Nechat si od souseda ohlídat psa vás může stát i pár milionů

aktualizováno 
Existují případy, kdy se vám kamarádská pomoc může pořádně prodražit. Váš pes například pokouše souseda, který ho venčí, a vy musíte platit. Pokud jste uzavřeli pojištění odpovědnosti za škodu, budete mít rozhodně menší starosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

"Najmout" si kamarády, aby vám pomohli třeba se stěhováním, úklidem či hlídáním domácího mazlíčka je častý jev. Karlovi z Brna se ale právě to stalo osudným.

Svěřil svého psa sousedovi, jenže zvíře dočasného pána pokousalo a majitel, tedy Karel, musel platit. Náhradu škody, bolestné, ušlý zisk a snížení společenského uplatnění. Vyšlo ho to nakonec na 150 tisíc korun. Kdyby měl sjednané pojištění odpovědnosti za škodu, částku by hradila pojišťovna.

"Suma se mohla ještě navýšit o poškození majetku, jako je ušpiněné a potrhané ošacení, zničené hodinky, fotoaparát a podobně. Leckdy se částka za škodu na zdraví může vyšplhat až na několik milionů," upozorňuje odborník na pojištění Bohumír Vítovec.

Pád uklízečky ze štaflí vás může stát i milion

Prodražit se může i jiná kamarádská výpomoc. Když poprosíte kamarádku, aby vám přišla jen umýt okna, ona spadne a ošklivě si zlomí nohu, musíte jí uhradit například škodu na zdraví, ušlý zisk, snížení společenského uplatnění atd. Bolestné a případně ušlý zisk se mohou vyšplhat až k milionu korun.

Obrana je jediná: pojištění odpovědnosti za škodu. Ale kamarádce za službu nesmíte nic platit. Kdyby od vás pobírala nějaký plat, musela by svůj příjem zdanit, tím pádem by měla mít živnostenský list nebo být zaměstnaná u nějaké firmy. Na tyto situace by se vaše pojištění nevztahovalo.

Pokud totiž má uklízečka živnostenský list nebo uzavřený pracovní poměr, za své úrazy odpovídá ona sama nebo její zaměstnavatel. V takovém případě by měla mít sjednané pojištění odpovědnosti z výkonu profese uklízečka pro případ, že by ona vám v bytě způsobila škodu.

Když kamarádce za umytí oken dáte například 500 korun, už je to činnost za úplatu a ona by měla za sebe zodpovídat sama. Pokud její příjem z vedlejší činnosti přesáhne ročně 20 tisíc korun, musí svůj příjem zdanit.

"Kdybyste však odměnili kamarádku za úklid domu třeba husou, zodpovídáte za její případný úraz vy. Naturálie se totiž jako plat nepočítají," doplňuje Vítovec.

Může také nastat případ, že vy kamarádce zaplatíte za úklid, máte pojištění odpovědnosti a domluvíte se s ní, že bolestné půjde z vašeho pojištění. Pojišťovna vše samozřejmě uhradí, ale také vám leckdy navýší cenu za pojistku. V podstatě pak kamarádce zaplatíte bolestné z vlastní kapsy.

pojištění odpovědnosti zahrnuje škody způsobené třetí osobě při:

- běžné občanské činnosti
- provozu domácnosti, nemovitosti, rekreační nemovitosti
- výkonu rekreačního sportu, používání malých plavidel, jízdě na koni apod.
- chovu domácích zvířat, hospodářských zvířat
- vlastnictví rodinného nebo bytového domu
- svépomocných pracích a pomocných stavebních pracích (prováděných bezúplatně)
- výpomoci jiných osob v domácnosti (bezúplatně)
- legální držbě a používání zbraní k soukromým účelům
- regresní náhrady škod atd.

V případě, že máte pojištění odpovědnosti za škodu, tak vše hradí pojišťovna. Pojištění stojí od 150 korun do pěti tisíc korun ročně a záleží na rozsahu pojistného krytí.

Důležité je nekoukat v první řadě na cenu za pojištění, ale na rozsah a pojistné částky. "Některé pojišťovny nabízejí jako základní částku 500 tisíc korun, a to je málo. Někde totiž nejsou zahrnuta všechna rizika. Člověk by si měl důkladně prostudovat nejen smlouvu, ale i všeobecné, případně zvláštní pojistné podmínky," doplňuje Vítovec.

Pojištění se vyplatí, i když dáváte svého potomka na hlídání kamarádce. Krytí se totiž vztahuje i na škodu, kterou způsobí vaše děti. Klidní můžete být, i když něco vy rozbijete v supermarketu. Pojištění odpovědnosti za škodu kryje i takové situace, kdy nechtěně kabelkou rozbijete třeba drahou lahvičku s parfémem.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz