Hypotéku? Záleží na tom, jaký máte příjem

aktualizováno 
Že je jedno, do které banky půjdete pro hypotéku? Omyl. Přestože je konkurence velká, v každém finančním ústavu nabídli modelové rodině a jednotlivci poněkud jiné podmínky úvěru.
Dům

Dům - Dům - ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Obecně však stále platí: jděte tam, kde vás znají. Tedy do banky, která vám již delší dobu spravuje účet, zná vaši platební historii. Pokud je dobrá, máte šanci získat například výhodnější úrok. Ale ne každá banka dnes nabízí všechny na trhu dostupné služby. Pokud v nabídce té vaší nenajdete produkt, který by vám vyhovoval, musíte ke konkurenci.

Porovnejte nabídky všech bank

Protože je úvěr na bydlení běh na dlouhou trať a bude po léta citelně ovlivňovat rodinný rozpočet, vyplatí se udělat průzkum a finanční ústavy porovnat. Pokud se sami v nabídce bank a jednotlivých produktů neorientujete, nechte si poradit. Na trhu je několik nezávislých institucí, které dokáží podle zadaných kritérií zpracovat úplnou nabídku hypoték.

NENECHTE SI UJÍT
nemoc
Nechte si namíchat výnosný koktejl
V dnešním článku budeme pokračovat v našem seriálu o korunových podílových fondech, tentokráte smíšených. Jsou výhodné?
Mobil, číslice, komunikace
Výhody? V Česku mobil, v USA třeba pes
Chtěli byste sedmnáctý plat? Potom pilně pracujte v Japonsku. Postrádáte-li v zaměstnání němou tvář, jeďte do Ameriky. Co se "pěstuje" u nás?
Test sýrů: Někdy tučnější, jindy málo zralé
Patříte k těm, kteří se vysokotučným sýrům vyhýbají? A v obchodech hledáte jen ty, které mají na obale "třicítku"? Pak byste měli vědět, že si někdy možná kupujete sýr mnohem tučnější.

Podmínky, které banky nabídly modelové rodině se dvěma dětmi, která si chce pořídit domek za 2,5 milionu korun na okraji velkého města s tím, že si potřebuje půjčit 1,5 milionu korun, se různily jak v požadavcích na výši příjmu, tak v měsíční splátce, a tím i v konečné sumě splacené po 20 letech bance.

Příjmy nutné k  získání hypotéky jsou jedna věc, celkem zaplacená suma za úvěr je však pro rodinný rozpočet ještě důležitější. Při srovnatelných podmínkách umí jedna banka půjčit rodině 1,5 milionu korun tak, že za úvěr celkem zaplatí 1 832 160 korun.

Nejdražší konkurence bude za stejnou půjčku inkasovat 2 260 760 korun. Rozdíl je více než 400 000 korun ve prospěch zákazníka, který se dobře rozhodne a zvolí nejlevnější variantu půjčky.

Bude stačit můj plat?

Zatímco například v Hypoteční bance by se spokojili s příjmem necelých 24 000 korun měsíčně, Česká spořitelna požadovala 28 000 korun. Ovšem splátku hypotéky nabídli naopak v České spořitelně nižší v porovnání s Hypoteční bankou o jeden tisíc korun. Což by se v konečném součtu po 20 letech projevilo necelými 300 000 korun ve prospěch České spořitelny. Wüstenrot, ČSOB a Živnobanka si zase naúčtovaly poplatky, které za 20 let přesáhly 50 000 korun.

Naopak u Raiffeisenbank a České spořitelny by rodina zaplatila na poplatcích 36 000 korun. Rozptyl podmínek pro poskytnutí hypotéky v případě svobodného muže, který žádal 800 000 na byt, byl díky nižšímu úvěru menší.

Například požadovaný příjem se pohyboval ve většině bank okolo 11 000 až 12 000 korun. „Přísná“ byla jen Raiffeisenbank, které by nestačilo méně než 17 000. Naopak v eBance by uspěl s příjmem 9500 korun. V konečné sumě byl však už rozdíl citelný.

Mezi nejlevnější Českou spořitelnou a nejdražší ČSOB a Hypoteční bankou stálo čtvrt milionu korun. Zatímco Česká spořitelna trvala na životním pojištění (což obnáší podle věku žadatele obvykle několik tisíc i více než 10 000 korun ročně), ostatní banky ho nevyžadovaly, některé díky němu zvýhodňovaly úrokovou sazbu a eBanka ho nabízela bezplatně.

Finanční ústavy ovšem svorně uváděly, že čísla jsou orientační, konečné podmínky by závisely na přesnějším zadání údajů o nemovitosti a konkrétní situaci žadatelů.

Zkoušeli jste někdy zjistit, která banka by vám nabídla nejvýhodnější hypoteční úvěr? Co si myslíte o rozdílech v požadavcích na příjem? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.

Chcete vidět, jaké konkrétní podmínky nabídly jednotlivé banky pro hypotéku na 15 let? Co se stane, když se zvýší úroky? Jak ověřují banky vaši bonitu? Co vás budou chtít a na co dát pozor? Čtěte ZDE.

reklama


KB Penzijní Fond
Uzavřete si ZDE smlouvu o penzijním připojištění
s nejefektivněji hospodařícím penzijním fondem na trhu.
.... více na www.pfkb.cz

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

Další z rubriky

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz