší rodinný dům. Majitelka měla nemovitost řádně pojištěnou, a tak předpokládala, že opravu, vyčíslenou na něco přes dvě stě tisíc, uhradí z pojistného plnění. Spletla se. Pojišťovna vyplatila jen dvacet tisíc korun, zbytek nároku zamítla s odůvodněním, že dům byl ve špatném technickém stavu. S tím se ale mladá žena nesmířila a obrátila se na ombudsmana ČAP.

„My jsme pojišťovně doporučili zvážit možnost zpracování odborného posudku ohledně příčiny vzniku škodné události, což pojistitel akceptoval a svůj závěr přehodnotil. V rámci smírného řešení sporu nabídl, že navrhovatelce vyplatí polovinu požadovaného doplatku, 95 134 Kč,“ informuje ombudsmanka ČAP Alena Macková o sporu, který se nakonec podařilo vyřešit.

A ještě jeden příběh ze života, bohužel tragický. Řidička způsobila smrt chodkyně a v rámci trestního řízení jí, kromě jiného, byla uložena povinnost nahradit pozůstalému újmu za duševní útrapy při usmrcení ve výši 400 tisíc korun.

Běžně se tyto náhrady vyplácejí z povinného ručení viníka nehody. V tomto případě ale pojišťovna plnění odmítla. Důvod? Výrok rozsudku o náhradě újmy pojistitele nezavazuje k plnění a uplatnění nároku mu nebylo včas oznámeno.

„V rámci ADR (alternative dispute resolution neboli mimosoudní řešení, pozn. red.) došlo k uzavření dohody a bylo vyplaceno plnění ve výši 400 000 Kč,“ uvádí ombudsmanka.

Kdo je ombudsman pojišťoven

Kancelář ombudsmana České asociace pojišťoven je jedním ze subjektů pověřených ministerstvem průmyslu a obchodu k mimosoudnímu řešení spotřebitelských sporů podle zákona na ochranu spotřebitele, a to v oblasti pojištění, u nichž není dána působnost finančního arbitra. Zjednodušeně řečeno, zahrnuje řešení všech spotřebitelských sporů z pojištění s výjimkou životního pojištění.

Svou činnost zahájila 1. února 2019 a podle nejnovějšího průzkumu ji Češi znají. Pokud by měli problém s pojišťovnou, je to právě asociace, na kterou by se obrátilo 38 % respondentů. Kancelář ombudsmana by byla volbou pro téměř čtvrtinu účastníků průzkumu.

„Kancelář ombudsmana ČAP byla založena na ochranu spotřebitele. Jejím posláním je zajistit nestranné, neformální (a tím i rychlejší), spravedlivé a pro obě strany přijatelné mimosoudní řešení spotřebitelských sporů,“ vysvětluje Macková.

V roce 2021 řešila Kancelář ombudsmana ČAP 207 sporů klientů s pojišťovnami, v 86 % případů šlo o problémy s likvidací pojistné události, nevyplacení pojistného plnění nebo nespokojenost s jeho výší. Nejčastěji se týkaly pojištění nemoci a úrazů. Ke smíru pak došlo v téměř třetině sporů.

„Průměrná doba řešení sporu byla 41 dní. V porovnání s řízením před soudem je to několikanásobně kratší doba. To je však jen jedna z mnoha výhod mimosoudního řešení sporů intervencí Ombudsmana ČAP. Můžeme s potěšením konstatovat, že pojišťovny dohodnuté řešení vždy respektují,“ shrnuje Alena Macková.

Pojištěné nemovitosti, nepojištěné životy

Podle aktuálního průzkumu České asociace pojišťoven má každý Čech sjednáno alespoň jedno pojištění. Nejčastěji přitom jde pojištění domácnosti, které má 65 % populace. Druhé nejčastěji uzavírané pojištění je pojištění staveb, které má 55 % respondentů.

Domovy tedy většinou pojištěné máme, často ale ne dostatečně. Analýza ČAP varuje, že správnou výši pojistného plnění má nastavenu jen asi třetina smluv.

„Z detailních dat našich členů vyplynulo, že nejčastější výše podpojištění činí mezi 20 % a 49 %, což je znepokojivé. A ještě znepokojivější je, že 15 % smluv dosahuje dokonce více než 50% podpojištění. Při takovém podpojištění dostanou klienti v případě pojistné události bohužel nanejvýš jen polovinu skutečně vzniklé škody,“ upozorňuje Petr Jedlička, pojistný analytik České asociace pojišťoven.

Třetím nejčastěji sjednaným pojištěním je životní pojištění, které má podle průzkumu každý druhý Čech. Dalších 44 % se pak pojištěním finančně chrání pro případ úrazu.

„Dlouhodobě platí, že Češi si raději pojistí majetek než život. A letošní data to opět potvrzují,“ upřesňuje analytik. Přitom výpadek příjmu může pro domácnost znamenat nemalé problémy.

„Zejména v dnešní době, kdy významně roste inflace, dochází ke zdražování energií i spotřebního zboží a ekonomové varují před pádem životní úrovně pro statisíce lidí, je důležité vědět, že bez ohledu na to, co budoucnost přinese, je po té finanční stránce zajištěná,“ uzavírá Petr Jedlička.

Nejste spokojeni s vyřízením pojistné události?

