Majetek i život si pojistěte, kolikrát chcete. Na penzi smíte spořit jen jednou

aktualizováno 
Pojistit si domácnost či vlastní zdraví u více pojišťoven není problém. Ovšem zatímco za zničený majetek dostanete jen částku odpovídající výši škody, za újmu na zdraví inkasujete tolikrát, kolikrát jste pojištěni. I stavebních spoření můžete mít víc, penzijní připojištění ale jen jedno.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Pokud se rozhodnete pojistit svou domácnost či nemovitost najednou u více pojišťoven, nikdo vám v tom nemůže zabránit. Musíte ovšem dodržet zákonem dané podmínky. Především musíte každé pojišťovně oznámit, že máte pojištění i u konkurence a nahlásit i sjednané výše pojistných částek nebo limitů.

Dagmar Koutská z České pojišťovny potvrzuje, že se podobné případy vyskytují. "První pojistná smlouva se vztahuje na určité významné riziko s vyšší spoluúčastí klienta. Vedle toho má klient uzavřenu další pojistnou smlouvu na stejné riziko, kde maximální výše pojistného plnění odpovídá výši spoluúčasti z první pojistné smlouvy," přibližuje Koutská.

Také ve druhé pojistné smlouvě má klient spoluúčast, která je však s ohledem na nižší pojistné plnění mnohem nižší než u první smlouvy. Kombinací dvou smluv pak klient dosahuje maximálního pokrytí rizika s nízkou spoluúčastí.

Více smluv pojištění majetku = jedna náhrada škody

V případě škody vám peníze vyplatí pojišťovna, která dostala oznámení o vzniku pojistné události jako první. Musí ho vyplatit za celou škodu, ovšem do výše pojistné částky nebo limitu pojistného plnění sjednaného ve smlouvě. Následně informuje ostatní pojišťovny a ty se navzájem vypořádají v poměru, v jakém jsou k sobě jednotlivé pojistné částky či limity v jednotlivých smlouvách.

Úhrn pojistných plnění ze všech pojištění však nesmí přesáhnout výši vzniklé škody, podle občanského zákoníku by to bylo bezdůvodné obohacení. Pokud by klient pojišťovně informaci o dalším pojištění úmyslně zatajil, mohl by být vyšetřován za pokus o pojistný podvod.

Také v případě havarijního pojištění platí stejná pravidla jako u pojištění domácnosti či nemovitosti. "U havarijního pojištění je samozřejmě také možné vícenásobné pojištění uzavřít, ale v praxi se s tím vůbec nesetkáváme. Klient si vybere jednoho pojistitele, kde pojištění uzavře a další pojištění na stejné vozidlo u konkurence si nesjednává, nemá k tomu žádný důvod," doplňuje Dagmar Koutská.

U úrazu získáte pojistné plnění z každé pojistky

Proti rizikům plynoucím z úrazu se opět můžete pojistit u několika pojišťoven. Při sepisování pojistné smlouvy ale musíte uvést, zda máte uzavřeno jiné úrazové pojištění a u jaké pojišťovny. V případě, že se vám něco stane – způsobíte si úraz – můžete vymáhat pojistné plnění od všech pojišťoven, kde jste si pojištění sjednali. "Pokud má klient třeba sedm úrazových pojistek a stane se mu úraz, dostane za něj sedmkrát zaplaceno," doplňuje Petr Milata z ČSOB Pojišťovny.

Naprosto shodná situace je i u životního pojištění, můžete si ho pro sebe uzavřít u více pojišťoven. "Pokud si klient sjednal například pět pojistek na smrt ve výši milion korun a zemře, pojišťovny vyplatí pozůstalým dohromady pět milionů korun," uvádí Milata.

Penzijní připojištění jen jednou

Smluv o stavebním spoření si najednou uzavřete, kolik chcete. "Státní podporu můžete mít u všech smluv, ovšem součet jednotlivých částek musí být maximálně tři tisíce korun za rok," doplňuje Hana Vaněčková z Modré pyramidy. Tato praxe platí až u smluv uzavřených od roku 2004, do té doby jste sice mohli mít také více smluv, ale stát vám přispíval pouze na jednu z nich.

Můžete být i v situaci, kdy jste uzavřeli smlouvu se státní podporou až 4 500 korun ročně do konce roku 2003, stále na ní spoříte a další smlouvu s podporou tři tisíce korun chcete uzavřít až nyní. "Pokud klient na první smlouvu stále spoří, požadavek na státní podporu na této smlouvě nezrušil a při uzavření pozdější smlouvy by požádal o poskytnutí státní podpory, stát mu ji na tuto další smlouvu už nepřizná," vysvětluje Zdenka Blechová z Buřinky.

S penzijním připojištěním je to přesně naopak. Každý člověk starší 18 let smí mít uzavřenu na svou osobu pouze jednu aktivní smlouvu, u níž má nárok na státní příspěvek v maximální výši 150 korun měsíčně.

Podle svého uvážení ovšem můžete měnit penzijní fondy, aniž byste museli při změně smlouvu ukončit a uzavřít novou. Ale počítejte s už rok platícím opatřením, které by mělo zabránit zbytečné fluktuaci mezi fondy. Pokud se rozhodnete přejít z jednoho fondu do druhého, budete muset v případě, že jste byli klienty kratší dobu než pět let, zaplatit osmisetkorunový poplatek za přestup.

Nejčtenější

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Koho čeká po studiu úspěšná kariéra a kdo moc šancí na úspěch nemá

Ilustrační snímek

Oběma se podařilo získat vysokoškolský diplom. Jeden z nich okamžitě získá práci snů a může budovat kariéru. Druhý bude...

Ceny hypoték prudce klesly, tlačí je dolů konkurence. Zájem roste

Ilustrační snímek

Jaro hypotékám svědčí. Hypoteční trh se odrazil ode dna a po slabých měsících nabírá opět druhý dech. Průměrná úroková...

Kvůli nádoru prožila peklo, ale nevzdala se. Dnes si plní svůj zlatý sen

„První šperk jsem vyrobila na základní škole, byly to náušnice a spona do...

Klára Bílá vystudovala kulturologii na Univerzitě Karlově. Kvůli dlouhodobým problémům s nespavostí absolvovala řadu...

Manžel opustil společnou domácnost, je povinen platit výživné na psa?

Ilustrační snímek

Rozvod nemusí nutně znamenat hádky o majetek. Pokud se partneři domluví a děti jsou dospělé, je soudní řízení zpravidla...

Další z rubriky

Životní pojištění buď máte, nebo nemáte. Kdy se vyplatí?

Ilustrační snímek

Životní pojištění odmítáme nejčastěji se slovy, že nám se nemůže nic stát, nemáme na něj peníze, nebo nevěříme...

Pes a kočka mohou z kapsy majitele vytáhnout i statisíce korun

Ilustrační snímek

Hitem posledních let se stává zdravotní pojištění domácích zvířat. U psů a koček je to hlavně pro případ nemoci nebo...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Velikonoční nádivka: recepty, které máme nejraději

Kurzy.cz Velikonoční nádivka patří mezi velikonoční recepty, které máme nejraději. Velikonoce v kuchyni jsou ve znamení zejména ...

Najdete na iDNES.cz