Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Česku byl odhalen rozsáhlý a neobvyklý pojistný podvod za 50 milionů

  • 96
Pryč jsou nejspíš časy, kdy se podvodníci snaží přijít k penězům hlavně v podvádění s auty a lidským zdravím. Gang, který nyní odhalili detektivové pojišťovny Allianz, vymyslel neobvyklý způsob založený na vodovodních škodách. Jde zatím o jeden z největších pojistných podvodů s majetkem. Zapojeni do něj byli i likvidátoři pojišťovny.

„Rozsáhlá kauza pojišťovacích podvodů fungovala tak, že organizátoři vyhledávali klienty pojišťovny, které zapojili do zinscenování fingovaných vodovodních škod. Následně za klienta nahlásili vymyšlenou pojistnou událost přes web a úkolem zainteresovaného likvidátora bylo už jen dodat do škody fotodokumentaci z jiného případu a zaslat na smluvený bankovní účet pojistné plnění,“ popisuje Václav Bálek, mluvčí Allianz.

Škody, které údajně napáchala voda z prasklého vodovodní potrubí, byly nejrůznější. Šlo o poničené podlahy, stěny, koberce, nábytek, elektroniku i další vybavení bytů. Fiktivní vodovodní havárie se přitom odvíjely i ve firmách. Vše vypadalo naprosto věrohodně a celá finta procházela organizované skupině řadu let.

Fotografie neodpovídaly místu pojištění

„V září 2013 detektivové při provádění systémových kontrol pojali podezření, že jeden z likvidátorů Allianz pojišťovny vědomě manipuloval s fotodokumentací v několika pojistných událostech. To odstartovalo šetření rozsáhlého případu interních a externích podvodů,“ přibližuje šéf detektivů Allianz pojišťovny Michal Vlk.

Čtěte také

Všechny případy, které dotyčný likvidátor řešil, byly důkladně prošetřeny. „Během šetření jsme zjistili, že fotky neodpovídají místu pojištění a že pocházejí z jiné události. Stejné fotografie se navíc objevily i v pojistných událostech jiných pojišťoven,“ přibližuje Michal Vlk. Fotografie pojišťovna zveřejňovat nechce, protože vyšetřování případu nadále pokračuje a je pravděpodobné, že počet obviněných vzroste.

Detektivové Allianz zatím prověřili 1 150 pojistných událostí vodovodních škod, které vznikly v období od roku 2009 do roku 2013. „Jednotlivé škody a veškerá dokumentace je podrobena analýze, vyšetřování probíhají i v terénu,“ říká šéf detektivů.

Pravomocně odsouzeno již 21 osob

Až do této chvíle se podařilo odhalit téměř tři desítky zapojených osob. Jde tedy o rozsáhlou organizovanou skupinu a škoda, která byla zatím vyčíslena, dosahuje částky 50 milionů korun.

Neštěstí nechodí po horách! Buďte připraveni, pojistěte se ještě dnes

„V této kauze naši detektivové úzce spolupracovali s orgány činnými v trestním řízení po celé čtyři roky. Výsledkem je prozatím 21 pravomocně odsouzených osob z celkového počtu 29 obviněných a ze strany pachatelů bylo zatím pojišťovně vráceno neoprávněné vyplacené pojistné plnění ve výši 5,2 milionu korun,“ přibližuje mluvčí pojišťovny Václav Bálek.

Gang využíval „bílé koně“ či „mrtvé duše“, tedy osoby, které měly zakrýt skutečné organizátory podvodu. O pojistné plnění se pak podvodníci převážně dělili v podílu 1/3 klient a 2/3 organizátoři. „Pojišťovna Allianz disponuje profesionálními moderními mechanismy, které dokážou odhalit pojistné podvody. A to i v rámci lidí z vlastních řad,“ říká Michal Vlk.

Pravděpodobnost odhalení se zvyšuje

K rozkrývání této kriminality používají pojišťovny vlastní metody a každá má vybudované týmy specialistů, znalců a zkušených detektivů. Detektivové nepracují jen od stolu, kdy využívají speciální počítačové programy a další moderní analytické nástroje. Vyšetřují i v terénu a mají možnost hovořit se svědky. Pojišťovny zároveň spolupracují a vyměňují si informace. „Řídíme se filozofií, že vyplacené finanční prostředky nepatří do rukou podvodníků,“ poznamenává Michal Vlk.

V roce 2017 prověřily pojišťovny celkem 18 141 podezřelých pojistných událostí, ve kterých odhalily pojistné podvody v úhrnné hodnotě 1,23 miliardy korun.

Statistiky pojistných podvodů, které nyní zveřejnila Česká asociace pojišťoven, potvrzují, že pravděpodobnost odhalení pokusu o podvod je výrazně vyšší než před pár lety. „Za spáchání pojistného podvodu lze uložit trest odnětí svobody v rozmezí dvou až deseti let, zákaz činnosti, propadnutí věci anebo peněžitý trest,“ říká Stanislava Hojdová z České asociace pojišťoven, která se zaměřuje na prevenci pojistných podvodů.

U soudu, který projednával jeden z případů, jsme byli s kamerou (1. 9. 2017):