Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

aktualizováno 
Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává. Množí se případy takzvaných bleskových zlodějů i opakovaných loupeží. Pozor na to, koho pouštíte do bytu či domu. Škody mohou být vysoké.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Obezřetnost je rozhodně na místě. „Nejběžnější škody jsou v době dovolených a v zimním období v opuštěných rekreačních objektech,“ upozorňuje Václav Bálek, mluvčí pojišťovny Allianz.

„Obecně lze rozdělit zloděje na dvě skupiny: impulsivní a systematické. U impulsivních zlodějů je rozhodování více náhodné a prostě to zkusí. Systematici často dlouhodobě sledují vyhlédnutý objekt a jeho obyvatele. Podle auta, oblečení obyvatel, vybavení v zahradě, ale také třeba zabezpečení tipují, o jak lukrativní lup v tom případě jde. Sledují zvyky v domácnosti a svůj čin si pečlivě plánují a připravují,“ přibližuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny Uniqa.

Fenoménem posledních let jsou takzvaní bleskoví zloději. „Nejčastěji odnesou notebooky či kabelky za vstupními dveřmi,“ říká Milan Káňa, mluvčí Kooperativy. „Výjimkou nejsou krádeže v době, kdy je klient v domě přítomný a většinou spí v patře, kde má ložnici,“ poznamenává Bálek.

Do bytů a domů se bleskoví zloději dostávají dveřmi, okny i přes terasy. „Sázejí na to, že lidé po příchodu z práce nechávají kabelky, peněženky či notebooky poblíž vchodu, aby si je ráno zase pohodlně vzali na cestu do práce. Zloději tyto krádeže dokážou zvládnout i do deseti sekund, takže i když třeba řinčí alarm, stihnou objekt zase pohodlně opustit, než se rozespalí obyvatelé domu zmůžou na reakci,“ přibližuje Svobodová.

Byty rozkradené podnájemníky

Nejčastěji však jde o vloupání v době, kdy nejsou obyvatelé doma. Pojišťovny se často setkávají i s případy, že se zloději vracejí na místo činu, pokud zjistí, že je zde stále co ukrást. 

„Máme dokonce nahlášen případ, kdy došlo třikrát po sobě k vloupání do jednoho objektu. Pachatel způsobil majiteli nemalé škody. Setkáváme se i s případy, kdy jsou pronajímané byty postupně rozkradeny podnájemníky. Zaznamenali jsme i případ, kdy majitel domu pronajímal několik bytů, které byly během několika málo měsíců zcela rozkradeny včetně postelí, skříní a dokonce i věšáků na zdi,“ přibližuje Ivana Buriánková, mluvčí České pojišťovny.

Podobné krádeže hlásí pojišťovny i při pronájmu chat či chalup. Příkladem je majitelka, která měla na půdě své chaty uloženy cennější věci. „Nájemci chaty je během pobytu odcizili. Proto pozor, koho si pouštíte do objektu,“ doporučuje Petr Milata, mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Škody za desítky tisíc i v milionech

Podle Milana Káni z pojišťovny Kooperativa se pachatelé pohybují i „kobercově“ a dělají nálety na rodinné domy v satelitech. „Souvisí to zejména s tím, že obyvatelé satelitů se ve většině přes den vydávají do měst za prací a takové oblasti tak bývají často během dne relativně opuštěné,“ dodává Nela Maťašeje, mluvčí pojišťovny Direct. 

V typizovaných bytech a domech v jedné lokalitě je pro zloděje jednodušší se orientovat. „Samozřejmě snadnějším terčem jsou okrajové objekty, zejména chce-li pachatel vniknout přes okna nebo balkon. Je tam menší pravděpodobnost, že ho někdo uvidí,“ poznamenává Svobodová.

Škody, které bytoví zloději napáchají, se pohybují v řádech desítek tisíc korun, ale někdy jdou i do výrazně vyšších částek. Česká podnikatelská pojišťovna zaznamenala například vloupání do domácnosti, kde zloděj odcizil cennosti a sbírky luxusních hodinek se škodou v celkové výši dvou milionů korun. „Nejvíce se zloději zaměřují na finanční hotovost, šperky, elektroniku, drahé mobilní telefony, počítače, tablety a dále na ceniny, starožitnosti. Výjimkou nejsou kola a další sportovní vybavení,“ přibližuje Renata Čapková, mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

„Zjednodušením pro zloděje je nedostatečné zabezpečení. Řada zámků v bytových a domovních dveřích stále zahrnuje obyčejné vložky. Zručný poberta takovou překážku překoná skutečně za pár sekund,“ říká Petr Milata. Podívejte se, jak rychle dokážou zloději otevřít zámek.

Systematické zloděje jen tak neodradíte

Co dokáže zloděje odradit? Pojišťovny se shodují, že velmi spolehliví jsou velcí hlídací psi. „Jeden na zahradě a jeden v bytě či domě,“ říká s nadsázkou Václav Bálek, mluvčí Allianz. 

„Záleží však na tom, zda jsou zloději amatéři, nebo sofistikovaní systematici. Každopádně bude-li v domě či bytě něco, o co bude mít někdo jiný eminentní zájem, vypořádá se prakticky s každou překážkou, protože se na to pečlivě připraví. Proto lze doporučit sejfy, bankovní schrány a podobně, pokud se dané předměty do nich vejdou. A jinak elektrosignalizaci a napojení na pult centrální ochrany,“ doporučuje Svobodová.

Podle pojišťoven jsou lidé více opatrní a více investují do ochrany majetku, což v mnoha případech může zloděje odradit. I když vykradení nelze zcela zabránit, dobré zabezpečení objektu může zlodějům práci znepříjemnit natolik, že se nemovitosti raději vyhnou. Drzost a vynalézavost některých zlodějů je však nevídaná. 

„Zaznamenali jsme případ, kdy během návštěvy divadla vykradli zloději rodině velmi důkladně domek, přičemž lup byl tak velký, že na jeho odvoz použili i dvě auta parkující v garáži. Klíče od vozů našli na háčku u dveří. Auta pak byla nalezena asi 160 kilometrů od místa činu, samozřejmě prázdná,“ popisuje Svobodová.

Sociální sítě zdrojem informací

A čím můžete sami nahrát zlodějům? „Facebook a Instagram jsou pro bytaře velmi dostupným a snadným zdrojem informací,“ upozorňuje Čapková. Podle pojišťoven si to již řada lidí uvědomuje a zbytečně zlodějům nenahrává zveřejňováním fotografií z dovolené nebo pořízením nového vybavení do bytu či domu. Stále však existuje značný počet lidí, kterým nedochází, že si zloději své potenciální oběti vytipují právě na sociálních sítích.

„Pozor také na návyky a pravidelné rituály. Pokud někdo pravidelně dává na sociální síť fotky například z fotbalového tréninku, zloději si mohou lehce vytipovat, že v tyto časy nebude doma a mají prostor pro vykradení,“ říká mluvčí pojišťovny Direct Nela Maťašeje.

„Existují i zloději-specialisté, kteří se zaměřují na konkrétní obor a vyhledávají cíleně cenné věci nějakého druhu. Ti pak navštěvují různá tematická fóra nadšenců, z nichž je patrné bydliště nebo sídlo a z fotografií jsou schopni připravit i sérii loupeží. Například jsme měli zloděje zaměřené na veterány a náhradní díly k nim,“ uzavírá Svobodová.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz