Nebuďte novodobými otroky. Pracovní smlouva může obsahovat i nezákonné požadavky

aktualizováno 
Být agenturním zaměstnancem může pomoci v kariéře. Často však hrozí, že budete pracovat za nevýhodných podmínek kvůli špatné smlouvě. Nespolehlivé agentury od vás mohou požadovat i podpis smlouvy, která obsahuje například různé srážky ze mzdy.
Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - smlouva, oheň, konec | foto: Profimedia.cz

"Pro firmy jsou agenturní pracovníci atraktivní proto, že si je najímají jen na dobu určitou, a vyhnou se tak placení odstupného. Pro agenturní zaměstnance může být zase výhoda, že některé firmy si z nich vybírají ty nejlepší, kteří se pak stávají kmenovými zaměstnanci. Firmy tak nemusí dělat nábory a budoucí kolegy si z agenturních pracovníků vytipují," říká Jaroslava Rezlerová, ředitelka personální agentury Manpower ČR a SK.

Vždy je však nutné vybrat si agenturu, u které budete mít jistotu, že s vámi podepíše seriózní smlouvu. "Pracovní smlouvy, kde je například uvedeno, že se vaše mzda pohybuje od 45 do 70 korun za hodinu, nejsou u neseriózních agentur ničím výjimečným," pokračuje Jaroslava Rezlerová.

"Zdaleka přitom neplatí, že se automaticky můžete spolehnout na agenturu, která má registraci na ministerstvu práce a sociálních věcí. Zákon, který upravuje agenturní zaměstnávání, je špatný a některé agentury i firmy toho zneužívají," dodává.

Hledáme kolegu. Na chvíli

Firmy často žádají agenturní zaměstnance na pozice, které mohou být snadno nahraditelné. Jde například o stavební nebo dělnické profese. Avšak neplatí to vždy.

"Agenturní zaměstnanci pracují i v administrativě, call-centrech anebo IT. Na klíč se najímají i odborní specialisté a leckdy se jedná o velmi zajímavé posty. Zejména zahraniční firmy tak řeší, že z centrály mají nastavený omezený počet lidí, které mohou mít jako kmenové zaměstnance. Šanci tak mají lidé, kteří by jinak nemohli pro firmu pracovat," říká Luboš Rejchrt, manažer Grafton Recruitment a prezident Asociace poskytovatelů personálních služeb (APPS).

Jaroslava Rezlerová doplňuje: "Poslední dobou se u nás rozšiřují i pozice interim manažerů. To znamená, že agentura dodá firmě manažera na dobu, než se podaří najít nejvhodnějšího kandidáta.“

Problém je v tom, že tento způsob zaměstnávání je v Česku relativně nový a někteří zřejmě mohou mít pocit, že pracovní smlouva s agenturou může mít jiná pravidla než s firmou. To je však omyl, na který agentury nejspíš sází.

Firmy je podle Jaroslavy Rezlerové k tomu i občas nutí, neboť špatnými smlouvami si snižují náklady na pracovní sílu. "A nejedná se o nějaké malé pokoutní firmičky. Často takto jednají nadnárodní společnosti," zdůrazňuje Jaroslava Rezlerová, která se spolu s APPS snaží prosadit změnu zákona.

"Když pak třeba do montovny přijde kontrola z inspektorátu práce, firma se vzdá zodpovědnosti tím, že lidé jsou agenturní zaměstnanci. Podle mě to funguje tak, že agentura pak inspektorům ukáže úplně jiné smlouvy, než svým zaměstnancům dala, nebo zkrátka riskne, že přijde o licenci. Snadno ji znovu získá tím, že vymění jednatele a přejmenuje se," odhaduje ředitelka Manpoweru nepoctivé jednání některých agentur.

Ohlídejte si podmínky smlouvy

Jestliže se rozhodnete přijmout práci agenturního zaměstnance, připravte se na to, že zákon vás příliš neochrání. Bránit se musíte sami už jen tím, že smlouvu podepíšete jen se seriózní agenturou. Jako agenturní zaměstnanec sice nemáte nárok na benefity, jako je třeba příspěvek na důchodové či životní pojištění, ale musíte dostat stejnou mzdu, příplatky a dovolenou, jakou mají na stejné pozici lidé ve firmě, do níž vás agentura pošle.

