Jak nepřijít o výplatu úrazové pojistky

aktualizováno 
Lze uplatnit u pojišťovny požadavek na plnění trvalých následků úrazu, když úraz nastal před dvěma roky a nebyl pojišťovně hlášen, protože postižený neočekával následky?

Při uplatnění nároku na pojistné plnění z trvalé invalidity u úrazového pojištění platí podle platných předpisů pravidlo, že nárok je možné uplatňovat do tří let po uplynutí jednoho roku od pojistné události.

Znamená to tedy, že pojišťovna bude vždy přezkoumávat oprávněnost nároku, pokud se k němu přihlásíte ve lhůtě čtyř let od okamžiku, kdy k pojistné události došlo. Pokud však dojde k nahlášení události až po uplynutí čtyř let, nastává promlčení pojistné události a klientovi nelze vyhovět při uplatnění nároku.

Pojišťovna doporučuje hlásit úraz co nejdříve. Po nahlášení sama komunikuje s ošetřujícími lékaři o aktuální formě léčení a připravuje poskytnutí pojistného plnění.

Velké změny v odškodňování pracovních úrazů.
Více ZDE.

Základním smyslem pojištění je rychlá pomoc v nouzi - ve formě pojistného plnění za dobu nezbytného léčení i za odškodnění trvalých následků úrazu, kdy pojistné plnění může být výrazným finančním příspěvkem pro nákup zdravotních pomůcek.

Je však nutné zmínit, že právě riziko trvalých následků je možné obvykle objektivně posoudit až s určitým časovým odstupem, nejlépe po uplynutí doby jednoho roku, respektive dvou let. V té době je již zřejmé, jaký vliv zanechal úraz a jaké bude pojistné plnění pojišťovny. Tato lhůta bude zachována i podle nové právní úpravy zákona o pojistné smlouvě platné od 1. 1. 2005.

Zvolte si svou banku roku! Využijte poslední možnosti hlasovat a získat hodnotné ceny!

Máte zkušenosti s plněním pojišťoven po úrazu? Co byste v této souvislosti doporučili ostatním čtenářům? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Sedm věcí, na které byste neměli zapomínat při pojištění auta

Ilustrační snímek

Pojištění odpovědnosti z provozu motorového vozidla, tedy takzvané povinné ručení, je nutnost. Havarijní pojištění je...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz