Nechat si od souseda ohlídat psa vás může stát i pár milionů

aktualizováno 
Existují případy, kdy se vám kamarádská pomoc může pořádně prodražit. Váš pes například pokouše souseda, který ho venčí, a vy musíte platit. Pokud jste uzavřeli pojištění odpovědnosti za škodu, budete mít rozhodně menší starosti.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: shutterstock.com

"Najmout" si kamarády, aby vám pomohli třeba se stěhováním, úklidem či hlídáním domácího mazlíčka je častý jev. Karlovi z Brna se ale právě to stalo osudným.

Svěřil svého psa sousedovi, jenže zvíře dočasného pána pokousalo a majitel, tedy Karel, musel platit. Náhradu škody, bolestné, ušlý zisk a snížení společenského uplatnění. Vyšlo ho to nakonec na 150 tisíc korun. Kdyby měl sjednané pojištění odpovědnosti za škodu, částku by hradila pojišťovna.

"Suma se mohla ještě navýšit o poškození majetku, jako je ušpiněné a potrhané ošacení, zničené hodinky, fotoaparát a podobně. Leckdy se částka za škodu na zdraví může vyšplhat až na několik milionů," upozorňuje odborník na pojištění Bohumír Vítovec.

Pád uklízečky ze štaflí vás může stát i milion

Prodražit se může i jiná kamarádská výpomoc. Když poprosíte kamarádku, aby vám přišla jen umýt okna, ona spadne a ošklivě si zlomí nohu, musíte jí uhradit například škodu na zdraví, ušlý zisk, snížení společenského uplatnění atd. Bolestné a případně ušlý zisk se mohou vyšplhat až k milionu korun.

Obrana je jediná: pojištění odpovědnosti za škodu. Ale kamarádce za službu nesmíte nic platit. Kdyby od vás pobírala nějaký plat, musela by svůj příjem zdanit, tím pádem by měla mít živnostenský list nebo být zaměstnaná u nějaké firmy. Na tyto situace by se vaše pojištění nevztahovalo.

Pokud totiž má uklízečka živnostenský list nebo uzavřený pracovní poměr, za své úrazy odpovídá ona sama nebo její zaměstnavatel. V takovém případě by měla mít sjednané pojištění odpovědnosti z výkonu profese uklízečka pro případ, že by ona vám v bytě způsobila škodu.

Když kamarádce za umytí oken dáte například 500 korun, už je to činnost za úplatu a ona by měla za sebe zodpovídat sama. Pokud její příjem z vedlejší činnosti přesáhne ročně 20 tisíc korun, musí svůj příjem zdanit.

"Kdybyste však odměnili kamarádku za úklid domu třeba husou, zodpovídáte za její případný úraz vy. Naturálie se totiž jako plat nepočítají," doplňuje Vítovec.

Může také nastat případ, že vy kamarádce zaplatíte za úklid, máte pojištění odpovědnosti a domluvíte se s ní, že bolestné půjde z vašeho pojištění. Pojišťovna vše samozřejmě uhradí, ale také vám leckdy navýší cenu za pojistku. V podstatě pak kamarádce zaplatíte bolestné z vlastní kapsy.

pojištění odpovědnosti zahrnuje škody způsobené třetí osobě při:

- běžné občanské činnosti
- provozu domácnosti, nemovitosti, rekreační nemovitosti
- výkonu rekreačního sportu, používání malých plavidel, jízdě na koni apod.
- chovu domácích zvířat, hospodářských zvířat
- vlastnictví rodinného nebo bytového domu
- svépomocných pracích a pomocných stavebních pracích (prováděných bezúplatně)
- výpomoci jiných osob v domácnosti (bezúplatně)
- legální držbě a používání zbraní k soukromým účelům
- regresní náhrady škod atd.

V případě, že máte pojištění odpovědnosti za škodu, tak vše hradí pojišťovna. Pojištění stojí od 150 korun do pěti tisíc korun ročně a záleží na rozsahu pojistného krytí.

Důležité je nekoukat v první řadě na cenu za pojištění, ale na rozsah a pojistné částky. "Některé pojišťovny nabízejí jako základní částku 500 tisíc korun, a to je málo. Někde totiž nejsou zahrnuta všechna rizika. Člověk by si měl důkladně prostudovat nejen smlouvu, ale i všeobecné, případně zvláštní pojistné podmínky," doplňuje Vítovec.

Pojištění se vyplatí, i když dáváte svého potomka na hlídání kamarádce. Krytí se totiž vztahuje i na škodu, kterou způsobí vaše děti. Klidní můžete být, i když něco vy rozbijete v supermarketu. Pojištění odpovědnosti za škodu kryje i takové situace, kdy nechtěně kabelkou rozbijete třeba drahou lahvičku s parfémem.

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

Šest tipů, jak koupit letenky výhodně a nevyhodit peníze oknem

ilustrační snímek

Letenka za korunu se někdy pěkně prodraží. Tisíce navíc můžete zaplatit za zavazadlo, odbavení i občerstvení na palubě....

Soused pronajímá byt přes Airbnb, jeho hosté nás ruší. Jak se bránit?

ilustrační snímek

Sousedy si nevybíráme. To ovšem neznamená, že si musíme všechno nechat líbit. Co dělat, pokud je v sousedním bytě...

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Další z rubriky

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

ilustrační snímek

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Expert: Není náhoda, že na investiční pojištění se podávají stížnosti

Martin Podávka

Životní pojištění v Česku posledních osm let stagnuje, počet aktivních smluv klesá. Češi jsou přitom velmi často...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Další město duchů hledá obyvatele. Poggioreale (Sicílie) chce nabízet domy za je...

Kurzy.cz Sicilské město Poggioreale chce lidem prodat domy za příznivé ceny. Dům může být váš za pouhé jedno euro. O většinu oby...

AURES Holdings a.s.
PRODEJCE AUTOMOBILŮ - TEPLICE

AURES Holdings a.s.
Ústecký kraj
nabízený plat: 30 000 - 50 000 Kč

Najdete na iDNES.cz