Hledáte vstřícnou banku? Jste-li student, máte šanci

aktualizováno 
Zatím jen šest bank v Česku nabízí speciálně zaměřené účty pro mladé lidi. Některé další banky o zavedení podobného produktu uvažují, některé ne.

Tisková mluvčí HVB Bank Petra Kopecká k tomu říká: „Naše banka se tradičně zaměřuje na movitější klientelu, podnikatele, živnostníky a firmy. To je důvod, proč nenabízíme speciální služby studentům a v dohledné době ani zavedení těchto služeb neplánujeme.“ Ale banky, které se studentům otevřely, si je předcházejí.

V porovnání s účty pro dospělé jsou na tom studentská konta lépe. Vedení účtu je levnější, v případě Komerční banky dokonce zcela zdarma. Nejdražší je Studentský program eBanky, ale ani jeho 19 korun měsíčně není částka, která by majitele obzvlášť finančně vyčerpala. Ještě o korunu víc může klient zaplatit u Komerční banky, když si pořídí Nadstandardní balíček. „V jeho ceně jsou ale zahrnuty dva výběry z bankomatu KB za měsíc a vydání embosované bankovní karty s cestovním pojištěním,“ říká Romana Kubálková, tisková mluvčí banky.

Banky v našem přehledu nabízejí v balíčku služeb telefonické a internetové bankovnictví. Všechny bez výjimky a zdarma. Moderní technologie jsou mladým blízké, a tak je taktika peněžních ústavů jasná - není důvod, aby studenti zbytečně navštěvovali přepážky, když většina operací se dá vyřídit od psacího stolu.

Kartu dá banka automaticky

Ke všem účtům jsou zdarma vydávány elektronické platební karty. Poplatek za jejich vedení se pohybuje od šedesáti korun u Poštovní spořitelny do 240 korun u eBanky, která jej účtuje až od druhého roku. Vedení karty je pro studenty bezplatné u Komerční banky a České spořitelny. Platba kartou u obchodníka nic nestojí, ale na to jsou zvyklí všichni majitelé karet. Výběr z vlastního bankomatu se u jednotlivých ústavů cenově příliš neliší - jde o částku čtyři až šest korun. Nejlevněji ho pořídíte u Raifeissenbank, ale to se týká jen prvních dvou výběrů v měsíci, každý další výběr už stojí devět korun.

Úvěr až po osmnáctinách

České banky jsou nejdražší v regionu! Bližší informace naleznete ZDE

Všechny banky, i ty, které otevírají účty lidem od patnácti let, čekají s nabídkou úvěru až do plnoletosti. Posouzení, kolik komu banka dovolí jít do minusu, je závislé na obvyklém stavu účtu a pravidelných příchozích platbách. Horní hranice, kterou nabízejí eBanka se 150 tisíci a Raifeissenbank s padesáti tisíci nedosáhne student, kterému měsíčně chodí na účet 500 korun. Úroky, které student z kontokorentu zaplatí, jsou od dvanácti do třinácti procent ročně - rozdíl tedy není příliš velký. U klasické půjčky na studia, kterou poskytují Komerční banka a Česká spořitelna, je rozdíl větší. U Komerční banky lze získat úvěr až na deset let s úrokem 6,5 procenta, spořitelna nabízí úrok 8,9 procenta, ale přidává navíc možnost splátek až po ukončení studia.

Třešinky na dortu

Aby banky nalákaly studenty právě ke svým přepážkám, nabízejí i ledacos navíc. Přímý finanční příspěvek dává jen Komerční banka a podmiňuje ho alespoň jednou karetní platbou v obchodě každý měsíc. Poštovní spořitelna, ČSOB, Komerční banka a Česká spořitelna přispívají mladým na slevovou kartu ISIC nebo Euro 26. Poslední dvě jmenované banky navíc vyjednaly u obchodních partnerů slevy pro studenty, kteří u nich mají otevřený účet. Studenti, kteří podnikají, mohou u eBanky využít firemní účet se zvýhodněným poplatkem od 79 korun za měsíc.


 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz