Hitparáda průšvihů: vlastní blbost ho stála pořádný balík peněz

aktualizováno 
Také se vám někdy stalo, že jste vytopili sousedy, vaše děti na návštěvě u známých něco zničily, nebo jste něco nedopatřením rozbili v obchodě? Češi pro to mají jasné pojmenování. Den zvaný blbec. Přichází v momentě, kdy to nečekáme, kdy ztrácíme ostražitost, ale třeba i tehdy, když si myslíme, že se nám nic nemůže stát.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nevyšly vám finance?

Nechte si bez poplatků srovnat nabídky půjček od 15 firem online.

Před finančními dopady se můžeme chránit pojištěním odpovědnosti v občanském životě. Kdo ho má sjednané, škodu uhradí pojišťovna, kdo ho nemá, musí zaplatit škodu z vlastní kapsy. Toto pojištění je ale pro řadu Čechů stále velkou neznámou a mnohým stále nedochází, že podle nového občanského zákoníku mají povinnost škodu uhradit.

Případy, které zaznamenávají pojišťovny, jsou někdy opravdu na hlavu. Tedy přesněji, kdy hlava vypne a začne myslet na „důležité“ věci. Škody se pak mohou vyšplhat do závratné výšky.

„Průzkum veřejnosti ukázal, že oblast škod vznikajících v domácnosti Češi podceňují. Zatímco možnost, že způsobím škodu v rámci svých volnočasových aktivit, připouští 68 procent dotazovaných, domácích škod se obává pouze 35 procent Čechů,“ uvádí manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová. Jak dodává, podle pojišťoven jsou ale právě škody v domácnosti nejčetnější.

Kvíz

Následky dne, kdy se prostě nedaří, se podle statistik České asociace pojišťoven pohybují v rozpětí pět až 50 tisíc korun. Výjimkou však nejsou ani škody v řádech několika set tisíc korun.

Za chyby se zkrátka dnes platí. Jeden případ za všechny – jistá žena dokázala během dvou hodin vytopit dvě patra pod sebou. Příčina? Prasklá hadice pračky. Koho by napadlo kontrolovat, že je zpuchřelá.

Náhradu škody na majetku si tehdy nárokovaly hned dvě domácnosti. Kromě výmalby, dřevěné podlahy a koberce voda znehodnotila také nové domácí kino s televizí a obraz – cenný originál, ke kterému majitelé doložili certifikát pravosti díla. Celková škoda, kterou poškození nárokovali, se vyšplhala na 383 tisíc korun.

Nejdražší bývají škody na zdraví

A co říkají fakta? Každý druhý z nás už někdy způsobil škodu druhému nebo poškodil veřejný majetek. Nejčastěji jde o vodovodní škody. S těmi má zkušenosti 30 procent Čechů. Typicky k nim patří nejrůznější vytopení sousedů.

Rizikovým faktorem jsou také děti. S tím má zkušenost 30 procent rodičů. A pak tu máme domácí mazlíčky, kde přes 17 procent majitelů neslo odpovědnost za škodu, kterou způsobilo jejich zvíře.

Tyto škody někdy vyjdou na pár stokorun, někdy se vyšplhají do tisíců až desítek tisíců. Když však jde o zdraví, pak jsme na statisících či milionech. Říkáte si, že tohle už je přehnané? Vůbec ne. Ukázkovým příkladem je sport. Někoho srazíte na lyžích nebo na in-linech. Náhrady za bolest, ušlá mzda, náklady na jeho pobyt v nemocnici, v horším případě trvalé následky, jsou velmi vysoké.

Zapamatujte si:

  • Pokud máte pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě, ušetříte vaši peněženku, škodu za vás zaplatí pojišťovna.
  • Pojištění poskytuje ochranu pro případ újmy způsobené při činnostech běžných v občanském životě, zejména při vedení a provozu domácnosti, rekreaci a zábavě, rekreačních sportech, chovu domácích a drobných hospodářských zvířat. Pojištění se vztahuje i na další členy společné domácnosti, tzn. na manžela nebo manželku, děti a domácí zvířata. Toto pojištění se nejčastěji sjednává s pojištěním domácnosti.
  • Cena pojištění závisí především na rozsahu a pojistných limitech. Každopádně počítejte s velmi rozumnou částkou v řádech několika stokorun ročně.
  • Jako u každého druhu pojištění i u pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě se vše řídí pojistnými podmínkami, které jsou součástí pojistné smlouvy. Každý, kdo pojištění uzavírá, by se s nimi měl dobře seznámit. Přesně definují rozsah pojistné ochrany, i případné výluky.
  • Rozlišujte druhy pojištění. Je důležité si uvědomit, že toto pojištění se nevztahuje na škody, které způsobíte v práci. Pro takové případy je potřeba si sjednat pojištění odpovědnosti zaměstnance, případně pojištění odpovědnosti při podnikání.
Autor:

Nejčtenější

Odbornice: Jít do hypotéky bez jediné našetřené koruny není rozumné

Lucie Drásalová, hypoteční a úvěrová analytička Partners

Centrální banka a ministerstvo financí chystají novelu zákona, která má mladým lidem do 36 let zajistit snazší přístup...

Na zakázce se nedohodli, přesto mu firma účtuje tři tisíce

Ilustrační snímek

Nefungující výrobek můžete vyměnit, špatnou práci reklamovat. Co ale dělat v případě, kdy pro vás řemeslník nic...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Komentář: Budeme mít v Česku čtyřdenní pracovní týden?

Ilustrační snímek

O zavedení čtyřdenního pracovního týdne v poslední době slýcháváme stále častěji, a to zejména v souvislosti s rostoucí...

Češi sice brblají, ale zvyklostem v zahraniční firmě se přizpůsobí

Ilustrační snímek

K Němcům loajální, na Američany usměvavý, se Skandinávci kamarádský. Jaká pravidla a zásady musí český zaměstnanec...

Další z rubriky

Expert: Ufinancovat zdravotní péči bude stále obtížnější. Jak to řešit?

Ladislav Friedrich, prezident Svazu zdravotních pojišťoven.

Je současný systém financování zdravotní péče do budoucna udržitelný? Budeme si na zdravotní péči připlácet? A má smysl...

Zapomněl, že má pojistku na dožití. Když se ozval, dostal 120 tisíc

Ilustrační snímek

Životní pojištění může zaniknout kvůli úmrtí pojištěného či osoby, která platí pojistné, nebo naopak dožitím se doby,...

Zmapovali jsme novinky v povinném ručení a návod, jak přejít jinam

Ilustrační snímek

O tři až pět procent víc zaplatí letos řidiči v průměru za povinné ručení. A kdo měl nehodu nebo patří do rizikové...

Maláčová přišla s dalším řešením rodičovské. Babiš jej podpoří

Maláčová přišla s dalším řešením rodičovské. Babiš jej podpoří

Kurzy.cz Rozbuškou v koalici je stále rodičovský příspěvek. Sociální demokracie s hnutím ANO hledají shodu už dva měsíce. Největ...

Najdete na iDNES.cz