Čtvrtek 23. března 2023, svátek má Ivona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 23. března 2023 Ivona

Jak pojistit nemovitost na pronájem, abyste neměli problémy

Odhady, kolik je nyní nakupováno nemovitostí pro případný pronájem, se dost liší. Podle většiny z nich jde ale o vyšší desítky procent. Mnoho lidí se však při pronajímání nemovitosti spálí. Častý problém je nedostatečně pojištěná nemovitost.

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Asi nikoho dnes nepřekvapí, že každý majitel nemovitosti by si ji měl pojistit. V případě její pořízení na hypotéku jde přímo o povinnost. 

Základní pojistky přitom kryjí hlavní rizika, jako jsou živelní pohroma, vodovodní škody, exploze, úder blesku, pád stromu, stožáru a podobně.

Plánujete vlastní bydlení? Najděte si levnější hypotéku

K volitelnému pojištění patří povodeň, záplava, vandalismus, odcizení, přepětí či zkrat a podobně. Jsou tu však i další pojištění, jež se vyplatí hlavně těm, kteří se rozhodnou vstoupit na tenký led pronajímání nemovitostí.

„Záleží vždy na přesné zvolené pojišťovně. Některé pojišťovny chtějí, aby si majitel pojistil pouze nemovitost a odpovědnost, ale ne věci, které bude užívat nájemce. Jiné pojišťovny naopak chtějí, aby měl majitel pojištěn všechny své vlastní věci, tedy nemovitost, domácnost i odpovědnost,“ vysvětluje finanční poradkyně skupiny Partners Dana Chňoupková Míchalová.

Podle ní cenu pojištění nejvíce ovlivní umístění nemovitosti. Téměř nepojistitelné, anebo za velmi vysokou částku jsou pak například stavby ve třetí a čtvrté povodňové zóně.

„Povodňové mapy pojišťovně ukazují míru rizika povodní nebo záplavy u každé z nemovitostí a podle toho pak vypočítají cenu samotného pojištění,“ dodává poradkyně s tím, že u nás pojišťovny pracují obvykle se čtyřmi povodňovými zónami.

Jak je to s pojištěním odpovědnosti

Přirozenou součástí pojištění nemovitosti na pronájem by mělo být i pojištění vybavení domácnosti. To je vybavení, které pronajímatel svěřuje nájemci do užívání a nesmí ho zapomenout uvést ve smlouvě o nájmu. Ale ani tím to nekončí.

„To, co je důležité podchytit, je, aby měl vlastník i nájemník pojištěnou odpovědnost. Jedná se o případy, kdy nájemník například vytopí sousední byt, nebo způsobí požár a okolní byty jsou zakouřené. Anebo se to samé stane, když je nemovitost neobsazena,“ upozorňuje Dana Chňoupková Míchalová.

Pro příklad uvádí aktuální pojistnou událost, kdy nájemník nechal omylem puštěné kohoutky s vodou v době, kdy byl v bytovém domě zastaven hlavní přívod vody. Jelikož voda právě netekla, kohoutky zapomněl otočit zpátky a odešel z bytu. Po návratu domů pak zjistil, že vytopil několik sousedů a škody dosáhly stovek tisíc korun. Stačí, aby měli sousedi v bytě třeba starožitný nábytek, sbírku obrazů či orientální koberec.

„Takových situací v praxi přibývá, stačí, aby nájemníkovi zazvonil třeba jen telefon, v tu chvíli na všechno zapomíná a pojistná událost je na světě,“ říká poradkyně.

Pojištění nájemníka má být součástí smlouvy

Odborníci doporučují uvést přímo do nájemní smlouvy povinnost pojištění nájemníka. Ten si přitom může pojistit své věci prostřednictvím pojištění domácnosti, odpovědnosti vůči třetím osobám a odpovědnosti z běžného života. Může si dále pojistit odpovědnost vůči majiteli, pokud by mu neúmyslně poškodil v nájmu svěřený majetek. To znamená uzavření pojištění odpovědnosti ideálně i na pronajímané věci. Takové krytí však nenabízejí všechny tuzemské pojišťovny.

Mimo rozsah pojištěných rizik se pojišťovny také liší především v limitech na některá rizika. Pokud si pojištěnec například pojistí byt na dva miliony korun, může se mylně domnívat, že všechna rizika má pojištěna na plnou hodnotu dvou milionů korun. Bohužel tomu tak není. Důležité jsou ve smlouvě konkrétně stanovené limity, které je potřeba řešit ještě před uzavřením smlouvy. Některé pojišťovny v pohodě pojistí například riziko přepětí a zkratu bez omezení, jiné stanoví limit třeba jen na 20 tisíc korun, další na sto tisíc korun.

