Na pojištění hrobu musí myslet jeho pronajímatel

  9:29aktualizováno  9:29
Představte si, že přijdete k rodinné hrobce a ta je zcela zničena. Škoda se v takovém případě může vyšplhat na několik desítek tisíc korun. Jste pro takový případ pojištěni?
Pan Ladislav Plavec si pronajal na Ústředním hřbitově v Brně na dvacet let dvojhrob. Větrná smršť, při které na hrob spadl strom, značně poškodila náhrobek. "Myslel jsem si, že hřbitov je pro takové případy pojištěn a škodu uhradí správa hřbitova," říká důchodce Plavec. Obrátil se tedy na příslušné úředníky. "Nabídli mi jen, že za šest tisíc korun hrob opraví," říká důchodce. Nabídka hřbitovní správy pro něj nebyla přijatelná, díky šikovným příbuzným opravil hrob sám. "My nejsme pojištěni na takzvanou vyšší moc, kam patří právě vichřice, která panu Plavcovi škodu způsobila. Zjišťovali jsme možnosti pojištění, ale pojistka by byla neúměrně drahá, to si nemůže město dovolit," říká ředitel správy hřbitovů města Brna Marek Šamšula. Zároveň dodává, že pokud by poškození náhrobku způsobil například při průklestu větví zaměstnanec hřbitova, škodu by uhradili z pojistky odpovědnosti.

Co platí v Brně, nemusí platit jinde. Záleží totiž na každém správci hřbitova, jaké pojistky uzavře a co má všechno vlastně na hřbitově na starosti. "Jsme naštěstí nejen správci takzvaného hřbitovního příslušenství, což jsou například zdi a hřbitovní budovy, ale i hřbitovní zeleně. Proti povětrnostním vlivům jsme pojištěni, takže u nás by pan Plavec nárok na náhradu škody měl," vysvětluje vedoucí hřbitovní správy na pražských Olšanech Vladimír Slavík. "Pokud by zeleň spravoval někdo jiný, musel by nájemce hrobu uplatňovat škodu na něm," upřesňuje.

Protože postup hřbitovních správ není jednotný, je nejjistější, když si pojištění hrobu obstarají sami nájemci. "Mnoho lidí stále ještě neví, že i pronajatý hrob je jejich majetkem a mohou si ho pojistit nejen na škody způsobené přírodními živly, ale i vandalismem," vysvětluje Marek Šamšula. "My dost dobře ani nemůžeme pojistit majetek, který není náš, například proti vandalismu, přitom riziko zničení hrobu je právě v tomto případě daleko vyšší než u povětrnostních vlivů," potvrzuje Vladimír Slavík.

Ačkoliv standardně pojištění náhrobků a hrobů pojišťovny nenabízejí, lze pojistku buď samostatně nebo v rámci pojištění stavby uzavřít. Roční pojistné přitom není vysoké. "Cena pojistky záleží na výši pojistné částky, 500 až 600 korun zaplatí klient, který cenu hrobky odhadne na 20 000 korun," vysvětluje Dagmar Koutská. Hrob je přitom pojištěný proti živlům, jako je například právě vichřice, zásah bleskem, sesuv půdy nebo záplava, ale i proti vandalismu. V případě poničení hrobu vandaly si však jeho nájemce musí snažně přát, aby byl pachatel vypátrán. "Pokud není dopaden, škodu pojišťovna nemůže uhradit," uvádí Dagmar Koutská. Jiné podmínky pojištění stanovila Česká podnikatelská pojišťovna. Klient může pojistit jednotlivá rizika zvlášť, sazby jsou o něco vyšší než v České pojišťovně, pro proplacení škody způsobené vandaly však není nutné dopadení pachatele.

Podle zkušeností Vladimíra Slavíka je různý také postup pojišťoven při vyřizování pojistných událostí. Někdy potřebuje pojišťovna fotodokumentaci, jindy ji nevyžaduje, různě dlouhou dobu trvá také proplacení škody.

Máte uzavřenou pojistnou smlouvu na rodinný hrob? Zajímali jste se při výběru místa posledního odpočinku, jestli je provozovatel hřbitova pojištěn?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Je zlato opravdu sázka na jistotu?

Kurzy.cz Zlato, bezpečné vládní dluhopisy a některé měny, například americký dolar. Ty všechny jsou často vnímány jako bezpečná ...

Najdete na iDNES.cz