Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Pojišťovny reagují na situaci. Většina vyplatí pojistku i kvůli covid-19

Lidem, kteří onemocní nemocí covid-19 a mají sjednáno životní pojištění, většina českých pojišťoven vyplatí pojistné plnění. Peníze nedostanou pouze ti klienti, jejichž pojišťovny uplatňují výluku na pojistné plnění z důvodu onemocnění vinou pandemie či epidemie.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

České pojišťovny flexibilně reagují na aktuální situaci. Své služby klientům nabízejí online a zároveň upřesňují, za jakých podmínek jim vyplatí peníze z pojistky, pokud onemocní nemocí covid-19. Obecně platí, že většina pojišťoven vyplatí pojistku v případě pracovní neschopnosti, závažného onemocnění, hospitalizace, invalidity či úmrtí. Z aktuální situace přitom dále vyplývá, že pojišťovny nejčastěji budou plnit kvůli covid-19 v případě pracovní neschopnosti klienta.

„Obecně lze říci, že lidé, kteří mají ve své smlouvě sjednáno pojištění pracovní neschopnosti a budou nakaženi koronavirem SARS-CoV-2, mají nárok na pojistné plnění, pokud délka pracovní neschopnosti přesáhne sjednanou karenční dobu,“ vysvětluje ředitel pojišťovny Simplea Martin Švec.

Podle aktuálních informací se doba zotavení z nemoci covid-19 pohybuje v rozmezí tří až šesti týdnů. Přitom karenční doba u sjednaných pojištění je většinou čtrnáct nebo osmadvacet dnů. To znamená, že velká část klientů pojišťoven postižených covid-19 má reálnou šanci na pojistné plnění.

Ne všechny pojišťovny plní automaticky

Z přehledu trhu dále vyplývá, že plnění při pracovní neschopnosti zapříčiněné onemocněním covid-19 hradí skoro všechny pojišťovny. Pouze ČSOB Pojišťovna má obecnou výluku na pojistné události vzniklé epidemií nebo pandemií a ta by plnit nemusela. To potvrzuje i mluvčí ČSOB Pojišťovny Petr Milata.

„Současný stav koronaviru je podle Světové zdravotnické organizace považován za pandemii, byly tedy naplněny předpoklady pro uplatňování této výluky, jestliže nastala pojistná událost následkem epidemické nebo pandemické nákazy. V současné situaci tedy pojišťovna může tuto výluku aplikovat při likvidaci pojistných událostí souvisejících s koronavirem,“ říká.

Na druhé straně ale velice zřetelně zdůrazňuje: „Žádný takový případ doposud neevidujeme, a pokud se objeví, budeme ho posuzovat citlivě a rozhodovat individuálně. Situaci bedlivě monitorujeme a řešíme i na úrovni vedení naší společnosti.“

Pojišťovna UNIQA vydala například již manuál, u kterých pojištění je kryta nákaza koronavirem. „U životního pojištění je koronavirus pokrytý v rámci hlavních rizik smrti nebo trvalé invalidity. Dojde-li k úmrtí na tuto infekci, vyplatíme sjednanou částku pro případ smrti. Pokud by onemocnění koronavirem mělo teoreticky za následek přiznání invalidity a invalidní důchod byl přiznán kvůli trvalým následkům této choroby, budeme rovněž bude plnit podle pojistné smlouvy a v ní sjednaných pojistných částek pro příslušný rozsah následků,“ přibližuje Eva Svobodová, mluvčí pojišťovny UNIQA.

Jak je to u karantény a ošetřovného

Některé z pojišťoven klientům vyplatí pojistné plnění i v případě nařízené karantény. To je například pojišťovna Kooperativa.

„Jako jedni z mála v případě pracovní neschopnosti vnímáme nařízenou karanténu s nárokem na nemocenskou jako pojistnou události i v případě, že následně nebylo onemocnění diagnostikováno,“ upřesňuje mluvčí Kooperativy Milan Káňa.

Karanténu ale proplatí například i Generali Česká pojišťovna. Za pracovní neschopnost pak uznává v rámci životního pojištění také karanténu, která byla nařízena kvůli onemocnění infekcí covid-19 ošetřujícím lékařem, případně hygienickou stanicí. Avšak s jednou výjimkou. „Pojistné plnění za nařízenou karanténu není možné vyplatit pouze v případě, že k nařízení karantény došlo na základě pobytu klienta v zemi nebo v regionu, kam ministerstvo zahraničních věcí nedoporučilo cestovat a toto varování bylo vydáno před cestou klienta do zahraničí,“ upřesňuje mluvčí pojišťovny Ivana Buriánková s tím, že ve všech ostatních případech pojišťovna v případě karantény plní.

Podle Martina Švece nařízenou karanténu kvůli podezření na diagnózu covid-19 musí klienti pojišťovnám doložit na oficiálním formuláři, který vystaví ošetřující lékař, případně hygienická stanice. Pojišťovnám v tomto případě nestačí, když je karanténa nařízena zaměstnavatelem, případně pouze doporučena.

Některé z pojišťoven na trhu, což je ale spíše výjimečné, pak vyplatí plnění i v případě zaměstnanců čerpajících ošetřovné. Podmínkou je dodání potvrzení na příslušném formuláři České správy sociálního zabezpečení „Rozhodnutí o potřebě ošetřování“ včetně potvrzení zaměstnavatele. V případě dětí, které se nemohou účastnit výuky, potvrzení může vydat i jejich škola.

„Pokud musí rodič zůstat doma a pečovat o nemocné dítě, přichází rodina o část příjmu. Mají-li rodiče sjednané pojištění ošetřování dítěte, vyplatíme pojistné plnění od desátého dne ošetřování,“ potvrzuje Ivana Buriánková.

Má smysl se nyní pojistit?

Praxe ukazuje, že na pojišťovny se v poslední době obracejí lidé, kteří se chtějí nechat pojistit právě z důvodu šíření nemoci covid-19. Chtějí uzavřít životní pojištění především s krytím rizika pracovní neschopnosti. I když na sjednání životního pojištění není podle Martina Švece nikdy pozdě, v případě pojištění výhradně kvůli aktuální situaci to pozdě být může. To proto, že kulminace pandemie se očekává v nejbližších týdnech až měsících a každá pojišťovna uplatňuje na nemoci takzvanou čekací dobu. To je u jednotlivých pojišťoven různé – dva, tři, šest někdy i dvanáct měsíců.

„Pojišťovny tedy neplní v případě, kdy se první příznaky nemoci objeví v prvních několika měsících. Sjednávat si nyní pojištění účelově ze strachu z koronaviru, a to kvůli riziku pracovní neschopnosti, nemá prakticky smysl, protože by většina pojišťoven díky čekací době neplnila,“ vysvětluje Martin Švec.

Na druhé straně ale upřesňuje, že pojištění proti riziku závažné nemoci, pracovní neschopnosti, invalidity či úmrtí v rámci životního pojištění smysl dává pro většinu lidí vždy a za všech okolností. Ať už svět bojuje s pandemií covid-19, či nikoliv.

Autoři: , pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Mně se nic nestane, pojišťovna mi nic nedá. Pět mýtů o životním pojištění

12. dubna 2024

Životní pojištění má podle statistik uzavřené každý druhý Čech. Vyplývá to z dat České asociace...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Láska prochází peněženkou. Jak nastavit pravidla ve vztahu a co říkají průzkumy

11. dubna 2024

Společné bydlení znamená zpravidla i společné hospodaření. Zatímco v manželství určuje základní...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

Analýza: Autopojištění zdražuje. Kde a kteří řidiči zaplatí nejvíce?

18. dubna 2024

Oproti roku 2022 se průměrná cena povinného ručení v roce 2023 zvedla o 2,4 procenta na celkových 3...

Podílové fondy jsou stále oblíbenější investicí. Experti radí, jak je dobře vybrat

17. dubna 2024

Premium Investování je důležitou součástí budování finanční stability a hraje hlavní roli v dosažení...

Víte, co znamená zkratka OBZP a jaká povinnost je s ní spojená?

17. dubna 2024

OBZP je zkratka, která v sobě skrývá osoby bez zdanitelných příjmů. Tento status se týká lidí ve...

Náhle zemřel zpěvák Maxim Turbulenc Daniel Vali, bylo mu 53 let

Ve věku 53 let zemřel zpěvák skupiny Maxim Turbulenc Daniel Vali. Letos by se svou kapelou oslavil 30 let na scéně....

Vykrojené trikoty budí emoce. Olympijská kolekce Nike je prý sexistická

Velkou kritiku vyvolala kolekce, kterou pro olympijský tým amerických atletek navrhla značka Nike. Pozornost vzbudily...

Rohlík pro dítě, nákup do kočárku. Co v obchodě projde a kdy už hrozí právník?

V obchodech platí pravidla, která občas zákazník nedodržuje. Někdy se navoní parfémem, aniž by použil tester, nebo...

Charlotte spí na Hlaváku mezi feťáky, dluží spoustě lidí, říká matka Štikové

Charlotte Štiková (27) před rokem oznámila, že zhubla šedesát kilo. Na aktuálních fotkách, které sdílela na Instagramu...

Ve StarDance zatančí Vondráčková, Paulová, hvězda Kukaček i mistryně světa

Tuzemská verze celosvětově mimořádně úspěšné soutěže StarDance britské veřejnoprávní televizní společnosti BBC se už na...