Úterý 26. září 2023, svátek má Andrea
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 26. září 2023 Andrea

Ožehavá dovolená. Co znát o pojištění storna zájezdu, nejen když za pláží hoří

Zatímco z Rhodosu evakuační letadla transportovala zpět do vlasti turisty, kterým plameny překazily dovolenou, v opačném směru stále mířili ti, kteří měli dovolenou teprve před sebou a nechtěli nechat zájezd propadnout. Kdy můžete zájezd zrušit a jak je to s uplatněním pojištění stornovacích poplatků přibližuje Svatava Bilová, pojistná analytička společnosti Broker Trust.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Úplně na začátek si řekněme, že připojištění storna zájezdu se vztahuje na stornovací poplatky, které zaplatíte cestovní kanceláři nebo ubytovateli či přepravci, když svou dovolenou zrušíte. Tento poplatek může dosahovat několika desítek až sta procent ceny. U některých pojišťoven je potřeba počítat se spoluúčastí – zaplatí většinou 80 procent tohoto poplatku.

Připojištění storna zájezdu se dá dnes běžně sjednat v rámci cestovního pojištění. Nebývá ale součástí základních balíčků, ale až rozšířenějších variant. Možnost sjednat si pojištění storna zájezdu nabízejí i přímo cestovní kanceláře, ale většinou je to pouze jeden pevně nastavený produkt, a bývá tak lepší si připojištění sjednat samostatně v rámci vlastní cestovní pojistky. Lépe si tak ohlídáte, na jaké případy se pojistka vztahuje.

Kdy můžete pojištění storna uplatnit

Častým kamenem úrazu je totiž právě rozsah připojištění a výčet situací, kdy lze pojištění uplatnit – a je to přesně i v případě požárů v turistických destinacích. U žádné pojišťovny pak nepochodíte, když se jen rozmyslíte, že se vám na dovolenou nakonec odjet nechce nebo nehodí, když pro to není vážný důvod.

Nejčastějšími důvody, které se vztahují na pojištěného a jemu osoby blízké a spolucestující, bývají tyto:

 • Onemocnění či úraz, typicky spojený s hospitalizací
 • Nařízená karanténa
 • Úmrtí v rodině
 • Předvolání k soudu
 • Rozsáhlá škoda na majetku
 • Rozvodové řízení
 • Konání opravné zkoušky
 • Zdravotní komplikace v těhotenství

Vyjmenované události musejí nastat až po sjednání pojištění. To je třeba uzavřít ve stanovené lhůtě od zakoupení zájezdu, zpravidla v řádu dnů od provedení poslední platby na účet cestovní kanceláře.

Je řada věcí, na které je potřeba dát pozor. Každá pojišťovna má pojistné podmínky trochu jiné. I když si na jejich čtení nepotrpíte, toto je rozhodně případ, kdy byste tak učinit měli, abyste nebyli nepříjemně překvapeni.

Živelní pohroma

Pokud dojde v cílové destinaci k živelní pohromě, zásadní je, zda pojišťovna, u které jste sjednávali pojištění storna zájezdu, tuto příčinu kryje. Nemá to tak totiž každá. Z těch, které toto riziko kryjí, deklaruje většina v souvislosti s požáry na Rhodosu vstřícný přístup a je zde značná šance, že pokud na dovolenou nevyrazíte, můžete s úhradou minimálně části storno poplatků počítat. Podle informací Broker Trust jsou pojišťovny připraveny řešit s klienty jejich požadavky individuálně a proklientsky.

Jak tedy postupovat v případě Rhodosu či jiných destinací v blízkosti požárů, pokud máte zájezd u cestovní kanceláře?

