Pátek 29. května 2020, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Pátek 29. května 2020 Maxmilián, Maxim

Hitparáda průšvihů: vlastní blbost ho stála pořádný balík peněz

aktualizováno 
Také se vám někdy stalo, že jste vytopili sousedy, vaše děti na návštěvě u známých něco zničily, nebo jste něco nedopatřením rozbili v obchodě? Češi pro to mají jasné pojmenování. Den zvaný blbec. Přichází v momentě, kdy to nečekáme, kdy ztrácíme ostražitost, ale třeba i tehdy, když si myslíme, že se nám nic nemůže stát.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Nevyšly vám finance?

Nechte si bez poplatků srovnat nabídky půjček od 15 firem online.

Před finančními dopady se můžeme chránit pojištěním odpovědnosti v občanském životě. Kdo ho má sjednané, škodu uhradí pojišťovna, kdo ho nemá, musí zaplatit škodu z vlastní kapsy. Toto pojištění je ale pro řadu Čechů stále velkou neznámou a mnohým stále nedochází, že podle nového občanského zákoníku mají povinnost škodu uhradit.

Případy, které zaznamenávají pojišťovny, jsou někdy opravdu na hlavu. Tedy přesněji, kdy hlava vypne a začne myslet na „důležité“ věci. Škody se pak mohou vyšplhat do závratné výšky.

„Průzkum veřejnosti ukázal, že oblast škod vznikajících v domácnosti Češi podceňují. Zatímco možnost, že způsobím škodu v rámci svých volnočasových aktivit, připouští 68 procent dotazovaných, domácích škod se obává pouze 35 procent Čechů,“ uvádí manažerka komunikace a vzdělávání ČAP Marcela Kotyrová. Jak dodává, podle pojišťoven jsou ale právě škody v domácnosti nejčetnější.

Kvíz

Následky dne, kdy se prostě nedaří, se podle statistik České asociace pojišťoven pohybují v rozpětí pět až 50 tisíc korun. Výjimkou však nejsou ani škody v řádech několika set tisíc korun.

Za chyby se zkrátka dnes platí. Jeden případ za všechny – jistá žena dokázala během dvou hodin vytopit dvě patra pod sebou. Příčina? Prasklá hadice pračky. Koho by napadlo kontrolovat, že je zpuchřelá.

Náhradu škody na majetku si tehdy nárokovaly hned dvě domácnosti. Kromě výmalby, dřevěné podlahy a koberce voda znehodnotila také nové domácí kino s televizí a obraz – cenný originál, ke kterému majitelé doložili certifikát pravosti díla. Celková škoda, kterou poškození nárokovali, se vyšplhala na 383 tisíc korun.

Nejdražší bývají škody na zdraví

A co říkají fakta? Každý druhý z nás už někdy způsobil škodu druhému nebo poškodil veřejný majetek. Nejčastěji jde o vodovodní škody. S těmi má zkušenosti 30 procent Čechů. Typicky k nim patří nejrůznější vytopení sousedů.

Rizikovým faktorem jsou také děti. S tím má zkušenost 30 procent rodičů. A pak tu máme domácí mazlíčky, kde přes 17 procent majitelů neslo odpovědnost za škodu, kterou způsobilo jejich zvíře.

Tyto škody někdy vyjdou na pár stokorun, někdy se vyšplhají do tisíců až desítek tisíců. Když však jde o zdraví, pak jsme na statisících či milionech. Říkáte si, že tohle už je přehnané? Vůbec ne. Ukázkovým příkladem je sport. Někoho srazíte na lyžích nebo na in-linech. Náhrady za bolest, ušlá mzda, náklady na jeho pobyt v nemocnici, v horším případě trvalé následky, jsou velmi vysoké.

Zapamatujte si:

  • Pokud máte pojištění odpovědnosti za škodu v občanském životě, ušetříte vaši peněženku, škodu za vás zaplatí pojišťovna.
  • Pojištění poskytuje ochranu pro případ újmy způsobené při činnostech běžných v občanském životě, zejména při vedení a provozu domácnosti, rekreaci a zábavě, rekreačních sportech, chovu domácích a drobných hospodářských zvířat. Pojištění se vztahuje i na další členy společné domácnosti, tzn. na manžela nebo manželku, děti a domácí zvířata. Toto pojištění se nejčastěji sjednává s pojištěním domácnosti.
  • Cena pojištění závisí především na rozsahu a pojistných limitech. Každopádně počítejte s velmi rozumnou částkou v řádech několika stokorun ročně.
  • Jako u každého druhu pojištění i u pojištění odpovědnosti za škody v občanském životě se vše řídí pojistnými podmínkami, které jsou součástí pojistné smlouvy. Každý, kdo pojištění uzavírá, by se s nimi měl dobře seznámit. Přesně definují rozsah pojistné ochrany, i případné výluky.
  • Rozlišujte druhy pojištění. Je důležité si uvědomit, že toto pojištění se nevztahuje na škody, které způsobíte v práci. Pro takové případy je potřeba si sjednat pojištění odpovědnosti zaměstnance, případně pojištění odpovědnosti při podnikání.
Autor:
  • Nejčtenější

Zrušení daně z nabytí nemovitosti budí rozpaky. Kdo na něm vydělá?

Vláda schválila zrušení čtyřprocentní daně z nabytí nemovitosti výměnou za zrušení odpočtů úroků u úvěrů na bydlení z...

Peníze z brigády dal do cesty po Indii. Díky tomu úspěšně podniká

Je mu teprve pětadvacet, a přestože se mu v začátcích moc nedařilo, nevzdal se. Dnes už ho podnikání živí. Jak sám...

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Když chybí peníze v domácím rozpočtu: je rozumné vypovědět stavební spoření?

Premium Možná se vám v důsledku pandemie snížil příjem. A možná jste dokonce bez práce. O kolik přijdete, když zrušíte stavební...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Znalost cizích jazyků se počítá. Vyznáte se v certifikátech a zkouškách?

Snad v každém inzerátu na volné pracovní místo najdete požadavek na znalost cizího jazyka. Možná jste strávili pět let...

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

  • Další z rubriky

Za invaliditou stojí z 95 procent nemoc. Jak si ji pojistit?

Trvalá invalidita znamená pro nemocného i jeho rodinu obrovskou finanční zátěž. Znamená totiž vyšší výdaje a současně...

Pojišťovny reagují na situaci. Většina vyplatí pojistku i kvůli covid-19

Lidem, kteří onemocní nemocí covid-19 a mají sjednáno životní pojištění, většina českých pojišťoven vyplatí pojistné...

Měl životní pojistku. Když zemřel, manželka žasla, kdo dostal peníze

Životní pojistka je pro řadu lidí určitě dobrá volba. Peníze, které pojišťovna v případě vážné nemoci či těžkého úrazu...

Pojistit se kvůli covidu? Životní pojistky ani krytí marodění netáhnou

Mohlo by se zdát, že pojišťovny budou v koronavirové době zaznamenávat zvýšený zájem o sjednání životních pojistek....

Najdete na iDNES.cz