Co řeší pojišťovny při sjednávání smlouvy

Při uzavírání smlouvy pojišťovny zjišťují, zda je nemovitost obývána „trvale“, či nikoliv. Obecně jde o to, aby byla nemovitost k bydlení reálně užívána například šest nebo devět měsíců v roce. V opačném případě musí klient pojišťovnu informovat, že není trvale obývána, nebo je užívána pouze rekreačně. Pojišťovny se zde v přístupu ke klientům opět liší. Některé přistoupí u rekreačně obývané nemovitosti ke snížení pojistných limitů, případně použijí jiný koeficient pro výpočet ceny pojištění.

Rozsah krytí rizik neovlivní ani pojištění nemovitosti pořízené na hypotéku. Je třeba ale vědět, že sjednané pojištění se vinkuluje ve prospěch financující instituce. To bývá přirozenou podmínkou čerpání úvěru na nemovitost. Důležité je dále vědět, že pojišťovny nikdy nepojistí škody vzniklé běžným opotřebením, úmyslně, nebo vzniklé postupně.

Autor:

Daňové přiznání 2023

Základní lhůta pro podání daňového přiznání za zdaňovací období 2022 připadá letos na pondělí 3. dubna. Interaktivní daňové formuláře umí vypočítat daně za vás.

Mohlo by vás zajímat

  • Nejčtenější

Podívejte se, na co vám letos přispěje vaše zdravotní pojišťovna

Pečovat o zdraví se vyplácí. Pod to se podepisují i všechny zdravotní pojišťovny. Proto je dobré zjistit, co můžete pro...

KOMENTÁŘ: Lze vydělat na inflaci? Ano, ale musíte si pospíšit

Premium Češi se stále více učí investovat, a to zejména prostřednictvím podílových fondů. Jak ale investovat správně a vydělat...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Osm doporučení, jak v době vysoké inflace investovat do sebe

Nejlepší investicí, kterou můžete ve finančně nejistých dobách podniknout, je investice do sebe. Tedy do vlastních...

Kdy půjdeme do důchodu a jaká bude naše penze? Nenechávejte nic náhodě

Debata o důchodové reformě se opět rozhořela, a tak se řadě z nás honí hlavou otázky, zda v důchodu důstojně vyžijeme....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kauce, jistota, výpověď. Otestujte se, jak znáte úskalí pronájmu

Zájem o nájemní bydlení je dlouhodobě vysoký a loňský rok byl v tomto směru rekordní. Ať už jste v pozici nájemce či...

Ke změně zdravotní pojišťovny láká i výše příspěvků. Čas mají zájemci do konce března

Advertorial K poslednímu březnu se váže již tradiční termín, dokdy je možné zažádat o změnu zdravotní pojišťovny. Člověk tak v...

Češka podcenila sílu hor i pojistku. Újma na zdraví byla velká, účet vysoký

Premium Záchrana mladé Češky v rakouských Alpách po pádu na ledu stála statisíce korun. Následovala půlroční léčba a úraz se...

Srazil lyžařku na sjezdovce, více než dva miliony musí zaplatit ze své kapsy

Premium Asi málokdo si sjednává speciální pojištění při cestách po Česku. Jenže i úraz při lyžování v Krkonoších může přijít...

Když dva dělají totéž, nemusí to být totéž. Platí to i pro pojišťovny

Lidé si vzájemně přejí hodně zdraví, z hlediska pojištění ale spíše upřednostní pojištění domácnosti či auta před...

Meteoroložka Honsová: Letos bude extrémní počasí, zapíše se do historie

Premium Meteoroložka Dagmar Honsová je přesvědčená, že letošní rok určitě přinese mnoho zajímavých a zřejmě i extrémních...

Hrozí ekonomický kolaps? Analytici varují před Minského momentem

Selhání bankovních institucí, otřesy na finančních trzích a pokračující nejistota zvyšuje podle mnohých odborníků...

Ukrajinská pobřežní obrana zničila plány na vylodění u Oděsy

Flotila ukrajinského námořnictva dostala na začátku ruské invaze na frak, ale její „suchozemská“ pobřežní obrana...

Německé platy v nedohlednu. Známe sedm důvodů, proč Češi berou míň

Ekonomové už desítky let propočítávají, kdy české mzdy doženou ty německé. Rozdíly mezi oběma státy přetrvávají a...

Levnější papriky, cukr i vejce. Češi v zahraničí šetří tisíce a stát tratí

Levnější vejce, maso i zelenina. Čechy ženou vysoké ceny potravin do obchodů v zahraničí. V Polsku ušetří tisíce za...