Nepodceňujte hodnotu svého majetku. Do pojištění zahrňte i příbory

aktualizováno 
Před mnoha lety jste si pojistili domácnost. Důkladně jste do pojistky zahrnuli veškeré zařízení i všechny cenné věci. Každý rok platíte stejnou pojistnou částku. Ovšem pokud byste nyní třeba vyhořeli, nestačili byste se divit. Pojistné plnění by zdaleka nepokrylo současnou hodnotu domácnosti.
Pojištění majetku byste měli aktualizovat alespoň jednou za dva roky. Ilustrační snímek

Pojištění majetku byste měli aktualizovat alespoň jednou za dva roky. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Během let jste si totiž pořídili mnoho nových, cenných věcí, třeba novou sedací soupravu, televizi, nábytek do dětského pokoje, kompletně jste zrekonstruovali kuchyň. Hodnota vaší domácnosti tím vzrostla i několikanásobně.

Nejste v tom sami

Podle údajů pojišťoven je u mnoha klientů částka, na kterou mají ve smlouvě pojištěn majetek, nižší než jeho aktuální cena. V takovém případě mají svůj majetek podpojištěný. Podle odborníků je domácnost podpojištěná, pokud je současná hodnota veškerého pojištěného zařízení a vybavení v bytě o minimálně 15 procent vyšší než pojistná částka.

"Na problém podpojištění majetku narazíme přibližně v 10 – 15 procentech případů. Lidé si sice majetek pojistí, ale nepamatují na to, že smlouvu je potřeba aktualizovat podle toho, jak narůstá hodnota majetku," připomíná Iva Knapová z ČSOB Pojišťovny. "Hrozí pak, že při pojistné události nedostanou od pojišťovny plnou náhradu, ale plnění krácené ve stejném poměru, v jakém je pojistná částka k hodnotě pojištěného majetku," upozorňuje Knapová.

Podpojištěný majetek mají i klienti dalších pojišťoven. Direct pojišťovna uvádí  podpojištění zhruba u 5 – 10 procent pojistných událostí, Kooperativa i Allianz u pěti procent událostí.

Lidé své pojistky neaktualizují

Pojišťovny doporučují, aby klienti svá pojištění revidovali alespoň jednou za dva roky, nebo pokud jednorázově zvýší hodnotu své domácnosti. Podle odhadů, však 60 procent klientů ve své pojistné smlouvě pojistnou částku nikdy nezměnilo. Z výsledků loňského průzkumu České pojišťovny vyplynulo, že každá pátá česká domácnost má pojistnou smlouvu starší 12 let.

Důvodů, proč klienti své pojistky neaktualizují, je několik. Vůbec nejčastější chybou je tendence podceňovat hodnotu majetku. "V případě domácností lidé obvykle do pojištění zahrnují pouze "velké" věci - nábytek, koberce, elektroniku, spotřebiče, ale zapomínají na "drobnosti" - knihy, CD, sportovní potřeby, květiny, lůžkoviny, příbory, nádobí, oblečení, obuv, které často tvoří podstatnou část pojistné částky," upozorňuje Jiří Cívka z Generali.

Často lidé hodnotu své domácnosti pouze odhadují, nebo posuzují podle stáří věcí, aniž by si uvědomili, že pojištění se sjednává na novou hodnotu, což ve většině případů vede ke značnému podhodnocení.

A v neposlední řadě, mnozí klienti chtějí ušetřit na pojistném. Záměrně tak nastaví nízkou pojistnou částku.

Do ruky si vemte kalkulačku a foťák

Pokud se chcete podpojištění vyhnout a pojistnou částku nastavit správně, nabízíme vám jednoduchý recept. Udělejte si soupis všech věcí, které chcete pojistit, včetně všech "drobností". Potom si vezměte do ruky kalkulačku a spočítejte hodnotu všeho na seznamu.

Také si nezapomeňte ukládat účtenky nebo záruční listy od všech věcí, které jste si pojistili. Nejlepší je udělat si kopie a ty si uložit například k příbuzným pro případ, že by se s nimi u vás v bytě při pojistné události něco stalo.

Vyplatí se také nafotit si všechny místnosti i s jejich vybavením. V případě pojistné události to značně urychlí její vyřízení.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Diplomacii opustil a začal podnikat, aby dostal od života, co chce

Jan Hebnar

Jan Hebnar říká, že lenost má v sobě každý. I on sám. Zvládl ale vystudovat tři vysoké školy, má státnici ze tří jazyků...

Další z rubriky

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to...

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl...

Čtyři tipy, jak se finančně zabezpečit pro případ následků mrtvice

Ilustrační snímek

Mozková cévní příhoda s sebou nenese jen zdravotní potíže, ale velmi často i potíže finanční, protože člověka vyřadí z...

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Volby - Evropský parlament, výsledky voleb do evropského parlamentu 2019 v ČR

Kurzy.cz V sobotu 25. 5. 2019 skončily volby do Evropského parlamentu v ČR, výsledky voleb však byly zveřejněny až v neděli 26. ...

Najdete na iDNES.cz