Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Michal Sváček, MAFRA

Pár panáků nebo piv vám zkrátí pojistku i o polovinu

  • 66
Alkohol a pojištění jdou k sobě asi jako oheň a led. Kvůli alkoholu a vlastní nedbalosti se může výplata životní či úrazové pojistky snížit o statisíce korun a peníze rozplynout v nenávratnu. Riskantní je třeba nechat se svézt opilým řidičem.

Vybourat se v autě, které řídil opilý řidič, může mít pro pozůstalé citelný finanční dopad. Pojišťovny mohou kvůli alkoholu zkrátit výplatu pojistky až o polovinu. Tento průlomový výrok vynesl Nejvyšší soud v případu spolujezdce na Chrudimsku, který zahynul při autohavárii v březnu 2005.

Vědomý risk a nedbalost se nevyplácí

Muž z Chrudimska posílený alkoholem nasedl vědomě do auta s opilým řidičem. Jízda ho stála život, řidič vyvázl jen se zraněním. Manželka mrtvého chtěla vyplatit jeho pojistku. Pojišťovna ale odmítla uhradit celou částku. Namítala, že spolujezdec nese část viny.

Případ řešily soudy v Pardubicích a Hradci Králové. Ty rozhodly zkrátit pojistku o pětinu. Pozůstalým se to nelíbilo a odvolali se k Nejvyššímu soudu. Ten dal za pravdu pojišťovně a rozhodl, že podíl poškozeného na vzniklé škodě je dokonce vyšší než 20 procent a může se blížit až jedné polovině.

„Bylo na místě krátit výrazně náhradu škody pozůstalým, protože spolujezdec usedl do vozidla, ač dobře věděl, že je řidič podnapilý. Jeho přístup byl krajně riskantní. Svou nedbalostí zvýšil riziko svého zranění a smrti,“ říká mluvčí Nejvyššího soudu Petr Knötig. I ostatní případy, v nichž spolujezdci zbytečně zahynou kvůli opilému řidiči, tak mohou soudy nižší instance posuzovat nyní obdobně.

Kolik Češi vypijí za rok alkoholických nápojů
Kolik Češi vypijí za rok alkoholických nápojů
Alkoholické nápoje Spotřeba v litrech
Pivo 156,6 
Víno 18,5 
Lihoviny 8,1 
Celkem 183,2 
Zdroj: Český statistický úřad, spotřeba na jednoho obyvatele včetně kojenců za rok 2008  

Nahodilost je základním principem pojištění

„Rozhodnutí soudu a jeho výrok vítáme. Pokud poškození výrazně riskují, musí nést důsledky, ale i větší podíl své škody ze svého,“ říká Pavla Paseková, mluvčí Allianz pojišťovny. „Pokud si sedne spolujezdec k opilému řidiči, popírá princip nahodilosti, který je základním principem v pojišťovnictví. Jestliže není riziko nahodilé, pojišťovna na tuto věc musí reagovat,“ doplňuje mluvčí České pojišťovny Václav Bálek.

Spočítejte si, kdy můžete po sklence vína usednout za volant

Podobné případy nejsou podle pojišťoven ojedinělé. „Netýká se to jen alkoholu, ale i například použití bezpečnostních pásů,“ upozorňuje Eva Svobodová, mluvčí UNIQA pojišťovny. Všechny pojistné události však pojišťovatelé neházejí do jednoho pytle, ale posuzují je zcela individuálně. „Záleží na výši způsobené škody, způsobu nehody i dalších faktorech,“ dodává Tomáš Hejda, mluvčí ČSOB Pojišťovny.

Zbytečný hazard může zadlužit celou rodinu

„Jestliže například zastaví stopaři opilec, který během dalších několika kilometrů vybourá a stopaře zraní, zaplatí pojišťovna pojistnou částku v plné výši. Po opilci však vyplacené peníze požadujeme zpět. Často jde o velkou sumu,“ přibližuje Václav Bálek. Jak dodává, řidiči si přitom často neuvědomují, že alkoholem za volantem mohou zadlužit nejenom sebe, ale celou svoji rodinu.

Jinak ale posoudí pojišťovny situaci, kdy stopař absolvuje s opilým řidičem delší cestu včetně několika zastávek u čerpacích stanic, kdy mohl dávno z auta vystoupit a zbytečně již neriskovat. Pokud ho opilec během další jízdy při havárii zabije, ke krácení pojistného dojde a pozůstalí dostanou vyplaceno méně peněz. Pojišťovny tak vysílají jasnou zprávu: „Kdyby se spolujezdec choval zodpovědně, nemuselo se to stát!“

Pozor na alkohol i při cestovním pojištění

„Pojištění a alkohol se příliš v lásce nemají. Prakticky všechny druhy pojistek, jako je pojištění vozidel, životní pojištění, ale i cestovní pojištění, mají alkohol ve výlukách. To znamená, že pokud se prokáže vliv alkoholu na vzniklou škodu, může pojišťovna pojistné plnění krátit,“ upozorňuje Milan Káňa, mluvčí pojišťovny Kooperativa.

Varovným příkladem může být i zbytečná smrt 39letého muže, který se s přítelkyní vracel z diskotéky. Nejspíš v záchvatu romantické nálady se společně rozhodli pro noční koupání v moři. Muž skočil po hlavě do vody z mola jako první, ovšem v místě, kde byla malá hloubka. Srazil si vaz. V krvi měl dvě promile alkoholu. „Dozvukem celé tragédie bylo, že veškeré náklady na repatriaci ostatků musela právě kvůli alkoholu v krvi hradit rodina zemřelého,“ přibližuje Václav Bálek.

Pozor by si měli dávat například i lyžaři. „Pokud třeba v Rakousku dojde ke srážce na sjezdovce, většinou ji prošetřuje místní policie. Zjišťuje se samozřejmě také alkohol v krvi, a pokud je potvrzen, viník má vážné problémy. Náklady na odškodnění poškozeného lyžaře za jeho zranění, za ztrátu výdělku včetně bolestného se mohou vyšplhat do milionových částek a pojišťovna může jejich krytí odmítnout,“ uzavírá Milan Káňa.