Diskuse k článku

Nebuďte novodobými otroky. Pracovní smlouva může obsahovat i nezákonné požadavky

Být agenturním zaměstnancem může pomoci v kariéře. Často však hrozí, že budete pracovat za nevýhodných podmínek kvůli špatné smlouvě. Nespolehlivé agentury od vás mohou požadovat i podpis smlouvy, která obsahuje například různé srážky ze mzdy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času

Host

Máme v práci zimu jako v lednici

Dobrý den jsem zaměstnaná ve firmě,kde pana šéfa nezajímá,jak a v jakém prostředí pracují jeho zaměstnanci. Dnes jsme měli v práci 2 stupně pod nulou a domů jsme odejít nesměli,podotýkám,že nepracujeme v žádných otevřených prostorách,ale v místnosti. Nemáme jídelnu,jednu toaletu pro 1O lidí. Nedostáváme žádné ochranné pracovní pomůcky ani oděvy a o nějaké šatně nemůže být ani řeč. Chci se zeptat,kam se mohu obrátit o pomoc. Děkuji

0/0
27.1.2010 18:00

Host

Nenáročné získání licence agentury práce ? Kecy šéfů nadnáro

Nenáročné získání licence agentury práce ? Kecy šéfů nadnárodek, kteří si přes založenou asociaci chtějí urvat větší kus trhu práce. Jsou to jen najatí manažeři s úkolem monopolizovat své postavení na trhu práce v ČR pro zahraniční vlastníky.  Stačí si počíst v Zákonu o zaměstnanosti a hned víte která bije. Živnosťák dostanete za tisícovku doživotně obratem. Licenci agentury práce a) po doložení SŠ vzdělání a 5 let praxe v oboru nebo VŠ vzdělání a 3 let praxe v oboru a b) podle rozsahu za kolek (správní poplatek) 5-25 tisíc a c) jen na 3 roky. Celá procedura nyní trvá čtvrt roku a více, pokud Vaše žádost není z pohledu úředníka ministerstva tip top. A co po 3 letech ? No opět požádáte ministerstvo o vydání nové licence, opět doložíte všechny úředně notářem ověřené diplomy a praxi (která se sice za 3 roky o 3 prodloužila, ale to jaksi poslanci nepochopili), opět  složíte na účet ministerstva 5-25 tisíc a po čtvrt roce můžete podnikat. JEŠTĚ JE TO TAK JEDNODUCHÉ ?????

0/0
11.11.2009 19:53

Host

Re: Nenáročné získání licence agentury práce ? Kecy šéfů nadnáro

Jo a ještě nezapomenout na to, že kontrolovat agenturu může ÚP i ministerstvo a licenci ji kdykoliv odejmout i z velmi vágních důvodů, jak je definuje Zákon o zaměstnanosti. A pak se sejde vláda a pod záminkou krize a díky pravomoci obsažené v tomtéž zákoně zakáže agenturám práce na některé pozice dovážet pracovníky ze zahraničí (viz letošní březen). A je jí srdečně jedno, zda podniky na tato místa v Česku najdou lidi nebo ne. Tomu se říká super podnikání, když Vám zakážou část byznysu ze dne na den. Rv

0/0
11.11.2009 19:56

Host

AGENTURY NEBRAT.

NIKDY. !!Rv

0/0
4.11.2009 0:14

Host

agenturám se vyhnout obloukem

jsme stát se snad nejvyšším  počtem agentur na světě (víc než 2000!). Proč asi? Protiprávní jednání agentur známých i neznámých je na denním pořádku. Pohybuji se v oboru, vím o čem je řeč. Zaměstnání u agentuy ani v kriziRv

