Pád ze skály v zámoří přišel na miliony. Naštěstí se vešel do limitu

aktualizováno 
Pojišťovny vylepšují cestovní pojistky o zcela nová pojistná krytí, která byla dříve nemyslitelná nebo jen za příplatek. Zvedají se limity na léčebné výlohy. Nově cestovní pojistka ochrání i třeba opuštěnou domácnost.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyjet do ciziny bez cestovní pojistky riskuje jen málokdo. Podle statistik hazarduje už jen 10 procent cestovatelů. Přitom pořídit si cestovní pojistku lze už skoro běžně po internetu či telefonicky. V časové nouzi se dá pojistná smlouva uzavřít dokonce prostřednictvím SMS zprávy zaslané po mobilu, což zavedla například Česká podnikatelská pojišťovna, Uniqa nebo Generali Pojišťovna.

Zatímco dříve si pojišťovny konkurovaly v cestovním pojištění hlavně nejrůznějšími slevami, nyní se snaží do pojistek zahrnovat užitečné novinky.

Léčebné výlohy s vyšším limitem i neomezené

Pojistné události na cestách Čechů v zahraničí potvrzují, že náklady na ošetření se mohou vyšplhat až do závratných částek v řádech několika milionů korun. Řada pojistitelů proto nově upravuje základní cestovní pojistky tak, aby se klienti nemuseli připojišťovat nebo riskovat, že část nákladů uhradí ze své kapsy.

Allianz jako jediná tuzemská pojišťovna léčebné výlohy už vůbec neomezuje a nyní zrušila i spoluúčast. Zároveň uhradí až dva tisíce korun za den ubytování v případě, když opatrovník, například matka, chce zůstat u zraněného dítěte, aby mu byla v cizině nablízku po dobu jeho nutné hospitalizace.

Třeba Česká podnikatelská pojišťovna navýšila plnění léčebných výloh na dva miliony korun pro oblast Evropy a na tři miliony korun v dalších částech světa. Zvedání limitů a zrušení spoluúčasti avizuje počátkem příštího roku i ČSOB Pojišťovna.

Některé pojišťovny, jako třeba Uniqa nebo AXA, vylepšily cestovní pojistky o vybrané adrenalinové aktivity. Uniqa letos zahrnula do základního pojištění například všechny rizikové plážové sporty jako je jízda na vodním skútru, vodní lyžování či potápění. U těchto nebezpečných aktivit se tak klienti již nemusejí před odjezdem na dovolenou připojišťovat.

Léčebné výlohy za miliony

V exotických a zámořských zemích mohou být léčebné výlohy několika násobně vyšší než v Evropě.

Jedno z nejvyšších plnění vyplatila letos například pojišťovna Kooperativa. Šlo o případ, kdy český turista spadl ve Spojených státech ze skály z 20 metrové výšky. S poraněnou páteří a proraženými plícemi musel zraněného přepravit vrtulník do nemocnice. Léčebné výlohy včetně transportu dosáhly 4,5 miliony korun.

Některé výdaje na léčbu v Evropě
Léčebné výlohy v eurech
otřes mozku 2 000 a více
komplikovaná zlomenina 1 500
běžná zlomenina 500
angína 100 až 250
Zdroj: Kooperativa

Opuštěná domácnost pod lepší ochranou

Česká pojišťovna vylepšila cestovní pojistku například o novou asistenční službu, která ochrání majetek klienta během jeho pobytu v zahraničí. Služba zafunguje, když v opuštěné domácnosti třeba praskne voda, zamrzne ústřední topení, vichřice rozbije okna nebo zloději poničí dveře a rozlomí zámky. V takovém případě zajistí specialisté nejnutnější opravu, uzavření vody a případně i ostrahu majetku, a to do ceny 10 tisíc korun.

Direct pojišťovna přidala zdarma do základní cestovní pojistky nový závazek, že uhradí škodu na opuštěném majetku do výše spoluúčasti, kterou má klient sjednanou i s jinou pojišťovnou. Novinka nazvaná "cestování bez obav" se týká škod, které způsobí živly nebo třeba zloději. Vztahuje se přitom jak na trvale obývanou domácnost, tak i na chatu či chalupu, a dokonce i auto, které ponechá cestovatel doma. Ke škodě musí ale vždy dojít v době, kdy pojištěný klient pobývá v zahraničí.

Jak cestování bez obav funguje

• Petr odjel na autobusový zájezd do Rakouska.
• Během dovolené zničila vichřice střechu jeho domu.
• Petr měl dům pojištěný se spoluúčastí ve výši 10 tisíc korun.
• Jeho pojišťovna mu vyplatila částku zkrácenou o sjednanou spoluúčast.
• Z cestovní pojistky dostane spoluúčast 10 tisíc korun zpět.

Při uvíznutí v cizině pojistka běží dál

Výrazným vylepšením cestovních pojistek je také automatické bezplatné prodloužení, jestliže klient v cizině uvízne kvůli "zásahu vyšší moci". Může jít o situace, kdy dojde k uzavření leteckého provozu po výbuchu sopky nebo při živelních pohromách. Tento servis nově poskytuje Direct pojišťovna nebo Uniqa. Pojistná smlouva se prodlouží v rozsahu, který si klient původně sjednal a na nezbytně nutnou dobu pro návrat domů.

Kooperativa při uvíznutí v cizině, které je delší než 12 hodin, nově uhradí náklady na ubytování, stravu i další nezbytné výdaje. Od poloviny letošního roku zahrnula tato pojišťovna do cestovní pojistky také riziko zrušení cesty pro nemoc klienta a zrušení cesty v situacích jako je přírodní katastrofa, epidemie, technická porucha nebo havárie.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

Další z rubriky

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Dálnice D1 sbližuje Čechy: Lidé se procházeli na rozpáleném asfaltu, pokuřovali ...

Kurzy.cz Řidiči, kteří v úterý cestovali po dálnici D1, zažili peklo. Někteří tam zůstali stát až čtyři hodiny. Opravy vozovky u...

Advantage Consulting, s.r.o.
ELEKTRIKÁŘ – ZLÍNSKO

Advantage Consulting, s.r.o.
Zlínský kraj
nabízený plat: 26 000 - 28 000 Kč

Najdete na iDNES.cz