"Vždy si můžete vyžádat od agentury dokument pro porovnání, že skutečně máte stejné podmínky," vysvětluje manažer Grafton Recruitment.

Co musí být ve smlouvě

* Ve smlouvě nebo v její příloze musí být podrobný popis pracovní náplně
* Den nástupu do práce
* Zda se pracovní poměr sjednává na dobu určitou, či neurčitou
* Místo výkonu práce. Pokud je uvedeno místo pracoviště Praha bez konkrétní adresy pracoviště, tak cestování po Praze není bráno jako služební cesta při výpočtu cestovních náhrad. Někdy se uvádí "celá ČR", aby se zaměstnavatel zbavil povinnosti platit cestovní náhrady, ale to není podle zákona správně.
* Mzda může být uvedena buď přímo ve smlouvě, nebo zde může být odkaz na mzdový výměr. Pokud je mzda uvedena v tomto mzdovém výměru, tak může zaměstnavatel mzdu snížit až o 60 procent bez podpisu zaměstnance. Pokud je uvedena ve smlouvě, tak ji bez souhlasu zaměstnance snížit nemůže.

Zdroj: Agentura Manpower ČR

Co je zakázáno

Pozor si také dejte na smlouvy, v nichž vám agentura přizná jen minimální mzdu, kterou navýší vyplácením cestovních náhrad nebo příspěvků na stravu. "To je častý nešvar… Budete mít sice menší daně, ale když pak budete na nemocenské nebo na dovolené, velmi se to na vašich příjmech projeví," dodává Luboš Rejchrt.

S agenturou můžete podepsat pouze pracovní smlouvu nebo dohodu o pracovní činnosti. "Dohoda o provedení práce není povolena. Zaměstnavatel z ní totiž za svého pracovníka neodvádí zdravotní ani sociální pojištění. Agentura, která vám takovou smlouvu nabídne, porušuje zákon," říká Luboš Rejchrt. Jaroslava Rezlerová k tomu dodává, že podvodná agentura vám nejspíš takovou smlouvu nabídne. "Pronajme vás firmě za mnohem levnější náklady, jelikož ušetří právě na odvodech za pojištění,“ poznamenává. Jestliže se vám něco takového stane, oba doporučují, abyste se obrátili na Asociaci poskytovatelů personálních služeb.

Nebojte se podat stížnost

Neseriózní agentura od vás může požadovat třeba i to, abyste ve smlouvě podepsali různé srážky ze mzdy. "Například požadují pokuty až ve výši 1 000 korun za absenci v práci. To je protiprávní," upozorňuje manažer Grafton Recruitment s tím, že agentura nemá právo strhávat peníze ze mzdy jako sankci za nedodržení smlouvy.

Může se stát, že vám nebudou proplácet přesčasy nebo nebudete mít dostatek dní volna. Neseriózní agentury také přestávají vyplácet mzdu, jakmile firmy nemají o vaši práci zájem. Ze zákona musíte od agentury dostávat mzdu do doby, než vám vyprší smlouva. I kdybyste dva měsíce seděli doma a nedělali nic.

Podle odhadů Grafton Recruitment je u nás až 50 procent neseriózních agentur práce. Splnění podmínek pro registraci na ministerstvu práce a sociálních věcí není podle Jaroslavy Rezlerové náročné a agenturu si tak může otevřít takřka kdokoli. Máte ovšem určitou záruku, pokud si ověříte, že agentura je členem Asociace poskytovatelů personálních služeb. "U této organizace je také možné kdykoli podat stížnost, když narazíte na neseriózní jednání," dodává Luboš Rejchrt.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Věřila, že si po padesátce splní sen. A stalo se, je z ní podnikatelka

Výroba mýdla vyžaduje opatrnost.

Laďka Šternbergová miluje knihy Betty MacDonaldové a stejně jako ona tvrdí, že život začíná po padesátce. I proto po...

Další z rubriky

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů,...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Na ČR se žene studená fronta. Přijde ochlazení, budou bouřky

Kurzy.cz Ani poslední květnový víkend nepřinese letní teploty. Po obrovských deštích, které provázely uplynulý pracovní týden, a...

Najdete na iDNES.cz