Nechcete přijít o peníze? Pojistěte se

aktualizováno 
Kdo má dost peněz, nahradí nešťastnou událost obvykle snadno, kdo však s financemi zápolí a nejvíc by pojištění potřeboval, považuje často pojistku za drahou. Co tedy pojistit a jak, kdy nabídce pojišťoven raději odolat?

– Pojištění domácnosti by klienti neměli zaměňovat za pojištění domu, není to stejné. Dům jsou zdi, podlahy, okna, dveře, domácnost pak to, co si mezi čtyři stěny umístíte – elektronika, nábytek, ale i ložní prádlo a zásoby konzerv ve spíži. Ušetřit se dá sjednáním spoluúčasti, ta zajistí pojišťovně, že se na ni nebudete obracet při každé maličkosti, klientovi zlevní pojistné o několik procent.

– Pojišťovna za vás zaplatí škody, které způsobíte někomu jinému. V žádné domácnosti by nemělo chybět takzvané pojištění odpovědnosti za škody způsobené v občanském životě.  Jednoduše by se dalo říci: povinné ručení, které se nevztahuje na řízení auta a na zaměstnání nebo podnikání. Pojistka se dá pro celou rodinu pořídit od cca 500 korun ročně a nahradí milionové škody.

– Kdo má auto, musí mít pojistku ze zákona, takzvané povinné ručení. Pojišťovny volí různá hlediska pro stanovování ceny, a tak by zejména mladí řidiči a řidiči z velkých měst měli dobře vybírat, u koho smlouvu uzavřou.

– Havarijní pojištění je dobrovolné. I na něm se dá trochu ušetřit. Zaprvé kombinací s povinným ručením, což například u České pojišťovny, Generali či Kooperativy sníží cenu o pět procent. Dobří řidiči si mohou troufnout pojistit vozidlo jen proti krádeži a živelním pohromám. S nehodou, kterou by způsobili sami, nepočítají a jinou nehodu pokryje povinné ručení viníka.

– Kdo nemá dost peněz, měl by se vyhnout kapitálovému životnímu pojištění. Pokud potřebuje životní pojistku třeba kvůli úvěru nebo kvůli potřebě zajistit rodinu pro případ své smrti, ušetří, když vybere rizikové životní pojištění. Je však třeba počítat s tím, že k rizikovému pojištění není možné uplatnit daňové úlevy.

– Drobný úraz zvládnete finančně sami, pojistit je třeba ten velký. Říká se tomu pojistka s progresivním plněním. Při malém úrazu pojišťovna vyplatí nízká procenta z nízké pojistné částky, při velkém tělesném poškození pojistnou částku znásobí například čtyřikrát či pětkrát. A progresivní pojistka je levnější.

– Nemocenské pojištění je pro zaměstnance automatické, podnikatelé si volí, zda si ho budou platit či ne. Při rozhodování by mělo hrát roli třeba to, že podnikatelé nemohou uplatnit takzvanou „ošetřovačku“, péči o nemocného člena rodiny.

– Podnikatelům může jako v době nemoci posloužit komerční pojištění denních dávek, zaměstnancům přinese dorovnání do běžného příjmu, protože nemocenská je nižší. Cena pojištění se určuje podle toho, od kterého dne pracovní neschopnosti mají být peníze vypláceny. Optimální jsou pojistky s výplatou od 29. dne pracovní neschopnosti.

– Zdravotní pojištění je ze zákona povinné, klient si však může vybrat mezi devíti zdravotními pojišťovnami tu, která mu vyhovuje. Ve výši pojistného rozdíly nejsou, ústavy se liší tím, co nabízejí svým klientům navíc. VZP například přispívá dětem na fixní rovnátka a ženám na hormonální antikoncepci.

– Zdravotní pojišťovny pracují na systému slev, které se nejčastěji týkají léků, zdravotních pomůcek, cvičení, cestování či pojištění. Seznam najdete na webových stránkách jednotlivých pojišťoven.
 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Bitcoin 7 mýtů

Bitcoin 7 mýtů

Kurzy.cz Bitcoin – mnohými opěvovaná „budoucnost peněz“ a technologický vynález, který nám umožňuje vytvořit omezenou zásobu jed...

Najdete na iDNES.cz