Pád ze skály v zámoří přišel na miliony. Naštěstí se vešel do limitu

aktualizováno 
Pojišťovny vylepšují cestovní pojistky o zcela nová pojistná krytí, která byla dříve nemyslitelná nebo jen za příplatek. Zvedají se limity na léčebné výlohy. Nově cestovní pojistka ochrání i třeba opuštěnou domácnost.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Vyjet do ciziny bez cestovní pojistky riskuje jen málokdo. Podle statistik hazarduje už jen 10 procent cestovatelů. Přitom pořídit si cestovní pojistku lze už skoro běžně po internetu či telefonicky. V časové nouzi se dá pojistná smlouva uzavřít dokonce prostřednictvím SMS zprávy zaslané po mobilu, což zavedla například Česká podnikatelská pojišťovna, Uniqa nebo Generali Pojišťovna.

Zatímco dříve si pojišťovny konkurovaly v cestovním pojištění hlavně nejrůznějšími slevami, nyní se snaží do pojistek zahrnovat užitečné novinky.

Léčebné výlohy s vyšším limitem i neomezené

Pojistné události na cestách Čechů v zahraničí potvrzují, že náklady na ošetření se mohou vyšplhat až do závratných částek v řádech několika milionů korun. Řada pojistitelů proto nově upravuje základní cestovní pojistky tak, aby se klienti nemuseli připojišťovat nebo riskovat, že část nákladů uhradí ze své kapsy.

Allianz jako jediná tuzemská pojišťovna léčebné výlohy už vůbec neomezuje a nyní zrušila i spoluúčast. Zároveň uhradí až dva tisíce korun za den ubytování v případě, když opatrovník, například matka, chce zůstat u zraněného dítěte, aby mu byla v cizině nablízku po dobu jeho nutné hospitalizace.

Třeba Česká podnikatelská pojišťovna navýšila plnění léčebných výloh na dva miliony korun pro oblast Evropy a na tři miliony korun v dalších částech světa. Zvedání limitů a zrušení spoluúčasti avizuje počátkem příštího roku i ČSOB Pojišťovna.

Některé pojišťovny, jako třeba Uniqa nebo AXA, vylepšily cestovní pojistky o vybrané adrenalinové aktivity. Uniqa letos zahrnula do základního pojištění například všechny rizikové plážové sporty jako je jízda na vodním skútru, vodní lyžování či potápění. U těchto nebezpečných aktivit se tak klienti již nemusejí před odjezdem na dovolenou připojišťovat.

Léčebné výlohy za miliony

V exotických a zámořských zemích mohou být léčebné výlohy několika násobně vyšší než v Evropě.

Jedno z nejvyšších plnění vyplatila letos například pojišťovna Kooperativa. Šlo o případ, kdy český turista spadl ve Spojených státech ze skály z 20 metrové výšky. S poraněnou páteří a proraženými plícemi musel zraněného přepravit vrtulník do nemocnice. Léčebné výlohy včetně transportu dosáhly 4,5 miliony korun.

Některé výdaje na léčbu v Evropě
Léčebné výlohy v eurech
otřes mozku 2 000 a více
komplikovaná zlomenina 1 500
běžná zlomenina 500
angína 100 až 250
Zdroj: Kooperativa

Opuštěná domácnost pod lepší ochranou

Česká pojišťovna vylepšila cestovní pojistku například o novou asistenční službu, která ochrání majetek klienta během jeho pobytu v zahraničí. Služba zafunguje, když v opuštěné domácnosti třeba praskne voda, zamrzne ústřední topení, vichřice rozbije okna nebo zloději poničí dveře a rozlomí zámky. V takovém případě zajistí specialisté nejnutnější opravu, uzavření vody a případně i ostrahu majetku, a to do ceny 10 tisíc korun.

Direct pojišťovna přidala zdarma do základní cestovní pojistky nový závazek, že uhradí škodu na opuštěném majetku do výše spoluúčasti, kterou má klient sjednanou i s jinou pojišťovnou. Novinka nazvaná "cestování bez obav" se týká škod, které způsobí živly nebo třeba zloději. Vztahuje se přitom jak na trvale obývanou domácnost, tak i na chatu či chalupu, a dokonce i auto, které ponechá cestovatel doma. Ke škodě musí ale vždy dojít v době, kdy pojištěný klient pobývá v zahraničí.

Jak cestování bez obav funguje

• Petr odjel na autobusový zájezd do Rakouska.
• Během dovolené zničila vichřice střechu jeho domu.
• Petr měl dům pojištěný se spoluúčastí ve výši 10 tisíc korun.
• Jeho pojišťovna mu vyplatila částku zkrácenou o sjednanou spoluúčast.
• Z cestovní pojistky dostane spoluúčast 10 tisíc korun zpět.

Při uvíznutí v cizině pojistka běží dál

Výrazným vylepšením cestovních pojistek je také automatické bezplatné prodloužení, jestliže klient v cizině uvízne kvůli "zásahu vyšší moci". Může jít o situace, kdy dojde k uzavření leteckého provozu po výbuchu sopky nebo při živelních pohromách. Tento servis nově poskytuje Direct pojišťovna nebo Uniqa. Pojistná smlouva se prodlouží v rozsahu, který si klient původně sjednal a na nezbytně nutnou dobu pro návrat domů.

Kooperativa při uvíznutí v cizině, které je delší než 12 hodin, nově uhradí náklady na ubytování, stravu i další nezbytné výdaje. Od poloviny letošního roku zahrnula tato pojišťovna do cestovní pojistky také riziko zrušení cesty pro nemoc klienta a zrušení cesty v situacích jako je přírodní katastrofa, epidemie, technická porucha nebo havárie.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Tento týden nabídne dividendy od Microsoft, Hershey, Honeywell a spousty dalších

Tento týden nabídne dividendy od Microsoft, Hershey, Honeywell a spousty dalších

Kurzy.cz V druhé polovině února se na Wall Street dočkáme dozvuků výsledkové sezóny, resp. dalších reportů od stovek firem přede...

Najdete na iDNES.cz