Diskuze

Nejlepší investice: zadlužit se pro bydlení

Bydlet v nájemním bytě se „snesitelným“ nájemným, nebo se zadlužit a bydlet ve vlastním? Překvapivě hodně lidí volí raději první variantu s tím, že na vlastní bydlení stejně nenašetří nebo se nechtějí zadlužit na zbytek svého života. Počty jsou ovšem neúprosné.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Phill

14. 5. 2002 12:40
A co investice do oprav???
V pripade pronajmuteho bytu do oprav investuje pronajimatel, kdezto v pripade vlastniho bytu to hradim ja. Podle mne je tento model prilis zjednoduseny, kouzelne na statistice je to, ze si muzu dojit k zaverum ke kterym chci.....
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

15. 5. 2002 23:17
Re: A co investice do oprav???
Nerozlišujete mezi nájmem a příspěvkem do fondu oprav. Do fondu oprav budete přispívat stejně, ať jste v nájmu, nebo ve vlastním. To si mnoho nájemníků dosud neuvědomuje. Nejspíš proto, že obě částky většinou platí jednou složenkou, nebo proto, že bydlí v domě, který patří jednomu majiteli (správci) a ten to prostě nedělí. Autor tento příspěvek tedy správně ponechává stranou. To, co je rozdílné, je platba nájmu na straně jedné a náklady na koupi na straně druhé.
0 0
možnosti

Monika

2. 5. 2002 13:25
Vlasni bydleni
Tento rok koncim skolu a zacnu vydelavat. Muj pritel absolvoval civilni sluzbu a nejaky mesic pracuje. Chceme se vzit. Nic zvlastniho. Jen ted resime problem, kde budeme bydlet. Na regulovane najemne nemame narok. Trzni najemne kolem 8000 Kc vychazi zhruba stejne jako splatka hypoteky. Otazkou zustava zda a kdy nam banka pujci (muj pritel pracuje par mesicu - rozhodne ne vice jak rok). Takze pokud to vyjde, koupime si neco vlastniho ve vesnicich kolem Brna, aby se to cenove pohybovalo na urovni bytu. Jednu zajimavou nabidku mame. Ted jen shanime dalsich 150.000 tisic k tem, co uz mame. Snad nam je pujci i druzi rodice. Kdyz ne, budu muset bohuzel najit jine reseni. Neni to zase tak hrozne, i kdyz lepsi by to byt samozrejme mohlo. Tech vlastnich 300.000 nemame, ale je to castka, kterou by mohli byt ochotni nam dohromady pujcit. Ten prijem by mozna mohl taky sednout. Za tech 300.000 koupime dum na castecne zbourani a opravime ho za hypoteku. V mem pripade se tedy autor v udajich docela trefil. Neresim otazku, zda patrim mezi prumer, ale udaje nejsou uplne nesmyslne. Takze mi drzte palce, at to vyjde.
0 0
možnosti

evik

2. 5. 2002 10:43
vlastní bydlení ?
vlastní bydlení i s pomocí hypotečního úvěru? pro uváděný příklad rodiny s 5 letým dítětem, nemyslíte , že to je trochu utopie? Už jen příjem 25 000,- Kč měsíčního příjmu /kdo to má z mladých lidí?/, dále naspořená částka 300 000,- Kč - při dnešních cenách dětských věcí, plen a vůbec výbavičky - směšné , aby rodina toto našetřila, snad jen s velkou pomocí rodičů a od tohot se odvíjí samozřejmě i splátka hyp. úvěru kolem 5000,- kč -tu by samozřejmě mladí spácet nemohli. Tento příklad je jen pro mladé, kteří mají silné finanční zázemí buď vlastní nebo ze strany rodičů.
0 0
možnosti

bezdomovec

2. 5. 2002 13:06
Re: vlastní bydlení ?
Závidíte? Nebo si jen léčíte vlastní neschopnost? Pokuste se něco udělat pro to, abyste patřil (patřila) mezi ty, kteří mají vlastní silné finanční zázemí. Pak pochopíte, že svět je o příležitostech. O využitých příležitostech.
0 0
možnosti

Toleda

30. 4. 2002 19:49
Záběr...
Je zajimavé zpětně sledovat, jak se na článek, který má příkladmo řešit možnost pořízení bytu, rozpoutá diskuze na téma, co je a co není "průměrné"... :-))) Jaksi se už zapomíná, že v životě vždy platí "někdo má a někdo nemá", což může statistik interpretovat i tak, že každý má půlku... :-) Uvedený příklad byl nastaven na "byt za milión", přičemž autor nastavil parametry tak, aby byla vůbec šance úvěr získat. Pokud někdo má některý z "parametrů" odlišný, musí se snažit upravit ty ostatní tak, aby byl pro banku "průchodný". Tj. při nižších příjmech si zajistit vyšší částku do začátku apod. Nikdo přitom netvrdí, že situace každého z nás musí být totožná s průměrem. Znamená to pak si pouze uvědomit, že zdroje si musím sehnat třeba jinde (rodiče, známí, zaměstnavatel, Sazka,...), že musím pořízení bytu o rok, dva či více odložit, protože jsem např. začal později vydělávat, atd. Z příspěvků mě spíše vyznělo, že mnozí se cítí ukřivděni, že jim se našetřit uváděnou sumu za uvedenou dobu nepodařilo či nepodaří. Ale to přece neznamená, že se to týká pouze malé části populace. Já jsem vysokoškolák, původem nepražák, toho času však v Praze, a pro naprostou většinu mých známých není těch 25 tis. Kč měsíčně problém. A i oni si pořizují byty a to v naprosté většině na hypoteční úvěr, protože začínají a logicky na zaplacení celé částky prostě nemají. Když jsem byl ještě na VŠ, tak jsem od jednoho Čechokanaďana slyšel asi nejlepší vyjádření toho, oč v té "hypoteční mašinerii" jde. "Lidem je zde dána možnost si za cenu blízkou nájemnému zajistit možnost někde bydlet. Je to běh na dlouhou trať, kde vám nikdo nezaručí, že vše bude probíhat přesně podle plánu. Ovšem oproti nájmu platíte s vědomím, že se značnou pravděpodobností budete na konci té anabáze vlastnit dům či byt. Získáte tedy postupně majetek, který můžete libovolně využít. Pokud pak v průběhu toho dlouhého období nastane situace, kdy skutečně nejste schopni úvěr utáhnout, hrozí vám "pouze" to, že vám banka byt prodá, odečte nesplacený úvěr a zbytek vám vrátí, což vám umožní alespoň částečně špatné období překlenout... Oproti tomu na konci nájmu máte za podobné peníze stále stejné nic..." Dost tedy filozofování.
0 0
možnosti

miro

30. 4. 2002 16:52
Vypocet je chybny!!
Čisla uváděná v tabulce jsou zavádějící.  Autor zcela pominul fakt, že nemovitost - byt - je třeba udržovat! Pokud bude platit 2000.- Kč do fondu oprav (což je běžná částka za byt 3+1), pak to dělá za 20 let při uváděné inflaci 3,5% celých 680 tis. Kč
 
 
 
 
 
 
 
 
 
       
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

1. 5. 2002 12:57
Re: Vypocet je chybny!!
Vy naopak opomíjíte fakt, že nemovitost se musí udržovat i v případě nájemního bydlení. Možná vás to překvapí, ale do fondu oprav budete stejnou částkou přispívat i jako nájemník, a to nad rámec svého nájemného.
0 0
možnosti

Admin

30. 4. 2002 16:49
Bytové kolchozy a jejich vývoj
, Vývoj po privatizaci: část partají přestane ASAP platit topení, vodu... Jiná část se ujme vedení ze zákona vytvořené společnosti a na nástěnce se vám začnou objevovat kraviny podepsané "výkonný výbor". Peníze z příspěvku na opravy se budou ztrácet neznámo kam, účetnictví zmizí. Udržovat se nebude, jen na havárky se někdo zavolá a problém zazáplatuje. Sousedi začnou byt pronajímat ukrajincům, větnamcům, ti si logicky na tak drahé nájemné pozvou spolunocležníky. Panelák se bude pomalu měnit v trosku, sídliště v ghetto. Bohatá část slušných lidí se odstěhuje za město do svého domku a bytu se zavčas zbaví. Ti kteří byt koupili na hypotéku ji budou splácet a s hrůzou zjišťovat, že jim stále zbývá zaplatit asi jen o 15% míň, než je cena za kterou se stejný byt dá koupit. Některé byty koupí obec a nastěhuje do nich silně sociálně postižené nájemníky (s akutní alergií na práci). Lituji, ale tohle je naprosto přirozený vývoj. Tímto vývojem prošla všechna velká sídliště v Paříži, Londýně a východním německu. Dobrá zpráva: ještě je čas prodat. Byt není auto, cena bytu jeho extrémně závislá na tom, s jakými lidmi jej spoluvlastníte.
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

1. 5. 2002 13:05
Re: Bytové kolchozy a jejich vývoj
Není mi tak úplně jasné, proč strašíte privatizací, když prakticky vše, co popisujete, se děje i bez ní a mnohdy bez ní více? V čem je situace na současných sídlištích jiná? Že jistá část nájemníků neplatí (především za nájem, energie a telefon se totiž dají odpojit, ale na bydlení má u nás každý „svaté“ právo), to je známo. Dost těžko předpokládat, že právě tito lidé si byt koupí do osobního vlastnictví. Společenství vlastníků se vytváří na základě rovného členství všech majitelů. Ikdyž nebudete členem nějakého jeho výkonného orgánu, máte právo vidět účetnictví. O každé investici rozhoduje na shromáždění vlastníků hlasováním, nemůže se vám tedy stát, že nebudete vědět, na co peníze jdou. Pokud se ovšem na vše vykašlete a budete jako vlastník praktikovat přístup běžný u většiny současných nájemníků – tedy naprostý nezájem o vše – můžete se jednoho dne opravdu dost divit. A je tu skutečně ještě jedno riziko. A to, že nadpoloviční většinu bytů neodkoupí individuelní vlastníci, ale nějaká společnost nebo obec. Vaše právo na informace sice zůstává, ale při hlasování o tom, jak se naloží s penězi ze společného fondu, může majoritní vlastník ty drobné kdykoli přehlasovat. Ale to známe i odjinud, že? O tom, že by se dnes prováděla průběžná údržba a nehasily se jen havárky, si asi také může většina obyvatel nájemních domů nechat jen zdát. Jako spoluvlastník máte naopak právo mluvit do toho, kam se budou peníze investovat. Viděl jsem řadu domů, které jsou z tohoto důvodu několik let po privatizaci v podstatně lepším stavu, než jiné, u kterých se privatizace nekonala, ačkoli před privatizací na tom byly přiměřeně stejně. Jestli dnes nájemník pronajímá byt načerno, nebo to bude dělat jako majitel legálně, to pro vás, jako souseda, neznamená prakticky žádný rozdíl. V kolika bytech již dnes ti vaši oblíbení Vietnamci či Ukrajinci bydlí načerno? V mnoha, je jim totiž jedno, jestli platí nájem černý nebo legální. Sídliště se samozřejmě stává místem, kde bydlí spíš ti sociálně hůře postavení. Nějaké to gheto se v této zemi také najde, to máte pravdu. Většině lidí totiž nepřipadá normální mačkat se na sídlišti v ne zrovna příjemném prostředí, v ne zrovna prostorných a kvalitních bytech, mezi tisíci anonymních sousedů, ve studeném prostředí betonu bez přírody. To nezměníte, i kdybyste na ty paneláky maloval barevné kytičky. Kdo na to má, ten se obvykle rád ze sídliště odstěhuje pryč. Sídliště není pro většinu lidí přirozeným prostředím k žití, dokonce ani pro ty, kteří se tam narodili. Ale to se přece děje bez ohledu na privatizaci či neprivatizaci. S nájemními byty se přece naprosto běžně nelegálně kšeftuje, to nevíte??? Podle mého názoru by jen úplný idiot nepřistoupil na nabídku odkupu nájemního bytu v rámci privatizace, protože je to vždy za směšnou cenu a dostane zdarma často milionové hodnoty. Pokud si jako nájemník odkoupím byt v hodnotě 1 až 2 miliony za cenu několika set korun, můžu za to obci líbat přinejmenším ruce. Když pak tento byt prodám nebo pronajmu, mám docela dobrou výchozí pozici k tomu, abych si pořídil něco lepšího, než je sídlištní bydlení. Rádi se tam totiž nastěhují lidé, kteří neměli možnost získat byt, který by jim někdo odprodal za pár korun. Takhle se přece běžně „bohatne“ na bytové privatizaci. A co teprve takové ty lišky podšité, které si drží více bytů. Za regulované nájemné se to vyplatí a navíc tam mezitím nasadí černého nájemníka, který jim platí černý nájem ve výši mnohonásobku nájmu, který platí oni. A kdyby si byt jednou výhodně neodkoupili, budou ho nadále načerno pronajímat, nebo se jednou hodí pro děti. Privatizace bytů je skutečně problém, ale z úplně jiného důvodu, než tvrdíte vy.
 
0 0
možnosti

Bidlo

30. 4. 2002 15:02
Tomasovi
Máte naprostou pravdu. Autor textu asi spadl z višně. Slušný nový byt 3+1 v Praze má tržní cenu 2 milióny a více. Elektřinu, vodu, plyn a teplo musím platit i ve vlastním bytě (nejméně 3500,-Kč měsíčně) a navíc je třeba spořit do fondu na opravy (i když u nového bytu se na to mnohdy kašle).
0 0
možnosti

tomas

30. 4. 2002 14:14
PR na hypoteku???
Autor clanku je zrejme PR pracovnikem nektere bankovni instituce, nebot udaje ze kterych vychazi jsou prinejmensim diskutabilni.
Pokud ziju v Praze a mam dite, tak jako prumerny obcan nasetrim 25.000Kc jen s velkym vypetim jestli vubec. S tim, abych ziskal hypoteku bude velice mnoho neprijemnosti a urcite ji neziskam za uvedenych podminek. Tim vsak moje mesicni splatky nekonci:dale platim energie a pokud nechci aby dum spadnul tak paltim do fondu obnovy... Za 1.000.000Kc koupim v Praze max.1+1 cca do 50m2. Zit 20 let s rodinou (pocitam ze budu mit jeste jedno dite...) v techto podminkach neni opravdu nic moc...V jakem byte jste vyrustal Vy pane autore????
 
0 0
možnosti

Toleda

30. 4. 2002 15:52
Re: PR na hypoteku???
Nejde o to, abyste našetřil 25 tis. měsíčně, ale aby disponibilní příjmy dosahovaly této výše. Pak Vám fakticky postačuje, aby vybylo těch 5,5 tis. měsíčně...
0 0
možnosti

Petr

30. 4. 2002 13:51
pronájem je výhodnější
Upřímně řečeno, pokud mám v 7 tisících za 2+1 mimo Prahu (Liberec) ve vilové čtvrti "full servis", tak proč bych si měl kupovat něco vlastního a věnovat čas něčemu, co mě nebaví - údržba. Banky jsou sice ochotny půjčit celou částku najednou i bez akontace (ano skutečně to jde), ale vyšlo by to finančně hůř.
0 0
možnosti

Brouk Prskavec

30. 4. 2002 12:52
Bydlení v Čechách
Lidé v této zemi mají k bydlení zvláštní vztah. Mnozí považují bydlení za své základní právo, ale zároveň odmítají, že by se měli na jeho zajištění nějak podílet. Požadují nízké nájmy, ale pokud možno perfektně fungující služby. Byt, ve kterém jsou v nájmu, považují za svůj, ale mají-li si pořídit skutečně vlastní bydlení, křičí, jak je to drahé. Svá práva často rozšiřují daleko za hranici, kam skutečně sahají, ale o povinnostech moc slyšet nechtějí. Zažil jsem zajímavou zkušenost. Pohyboval jsem se blízko připravovaného odprodeje bytů nájemníkům jednoho sídliště. Bylo to na dobrém místě, kde by   s velmi dobrou perspektivou do budoucna. Nejednalo se o klasickou privatizaci, ale i tak byla nabízená cena k odkupu zhruba ve výši 40 až 60% ceny tržní. Z nájemníků, kteří si mohli vybrat ze dvou možností – buď koupit za tuto cenu, nebo doživotně zůstat v nájmu, bylo asi tak 10 až 15% těch, kteří chtěli koupit, přesněji uvažovali o tom. Ostatní se jen rozčilovali, jak je to možné, že by za „svůj“ byt měli platit tak nehorázné peníze, proč by vůbec měli „svůj“ byt kupovat, když je jejich, nebo se chovali, jako by se jich to netýkalo. Vůbec nepochopili, o co jde a co se jim nabízí. Přitom bylo možné pro velkou část z nich zajistit úvěry se splátkami často i nižšímu, než byl jejich současný nájem. Oni by prý koupili (možná tak 30 až 40% z nich), ale za cenu ve výši 10 až 20% tržní ceny. Dokonce začaly vznikat nějaké petice a občanská shromáždění. No vypadalo to v jednu chvíli na revoluci a znárodňování. Nakonec to dopadlo tak, jak to dopadnout muselo. Realitní kancelář po tomto nátlaku ze strany nájemníků svou nabídku stáhla a tak zůstali v nájmu všichni. Realitka neprodělá a lidé mají nač nadávat.
0 0
možnosti

