Jak snížit daň o úroky z hypotéky

  • 4
Máte jediného zaměstnavatele a o daně se nestaráte, protože spoléháte na mzdovou účtárnu? Přesto však mohou nastat případy, kdy se vám vyplatí podat daňové přiznání samostatně. A to v případě, že si chcete od základu daně odečíst úroky z hypotečního úvěru.

Anebo jste zapomněli odevzdat do 15. února potvrzení o položkách, které vám mohou dále snížit daň, například darech na charitu či penzijním nebo životním pojištění. V takovém případě máte možnost vyzvednout u zaměstnavatele přehled příjmů a vyplnit přiznání A s tím, že v něm uvedete všechny zapomenuté položky, přepočítáte daň a požádáte o vrácení přeplatku.

Ti, kdo mají souběžně zaměstnavatelů víc, formulář také vyplňují sami. Naopak lidé, kteří vystřídají během roku více zaměstnavatelů, ale nikde nepracují současně, daňové přiznání vyplňovat nemusí, měli by si však všude vyzvedávat potvrzení o zdanitelných příjmech a podepsat prohlášení k dani.

Samostatně podají přiznání i zaměstnanci, kteří si byt koupili na hypotéku, a chtějí zaplacené úroky odečítat z daňového základu. Zaměstnanci, kteří platí úvěr ze stavebního spoření, se mohou spolehnout na mzdovou účtárnu. Stačí přinést potvrzení o zaplacených úrocích a více se nemusí starat. 

Kdo podává daňové přiznání A:

  • zaměstnanci s jedním zaměstnavatelem, kteří u něj nepodepsali takzvané prohlášení k dani z příjmů ze závislé činnosti
  • zaměstnanci s více zaměstnavateli souběžně
  • zaměstnanci, kteří splácejí hypoteční úvěr, o jehož úroky si chtějí snížit daně
  • nově letos počítá daňové přiznání také s příjmy ze zahraničí

Daňový formulář A
A1
A2
A3

Jak správně spočítat daň v případě, že si ji chcete snížit o úroky z hypotéky

1. Vyzvedněte si od každého zaměstnavatele potvrzení o zdanitelných příjmech.

2. Pokud si chcete odečíst z daňového základu úroky z hypotéky, požádejte svoji banku o potvrzení. Stejně postupujte i v případě odpočtu úroků z úvěru ze stavebního spoření, životního pojištění či penzijního připojištění. Doklad o dobročinném daru k přiznání přikládat nemusíte, ale uschovejte ho pro případnou kontrolu  z finančního úřadu, protože když za vás podává přiznání mzdová účtárna, bude ho po vás chtít.

3. Z potvrzení o zdanitelných příjmech sečtěte všechny hrubé příjmy. Od výsledné částky odečtěte zaplacené pojistné.
Z příkladu: 400 000 korun minus 50 000 korun = 350 000 korun

4. Od výsledku odečtěte odčitatelné položky a nezdanitelné části daně - mimo jiné 38 040 korun na poplatníka, případně položku „na nezaopatřené děti“, „manželku s nízkým příjmem“ a podobně. A dále o případné dary na dobročinné účely, zaplacené životní pojištění, penzijní připojištění či úroky z úvěrů na bydlení. Úplný výčet položek je v Pokynech k vyplnění daňového přiznání nebo v zákoně o dani z příjmů.
Z příkladu: 350 000 korun minus 38 040 korun minus 25 560 korun minus 3000 korun minus 56 000 korun minus 5000 korun minus 5000 korun = 217 400 korun

5. Výsledek se zaokrouhlí směrem dolů na celé stovky.
Z příkladu: 217 400 korun

6. Výsledné číslo slouží jako podklad pro výpočet samotné daně. Daň se vypočítává podle tabulky. Obsahují ji mimo jiné Pokyny k vyplnění daňového přiznání či zákon o dani z příjmů.
Z příkladu: daň vypočtená podle tabulky 38 020 korun

7. Daň, kterou spočítáte, porovnejte se zaplacenými zálohami na daň. Najdete je na potvrzení o zdanitelných příjmech. Jestliže je rozdíl mezi vypočtenou daní a zálohami (daň minus zálohy) kladný, musíte státu doplatit. V případě, že vám vyjde záporná hodnota, na zadní straně tiskopisu daňového přiznání požádejte o vrácení přeplatku.        
Z příkladu: 38 020 korun minus 29 000 korun = 9020 korun, zbývá doplatit 9020 korun
Vyšší nezdanitelná částka na dítě přinesla v porovnání s loňským přiznáním daňovou výhodu 450 korun.

8. Seznam povinných příloh k daňovému přiznání je uveden na jeho straně 3.
Příklad (k formuláři - Miroslav Novák)
Miroslav Novák jako zaměstnanec firmy vydělal za rok 400 000 korun. Z této částky bylo odvedeno pojistné ve výši 50 000 korun.
Záloha na daň činila 29 000 korun.
Splácí hypotéku, úroky dosáhly v uplynulém roce 50 000 korun. Úroky z úvěru ze stavebního spoření dosáhly 6000 korun.
Má jedno dítě, na které si odečítá 25 560 korun.
Na charitativní účely věnoval 3000 korun.
Díky penzijnímu připojištění a životní pojistce si může odečíst po pěti tisících korun, tedy celkem 10 000 korun. 

Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma.