Sobota 15. srpna 2020, svátek má Hana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Sobota 15. srpna 2020 Hana

Pojištění na cesty do zahraničí je nutné, ale hodí se i do Krkonoš

aktualizováno 
Uzavřít cestovní pojistku si lidé zvykli hlavně před dovolenou v cizině. Proč je to důležité i v Česku a jak s podmínkami pojišťoven zamíchal covid?
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Jestli se na dovolenou chystáte do zahraničí, nemusíte se bát, že by vás pojišťovny vyšplouchly. Pojistí vás a dokonce nenaúčtují ani žádnou covidovou přirážku. Ceny pojištění do Chorvatska se pohybují od 11 do 23 korun za den, děti mívají pojištění levnější, naopak senioři až dvojnásobné.

Novinky z pojišťoven

Allianz
Prázdninová sleva 20 procentu cestovního pojištění. Rozšířili pojištění MůjDomov i na uzamykatelné kufry na motocyklu.

Axa
Nově zavedli tuzemské cestovní pojištění. Tolerují 0,8 promile u pojištění odpovědnosti (nikoli u povinného ručení!). Mají cykloasistenci pro případ rozbitého kola.

Colonnade
Nové pojištění storna i pro tuzemské pobyty. Na léto úrazové pojištění Auto pro případ dopravní nehody. Pojišťovna nově tuzemské cestovní pojištění.

ČPP
Do konce roku sleva 25 procent na pojištění včetně cestovního.

Ergo
K cestovnímu pojištění mají technickou asistenci vozidla.

Direct
Na léto vylepšují asistenční služby u autopojištění.

Generali Česká
Nabízejí storno i pro tuzemské pobyty, mají i variantu bez spoluúčasti.

Kooperativa
Asistenční služby cestovního pojištění rozšiřují opomoc s uplatněním nároku na refundaci od leteckého přepravce.

Slavia
Mají elektronickou kartičku cestovního pojištění ke stažení do mobilu. U auto asistence na dovolenou zrušili spoluúčast při odtahu vozidla zpět do ČR.

Uniqa
Plánují na prázdniny nové online krátkodobé úrazové pojištění.

ZP MV ČR
Pro děti cestovní pojištění o prázdninách zdarma – tuzemské i zahraniční.

V naprosté většině případů se pojišťovny budou řídit takzvaným semaforem ministerstva zahraničních věcí. V zelených a oranžových zemích bude vše tak, jako by žádný covid nebyl. Cestovní pojištění s vámi uzavřou, i když se vypravíte do „červených zemí“, léčebné výlohy však uhradí jen při necovidových případech: když si zlomíte nohu, když vás chytne žlučník, když vás potrápí úplavice. Nemoci související s pandemií budou vyloučeny.

Přísnější je Direct, pandemii má obecně ve výlukách, a tak v případě onemocnění covidem plnění neposkytnou. Ve výlukách má pandemii i ČSOB Pojišťovna, ta však vydala veřejné prohlášení, že plnit bude. I zde však platí, že necestujete do „nedoporučených zemí“.

Dvě pojišťovny jsou ke klientům vstřícnější a zaplatí i léčbu související s covidem v červených zónách. Colonnade a Ergo pojišťovna (spolu s ní i smluvní partner Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra). „Naše cestovní pojištění se vztahuje na všechna území cizích států, a to i v souvislosti s onemocněním covid 19. Podmínkou je dodržení místních pravidel pro vstup na území dané země,“ vysvětluje Pavel Šuranský z Ergo pojišťovny.

Z pojišťovny Colonnade upozorňují, že při cestě do zemí mimo Evropu budou uzavírat pojištění individuálně a s možností omezení maximálního limitu.
Ještě jednu situaci zmiňují v pojišťovně Uniqa: „Pokud klient onemocní covidem v ,červené‘ zemi, pomoc mu poskytneme, ale nebudeme ji za něj hradit. Výjimkou je, pokud klient vycestoval do země dřív, než byla zařazena mezi červené. V takovém případě krytí poskytneme v plném rozsahu.“

S karanténou je to složitější

Trochu jinak to je, když vás v zahraničí nepřepadne nemoc, ale zadrží vás karanténa nařízená tamními úřady. Pokud je to takzvaná technická karanténa a nejste nemocní, pojišťovny vám sice prodlouží smlouvu cestovního pojištění, ale pobyt a stravu v hotelu za vás neuhradí. „O umístění do karantény rozhodují místní orgány, které by se rovněž měly postarat o náklady na pobyt v ní,“ dodává Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Pokud však budete covid pozitivní (a neodjeli jste do červené země), pojišťovny ve většině případů léčbu hradit budou. Některé, například Ergo a Slavia v případě karantény prodlouží cestovní pojištění automaticky, jinde je třeba požádat, stačí telefonicky, pomocí mobilní aplikace či e-mailem.

Pojištění v Česku za 10 korun denně

I tuzemská dovolená může přinést komplikace. Jistotu však máte v tom, že nebudete mít žádné starosti s hrazením léčby – tyto výlohy za vás bude automaticky platit vaše zdravotní pojišťovna.

Proč si tedy sjednávat cestovní pojištění pro pobyt v Česku? Dovolená je obdobím, kdy člověk nejen relaxuje, ale i buduje, zkouší nové věci – jízdu na čtyřkolce, sjíždění řeky, cyklistiku – a celkově je možná lehkomyslnější. Jestli máte pojištění životní či úrazové a pojištěnou i odpovědnost, kterou byste opravdu mít měli (není drahá a funguje jako povinné ručení pro běžný život), v tom případě pro vás má tuzemské cestovní pojištění jen okrajový význam.

Jinak však stojí za úvahu alespoň na dovolenkové dny si pojistku pořídit. Cena je mezi 10 až 20 korunami za den a kromě úrazového pojištění a pojištění odpovědnosti kryje například i ztrátu zavazadel, případně storno cesty.

Ministerský semafor ministerstvo zahraničních věcí pravidelně aktualizuje, země se budou přesouvat do jednotlivých skupin podle momentální situace.

Informace jsou dostupné na stránkách ministerstva www.mzv.cz. Jsou zde i platné požadavky pro vstup do jednotlivých zemí.

Nepříjemné situace a pojištění

Vodáci mají půjčené lodě z půjčovny, zastaví na břehu, tam nechají lodě s pádly a vestami a jdou na oběd do restaurace. Když se vrátí, jedna loď chybí.
Jde o škodu na půjčené věci a o prostou krádež (bez násilí) – pojišťovny nebudou plnit z vaší pojistky. Na podmínky při ztrátě je třeba se vyptat u půjčovny lodí.

Cyklisti nechají kolo ve stojanu před restaurací – zamknou ho k němu. Během oběda kolo někdo odcizí.
Některé pojišťovny hradí. Je třeba volat policii, pachatel musí překonat překážku. Pozor na kola z půjčovny. Hradilo by se z pojištění zavazadel (Kooperativa, Allianz) či z pojištění domácnosti (Allianz, Uniqa, ČSOB Pojišťovna, Direct – připojištění, Generali Česká – připojištění).

Rodina jede na dovolenou s koly, která má na střešním nosiči auta. To nechají na parkovišti (nehlídaném) a jdou na vyhlídku. Po návratu kola na autě nejsou.
Lze platit z pojištění cestovního, připojištění zavazadel u havarijního pojištění či připojištění k domácnosti. Podmínkou jsou zamčená kola, bývají vyloučeny noční hodiny. Axa a Slavia podmiňují tím, že jsou kola v zavazadlovém prostoru auta. Ergo má tuto situaci ve výlukách.

Rodina je ubytovaná v kempu, když jdou pryč, symbolicky zamykají stan. Po návratu z večeře našli proříznutou plachtu, zmizelo rybářské vybavení.
Většina pojišťoven takovou situaci nekryje. Šanci mají z pojištění zavazadel klienti Kooperativy, ČPP, ČSOB Pojišťovny.

Rodina je ubytovaná v penzionu, děti si hrály samy a jedno nalilo láhev jaru do studny.
Hradilo by se z pojištění odpovědnosti – ať už sjednaného v cestovním pojištění, v domácnosti, či samostatně. Posuzovala by se způsobilost dětí odpovídat za škody – u předškoláků by věc prošla, u adolescentů nejspíš ne. Direct má ve výlukách – ekologická újma.

Žena přijala pozvání kamaráda, aby si zkusila skalní lezení. Při slaňování si zlomila nohu.
Léčbu zaplatí zdravotní pojišťovna. Pokud jde o odškodné za dobu léčby, dávky v pracovní neschopnosti případně trvalé následky úrazu, lze plnit z úrazového pojištění či cestovního pojištění. Pozor, některé pojišťovny budou požadovat připojištění rizikových sportů (Slavia, Ergo, Generali Česká), ČSOB Pojišťovna má horolezení ve výlukách.

  • Nejčtenější

Koupily starou hospodu. Netočí v ní pivo, ale vymýšlejí originální kousky

Dřív se Kateřina Dvořáková věnovala keramice, ale když otěhotněla a objevily se kožní problémy, práci s hlínou musela...

Ať se dědicové o majetek poperou, stálo v závěti

Premium Kuriózní příběhy z notářské praxe i seriózní rady, jak sepsat poslední vůli, přibližuje v rozhovoru prezident Notářské...

Živnostníci si mohou vyzkoušet zdarma platební terminály. Zájem roste

Již 2 600 drobných podnikatelů a živnostníků projevilo zájem vyzkoušet si platební terminál na rok zdarma. Od začátku...

Proč se nevyplatí práce načerno. Hrozí vám víc než jen mastná pokuta

Premium Pro někoho to může znít lákavě: „Budu ti platit jen minimální mzdu a další peníze dostaneš na ruku.“ S podobnými...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Přehřátému pracovnímu trhu covid prospěl. Firmy si mohou více vybírat

S ekonomikou a pracovním trhem koronavirus poměrně dost zamával. V tom druhém případě ale paradoxně v pozitivním slova...

Pastrňák i Kvitová. Sportovní hvězdy skupují v Praze luxusní nemovitosti

Premium Rezidence na Smíchově, byty v Karlíně nebo na Vinohradech. To je jen malý výčet nemovitostí, které vlastní české...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

Premium Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

  • Další z rubriky

Ošetření úrazu v Rakousku ji stálo 300 euro, pojišťovna proplatila jen část

Nechat se ošetřit na zahraniční dovolené se může prodražit. Stačí navštívit zařízení, které nemá smlouvu s místním...

Přilepšit si podvodem? Pro řadu Čechů sport. Očekává se nárůst případů

V pojistných podvodech nejsou někteří lidé žádní troškaři. Snaží se tak přijít i k velmi vysokým částkám, v posledních...

Pojištění na cesty do zahraničí je nutné, ale hodí se i do Krkonoš

Uzavřít cestovní pojistku si lidé zvykli hlavně před dovolenou v cizině. Proč je to důležité i v Česku a jak s...

Cestovní pojištění letos doplňuje ministerský semafor

Sjednání cestovního pojištění má letos určité výjimky. Důvodem je pandemie covid-19. Při výběru destinace by proto...

WhatsApp se brzy zbaví toho, co nás na něm nejvíc štve

Populární chatovací aplikace WhatsApp chystá změnu, která leckoho potěší. Brzy bude mít podporu více aktivních zařízení...

Češi bydlí na Papui již tři roky. Byl to ze začátku šok, ale nelitují

Manželé se rozhodli vydat za prací do zahraničí. Zlákala je Papua Nová Guinea, kde žijí od roku 2017. Nejdříve v městě...

Modelka po plastice nedodržela sexuální abstinenci, praskl jí zadek

Šestadvacetiletá Amanda Nicole z Los Angeles se živí jako modelka a je samozvanou dvojnicí herečky Scarlett...

Doba prsatá. Odhalená ňadra jako důkaz měnícího se světa kolem nás

Premium Až se teď v létě vydáte k vodě, rozhlédněte se kolem sebe. Jedním z dokladů změn světa kolem nás jsou proměny vzhledu...

Herečka Prachařová bydlí na Letné. Nezvaní návštěvníci jsou už pryč

Při pohledu na starý činžák by jen málokoho napadlo, v jak krásném bytě dcera herců Dany Batulkové a Davida Prachaře...