Neděle 20. června 2021, svátek má Květa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Neděle 20. června 2021 Květa

Nebuďte novodobými otroky. Pracovní smlouva může obsahovat i nezákonné požadavky

Být agenturním zaměstnancem může pomoci v kariéře. Často však hrozí, že budete pracovat za nevýhodných podmínek kvůli špatné smlouvě. Nespolehlivé agentury od vás mohou požadovat i podpis smlouvy, která obsahuje například různé srážky ze mzdy.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - smlouva, oheň, konec | foto: Profimedia.cz

"Pro firmy jsou agenturní pracovníci atraktivní proto, že si je najímají jen na dobu určitou, a vyhnou se tak placení odstupného. Pro agenturní zaměstnance může být zase výhoda, že některé firmy si z nich vybírají ty nejlepší, kteří se pak stávají kmenovými zaměstnanci. Firmy tak nemusí dělat nábory a budoucí kolegy si z agenturních pracovníků vytipují," říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka personální agentury Manpower ČR a SK.

Vždy je však nutné vybrat si agenturu, u které budete mít jistotu, že s vámi podepíše seriózní smlouvu. "Pracovní smlouvy, kde je například uvedeno, že se vaše mzda pohybuje od 45 do 70 korun za hodinu, nejsou u neseriózních agentur ničím výjimečným," pokračuje Jaroslava Rezlerová.

"Zdaleka přitom neplatí, že se automaticky můžete spolehnout na agenturu, která má registraci na ministerstvu práce a sociálních věcí. Zákon, který upravuje agenturní zaměstnávání, je špatný a některé agentury i firmy toho zneužívají," dodává.

Hledáme kolegu. Na chvíli

Firmy často žádají agenturní zaměstnance na pozice, které mohou být snadno nahraditelné. Jde například o stavební nebo dělnické profese. Avšak neplatí to vždy.

"Agenturní zaměstnanci pracují i v administrativě, call-centrech anebo IT. Na klíč se najímají i odborní specialisté a leckdy se jedná o velmi zajímavé posty. Zejména zahraniční firmy tak řeší, že z centrály mají nastavený omezený počet lidí, které mohou mít jako kmenové zaměstnance. Šanci tak mají lidé, kteří by jinak nemohli pro firmu pracovat," říká Luboš Rejchrt, manažer Grafton Recruitment a prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS).

Jaroslava Rezlerová doplňuje: "Poslední dobou se u nás rozšiřují i pozice interim manažerů. To znamená, že agentura dodá firmě manažera na dobu, než se podaří najít nejvhodnějšího kandidáta.“

Problém je v tom, že tento způsob zaměstnávání je v Česku relativně nový a někteří zřejmě mohou mít pocit, že pracovní smlouva s agenturou může mít jiná pravidla než s firmou. To je však omyl, na který agentury nejspíš sází.

Firmy je podle Jaroslavy Rezlerové k tomu i občas nutí, neboť špatnými smlouvami si snižují náklady na pracovní sílu. "A nejedná se o nějaké malé pokoutní firmičky. Často takto jednají nadnárodní společnosti," zdůrazňuje Jaroslava Rezlerová, která se spolu s APPS snaží prosadit změnu zákona.

"Když pak třeba do montovny přijde kontrola z inspektorátu práce, firma se vzdá zodpovědnosti tím, že lidé jsou agenturní zaměstnanci. Podle mě to funguje tak, že agentura pak inspektorům ukáže úplně jiné smlouvy, než svým zaměstnancům dala, nebo zkrátka riskne, že přijde o licenci. Snadno ji znovu získá tím, že vymění jednatele a přejmenuje se," odhaduje ředitelka Manpoweru nepoctivé jednání některých agentur.

Ohlídejte si podmínky smlouvy

Jestliže se rozhodnete přijmout práci agenturního zaměstnance, připravte se na to, že zákon vás příliš neochrání. Bránit se musíte sami už jen tím, že smlouvu podepíšete jen se seriózní agenturou. Jako agenturní zaměstnanec sice nemáte nárok na benefity, jako je třeba příspěvek na důchodové či životní pojištění, ale musíte dostat stejnou mzdu, příplatky a dovolenou, jakou mají na stejné pozici lidé ve firmě, do níž vás agentura pošle.

"Vždy si můžete vyžádat od agentury dokument pro porovnání, že skutečně máte stejné podmínky," vysvětluje manažer Grafton Recruitment.

Co musí být ve smlouvě

* Ve smlouvě nebo v její příloze musí být podrobný popis pracovní náplně
* Den nástupu do práce
* Zda se pracovní poměr sjednává na dobu určitou, či neurčitou
* Místo výkonu práce. Pokud je uvedeno místo pracoviště Praha bez konkrétní adresy pracoviště, tak cestování po Praze není bráno jako služební cesta při výpočtu cestovních náhrad. Někdy se uvádí "celá ČR", aby se zaměstnavatel zbavil povinnosti platit cestovní náhrady, ale to není podle zákona správně.
* Mzda může být uvedena buď přímo ve smlouvě, nebo zde může být odkaz na mzdový výměr. Pokud je mzda uvedena v tomto mzdovém výměru, tak může zaměstnavatel mzdu snížit až o 60 procent bez podpisu zaměstnance. Pokud je uvedena ve smlouvě, tak ji bez souhlasu zaměstnance snížit nemůže.

Zdroj: Agentura Manpower ČR

Co je zakázáno

Pozor si také dejte na smlouvy, v nichž vám agentura přizná jen minimální mzdu, kterou navýší vyplácením cestovních náhrad nebo příspěvků na stravu. "To je častý nešvar… Budete mít sice menší daně, ale když pak budete na nemocenské nebo na dovolené, velmi se to na vašich příjmech projeví," dodává Luboš Rejchrt.

S agenturou můžete podepsat pouze pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti. "Dohoda o provedení práce není povolena. Zaměstnavatel z ní totiž za svého pracovníka neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Agentura, která vám takovou smlouvu nabídne, porušuje zákon," říká Luboš Rejchrt. Jaroslava Rezlerová k tomu dodává, že podvodná agentura vám nejspíš takovou smlouvu nabídne. "Pronajme vás firmě za mnohem levnější náklady, jelikož ušetří právě na odvodech za pojištění,“ poznamenává. Jestliže se vám něco takového stane, oba doporučují, abyste se obrátili na Asociaci poskytovatelů personálních služeb.

Nebojte se podat stížnost

Neseriózní agentura od vás může požadovat třeba i to, abyste ve smlouvě podepsali různé srážky ze mzdy. "Například požadují pokuty až ve výši 1 000 korun za absenci v práci. To je protiprávní," upozorňuje manažer Grafton Recruitment s tím, že agentura nemá právo strhávat peníze ze mzdy jako sankci za nedodržení smlouvy.

Může se stát, že vám nebudou proplácet přesčasy nebo nebudete mít dostatek dní volna. Neseriózní agentury také přestávají vyplácet mzdu, jakmile firmy nemají o vaši práci zájem. Ze zákona musíte od agentury dostávat mzdu do doby, než vám vyprší smlouva. I kdybyste dva měsíce seděli doma a nedělali nic.

Podle odhadů Grafton Recruitment je u nás až 50 procent neseriózních agentur práce. Splnění podmínek pro registraci na ministerstvu práce a sociálních věcí není podle Jaroslavy Rezlerové náročné a agenturu si tak může otevřít takřka kdokoli. Máte ovšem určitou záruku, pokud si ověříte, že agentura je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb. "U této organizace je také možné kdykoli podat stížnost, když narazíte na neseriózní jednání," dodává Luboš Rejchrt.

  • Nejčtenější

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Volno k lékaři či na svatbu. Co nám zaměstnavatel (ne)zaplatí?

Jsou situace, kdy potřebujeme volno z práce, ať už jde o svatbu, pohřeb nebo návštěvu lékaře. I na to legislativa myslí...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

KVÍZ: Fixuju frontend, ale mám to jen na lokále. Rozumíte řeči ajťáků?

V České republice jsou programátoři na pracovním trhu velmi poptávaní. Často se na ně ale pohlíží tak trochu jako na...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Má titul Mistr rukodělné výroby a tisíce spokojených zákazníků

Vždycky ji bavily ruční práce a tak volba byla jasná, vyučila se krejčovou. Pak se naučila tkát koberce na ručních...

Feri odešel s kryptoměnou za 3 miliony. Za peníze z mandátu, tvrdí

Premium Bývalý poslanec Dominik Feri stihl od začátku letošního roku do konce květnu nakoupit kryptoměnu v hodnotě přes 3...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Z dětství jsem si nesla zranění, rodinu chceme, říká Gregor Brzobohatá

Premium Vítězka Miss World, topmodelka, zakladatelka nadace a influencerka Taťána Gregor Brzobohatá přijala další výzvu: právě...

  • Další z rubriky

V hledáčku zlodějů jsou drahá kola. Poradíme, jak je pojistit

Poslední rok přinesl zvýšený zájem o cyklistiku. Češi si pořizují nová kola či elektrokola často za desetitisícové...

Nemáte na pojistné? Zrušit smlouvu se nemusí vyplatit, poradíme jak to řešit

Pandemie způsobila spoustě lidí vážné finanční problémy a oni si teď musejí stanovit priority. A popravdě, když má...

Minimální mzda mění i zdravotní pojištění. Kdo zaplatí více a kdo má výjimku

Vyšší minimální mzda od nového roku zvyšuje zdravotní pojištění osob bez zdanitelných příjmů a minimální pojistné...

Ženu zranil salám. V době koronaviru řeší pojišťovny kuriózní škody

Pojistná událost není nic příjemného, znamená, že řešíte škodu na zdraví či na majetku. Pokud máte správně nastavené...

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG PRO VŠTŘIKOVÁNÍ (až 46.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 29 000 - 46 000 Kč

Primark v Praze otevřel: fronta až od koně, hasiči lidi ve vedru kropili

S ročním zpožděním způsobeným koronavirovými restrikcemi se na Václavském náměstí otevřela pobočka irského řetězce s...

Nevěřím, že někdo dokáže být roky věrný, přiznává polyamorii Frühlingová

Iva Frühlingová (39) vydala novou píseň Moralisté, ve které se nepřímo přiznává k paralelním mileneckým vztahům....

Dojemné parte Šafránkové. Nikde mě nehledejte, jsem všude, také tedy ve vás

Pozůstalí po herečce Libuši Šafránkové ve čtvrtek zveřejnili netradiční smuteční oznámení. Dominuje mu černobílá...

Žena dala za dárce spermatu své úspory, teď vychovává postiženého syna

Nyní třiačtyřicetiletá Michele Elizaga z Arizony dlouhá léta čekala na pravého muže, se kterým by založila rodinu....

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...