 1. Komunikujte s cestovní kanceláří, zda zájezd skutečně navzdory aktuální situaci pořádá, nebo vám za něj nabídne náhradní termín či jinou destinaci. Vyjádření chtějte písemně.
 2. Pokud cestovní kancelář trvá na konání zájezdu a nenabídne vám za něj alternativu a vy nechcete kvůli požárům odcestovat, prověřte svou smlouvu cestovního pojištění, zda zahrnuje i živelní pohromy.
 3. Obraťte se na pojišťovnu osobně nebo prostřednictvím svého finančního poradce a situaci si ověřte. Pokud máte toto riziko kryto, je zde velká šance, že pojišťovna v případě Rhodosu (či dalších požáry zasažených destinací) uhradí storno poplatky ve sjednané výši.
 4. Pro uplatnění pojištění bude třeba, abyste doložili, že vám cestovní kancelář nevrátila peníze nebo nenabídla alternativní variantu.
 5. Jestliže máte cestu naplánovanou individuálně (nikoliv přes cestovní kancelář), můžete uplatnit storno poplatky z připojištění storna na letenky či ubytování apod. z důvodu živelní události v cílové destinaci, pokud máte v cestovním pojištění storno sjednáno.
 6. Zásadní je seznámit se s podmínkami pojistné smlouvy pro stornování zájezdu. Pokud zahrnuje i živelní pohromy v cílové destinaci, s velkou pravděpodobností při uplatnění pojištění uspějete, když vám cestovní kancelář nenabídne alternativní variantu dovolené. V případě, že vaše smlouva živelní katastrofy nezahrnuje, nezbývá než se snažit vyjednat s cestovní kanceláří náhradní termín či jinou variantu zájezdu.
 7. Pokud došlo k evakuaci před požárem a přišli jste o zavazadla, můžete mít nárok na plnění z pojištění ztráty zavazadel – doporučujeme ověřit přímo v pojistné smlouvě, za jakých podmínek by pojišťovna plnila. Některé pojišťovny budou vyžadovat oficiální potvrzení, například od hotelu, že ke ztrátě zavazadel došlo.
 8. Stejně tak můžete mít v rámci pojištění nárok na úhradu nákladů spojených s vystavením provizorních nebo nových dokladů po jejich ztrátě nebo zničení v souvislosti s požárem (živelní katastrofou). Také doporučujeme prověřit přímo u pojišťovny, zda máte toto v rámci cestovního pojištění sjednáno.

Všem klientům doporučujeme řídit se informacemi a doporučeními Ministerstva zahraničních věcí ČR a sledovat na jeho stránkách aktuální informace.

Autor:
 • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

Deset pravidel, díky kterým se můžete v práci stát nepostradatelnými

Každý se dá nahradit, tedy jinými slovy nikdo není nepostradatelný. Na pracovišti se však různí lidé ve své...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Kdo vládne Hradu. Co jsou zač lidé kolem prezidenta a o co spolu válčí

Premium Z Hradu se půl roku po inauguraci Petra Pavla stává mocenské sídlo, v němž hlava státu nemá vždy hlavní slovo....

Prapor Azov vrací úder. S Rusy si srovnává účty za jatka v Mariupolu

Premium Za zprávou o osvobození dvou malých vesnic na východě Ukrajiny se skrývá zajímavý příběh. Osudy obránců Mariupolu,...

Agáta a Soukup: Nečekaný zvrat u soudu. Co se stalo při předání dcery Rozárky?

Premium Rozchod slavné herečky Agáty Hanychové (38) a mediálního magnáta Jaromíra Soukupa (54) má mnohem složitější pozadí, než...

Šlápnutí v moři se může prodražit. Kartička pojišťovny nestačí

Hnisavá rána po žahnutí medúzou, šlápnutí na mořského ježka nebo ostrý kámen v moři nutí každoročně tisíce dovolenkářů...

Češi zkouší nové finty, jak přijít podvodem k penězům. Pokusů přibývá

Vysoká inflace a vidina přijít k penězům svádí některé lidi i firmy k podvodům. Zkouší to majetní, chudí, bezúhonní,...

Tipy pro zdravé rodičovství. Všechny informace, které rodiče potřebují, na jednom místě

Advertorial Portál Zdravé rodičovství je praktickým průvodcem všech maminek a tatínků. Najdou zde spoustu užitečných rad pro zdravý...

Zatopený sklep či požár solárů. Vychytejte pojištění nemovitosti v létě

Během letních prázdnin a dovolených zůstávají naše domy často nehlídané. Také více řádí bouřky a vlivem horka dochází k...

Grafton Recruitment Praha
LOGISTICS COORDINATOR

Grafton Recruitment Praha
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 47 000 - 51 000 Kč

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...