Kroupy v Praze zničily tisíce aut. Škody přesáhnou sto milionů

  12:11aktualizováno  15:11
Pojišťovny a poškození sčítají škody, které v Praze způsobilo nedělní krupobití. Například Kooperativa má nahlášeno 2 390 poškozených vozidel a 940 poničených domů.

Kroupy v Praze | foto: Pavel Vítek

"Očekáváme, že dnes hlášení škod poroste podobným tempem, proto jsme posílili tým techniků, kteří prohlížejí poškozená vozidla, a otevřeli jsme další kontaktní centrum, kam mohou klienti své poškozené vozidlo přivézt k prohlídce," uvedl Milan Gregor, ředitel Centra likvidace pojistných událostí z Kooperativy.

Škody, které kroupy způsobily, se většinou nehradí z povinného ručení. Výjimkou je, pokud máte v povinném ručení pojištění proti živelným pohromám.

Povinné ručení na kroupy nestačí. Musíte mít havarijní pojištění

Pojišťovny očekávají, že škody budou přibývat v průběhu celého týdne. "Počet škod může dosáhnout do výše 150 milionů korun," odhaduje tiskový mluvčí Kooperativy.

"Aktuálně evidujeme téměř 500 nahlášených škodních případů, z toho 400 poškozených vozidel a 100 škod na majetku. Celková výše škod už přesáhla 35 milionů korun," sdělila v úterý odpoledne iDNES.cz Renata Svobodová, tisková mluvčí České podnikatelské pojišťovny.

Česká pojišťovna odhaduje, že z nedělní bouřky bude řešit až 10 tisíc škod týkajících se automobilů a dalších až čtyři tisíce škod na jiném majetku, především na budovách. Celkový objem škod se podle likvidátorů České pojišťovny může vyšplhat až k 600 milionům korun.

"Na Jižáku to bylo každé druhé auto, které mělo zničenou kapotu nebo skla. Já mám rozbité přední sklo, jsou na něm pavučinky a hluboké dolíky po kroupách na karosérii," dokreslila škody obyvatelka Jižního Města Kristýna Jiráková. Na spoušť po bouřce přišla hned v noci, když vyšla před dům. Potkala se tam s desítkami sousedů.

Někteří škodu ani nehlásí

Poškozených aut bude ještě víc, než uvádějí pojišťovny. "Kroupy mi také zničily kapotu auta, ale škodu hlásit nebudu. Mám jen povinné ručení, takže to nemá smysl," vysvětluje Pavel z Prahy 10.

Panu Markovi například kroupy rozbily jen blinkr u auta. "Říkal jsem si, že škoda je malá, ale auto nešlo nastartovat. Skrz rozbité sklo do vnitřku natekla voda a způsobila zkrat. Škoda tedy bude mnohem vyšší, než se zdálo."

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Šila, kojila a spala jen pár hodin. Teď je nejúspěšnějším prodejcem

„Loni se můj obrat přiblížil jednomu milionu. Jsem ráda, že mám tolik věrných...

Na webovém portálu, kde lidé vystavují své ručně vyrobené zboží, je nejúspěšnějším prodejcem. Přestože má na kontě přes...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Další z rubriky

Životní pojištění buď máte, nebo nemáte. Kdy se vyplatí?

Ilustrační snímek

Životní pojištění odmítáme nejčastěji se slovy, že nám se nemůže nic stát, nemáme na něj peníze, nebo nevěříme...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

V italském letovisku Bibione zakázali kouření na plážích. Cigaretové filtry jsou...

Kurzy.cz Oblíbené letní turistické letovisko Bibione zavádí jako první v celé Itálii úplný zákaz kouření na všech plážích. Novin...

Najdete na iDNES.cz