Pondělí 13. července 2020, svátek má Markéta
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pondělí 13. července 2020 Markéta

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

aktualizováno 
Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde je to podmínkou. Podle odborníků ovšem platí, že kdo chce komplexní ochranu nemovitosti, měl by přidat i pojištění domácnosti. Proč?

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Například proto, že případy vytopených domácností loni stouply podle statistik pojišťoven o bezmála jedenáct procent. Prasklé hadičky a únik vody způsobují domácnostem milionové škody.

Ceny pojistného u pojištění domácnosti se liší podle hodnoty majetku. V běžných případech se většinou pohybují v řádu stokorun ročně. Například pojištění bytu o rozloze 70 metrů čtverečních ve 3. patře bytového domu na sídlišti okresního města vyjde při maximální pojistné částce ve výši sto tisíc korun na cca 560 korun. Za předpokladu, že jde o domácnost s běžným vybavením. I přesto odborníci tvrdí, že pojistná částka je i v tomto případě nízká.

Pojišťovny nabízejí pojištění domácnosti v několika variantách, přičemž ta základní kryje škody způsobené živelnou pohromou (vichřicí, deštěm, krupobitím, bouřkou, výbuchem) nebo pádem letadla či jeho části. Mnoho pojišťoven má v základním balíčku i pojištění škod způsobených následkem poškozeného vodovodního zařízení nebo elektrorozvodů.

Srovnejte si nabídky pojištění majetku či domácnosti a vyberte si to nejvýhodnější.

„Na přání klienta se dá základní varianta rozšířit o možnost připojištění proti krádeži vloupáním, odcizení a vandalismu, povodním a záplavám, zkratu či přepětí elektrického proudu,“ upřesňuje finanční poradkyně společnosti Partners Dana Míchalová.

Podle ní přitom platí, že čím více rizik pojištění pokrývá, tím je dražší. A běžné je i to, že u jednotlivých pojistných událostí mají pojišťovny stanoveny různé limity třeba spolu s výší povinné spoluúčasti.

Co pojišťovny nejčastěji plní

„Mezi nejčastější pojistné události v domácnosti patří vodovodní škody a škody způsobené požárem,“ říká mluvčí Česká asociace pojišťoven (ČAP) Veronika Exnerová.

Tvrdí, že meziročně nejvíce stouply výše škod z vodovodních událostí: „Průměrná výše jedné pojistné události vzniklé vodovodní škodou podle údajů naší asociace dosahuje 25 527 korun. To je meziroční nárůst o bezmála jedenáct procent. Škody jsou zaviněny například prasklou hadičkou u přívodu k umyvadlu, u splachování toalety. Často jsou spojené nejenom s poškozením vlastního bytu, jeho zařízení, ale i s vytopením sousedů.“

Čtěte více

Hadička, která vydrží až tři generace, je uprostřed. Vedle ní jsou ty klasické.

Hadička, která vydrží až tři generace, je uprostřed. Vedle ní jsou ty klasické.

Odpovídá i na častou kritiku na adresu pojišťoven za to, že při pojistné události neplní adekvátně reálným škodám. Příčinou je podle ní takzvané podpojištění. A majetek je podpojištěný vždy, když je pojistná částka uvedená v pojistné smlouvě nižší než skutečná hodnota pojištěného majetku.

„Pokud tak dojde za stavu podpojištění ke škodné události a klient očekává od pojišťovny úhradu vzniklé škody, bude zklamán, protože pojistné plnění je vypočítáno z pojistné částky, která je uvedena ve smlouvě a maximálně do její výše,“vysvětluje.

Podle Občanského zákoníku je pojistitel v takovém případě navíc i oprávněn snížit pojistné plnění ve stejném poměru, v jakém je výše pojistné částky ke skutečné výši pojistné hodnoty pojištěného majetku.

Kolik stojí pojištění domácnosti

Výše pojistného, které lze platit měsíčně nebo ročně, vychází hlavně z výše pojistného plnění a spoluúčasti. Každý pojištěnec si tedy musí sám předem rozmyslet a spočítat, jakou odhadní cenu vybavení jeho domácnost má.

„Nesmí zapomenout započítat ani součásti bytu nebo domu, jako je například kuchyňská linka a tak podobně. Terčem vloupání bývají nejčastěji elektronika, šperky a u chalup pak zahradní technika nebo kola a lyže,“ říká Dana Míchalová.

Pro pojišťovnu je pro stanovení pojistného důležitá i míra zabezpečení vstupu do nemovitosti nebo její přilehlé budovy, ale třeba i lokalita – povodňová oblast, odlehlé místo, region s vysokou kriminalitou.

„S vyšší pojistnou částku musí počítat lidé, kteří ve své domácnosti mají cennější artefakty, jako jsou třeba umělecká díla nebo i nákladná elektronika, například domácí nahrávací studio,“ uzavírá Dana Míchalová.

Zapamatujte si:

  • Pojištění nemovitosti kryje škody na nemovitosti jako celku. Jako jsou dveře, okna, stropy, podlahy, stěny, objekty na pozemku domu (garáž, bazén, plot a podobně).
  • Pojištění domácnosti kryje věcné škody z odcizení a poškození věcí, které jsou součástí domácnosti a jsou ve vlastnictví obyvatel domácnosti nebo majitele.
  • V případě krádeží/vloupání je důležitá úroveň zajištění a ochranných prvků, která je stanovena konkrétně v pojistných podmínkách.
Autor:
  • Nejčtenější

Podnikají teprve pár měsíců, jejich recepty i výroba už přinášejí úspěch

Tomáš Starý a Tomáš Novák jsou švagři. Společně podnikají pod značkou Seneb. Vyrábějí rostlinné pomazánky podle svých...

PŘEHLEDNĚ: Konec daně z nabytí nemovitosti. Kolik dnes ušetříte?

Koupili jste si byt za tři miliony a byli naštvaní, že budete muset vyndat z kapsy ještě sto dvacet tisíc na daň z...

Pronajmout byt v Praze nyní trvá i dva měsíce, v Kroměříži jen týden

Premium Nouzový stav vyhlášený v polovině března ochromil českou ekonomiku. Jeho dopady se očekávaly i na realitním trhu, kdy...

PORADNA: Kdy vznikne a kdy naopak zaniká daňové zvýhodnění na děti

Finanční podpora rodin s dětmi je v Česku díky daňovému zvýhodnění na děti vysoká. Daňové zvýhodnění na děti snižuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Který stůl je dnes můj? Co je sdílené pracovní místo neboli hot desking

Firmy šetří. Někde ruší benefity, jinde berou procenta z platů nebo i pracovní stoly. Na koho židle u stolu nezbyde,...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...

Největší slabiny ojetých dodávek. Přinášíme přehled nejporuchovějších vozů

Premium Dodávky byly stvořeny pro práci. Najedou mnohem více kilometrů než osobní auta, a to v náročných podmínkách. Ne všechna...

VELKÝ TEST ZOO: přehled cen, zvířat i atrakcí. Přijeďte, pomůžete!

Premium Mají otevřeno 365 dní v roce, ať praží slunce, nebo se žení čerti. Na několik týdnů je zavřel až koronavirus. Chcete...

  • Další z rubriky

Pojistit se kvůli covidu? Životní pojistky ani krytí marodění netáhnou

Mohlo by se zdát, že pojišťovny budou v koronavirové době zaznamenávat zvýšený zájem o sjednání životních pojistek....

Stará pojistka škodu na majetku nemusí pokrýt. Podpojištění je zrádné

Pojištění nemovitosti je správný krok, skrytou hrozbou některých pojistek však může být tzv. podpojištění. V případě...

Pojišťovny reagují na situaci. Většina vyplatí pojistku i kvůli covid-19

Lidem, kteří onemocní nemocí covid-19 a mají sjednáno životní pojištění, většina českých pojišťoven vyplatí pojistné...

Cestovní pojištění letos doplňuje ministerský semafor

Sjednání cestovního pojištění má letos určité výjimky. Důvodem je pandemie covid-19. Při výběru destinace by proto...

Advantage Consulting, s.r.o.
VÝSTUPNÍ KONTROLOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 25 000 - 30 000 Kč

Nejjasnější kometa za třináct let. Na obloze ji uvidíte i bez dalekohledu

Oficiálně se jmenuje C/2020 F3, ale má také civilnější pojmenování Neowise. Po dlouhé době je to tak jasná kometa, že...

Maďarka tvrdí, že nemůže pracovat, protože je příliš sexy

Plastiky dvaadvacetiletou Barbie Barbaru Lunu Siposovou z Maďarska stály v přepočtu přes tři miliony korun. Nyní nemůže...

Výpovědi už se nevyhnete. Nový zákoník práce přinese i spravedlivější dovolenou

Premium Poslední velká novela zákoníku práce za uplynulých devět let začne z podstatné části platit od začátku příštího roku, v...

Úspěšný šéf Škody po pěti letech náhle končí, prohrál boj o moc

Mladoboleslavská Škoda Auto oznámila, že Bernhard Maier po téměř pěti letech v čele společnosti opustí k 31. červenci...

Snažím se naučit mít jizvy po popálení ráda, říká Týnuš Třešničková

Premium Byl to okamžik. Vteřina, v níž ji ožehly plameny. Vlasy, krk, ruce, obličej... Ten krásný obličej, který ji živí. Jedna...