O internetové zdravotní knížky a karty života začíná být obrovský zájem

aktualizováno 
Tisíce lidí přicházejí na chuť elektronickým zdravotním knížkám a kartám života. Už je má přes dva miliony Čechů a chce je zavést další zdravotní pojišťovna. Někteří lékaři ovšem ještě na elektronickou komunikaci neslyší.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

O správné diagnóze a léčbě mohou rozhodovat i zdánlivě nepodstatné informace. Pokud lékařům chybí, může to zkomplikovat a prodražit léčbu, nebo dokonce ohrozit pacientův život.

Proto některé zdravotní pojišťovny navrhly, aby jejich klienti měli tak zvané elektronické zdravotní knížky nebo karty života. Lékař by tak měl mít jejich prostřednictvím na internetu kompletní zdravotní historii pacienta. Výpis pak může majitel elektronické knížky či karty nosit s sebou nebo ho získat během pár sekund do svého mobilu.

Nedůvěru lidí se podařilo prolomit

I přes počáteční obavy z možného zneužití dat počet zdravotnických knížek rychle roste.

Čtete rádi idnes.cz?

Dejte nám svůj hlas v anketě Křišťálová lupa. Hlasujte ZDE

Jen od poloviny srpna do konce září si ji zdarma pořídilo 120 tisíc klientů VZP a celkový počet uživatelů vzrostl téměř na 2,2 milionu.

Rostoucí zájem zaznamenává i Zdravotní pojišťovna ministerstva vnitra (ZPMV), u které mohou klienti bezplatně využívat od loňského září tak zvanou kartu života. "Pořídily si ji už desítky tisíc lidí a každý týden o ni žádá v průměru tisíc klientů," říká mluvčí ZPMV Hana Kadečková.

Zavést karty života chce podle mluvčího Jaroslava Svozila i nejmladší zdravotní pojišťovna Média. Osobní elektronické účty zřizuje svým klientům také Česká průmyslová zdravotní pojišťovna.

Jak roste zájem u klientů VZP

Klienti VZP si mohou elektronickou zdravotní knížku zřídit a využívat zdarma od roku 2002. Systém provozuje a vyvíjí společnost IZIP za finanční podpory VZP, která nyní chce v projektu posílit svou kapitálovou účast. "Zvažujeme, aby se IZIP stal naší dceřinou společností," prohlásil ředitel VZP Pavel Horák.

• Elektronickou zdravotní knížku už využívá 2 158 934 klientů VZP, což je o téměř 120 tisíc víc než v polovině září.
• Do systému je zapojeno 15 130 zdravotnických pracovníků, sedm tisíc zdravotnických zařízení a 100 nemocnic

Zdroj: IZIP, stav k 30. září 2010

Přesné údaje = přesná diagnóza

Jednou z předností elektronického vedení zdravotních údajů je například to, že pacient v ordinaci lékaře nemusí dolovat z paměti, jaké léky momentálně bere, kdy byl přeočkován proti tetanu, na co má alergii či s jakým výsledkem dopadlo odborné vyšetření u specialisty. Ochrana citlivých informací proti krádeži nebo hackerům je přitom srovnatelná s bezpečností internetových bankovních účtů.

"Elektronická zdravotní knížka dává lékaři možnost, aby se souhlasem pacienta nahlížel po internetu do jeho zdravotních záznamů. Na obrazovce počítače se mu přehledně zobrazí kompletní zdravotní historie pacienta, což lékaři dává informační zázemí pro stanovení přesné diagnózy i nejlepší léčebný postup," přibližuje náměstek ředitele pro zdravotní péči VZP Jiří Bek.

Vybraná data, jako informace o krevní skupině či třeba alergii pacienta, mohou využít i záchranáři třeba při autohavárii nebo kolapsu na ulici, kdy jde o každou sekundu.

Někteří lékaři berou elektronizaci rezervovaně

"Naplňování nových dat do zdravotní knížky pacienta je pro lékaře, který využívá počítač s internetovým připojením, otázkou několika kliknutí," ujišťuje Bek. Dodává ale, že přesto existuje ještě dost lékařů, kteří jsou k počítačům rezervovaní a vůbec s nimi nepracují.

VZP se proto snaží motivovat zdravotníky, aby se počítač s internetovým připojením stal běžnou součástí jejich práce (o programu Akord, kterým motivuje VZP všechny praktické lékaře, čtěte více zde). Pacient přitom může doplňovat některé informace do zdravotní karty i sám a být tak manažerem svého zdraví.

Peníze lze přesunout na léčbu vážných chorob

Pojišťovny se shodují v tom, že v elektronizaci zdravotnictví je budoucnost i možnost jak ušetřit miliardy a peníze přesunout na léčbu vážných a nákladných chorob. Jen samotným zavedením elektronické knížky lze podle vyjádření Jiřího Beka okamžitě ušetřit až pět procent výdajů.

Elektronická výměna dat mezi pacientem a lékařem a mezi lékaři navzájem navíc odstraní i duplicitní a zbytečná vyšetření, což podle některých odborných odhadů může snížit celkové náklady ve zdravotnictví o 15 až 30 procent.

Co stojí zdravotní péče

Zdravotní pojišťovny měly loni ztrátu 6,5 miliardy korun
• Celkové výdaje ve zdravotnictví rok od roku rostou, loni dosáhly 219 miliard korun. Zdravotní pojišťovny přitom hospodařily s deficitem 6,5 miliardy korun.
• Letos se podle odhadů vyšplhají výdaje zdravotních pojišťoven na 222 miliard, příjmy mají dosáhnout výše zhruba 213 miliard.
• Příští rok má podle ministerstva financí plynout do systému zdravotního pojištění zhruba 216 miliard korun, výdaje se očekávají 225 miliard.
Zdroj: ČTK

Přispěje elektronická knížka či karta k lepší zdravotní péči?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 23. října 2010. Anketa je uzavřena.

Určitě ano 3652
Nejspíš ne 1644
Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz