Pondělí 5. června 2023, svátek má Dobroslav
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 5. června 2023 Dobroslav

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Platí to i pro pojišťovny

Lidé si vzájemně přejí hodně zdraví, z hlediska pojištění ale spíše upřednostní pojištění domácnosti či auta před životní pojistkou. Jak ale ukazují příklady z praxe, ztráta zdraví má podstatně drastičtější dopady do rodinného rozpočtu než ztráta movitého majetku.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pan Karel prodělal tři epileptické záchvaty, poté absolvoval magnetickou rezonanci mozku s výsledkem Astrocytom Grade III. Diagnóza byla neúprosná, šlo o rakovinu mozku.

„Zůstal jsem jako opařený, protože jsme s panem Karlem těsně před tím aktualizovali jeho životní pojistku a klient měl docela čistý zdravotní dotazník. Neměl žádné zdravotní problémy, byl v plném zdraví,“ přibližuje finanční poradce skupiny Partners František Bednařík z Uherského Hradiště situaci pana Karla.

Důvod, proč aktualizoval klientovi pojistnou smlouvu, spočíval v tom, že panu Karlovi vzrostly příjmy, ale i pravidelné výdaje. Pan Karel pracoval jako vedoucí ve výrobním podniku, měsíčně vydělával zhruba 40 tisíc korun. Výdaje jeho domácnosti pak činily 33 tisíc, v nich byla i splátka nové hypotéky, která tvořila nejpodstatnější část měsíčních výdajů.

Proč je dobré mít životní pojištění. Čtyři zásadní rady jak je sjednat

„Vzhledem k navyšování mzdy a hypotéce pana Karla jsme přistoupili k přepočtu částek, které by v případě pracovní neschopnosti a invalidního důchodu chyběly. Původní pojistná smlouva zněla na 1,7 milionu korun ve 3. stupni invalidního důchodu. V nové smlouvě jsme navýšili pojistnou částku pro 3. stupeň invalidity na 3 miliony korun. U pracovní neschopnosti jsme pojistnou částku ponížili z původních 500 korun denně na 400 korun. Zároveň jsme navyšovali pojistnou částku pro případ úmrtí z původního půl milionu korun na 1,2 milionu, abychom pokryli hypotéku v případě úmrtí klienta v plné výši,“ vysvětluje František Bednařík.

Původní měsíční pojistné činilo 1 400 korun, po úpravě jeho parametrů stouplo na 1 988 korun měsíčně.

Jak plnila pojišťovna panu Karlovi

Po sdělení diagnózy, získal pan Karel nárok na třetí stupeň invalidního důchodu. Svoji práci musel opustit, což znamenalo propad příjmu celé domácnosti.

V momentě, kdy se dostal do pracovní neschopnosti, mu pojišťovna začala do 3. pracovního dne bez jakákoliv obstrukcí vyplácet 12 tisíc korun měsíčně, což pomohlo překonávat finanční propad. Na pokrytí všech výdajů včetně splátky hypotéky to ale nestačilo. Rodina musela sáhnout na úspory. Pracovní neschopnost pana Karla trvala od října 2021 do září 2022, poté mu byl přiznán invalidní důchod.

Jaký je v ČR průměrný invalidní důchod v Kč
1. stupeň2. stupeň3. stupeň
8 91110 44715 617
zdroj. ČSSZ, stav k 30. 9. 2022

Po dodání rozhodnutí z České správy sociální zabezpečení (ČSSZ) o přiznání invalidního důchodu mu pojišťovna vyplatila vzhledem ke klesajícímu charakteru pojistné částky díky aktualizaci životního pojištění 2,8 milionu korun z připojištění invalidity. Spolu s připojištěním pracovní neschopnosti tak rodina dostala od pojišťovny Simplea vyplaceno celkem 2,92 milionu korun.

„I když je jasné, že peníze nikomu zdraví nepřinesou. Pan Karel dnes kromě svého onemocnění nemusí řešit otázku peněz,“ poznamenává Bednařík.

Pojistné podmínky jsou v pojišťovnách odlišné

Podle zkušeností finančního poradce Františka Bednaříka však není postup všech pojišťoven vždy stejný a špičkový. Potvrzuje to další případ.

„Klientka utrpěla úraz nohy a bylo jí operováno koleno. Pojišťovna postupovala podle jejich pojistných podmínek. Nestačilo jí potvrzení od obvodního lékaře, vyžádala si dokumentaci tři roky zpětně od zdravotní pojišťovny klienty. No a pak už jen následovaly obstrukce, obstrukce a zase jen obstrukce,“ přibližuje Bednařík. Přitom šlo o pojistné plnění v řádu jednotek tisíc korun, nikoli milionů jako v případě pana Karla.

Smutné na celém případu podle Bednaříka bylo to, že klientka, než aby se handrkovala s pojišťovnou, se nároku na pojistné plnění nakonec vzdala. „Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Platí to i pro pojišťovny,“ poznamenává finanční poradce Bednařík.

Pozor na záludnosti pojištění:

 • Mezi největší záludnosti pojištění patří čekací doby. V praxi to znamená, že pokud si sjednáme pojistku a během měsíce vážně onemocníme, pravděpodobně žádné pojistné plnění od pojišťovny nedostanete.
 • Pojistná ochrana se vztahuje okamžitě na riziko úrazu, nikoliv na riziko nemoci. Je to standard na trhu, ale ne vždy je tato skutečnost klientovi známa při uzavření pojistky.
 • Velmi častým důvodem pro odmítnutí pojistného plnění bývá nesprávně vyplněný zdravotní dotazník, kdy klient zatajil pro pojišťovnu důležité informace o svém zdravotním stavu.
 • Při sjednání pojištění je proto velmi důležité mít správně vyplněný zdravotní dotazník. Ten je klíčový pro případ pojistné události.
 • Dotazník je proto potřeba vyplnit zodpovědně a pečlivě a raději mít na pojištění předem definovanou výluku nebo přirážku než riskovat, že pojištění nezafunguje podle našich představ.
  Zdroj: Simplea
Autor:
 • Nejčtenější

V korporaci si vydobyla sabatikl. Je to volno pro vyhořelé, říká

Premium Je to benefit, který firma jen tak někomu nenabídne. Většinou musí být takový člověk hodně vysoko nebo takřka...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Zvládáte své emoce? Osm pravidel, jak jednat s rozčilenými lidmi

Jsou lidé, kteří své emoce příliš nezvládají, a někdy si na této slabině dokonce zakládají. Ze zjevných důvodů je proto...

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Milionové kompenzace i renty. Odškodné za dopravní nehody roste

Na konci loňského roku u nás jezdilo přes devět milionů motorových vozidel. Jen pro srovnání, v roce 2010 jich bylo...

Matka na pervitinu a italská domácnost. Jak to bylo s vraždou dítěte v Mostě

Premium Vyostřené konflikty, dvojí život matky, neúspěšné podněty sociálce, problémová čtvrť a drogy. Z pozadí sporu o tříleté...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Kam zmizel lupič století. František Procházka podle svědků žije v Karibiku

Premium Policie si chvíli myslela, že je František Procházka, který ukradl 540 milionů korun, po smrti. Jenže někteří Češi ho...

Termín pro změnu zdravotní pojišťovny se blíží. Vše zařídíte online z pohodlí domova

Advertorial Mít zdravotní pojištění je v Česku povinné. Je však na každém pojištěnci, jakou zdravotní pojišťovnu si vybere. Během...

Ke změně zdravotní pojišťovny láká i výše příspěvků. Čas mají zájemci do konce března

Advertorial K poslednímu březnu se váže již tradiční termín, dokdy je možné zažádat o změnu zdravotní pojišťovny. Člověk tak v...

KVÍZ: Indexace, pojištění kola či varné desky. Vyznáte se v pojistkách?

Více než polovina Čechů se o pojištění svého majetku příliš nezajímá, třetina pak nerozumí správně tomu, proč je...

Likvidace škody u autonehody: Na fakturu, nebo na rozpočet?

K likvidaci škod z pojistného plnění při autonehodě dochází dvojím způsobem. Prvním je úhrada na fakturu, kdy...

Triatlonistka se chlubí fotkou ze závodu, na plavkách měla menstruační krev

„Takhle vypadá ženský sport. Čím více bariér se nám podaří zbourat, tím lépe,“ napsala Emma Pallant-Browne na...

Vláda téměř vyčerpala rozpočet. Stanjura se chystá zasáhnout co nejdřív

V květnu skončil státní rozpočet ve schodku 271,4 miliard korun, v dubnu to bylo dvě stě. Schválený rozpočet přitom za...

Kráska opustila armádu, aby se stala nejpřitažlivější řidičkou kamionu

Osmadvacetiletá Nicolle z Velké Británie si říká Trucker Baddie a je řidičkou kamionu. Dříve pracovala pro armádu, ale...

Jsme na prahu epidemie srdečního selhání, vyléčit se nedá, říká kardiolog

Premium Zatímco infarkt zná každý, povědomí o srdečním selhání je malé. Často se mylně zaměňuje právě za infarkt či zástavu...

Hanka Kynychová nafotila sexy fotky. S klientkami probírá i menopauzu

Lektorka fitness a cvičitelka Hanka Kynychová (55) přiznává, že s nastupující menopauzou je třeba změnit ve svém životě...