Nepodceňujte hodnotu svého majetku. Do pojištění zahrňte i příbory

aktualizováno 
Před mnoha lety jste si pojistili domácnost. Důkladně jste do pojistky zahrnuli veškeré zařízení i všechny cenné věci. Každý rok platíte stejnou pojistnou částku. Ovšem pokud byste nyní třeba vyhořeli, nestačili byste se divit. Pojistné plnění by zdaleka nepokrylo současnou hodnotu domácnosti.
Pojištění majetku byste měli aktualizovat alespoň jednou za dva roky. Ilustrační snímek

Pojištění majetku byste měli aktualizovat alespoň jednou za dva roky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Během let jste si totiž pořídili mnoho nových, cenných věcí, třeba novou sedací soupravu, televizi, nábytek do dětského pokoje, kompletně jste zrekonstruovali kuchyň. Hodnota vaší domácnosti tím vzrostla i několikanásobně.

Nejste v tom sami

Podle údajů pojišťoven je u mnoha klientů částka, na kterou mají ve smlouvě pojištěn majetek, nižší než jeho aktuální cena. V takovém případě mají svůj majetek podpojištěný. Podle odborníků je domácnost podpojištěná, pokud je současná hodnota veškerého pojištěného zařízení a vybavení v bytě o minimálně 15 procent vyšší než pojistná částka.

"Na problém podpojištění majetku narazíme přibližně v 10 – 15 procentech případů. Lidé si sice majetek pojistí, ale nepamatují na to, že smlouvu je potřeba aktualizovat podle toho, jak narůstá hodnota majetku," připomíná Iva Knapová z ČSOB Pojišťovny. "Hrozí pak, že při pojistné události nedostanou od pojišťovny plnou náhradu, ale plnění krácené ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě pojištěného majetku," upozorňuje Knapová.

Podpojištěný majetek mají i klienti dalších pojišťoven. Direct pojišťovna uvádí  podpojištění zhruba u 5 – 10 procent pojistných událostí, Kooperativa i Allianz u pěti procent událostí.

Lidé své pojistky neaktualizují

Pojišťovny doporučují, aby klienti svá pojištění revidovali alespoň jednou za dva roky, nebo pokud jednorázově zvýší hodnotu své domácnosti. Podle odhadů, však 60 procent klientů ve své pojistné smlouvě pojistnou částku nikdy nezměnilo. Z výsledků loňského průzkumu České pojišťovny vyplynulo, že každá pátá česká domácnost má pojistnou smlouvu starší 12 let.

Důvodů, proč klienti své pojistky neaktualizují, je několik. Vůbec nejčastější chybou je tendence podceňovat hodnotu majetku. "V případě domácností lidé obvykle do pojištění zahrnují pouze "velké" věci - nábytek, koberce, elektroniku, spotřebiče, ale zapomínají na "drobnosti" - knihy, CD, sportovní potřeby, květiny, lůžkoviny, příbory, nádobí, oblečení, obuv, které často tvoří podstatnou část pojistné částky," upozorňuje Jiří Cívka z Generali.

Často lidé hodnotu své domácnosti pouze odhadují, nebo posuzují podle stáří věcí, aniž by si uvědomili, že pojištění se sjednává na novou hodnotu, což ve většině případů vede ke značnému podhodnocení.

A v neposlední řadě, mnozí klienti chtějí ušetřit na pojistném. Záměrně tak nastaví nízkou pojistnou částku.

Do ruky si vemte kalkulačku a foťák

Pokud se chcete podpojištění vyhnout a pojistnou částku nastavit správně, nabízíme vám jednoduchý recept. Udělejte si soupis všech věcí, které chcete pojistit, včetně všech "drobností". Potom si vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte hodnotu všeho na seznamu.

Také si nezapomeňte ukládat účtenky nebo záruční listy od všech věcí, které jste si pojistili. Nejlepší je udělat si kopie a ty si uložit například k příbuzným pro případ, že by se s nimi u vás v bytě při pojistné události něco stalo.

Vyplatí se také nafotit si všechny místnosti i s jejich vybavením. V případě pojistné události to značně urychlí její vyřízení.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Eurozóna je neudržitelná

Eurozóna je neudržitelná

Kurzy.cz „Euro slaví dvacet let od svého vzniku, ale šampaňské nikdo neotvírá. Snad s výjimkou pomýlených eurokratů, jako je pre...

Advantage Consulting, s.r.o.
CHIRURG

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 60 000 Kč

Najdete na iDNES.cz