30. 4. 2002 13:38
Re: Bydlení v Čechách
Tak s timto problemem jsem se setkal na Petrinach a ja jakozto najemnik opravnene prskam, protoze byty byli postaveny v ramci socialisticke podnikove vystavby s povinnosti odpracovat asi 100 brigadnickych hodin na vlastnim byte nebo na pridelene jine brigade. Po revoluci obratne presli byty z podnikoveho fondu pres stat do majetku obecniho uradu Praha 6, a ja si myslim , ze je byt jednak davno zaplacen, druhak na nem (obytnem dome)nebyly provadeny v poslednich 10 letech opravy (hlinikovy el. rozvod , okapy, strecha , omitka atd) takze 20 % ceny je spravnych , protoźe obecny urad vydela prachy a neinvestuje vubec nic do oprav svereneho majetku a vytahne prachy z lidi kteri kde 40 let bydli, uvedomte si laskave, ze tech zbylych 80% musime investovat do rekonstrukce domu. Jo a mam jeste jednu perlicku, nas dum v ulici Na okraji je identicky s domem v ulici Krasneho, pouze ma jen 2 patra a ne 4, a jak je mozne , ze nas dum je ocenen v roce 2002 na castku , ktera je vyssi o 25 % nez dum v Krasneho ulici , ocenenem v roce 1997 !Uvedomte si , ze kdyz obchazi barak znalec a rekne ze dovnitr nepujde , ze ten dum zna , a pak oceni vniotrni stav , tak me to akorat namichne. Nas Dum je 40 let stary a nema hodnotu rpotoze se vubec neinvestovalo do oprav.
0 0
možnosti
  • Nejčtenější

Podnikání střídaly chyby i ztráty. V Babicích dnes mají úspěšné České tropy

23. března 2024

Podnikatelský příběh Pavlíny Molkové začal před více než třicet lety ve Švýcarsku. „Všimli jsme si...

Ignoruje vás kolega v práci? Jak poznat pasivního agresora a jak se mu bránit

25. března 2024

Očekáváte a potřebujete od kolegy spolupráci, místo toho se setkáváte jen s tím, že nedodržuje...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Pravidla pro předčasné splacení hypotéky se mění. K lepšímu, či horšímu?

22. března 2024

Stěhování, rozvod, vážná nemoc nebo jen možnost ušetřit na splátkách, to jsou důvody, proč se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Auto nabourané na parkovišti. Kdo uhradí škodu?

29. března 2024

Poškozená vozidla na parkovištích v sídlištích, u obchodních domů, sportovních center či v...

Nákup stavebního pozemku na úvěr a bez zástavy? Pomůže stavební spořitelna

28. března 2024

Pořízení stavebního pozemku je dobrá investice. Ať už jako startovací pozice pro děti, pro uchování...

Vyjednávací síla mladých na trhu práce roste, říká personální expertka

27. března 2024

Premium Vyhlídky absolventů jsou nadějné, říká v rozhovoru personální odbornice Jaroslava Rezlerová. Komu...

Akciové trhy i kryptoměny jsou na maximech. Ale vydrží tam?

26. března 2024

Mohlo by se zdát, že globální ekonomika jenom vzkvétá a geopolitická rizika v podobě válek a...

Najdete na iDNES.cz