  • Svůj návrh musíte nejprve písemně uplatnit u pojistitele, pokud neuspějete, můžete se obrátit na ombudsmana ČAP.
  • Mimosoudní řešení sporu u ombudsmana je bezplatné.
  • Podmínkou pro zahájení mimosoudního řešení spotřebitelského sporu je skutečnost, že ve sporu dosud nerozhodl soud ani nebylo zahájeno soudní řízení.
  • Návrh podejte nejpozději do jednoho roku ode dne, kdy jste uplatnili své právo u pojistitele nebo pojišťovacího zprostředkovatele poprvé.
  • Návrh lze zaslat poštou nebo podat i elektronicky, prostřednictvím formuláře podepsaného uznávaným elektronickým podpisem nebo zaslaného prostřednictvím datové schránky.
  • V návrhu uveďte identifikační údaje stran sporu, popište, v čem spatřujete porušení svého práva a uveďte, jaké řešení si představujete. Přiložte i dokumenty, které se ke sporu vztahují.
Autor: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Jak jednat s lidmi, kteří odmítají přiznat chybu? Nepřít se, zaútočí, líčí psycholog

Premium

Každý dělá chyby. Ale když ji uděláme, je normální ji přiznat a pak se snažit ji napravit. Lidé trpící velmi křehkým a zranitelným egem však svůj omyl ani tváří v tvář drtivým důkazům přiznat...

11. listopadu 2024

Kolik zaplatí bohatí v roce 2025 státu na dani z příjmu a odvodech

Daňoví poplatníci s vysokými příjmy zaplatí za rok 2025 méně na dani z příjmu, někteří z nich však zaplatí více na sociálním pojištění. Podívejte se na modelových propočtech, jaká budou platit daňová...

12. listopadu 2024

Z nuly na 130 milionů korun obratu za šest let. Díky appce na brigády

Ve 23 letech se s kamarádem rozhodl podnikat. Inspirací jim byly startupy jako Uber či DámeJídlo, obor si ale vybrali atypický. „Jakožto kritici stagnace jsme došli k závěru, že byznys s brigádníky...

9. listopadu 2024

Mám právo na zvýšení mzdy kvůli inflaci? Jak si říct o přidání

Premium

Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti stejnému období předchozího roku o 6,5 procenta, reálně o 3,9 procenta. Medián mezd činil 38 529 Kč. Vyplývá to...

13. listopadu 2024

V honbě za štěstím si lidé nepřipouštějí, že jsou nešťastní, říká odbornice

Martina Vančurová pracovala dvanáct let v manažerských postech zahraničních firem a vedení zaměstnanců ji nasměrovalo ke koučinku. Dnes pomáhá lidem překonávat nejrůznější překážky a motivovat je k...

8. listopadu 2024

KOMENTÁŘ: Čtyři trendy, které ovlivní nejen budoucí investice, ale i nás

Kdo by nechtěl investovat tak, aby si zajistil dobrou životní úroveň. Svět se ale mění. Jakou roli sehraje v budoucnu umělá inteligence či demografický vývoj? „Evropa se dusí a může si za to sama,“...

14. listopadu 2024

Měníte práci? Zjistěte si předem, do čeho jdete

Při změně zaměstnání se člověk většinou snaží vyhnout chybám, které vedly k nespokojenosti na předchozím místě – ať už šlo o nepříjemného šéfa, přehnanou administrativu či nedostatek flexibility....

14. listopadu 2024

Novinky v povinném ručení. Nová smlouva bude platná, až když zaplatíte

Letošek přinesl několik významným změn v povinném ručení, které jsou z velké části reakcí na takzvanou motoristickou směrnici EU. Některé přináší řidičům vyšší komfort a pojistnou ochranu, některé...

13. listopadu 2024

Mám právo na zvýšení mzdy kvůli inflaci? Jak si říct o přidání

Premium

Ve druhém čtvrtletí letošního roku vzrostla průměrná hrubá měsíční nominální mzda proti stejnému období předchozího roku o 6,5 procenta, reálně o 3,9 procenta. Medián mezd činil 38 529 Kč. Vyplývá to...

13. listopadu 2024

Panelové sídliště v Rusku možná láme rekordy, ale na pohled přímo děsí

Netrvalo to ani šestnáct let a z vesnice na okraji Petrohradu se stalo šedesátitisícové město. Vyřešit akutní...

Nechtěl jsem přihlížet zabíjení palestinských dětí, prohlásil u soudu Klus

Soudkyně Okresního soudu Praha-západ ve středu vyslechla zpěváka Tomáše Kluse, který žaluje bezpečnostního experta...

Korn vyměnil Vondráčkovou za mladší. Najal si Kateřinu Marii Fialovou

Ať už na ní člověk narazí v jakémkoliv projektu, nemůže ji přehlédnout. Sáhnul po ní i Jiří Korn, když hledal náhradu...

Nechala jsem si odstranit prsa i vaječníky, překvapila zpěvačka Marta Jandová

Marta Jandová (50) si nechala stejně jako herečka Angelina Jolie (49) z preventivních důvodů odstranit prsa a...

Megan Foxová je těhotná. Nic není ztraceno, napsala k fotce, na které je nahá

Trojnásobná matka Megan Foxová (38) je opět těhotná. Radostnou novinu oznámila herečka na Instagramu, kde zapózovala...