Havarijní pojištění – výběr pojišťovny

aktualizováno 
Základní oblasti, které je třeba při výběru pojišťovny vzít v úvahu:
  1. Finanční stabilita a renomé pojišťovny
  2. Pojištěná rizika
  3. Nová, časová a obecná hodnota
  4. Výše pojistného včetně bonusů a malusů
  5. Výše spoluúčasti
  6. Asistenční služby
V každém případě je velmi důležité ještě před uzavřením pojistné smlouvy se zajímat o to, na jakou pojistnou hodnotu bude pojištění sjednáno, tedy v jakých cenách bude pojišťovnou vyplaceno pojistné plnění, tedy náhrada škody.

Havarijní pojištění lze sjednat většinou na

  • novou hodnotu (tj. cena odpovídající přiměřeným nákladům na znovupořízení nové věci stejného druhu a kvality, bez odečtení opotřebení, které měla poškozená nebo zničená pojištěná věc v době pojistné události)
  • časovou hodnotu (tj. nová cena snížená o opotřebení věci, je zde tedy zohledněno stáří pojištěné věci)
  • na obecnou hodnotu (tj. cena, které lze dosáhnout při prodeji dané věci v daném čase a na daném místě pojištění; zohledňuje tedy aktuální stav nabídky a poptávky na trhu s vozidly).
Pojišťovny používají i další termíny. Jde ale spíše o to, v jakých cenách bude uhrazen konkrétní „druh“ škody. Např. částečné ceny mohou být hrazeny v nových cenách, totální škoda ale jen v ceně obecné. Nebo třeba někde bude odcizení celého vozidla hrazeno vždy v časových cenách (tj. se zohledněním opotřebení), bez ohledu na to, na jakou hodnotu bylo pojištění sjednáno.

To, v jakých cenách bude konkrétní pojistné plnění vyplaceno, je uvedeno ve všeobecných pojistných podmínkách pojišťovny. Je třeba se s nimi proto předem seznámit, nebo získat informace od pracovníků pojišťovny či pojišťovacích poradců a porovnat si navzájem podmínky nabízené různými pojišťovnami.

Pro havarijní pojištění je typické uplatňování bonusů (a případně také malusů), tedy slev (či naopak přirážek) k pojistnému podle toho, jaký byl minulý škodní průběh. Stupeň dosaženého bonusu (malusu) a tedy podle toho výše slevy (přirážky) na pojistném se určuje podle délky rozhodné doby, po kterou nedošlo k pojistné události. Čím je doba bez vyplacení náhrady škod pojišťovnou delší, tím je delší rozhodná doba, tím se dosáhne vyššího stupně bonusu a tedy vyšší slevy na pojistném. Dosažené bonusy uznávají pojišťovny i z předchozího, u jiné pojišťovny sjednaného havarijního pojištění.

Výše pojistného je závislá na celé řadě faktorů. Bývá to typ vozidla, obsah motoru, pořizovací cena vozu, stáří vozu, rizikovost regionu (venkov, město, velkoměsto), výše zvolené spoluúčasti, stupeň instalovaného zabezpečovacího zařízení, dosažený stupeň bonusu či malusu. Kromě toho se může výše pojistného odvíjet také od osoby řidiče – jeho věk, pohlaví (slevy pro ženy, jako méně rizikové řidiče), doba vlastnictví řidičského průkazu…
Slevy lze získat např. i za to, že máme u dané pojišťovny sjednány i další druhy pojištění, pojišťovny mohou nabízet slevy pro osoby s tělesným postižením, slevy pro konkrétní značku auta (např. pro vozy Škoda), a další.

Pojištění lze sjednat s vybranou výší spoluúčasti. Jde o částku, kterou se pojištěný sám podílí na úhradě každé škody. Výše spoluúčasti bývá stanovena v procentech z výše škody (procentní, podílová spoluúčast), nebo jako částka v Kč, která se odečítá z pojišťovnou poskytnutého plnění (excedentní, odečetná franšíza). Čím vyšší spoluúčast na úhradě škody si zvolíme, tím nižší platíme pojistné.

V havarijním pojištění jsou poskytovány také asistenční služby, což je pomoc v případě nehody, případně také poruchy vozidla. Jde například o výjezd opraváře na místo nehody, odtah nepojízdného vozidla, úschovu nepojízdného vozidla, služby tlumočníka, poskytnutí finanční zálohy v případě nouze, právní pomoc, úhradu nákladů na nouzové ubytování.
U jednotlivých pojišťoven se může lišit rozsah takto poskytované pomoci, v jaké míře jsou tyto služby poskytovány zdarma nebo ne, na území kterých států jsou tyto služby dostupné.

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Co nahrává bleskovým zlodějům a systematikům, aby vás navštívili

Ilustrační snímek

Když dům či byt navštíví zloději, není to nic příjemného. Pojišťovny hlásí, že řada lidí jim přitom stále nahrává....

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Mezinárodní měnový fond uvažuje o zrušení hotovosti

Kurzy.cz „V případě zrušení hotovosti budou monitorovány všechny prováděné transakce. To by proměnilo náš svět na Orwellův, ve k...

Najdete na iDNES.cz