Kvůli stávce v Řecku pojišťovny upravují podmínky cestovního pojištění

aktualizováno 
Jestli se bojíte cestovat do Řecka kvůli stávce nebo si nejste jisti svým zdravotním stavem, pomůže vám pojištění proti stornování zájezdu. Využijete ho hlavně v případě, kdy z vážných důvodů nemůžete odjet na dovolenou. Před stávkou vás ale ochrání jen Kooperativa a Generali.
Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Většina pojišťoven nabízí pojištění proti stornování zájezdu jen ze strany klienta. Když těsně před dovolenou onemocníte a nemůžete odcestovat, dovolenou zrušíte a od pojišťovny získáte určité pojistné plnění. Až donedávna byl však člověk bezbranný, jestliže mu dovolenou zrušila cestovní kancelář nebo dopravce. S novými produkty přišly dvě pojišťovny.

"V těchto dnech rozšiřujeme pojištění, kam zahrnujeme i zrušení cesty poskytovatelem služby. Nastanou-li určité problémy v době, například se cestovní služby zpozdí o více než 12 hodin, uhradí mu pojišťovna náklady například na ubytování, stravu a úschovu zavazadel," sdělil iDNES.cz Milan Káňa z pojišťovny Kooperativa.

Generali svou novinku nazvala Pláž. Podmínky balíčku také upravila v souvislosti s hrozící stávkou v Řecku a přírodními katastrofami. "Jako bonus zdarma k tomuto pojištění je pojištění storno zájezdu pro případy, jako je přírodní katastrofa, typicky sopka, tsunami, epidemie, například prasečí chřipka, či občanské nepokoje, třeba stávka na thajském letišti," popisuje nový produkt Jiří Cívka, tiskový mluvčí Generali.

Kolik zaplatíte za pojištění proti stornování zájezdu
Pojišťovna Cena pojištění Co zahrnuje
Allianz 420 léčebné výlohy, storno zájezdu
Česká podnikatelská 524 léčebné výlohy, poj. úrazu, odpovědnosti, zavazadel, storno zájezdu
Česká pojišťovna 375 léčebné výlohy, storno zájezdu
ČSOB Pojišťovna 480 léčebné výlohy, poj. úrazu, odpovědnosti, zavazadel, storno zájezdu
Generali 464 léčebné výlohy, poj. úrazu, odpovědnosti, zavazadel, sportovní aktivity, storno zájezdu i ze strany poskytovatele
Kooperativa 770 léčebné výlohy, poj. úrazu, odpovědnosti, zavazadel, přerušení cesty, storno zájezdu i ze strany poskytovatele
Union 414 léčebné výlohy, pojištění proti stornu
Zdroj: Pojišťovny; částky jsou uvedeny v korunách. Poznámka: Ceny pojištění jsou v případě dovolené v Řecku za 15 000 korun za jednu osobu.

Pojištění proti stornu je většinou součástí balíčku

Pojistku proti stornování zájezdu nabízejí skoro všechny tuzemské pojišťovny. Například ČSOB Pojišťovna ho však poskytuje jen skrze cestovní kanceláře. Pojištění si tedy nemůžete sjednat sami.

Pojištění proti stornování zájezdu se vztahuje většinou na zrušení zájezdu z vaší strany. Týká se to hlavně akutního onemocnění toho, kdo si zájezd koupil, ale i jeho rodinných příslušníků. Dovolenou můžete bez větší finanční újmy zrušit, když vám živelní pohroma zničí či poškodí majetek.

Máte-li pojištění proti stornu zájezdu, můžete svůj zájezd zrušit do chvíle, než nastoupíte na dovolenou, takže i hodinu před odletem. Musíte mít však pádné důvody k odvolání rekreace a doložit potřebné důkazy. Pojišťovna od vás bude požadovat lékařskou zprávu nebo jiný dokument dokládající důvod odstoupení od cestovní smlouvy, doklad o uhrazení ceny zájezdu a cestovní smlouvu.

Pokud doložíte všechny požadované dokumenty, pojišťovna vám vyplatí 80 % storno poplatku (viz. boxík). Pojišťovny plnou cenu zájezdu nehradí. "Výše storno poplatku je určena smluvními podmínkami jednotlivých konkrétních cestovních kanceláří. Zpravidla je výše storno poplatku závislá na tom, jak dlouho před odjezdem na zájezd klient svou účast zruší," vysvětluje Jaroslav Král z ČSOB Pojišťovny.

Kolik při zrušení zájezdu dostanete

• V případě zrušení zájezdu například dva dny před odjezdem - storno poplatek je 100 % ceny zájezdu a cestovní kancelář nevrátí nic, pojišťovna však klientovi zaplatí 80 % storno poplatku, tzn. 80 % ceny zájezdu.

• Pokud by klient dovolenou zrušil ve stejném případě více než dva měsíce před odjezdem, storno poplatek bude 20 % (tzn. dostane 80 % ceny zájezdu zpět od CK) a 80% ze storno poplatku (tj. ze zbylých 20 %) od pojišťovny. V takovém případě se klientovi vrátí plných 96 % ceny zájezdu.

Zdroj: ČSOB Pojišťovna

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Úrokové sazby u hypoték dál padají. Sílí propad hypotečního trhu

ilustrační snímek

Hypotéky zlevňují už sedmý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z lednových 3,00 procent na srpnových 2,61 procenta....

KOMENTÁŘ: Recese je jistá, krize bude třešinka na dortu

Martin Mašát

Titulek podle ekonoma Martina Mašáta prodává. Proto se poslední dobou vyrojilo mnoho ekonomů a analytiků, kteří vědí,...

KVÍZ: Jste experti na bankovničtinu?

ilustrační snímek

RPSN, PMR, LTV. Volatilita, diverzifikace, pharming. Rozumíte zkratkám a výrazům, které se používají v bankách?...

KVÍZ: Silné ověření online transakcí platí už týden. Víte, co znamená?

ilustrační snímek

V sobotu 14. září vstoupil v platnost požadavek na takzvané silné ověření uživatele. Nově je pro všechny online platby...

Vůdcovství se dá osvojit. Ta schopnost je otevřena všem, říká psycholog

Docent Jan Urban je autorem publikace Ekonomie bez mýtů a iluzí s podtitulem Co...

Být vůdcem znamená vyvolávat v druhých důvěru a jistotu. Lídrům lidé vycházejí vstříc, a to bez jakéhokoli donucení....

Další z rubriky

Léta si platil pojištění, když ovšem onemocněl, nedostal nic

Ilustrační foto.

Dvacet let si platil životní pojištění. Když ho pak zdravotní problémy vyřadily na delší dobu z pracovního procesu,...

Pojištění více osob v jedné pojistné smlouvě má své výhody i nevýhody

ilustrační snímek

Pojišťovny svým klientům nabízejí pojistné smlouvy pro celou rodinu. Přesvědčují je slevami na pojištění. To klienty...

Řada Čechů si neumí vybrat cestovní pojistku, aby skutečně fungovala

Ilustrační snímek

Většina Čechů, kteří vyrazí na dovolenou za hranice, je už zvyklá sjednat si cestovní pojistku. U dlouhodobých pobytů...

Odpovědnost si pojistěte, než sednete na kolo. Škoda může být likvidační

Ilustrační snímek

Když vám ukradnou kolo, je to nepříjemné, ale dá se to ustát. Jestliže však jako cyklista způsobíte někomu škodu, může...

Najdete na iDNES.cz