V osobním listu na důchod byste měli mít zapsané všechny výdělky od všech zaměstnavatelů. Zaevidované v centrální evidenci je třeba mít i doby, po které si platíte na důchod nebo jste byli na nemocenské, na vojně, na mateřské či na studiích. "Nejčastějším nedostatkem je, že lidem chybí údaje o dobách pojištění v určitém období," přibližuje Kamil Vařeka, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.
Zkontrolujte, zda je vaše evidence kompletní
Mohlo se třeba stát, že firma, v níž jste před mnoha lety pracovali, zkrachovala a přestala existovat. Vůbec si přitom nelámala hlavu s nahlášením, kolik jste si tehdy u ní vydělali a jaká doba se vám započetla na důchod. Pokud není vaše evidence kompletní a některé údaje chybí, žádost o důchod se v budoucnu zbytečně zkomplikuje a její vyřízení může trvat i několik měsíců.
Ohlídat si můžete i případné chyby, ke kterým mohlo dojít ve vašem evidenčním listu v posledních šesti letech. "Od roku 2004 musejí zaměstnavatelé vystavovat evidenční listy za své zaměstnance povinně, zaslat je do centrální evidence ČSSZ a stejnopis dát zaměstnanci. Při složitějším průběhu pojištění, kdy se zaměstnavatel neporadí se specialisty správy sociálního pojištění, jak správně list vyplnit, může udělat v evidenčním listu chybu," upozorňuje Alena Fraňková, specialistka ČSSZ.
Výpis je zdarma, žádat o něj lze každoročně
O výpis máte právo požádat každoročně zdarma. Žádost je nutné adresovat přímo na pražskou centrálu ČSSZ (Křížová 25, 225 08 Praha 5). Pokud máte elektronický podpis, lze o výpis žádat i emailem. "V žádosti je nutné uvést rodné číslo, jméno a příjmení žadatele, rodné jméno a adresu, na kterou chce žadatel výpis zaslat," upozorňuje Alena Fraňková. Žádost musí ČSSZ vyřídit nejpozději do 90 dnů.
Podle mluvčího České správy sociálního zabezpečení mají důchodové pojištění takto pod kontrolou již tisíce lidí. V roce 2008 například požádalo o zaslání Informativní osobní listu důchodového pojištění (IOLDP) přes 135 tisícům žadatelů a zájem stále stoupá. Loni si o výpis požádalo celkem 152 609 lidí.
Starobní důchodci pobírají nyní v průměru přes 10 tisíc korun• K 31. prosinci 2009 vyplácela ČSSZ starobní důchody celkem 2 108 368 důchodcům. |
Údaje dohledá správa sociálního zabezpečení
Jestliže zjistíte nějaké nesrovnalosti, obraťte se na správu sociálního zabezpečení, k níž spadáte podle místa trvalého bydliště, aby chybějící údaje dohledala a doplnila. Řešit problém můžete pomoci i vy sami. Například můžete správě sociálního pojištění předat údaje o dobách zaměstnání, které si pamatujete. Tím jí ulehčíte pátrání.
Pokud máte ve svém domácím archivu doklady, z nichž je patrné, kolik jste si například vydělávali a kde jste pracovali, můžete je rovněž předat a usnadnit doplnění chybějících údajů. Mohou to být například staré pracovní smlouvy, zápočtové listy, výplatní pásky či třeba legitimace ROH, ve které jsou vylepené známky o placení příspěvků v jednotlivých měsících.
Kdo doklady zatím nevyhodil, může být ve výhodě
"Povinností lidí není uchovávat si doklady o zaměstnání, ale pokud nejsou údaje v centrální evidenci kompletní, je občan, který doklady uchovával, ve výhodě," upřesňuje mluvčí ČSSZ. Jakmile jsou všechny údaje pohromadě, staré již nepotřebné dokumenty nemusejí v bytě překážet a mohou klidně skončit třeba v kamnech.
Chybějící údaje o dobách pojištění vám mohou dosvědčit i svědci. Podle pracovníků ČSSZ se to ale stává jen výjimečně, kdy se nedaří údaje jinak dohledat či prokázat. Svědci musejí být nejméně dva, třeba bývalí kolegové z práce. Písemně musejí napsat a vlastnoručně podepsat, odkud mají informaci, že jste v konkrétní firmě po určitou dobu pracovali. Pravost podpisů svědků je potřeba ověřit na matrice, u notáře nebo ji ověří přímo správa sociálního zabezpečení.
Zapamatujte si:Jak mít důchod pod kontrolou |