0/0
3.11.2009 20:10

Host

Re: agenturám se vyhnout obloukem

jsme stát se snad nejvyšším  počtem agentur na světě jen díky levicovým blbcům ve sněmovně. Všude jinde když nemám pro lidi práci nebo je potřebuji jako koncern přesunout z jedné divize či mnou vlastněné firmy do druhé, tak to prostě udělám. V ČR od října 2004 nesmím. Musím být agentura práce, nikdo jiný dle Zákoníku práce nemůže. Takže více než polovina agentur práce jsou velcí zaměstnavatelé jako např. Komerční banka, ČSOB, Česká národní banka, Vítkovice, ale i Dopravní podnik města Ostravy atd.. A dokonce i faráře nemůže církev jako zaměstnavatel posílat na jiné fary, takže každá diecéze je u ministerstva registrována jako agentura práce. O zahraničních zaměstnavatelích vlastnících zde fabriky ani nemluvě. Agenturami práce jsou skoro všichni.

Když dáme pryč tyto pseudoagentury, tak nám jich zbude méně než tisíc. Máme 14 krajů, tj. 71 agentur na 1 kraj. Minimálně několik desítek se uživí v každém krajském městě, zbylé paběrkují v okresních a menších. A najednou je po množství......

0/0
11.11.2009 20:02

forhend

Důsledky rušení odborů...

Za chvíli se bude pracovat od rána do večera za 5 hodinový plat, povinně nosit peníze do firmy a jako bonbónek, v sobotu a v neděli pracovat na domečku (66 + 2) svého šéfa...:-) Zpátky do otroctví...:-/

0/0
3.11.2009 9:15

Host

Re: Důsledky rušení odborů...

Uvědom si, že to jsou právě odbory, které mají na svědomí vysokou nezaměstnanost. Svými nesmyslnými mzdovými požadavky přivedly kie krachu mnoho firem.

0/0
3.11.2009 9:48

vlmach

Re: Důsledky rušení odborů...

Proč by lidé,kteří tvoří firemní zisk svou prací by na něm neměli participovat?Nebo se opravdu přesouváme do otrokářského systému?

0/0
3.11.2009 10:50

Sir Humphrey Appleby

Re: Důsledky rušení odborů...

a oni na něm neparticipují? nebo co je ta jejich výplata kteoru každý měsíc dostávají?

0/0
3.11.2009 11:20

Host

Re: Důsledky rušení odborů...

almužna Sire, almužna

0/0
3.11.2009 14:28

Sir Humphrey Appleby

Re: Důsledky rušení odborů...

almužna: a proč tam pracujete? jděte tam kde vá dají normální mzdu :)))  a pokud vám jakákoli mzda přijde jako almužna, nikdo vám nebrání začít podnikat a vydělávat konečně "ty pořádné balíky" :))))

0/0
3.11.2009 16:01

SYETEY-KOTZOUR

Re: Důsledky rušení odborů...

zvláštností odborů je požadovat peníze za něco, co lidem nepřísluší. Např. pokud firma díky technologickým investicím zvýší ziskovost, chtějí přidat.... což je směšné.. byla by to vlastně pokuta majiteli za to, že místo aby si koupil dalšího jaguára tak investoval do strojního zařízení firmy.

A naopak, tam kde by odbory měly fungovat, tj. zajistit neporušování práv zaměstnanců a zajistit důstojné pracovní podmínky, tam na to kašlou...

Důvod? Jednoduchý... z navýšení platu jim kápne...z nějakých pitomých práv nikoli. Howgh. Tolik k odborům. Jsou k prdu. :-)

0/0
3.11.2009 9:52

ČeStNý PřEdSeDa

Re: Důsledky rušení odborů...

Blahoslaveni chudí duchem ;-D

0/0
3.11.2009 19:34

Host

Důsledky rušení odborů...

