O internetové zdravotní knížky a karty života začíná být obrovský zájem

aktualizováno 
Tisíce lidí přicházejí na chuť elektronickým zdravotním knížkám a kartám života. Už je má přes dva miliony Čechů a chce je zavést další zdravotní pojišťovna. Někteří lékaři ovšem ještě na elektronickou komunikaci neslyší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O správné diagnóze a léčbě mohou rozhodovat i zdánlivě nepodstatné informace. Pokud lékařům chybí, může to zkomplikovat a prodražit léčbu, nebo dokonce ohrozit pacientův život.

Proto některé zdravotní pojišťovny navrhly, aby jejich klienti měli tak zvané elektronické zdravotní knížky nebo karty života. Lékař by tak měl mít jejich prostřednictvím na internetu kompletní zdravotní historii pacienta. Výpis pak může majitel elektronické knížky či karty nosit s sebou nebo ho získat během pár sekund do svého mobilu.

Nedůvěru lidí se podařilo prolomit

I přes počáteční obavy z možného zneužití dat počet zdravotnických knížek rychle roste.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Jen od poloviny srpna do konce září si ji zdarma pořídilo 120 tisíc klientů VZP a celkový počet uživatelů vzrostl téměř na 2,2 milionu.

Rostoucí zájem zaznamenává i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV), u které mohou klienti bezplatně využívat od loňského září tak zvanou kartu života. "Pořídily si ji už desítky tisíc lidí a každý týden o ni žádá v průměru tisíc klientů," říká mluvčí ZPMV Hana Kadečková.

Zavést karty života chce podle mluvčího Jaroslava Svozila i nejmladší zdravotní pojišťovna Média. Osobní elektronické účty zřizuje svým klientům také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Jak roste zájem u klientů VZP

Klienti VZP si mohou elektronickou zdravotní knížku zřídit a využívat zdarma od roku 2002. Systém provozuje a vyvíjí společnost IZIP za finanční podpory VZP, která nyní chce v projektu posílit svou kapitálovou účast. "Zvažujeme, aby se IZIP stal naší dceřinou společností," prohlásil ředitel VZP Pavel Horák.

• Elektronickou zdravotní knížku už využívá 2 158 934 klientů VZP, což je o téměř 120 tisíc víc než v polovině září.
• Do systému je zapojeno 15 130 zdravotnických pracovníků, sedm tisíc zdravotnických zařízení a 100 nemocnic

Zdroj: IZIP, stav k 30. září 2010

Přesné údaje = přesná diagnóza

Jednou z předností elektronického vedení zdravotních údajů je například to, že pacient v ordinaci lékaře nemusí dolovat z paměti, jaké léky momentálně bere, kdy byl přeočkován proti tetanu, na co má alergii či s jakým výsledkem dopadlo odborné vyšetření u specialisty. Ochrana citlivých informací proti krádeži nebo hackerům je přitom srovnatelná s bezpečností internetových bankovních účtů.

"Elektronická zdravotní knížka dává lékaři možnost, aby se souhlasem pacienta nahlížel po internetu do jeho zdravotních záznamů. Na obrazovce počítače se mu přehledně zobrazí kompletní zdravotní historie pacienta, což lékaři dává informační zázemí pro stanovení přesné diagnózy i nejlepší léčebný postup," přibližuje náměstek ředitele pro zdravotní péči VZP Jiří Bek.

Vybraná data, jako informace o krevní skupině či třeba alergii pacienta, mohou využít i záchranáři třeba při autohavárii nebo kolapsu na ulici, kdy jde o každou sekundu.

Někteří lékaři berou elektronizaci rezervovaně

"Naplňování nových dat do zdravotní knížky pacienta je pro lékaře, který využívá počítač s internetovým připojením, otázkou několika kliknutí," ujišťuje Bek. Dodává ale, že přesto existuje ještě dost lékařů, kteří jsou k počítačům rezervovaní a vůbec s nimi nepracují.

VZP se proto snaží motivovat zdravotníky, aby se počítač s internetovým připojením stal běžnou součástí jejich práce (o programu Akord, kterým motivuje VZP všechny praktické lékaře, čtěte více zde). Pacient přitom může doplňovat některé informace do zdravotní karty i sám a být tak manažerem svého zdraví.

Peníze lze přesunout na léčbu vážných chorob

Pojišťovny se shodují v tom, že v elektronizaci zdravotnictví je budoucnost i možnost jak ušetřit miliardy a peníze přesunout na léčbu vážných a nákladných chorob. Jen samotným zavedením elektronické knížky lze podle vyjádření Jiřího Beka okamžitě ušetřit až pět procent výdajů.

Elektronická výměna dat mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem navíc odstraní i duplicitní a zbytečná vyšetření, což podle některých odborných odhadů může snížit celkové náklady ve zdravotnictví o 15 až 30 procent.

Co stojí zdravotní péče

Zdravotní pojišťovny měly loni ztrátu 6,5 miliardy korun
• Celkové výdaje ve zdravotnictví rok od roku rostou, loni dosáhly 219 miliard korun. Zdravotní pojišťovny přitom hospodařily s deficitem 6,5 miliardy korun.
• Letos se podle odhadů vyšplhají výdaje zdravotních pojišťoven na 222 miliard, příjmy mají dosáhnout výše zhruba 213 miliard.
• Příští rok má podle ministerstva financí plynout do systému zdravotního pojištění zhruba 216 miliard korun, výdaje se očekávají 225 miliard.
Zdroj: ČTK

Přispěje elektronická knížka či karta k lepší zdravotní péči?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. října 2010. Anketa je uzavřena.

Určitě ano 3652
Nejspíš ne 1644
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

PŘEHLEDNĚ: Čím se nově dá vylepšit životní pojištění

Ilustrační snímek

Štíhlí nekuřáci ušetří na pojistném. Pojistit si můžete i onemocnění způsobené klíštětem, náklady na asistovanou...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

Najdete na iDNES.cz