Nevíte si rady s daněmi? Řešení deseti častých problémů

aktualizováno 
Mám uvádět do daňového přiznání rodičovský příspěvek? Musím danit důchod? Odečtu si slevu na dítě, když nejsme manželé a jak je to s výživným? Přinášíme odpovědi na dotazy čtenářů, třeba pomohou i vám.
Rodičovský příspěvek je forma dávky sociální podpory, která je od daně osvobozená a do daňového formuláře se vůbec neuvádí. Ilustrační snímek

Rodičovský příspěvek je forma dávky sociální podpory, která je od daně osvobozená a do daňového formuláře se vůbec neuvádí. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

1. Manžel byl celý loňský rok nezaměstnaný, prvních pět měsíců bral podporu v nezaměstnanosti, pak už nic. Mohu si na něj uplatnit slevu na vyživovaného manžela? Musím si podat sama daňové přiznání, nebo to stačí oznámit v práci?

Nepřehlédněte

Slevu můžete uplatnit. Podpora v nezaměstnanosti se sice počítá do příjmů, ale i kdyby pobíral maximální možnou podporu, nepřekročil by hranici 68 tisíc korun za rok. Sleva se uplatňuje jednou ročně (za minulý rok). Předáte v zaměstnání doklady totožnosti svého manžela s čestným prohlášením o výši jeho příjmů (termín do 15. února). Můžete si daňové přiznání vyplnit i sama, k tomu si od zaměstnavatele vyžádejte potvrzení o příjmech.

2. Bydlím s družkou a máme spolu dvouletého syna. Partnerka byla celý rok na rodičovské, nepracovala. Můžu si na ni uplatnit slevu na vyživovanou manželku? 
Bohužel v tomto případě to nebude možné, slevu lze uplatnit pouze na vyživovanou manželku, nikoliv tedy na partnerku.

3. Kam do daňového přiznání uvedu rodičovský příspěvek?
Nikam, rodičovský příspěvek je forma dávky sociální podpory, která je od daně osvobozená a do daňového formuláře se vůbec neuvádí.

4. Jsem rozvedený a platím bývalé manželce výživné na dvě děti. Mohu si alimenty odečíst z daní a také si uplatnit slevu na děti?
Výživné na děti si z daňového základu odečíst nemůžete ani jako odečitatelnou položku, ani dát do nákladů jako podnikatel. Navíc daňové zvýhodnění na děti si můžete uplatnit jen v případě, že s nimi žijete ve společné domácnosti, což ve vašem případě pravděpodobně nesplňujete.

5. Svatbu jsme měli 3. července 2010 a syn se nám narodil 31. prosince 2010. Manželka neměla v loňském roce příjmy vyšší než 68 tisíc korun. Za kolik měsíců si můžu uplatnit slevu na manželku a můžu si ještě odečíst slevu na syna?
Slevu na vyživovanou manželku si můžete uplatnit od srpna, tedy za pět měsíců (10 350 korun). Počítají se měsíce, na jejichž počátku byly splněny podmínky pro uplatnění slevy. Zato na syna si můžete odečíst slevu už za měsíc, ve kterém se narodil, i když to bylo poslední den. Za prosinec si tedy odečtete 967 korun.

6. Musím danit důchod? A kam se do daňového přiznání uvádí?
Pokud byla vaše starobní penze za loňský rok nižší než 288 tisíc korun (odpovídá částce 24 tisíc korun měsíčně), do daňového přiznání se nepíše. Jestli máte důchod vyšší, pak rozdíl musíte uvést do daňového přiznání. Můžete však uplatnit slevu na poplatníka (23 640 korun za rok). Ve výsledku je to tedy tak, že pokud nebyl váš důchod vyšší než 445 600 korun za rok (37 133 korun měsíčně), žádnou daň stejně nakonec hradit nebudete.

Pozor, loni začala platit novinka, která postihne důchodce, kteří si k penzi vydělávají. Je-li jejich další příjem vyšší než 70 tisíc korun měsíčně, budou muset danit i svůj starobní důchod (případně invalidní důchod). Týká se to příjmů, které má důchodce ze zaměstnání, z podnikání nebo z pronájmu.

7. Jsem samoživitelka, mám dvě děti, s tím mladším jsem na rodičovské. V loňském roce jsem si na honorářích přivydělala celkem 44 tisíc korun. Když tyto peníze uvedu do daňového přiznání, vyjde mi, že by mi měl stát vyplatit bonus na děti, dostanu tyto peníze?
Bonus vám nevyplatí, protože jste nesplnila podmínku minimálního příjmu 48 tisíc korun za rok. Rodičovský příspěvek se totiž do příjmů nepočítá.

8. Jsem studentka, v loňském roce jsem měla příjem z několika brigád. Vždy to bylo na dohodu o provedení práce do pěti tisíc korun za měsíc. Žádné prohlášení jsem nepodepisovala a vždy dostala zdaněné peníze na ruku. Chodím pravidelně darovat krev. Můžu si v daňovém přiznání uplatnit odečet za dar a tak docílit toho, že mi vrátí již zaplacené daně?
Bohužel, to pro vás nebude možné. Pokud jste u zaměstnavatelů nepodepsala prohlášení k dani, byla vám z těchto příjmů stržena konečná srážková daň. Takový příjem se do daňového přiznání neuvádí, nemáte tedy žádné zdanitelné příjmy, od kterých by bylo možné daňovou úlevu odečíst.

9. Od ledna do srpna 2011 jsme bydleli v domě, na který máme úvěr. Od září bydlíme jinde a dům pronajímáme. Můžeme si o zaplacené úroky z úvěru snížit daně? 
Úroky z hypotečního úvěru lze odečíst od základu daně pouze za dobu, kdy byl dům používán k vašemu bydlení nebo k bydlení rodinných příslušníků, ve vašem případě za osm měsíců. Částka uplatněného odpočtu za jeden měsíc přitom nesmí překročit 25 tisíc korun.

10. Uzavřela jsem životní pojistku v červenci, na potvrzení od pojišťovny jsem našla částku 15 tisíc korun. Mohu si odečíst celých 12 tisíc, i když jsem nebyla pojištěná celý rok? 
Životní pojištění jako odečitatelná položka nemá omezení měsíci trvání v roce zahájení či ukončení, pouze maximální hranici. Můžete tedy uplatnit celých 12 000 korun.

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

KVÍZ: Obstáli byste v odborné zkoušce úvěrových poradců?

Ilustrační snímek

Každý, kdo se přímo podílí na poskytování nebo zprostředkování spotřebitelského úvěru, musí složit zkoušku...

Další z rubriky

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Rozlišujte pojištění domácnosti a nemovitosti. Vyplatí se to

Ilustrační snímek

Pojištění nemovitosti je v České republice běžný standard. Důvodem je i to, že mnoho z nich je koupeno na hypotéku, kde...

Kolik peněz ukrojí z rozpočtu rodiny, když se živitel stane invalidou

Ilustrační snímek

Více než polovina Čechů se mylně obává, že jim invaliditu způsobí autonehoda či jiná forma závažného úrazu. Vyplývá to...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Má Česko přijmout místo české koruny euro? Odpovědi Ano-Ne od jednotlivých stran...

Kurzy.cz Měla by Česká republika přijmout společnou evropskou měnu? To byla další otázka, kterou redakce TN.cz položila stranám ...

Najdete na iDNES.cz