Za chvíli se bude pracovat od rána do večera za 5 hodinový plat, povinně nosit peníze do firmy a jako bonbónek, v sobotu a v neděli pracovat na domečku (66 + 2) svého šéfa...:-) Zpátky do otroctví...:-/

0/0
3.11.2009 8:59

cassul

kdo chce kam

Tady se vždycky řeší jen půlka problému. Agentury jsou špatné, protože nutí lidi do něčeho. Obchodní řetězce nutí prodavačky prodávat o vánocích. Tihle nutí tyhle do něčeho. Úvěrové společnosti půjčují na lichvářský úrok a já nevím co ještě. No a co? Když se mi nelíbí pracovní nebo nějaká jiná smlouva, tak jí jednoduše nepodepíšu a nemám s ní problém. A naopak, když jí jednou podepíšu, tak si pak nemám co stěžovat, že jí druhá strana vymáhá. Lidi, uvědomte si, že pokud se mnou někdo oře, je to v drtivé většině můj problém, že mu to dovolím. Dneska nikdo nikoho nevodí za ručičku, normální člověk, který je způsobilý k právním úkonům musí přece použít hlavu, než něco podepíše a k něčemu se zaváže. Ano, pokud někdo udělá nějakou habaďůru na dítě nebo nějakého jednoduchého chudáka, nebo jde vysloveně o podvod, měl by to řešit stát. Ale to je něco jiného.

0/0
3.11.2009 8:18

Host

Re: kdo chce kam

Má pravdu, předsedo. :-)

Dobře popsáno.R^

0/0
3.11.2009 8:53

MartinaNov

Re: kdo chce kam

Dnes je ale bohužel v módě být na jednu stranu děsně chytrý/vychytralý, já vím, jak s kdekým vydupat.... na druhou stranu si v hospodě nebo na lecjakém fóru budeme stěžovat, jak nás všichni dřou....

Kdo je kvalitní pracovní, něco umí a ví, jak to prodat, si práci vždycky najde. Když někdo nemůže najít jakoukoliv práci více než půl roku, pak by se měl zamyslet hlavně sám nad sebou, nikoliv nad systémem či krizí!

A dojemné příběhy o tom, jak mi někdo rok nedal výplatu, nebo neustále dělám bezplatné přesčasy??? Dobře vám tak. Buď se naučte se za sebe bít, nebo změňte zaměstnání. Anebo neskuhrejte.

Každý ví, proč to dělá - i kdyby to měl být jen ten důvod, že nemá na víc!

0/0
3.11.2009 9:39

Matyas Sandorf

Re: kdo chce kam

hmmmm ..... člověk, který nemůže najít práci se má nad sebou zamyslet .... to jako, že si to má hodit? Vlastně máme jakousi pochybnou "svobodu", tak může klidně skočit pod vlak či z Nuselského mostu, že?

Každý není zákeřný vlčák s ostrými lokty. Bohužel jsou mezi námi lidé (a není jich málo), kteří jsou slušní a poctiví, od přírody jsou např. introverti .... a tito v dnešní době nemají právo na život?

Bože, jak hluboko jsme klesli.

0/0
3.11.2009 9:53

MartinaNov

Re: kdo chce kam

nikdo nemluví o sebevraždě.

Zamyslet se nad tím, jak si můžu zlepšit kvalifikaci, že můžu dočasně vzít hůře placenou práci.

Nezpochybňuji ničí právo na život, váš příspěvek je jaksi mimo

0/0
14.12.2009 13:47

Host

Re: kdo chce kam

Naprostý souhlas a to mluvím z vlastní zkušenosti. Před půl rokem naše firma zkrachovala a podotýkám, že je mi skoro 60 a přesto jsem místo našel a dokonce lépe placené než předtím. Také jsem se přesvědčil, že odbory rozhodně nikomu nikdy v ničem nepomohou Kdo chce pracovat, práci si najde. Kdo chce brát podporu, bude žvanit o vykořisťování, o odborech a podobných nesmyslech.

0/0
3.11.2009 12:53

Host

Jsem

agenturní zaměstnanec,ale naštěstí seriozní agentury.Problémy žádné,plat mám včas,kdykoliv něco potřebuji,mohu se na ně obrátit.Pravda,příští měsíc už budu "kmeňák",ale i tak to byla dobrá zkušenost.:-)

0/0
3.11.2009 7:59

Host

Smlouva.....

a ze 99% agentur dava smlouvu na 3 mesice a porad ji prodluzuje dokola je taky super co? a stat s tim dela p*cu protoze jsou urednici lini neco delat. proc ty agentury nezrusite uplne mam o nekoho zajem tak ho zamestnam, myslim si ze je 3 mesicni zkusebni doba ve smlouve je dostatecna. ZRUSIT.;-O

0/0
3.11.2009 7:39

Sir Humphrey Appleby

Re: Smlouva.....

he?  jestli se vám nelíbí smlouva na 3 měsíce, tak jí nepodepisujte ne? kde je problém?

0/0
3.11.2009 11:25

Host

Re: Smlouva.....

A z čeho Vás příteli bude ta agentura platit, když s ní fabrika ukončí smlouvu ? Kde vezme na Zákoníkem práce garantované 3 měsíční platy ? To znamená že by Vás prodávala 3 měsíce za více než dvojnásobek firmě kde přes agenturu děláte. Myslíte že existuje firma, která si Vás takto koupí ? Asi těžko, že. Pokud budou u nás normální zákony umožňující pružný trh práce, nebude muset agentura dělat 3měsíční opakované smlouvy.

0/0
11.11.2009 20:06

Host

Dle mojich osobních zkušeností....

....100procent prac. agentur porušuje zákon, ale kupodivu se s tím nic nedělalo a dělat se ani nic proti tomu nebude. ;-€ [>-] Rv

0/0
3.11.2009 7:17

Host

Re: Dle mojich osobních zkušeností....

A proč by měly agentury dodržovat zákony? Znáte někoho, kdo je dodržuje? Dokud mohou poslanci beztrestně chlastat za volantem, dokud mohou cikáni beztrestně napadat lidi, dokud se bude zavírat za texty k písničkám, dokud bude papalášům procházet korupce, tak nevím, proč by vůbec někdo měl dodržovat zákony.

0/0
3.11.2009 7:35

Sir Humphrey Appleby

Re: Dle mojich osobních zkušeností....

to jsou ale kecy....  dokud budou lidi žít tak že na zákony budou z vysoka s.... proč by je dodržovali politici  další?  

 

...prostě každej musí začít u sebe, zamést si před vlastním prahem - tohle poukazování typu "ten dělá tohle a ten zase tohle" je jak obhajoba prvňáka ze ZŠ - sice dostal pětku, ale Pepa jí má taky!     takže s tím laskavě běžte do ;-O

0/0
3.11.2009 11:32

Host

Re: Dle mojich osobních zkušeností....

Můžete s tím něco udělat sám. Trestný čin má povinnost ze zákona nahlásit každý občan, i Vy. Tak místo osočování bez důkazů na webu navštivte nejbližší služebnu policie a též místní úřad práce, kontrolní oddělení a tam se realizujte.

0/0
11.11.2009 20:08

bini

Tak už to na ně prasklo....

a představte si, že jsou firmy, v kterých už i nejnižší nadřízení vybírají tzv. desátek, nebo, chcete-li výpalné od těch, co chodí do práce ( samozřejmě že se jedná o pracovníky z východu, naši se tak vydírat nenechají, ale jen do doby, než nás všechny, v rámci zefetivnění provozu, nenahradí právě jimi).

  To jsou věci - co?

0/0
3.11.2009 0:15

Host

Re: Tak už to na ně prasklo....

Můžete s tím něco udělat sám. Trestný čin má povinnost ze zákona nahlásit každý občan, i Vy. Tak místo osočování bez důkazů na webu navštivte nejbližší služebnu policie a též místní úřad práce, kontrolní oddělení a tam se realizujte.

0/0
11.11.2009 20:08

Finance.iDNES.cz radí

Víte, že správným používáním kreditky můžete značně ušetřit?

Další rady k nezaplacení

Dopřejte si vše a přesto utrácejte chytře!

V sekci osobni.finance.idnes.cz naleznete výhodné nabídky finančních produktů, energií a telefonování.

Vstupte do obchodu

Poraďte se s odborníkem

Nevíte si rady s finančními otázkami? Naši odborníci vám vždy poradí v každé životní situaci.

Vstoupit do poradny

Najdete na iDNES.cz