Diskuse k článku

Od ledna platí všichni stejnou daň

Daňová reforma přinesla řadu změn, které zahýbaly s výplatou. Čistá mzda je vyšší. Co všechno má vliv na to, jakou sumu najdete na nejsledovanějším řádku výplatní pásky? Na otázky čtenářů odpovídá daňová poradkyně Alena Foukalová.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

jouda

neplati

z kapitalovych vynosu se plati 15%

z prijmu z prace se plati krome 23% dane jeste 12,5% povinnych odvodu

Rv;-€

0/0
14.2.2008 15:51

Jana

BLBOST,BLBOST,BLBOST

ZA KOHO KOPETE? JESTLI UMÍTE POČÍTAT, TAK STŘEDNÍ PLATY SI NIC NEPŘILEPŠÍ. NAOPAK AŽ O STOVKU.Rv

0/0
14.2.2008 12:11

666

Konečně změna

Konečně změna, kdy rodiny s nízkými příjmy dostanou výrazně přidáno, kdy člověk, který se v životě vzdělával a bere teď vyšší plat už není bit za svůj aktivní přístup k práci. Zatímco ČSSD s komunisty zvyšovali dávky nezaměstnaným a těm, kteří nechtějí pracovat, současná vláda tyto peníze dá lidem, kterým práce není na obtíž. Děkujeme.

0/0
13.2.2008 5:45

666

Konečně změna

0/0
13.2.2008 5:43

Kecal1

Už nadpis je matoucí,

když jde o stejnou sazbu daně, ovšem s tím, že základ se mění. Jednak jsou tam nějaké slevy na dani a jednak se daní i odvedené pojistné, které ale má svůj strop. Výsledkem je, zatímco u průměrných příjmů je sazba daně přes 23,1%, u velmi vysokých příjmů tato sazba klesá směrem ke 15%. A to ani nezmiňuji rozdílné výpočty základu u zaměstnanců, živnostníků a rentiérů.

0/0
12.2.2008 13:21

Anunnaki

Re: Už nadpis je matoucí,

Nejhorsi je ze:

a) bohaty budou platit odted postatne podstatne MENE nez tomu bylo doposud (o vic nez polovinu mene), Jendak diky poklesu danove sazby pro darmozrace ze 32 na 15%, a jednak take ze zavadani stropu na pojisteni socialnim a zdravotnim.

b) mi budeme platit dan za penize, ktere nejsou nasim prijmem (tedy i z toho co je nad hrubou mzdou, z ceho se doposud dan neplatila).

Chtelo by to opet vyrazit do ulic a zacit veset na kandelabre tyto PRO-Kapitalisticke vyziracke darmozrace.

0/0
12.2.2008 13:39

Ing.

Re: Re: Už nadpis je matoucí,

Dobrý den,

mohu Vám pouze doporučit, aby jste se snažil dostat výše:-). Jako příklad vašeho myšlení dávat příklad: http://www.forky.cz/?t=t/6/10/AdCz/79/

S pozdravem

0/0
12.2.2008 20:48

P.C.

Re: Re: Už nadpis je matoucí,

1) Bohatí (ale jen ti opravdu hodně bohatí) budou platit podstatně méně, protože dřív jim stát podstatně více sebral. Nestačily by náhodou spotřební daně a DPH? I tam bohatí odvedou daleko více. Jaké právo má stát na část peněz vydělaných kýmkoliv z nás? Po měsíci dřiny prostě příjde stát a řekne "Naval půlku výdělku, jinak s tebou zatočím"... A dostanu snad od státu víc, když víc platím? Ne ne, ale hlavně se nesmím starat, na co to stát potřebuje a jak s odvedenými daněmi nakládá. 

2) Zaměstnavatele nezajímá, co kam z vynaložených prostředků půjde. Pro něho je důležitá pouze superhrubá mzda a ta existovala vždy, jen o ní většina nevěděla a netušila, jak je stát okrádá. A správně "to, co nevidíte" nazýváte daň, i když to stát alibisticky označuje za "pojištění". Volejte spíš po tom, aby to bylo opravdové pojištění, které zahrnuje znaky dobrovolnosti a míry rizika.

0/0
13.2.2008 0:04

P.C.

Re: Už nadpis je matoucí,

A jaký by měl být základ u živnostníků a rentiérů?

Copak zaměstnanci používají nějaké peníze z výplaty na rozvoj firmy, která jim je platí? Asi ne, že? Ale živnostník musí zaplatit daň a ta "pojištění" nejen ze zisku, ale i z peněz, za které nakoupil stroje a zařízení své firmy. A "pojištění" musí platit, i když prodělává. Teprve po letech se mu peníze mohou začít vracet při tzv. odepisování hmotného majetku.

A pokud začne stát požadovat sociální "pojistné" i po rentiiérech, tak to bude mít jediný efekt - přesunou své příjmy jinam a stát nedostane ani těch 15% daně, kterou má teď.

Zaměstnanci se nemusí starat o žádný rozvoj "své" firmy a tak platí, ale dobrovolně se mohou rozhodnout a stát se podnikateli se všemi právy, ale i povinnostmi z toho plynoucími. Případně i rentiéry se mohou stát, zatím jim v tom nikdo nebrání :-)

0/0
13.2.2008 0:16

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že stát stále přispívá až 2000 Kč/rok na stavební spoření?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz