iDNES.cz

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

aktualizováno 
Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit si za peníze záruku, nebo koupený mobil či jiné elektronické zboží zároveň pojistit. Kdy má smysl sáhnout po pojistce a co si ohlídat, radí Dušan Šídlo, analytik společnosti Broker Trust.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Krádež, ztráta, poškození, to jsou hrozby, které mluví pro to investovat při koupi elektroniky i pár stokorun navíc do pojištění. Pojistka však nepostihuje všechny případy, kdy zákazník o přístroj přijde. 

Velmi důležité proto je, abyste si přečetli smluvní podmínky. Pokud tak neučiníte, můžete být nepříjemně překvapeni, že zrovna váš případ, kdy o telefon přijdete, nebo se poškodí, je ve výlukách z pojištění a žádnou náhradu nedostanete. Na co si v pojistných smlouvách dávat nejvíce pozor?

1.Zaplatí vám pojišťovna novou nebo časovou cenu?

Cena pojištěného zboží se v čase mění. Ta, kterou měla věc v okamžiku vzniku pojistné události, může být podstatně nižší než v době jejího pořízení. Pokud máte pojištěnou časovou cenu věci, dostanete výrazně méně peněz, než kolik bude potřeba na pořízení nové. Časová cena se může například určit tak, že se z kupní ceny dané elektroniky odečtou dvě procenta za každý započatý měsíc od data zakoupení. Za rok se tak v tomto konkrétním případě sníží cena téměř o čtvrtinu. 

A po několika letech tak nemá podle pojišťovny váš mobil nebo tablet téměř žádnou hodnotu, přestože vám ještě dobře sloužil. Přednost dejte pojištění, kde vám proplatí cenu nové elektroniky. A pokud se daná věc již neprodává, cenu pojišťovna odhadne podle elektroniky, která je parametrově nejvíce podobná.

2.Jak vysoká je spoluúčast?


Pojišťovna vám ve většině případů nezaplatí sto procent spočtené nové nebo časové ceny elektroniky. Je obvyklé, že součástí smlouvy o pojištění je i sjednání spoluúčasti na škodě. Při výplatě škody vám o tuto částku zaplatí pojišťovna vždy méně. „Slušná“ spoluúčast se pohybuje do deseti procent škody. V některých případech je však spoluúčast stanovena fixně, například ve výši tisíc korun, což u nižší ceny elektroniky může nemile překvapit.

3.Proti jakým rizikům je elektronika pojištěna?


Obsah pojištění je dosti různorodý, přestože může mít stejný název. Je proto dobré si ujasnit, na co všechno se pojištění vztahuje. Standardně se pojištění vztahuje na poškození a zničení věci vámi nebo třetí osobou, například dětmi. Některé pojišťovny však kryjí jen pád a poškození vodou, u jiných pojišťoven je kryto i poškození elektřinou, ohněm či jiným živlem.

Běžně se pojištění vztahuje i na krádež. Ztráta věci však kryta není. Pokud telefon zapomenete v restauraci na stole, nebo vám vypadne z kapsy, máte smůlu. Rozdíl mezi pojišťovnami však může být v tom, jak se dívají na odcizení mobilního telefonu kapsářem. Jedna pojišťovna uhradí (vyžaduje však nahlášení skutečnosti Policii ČR), jiná ne, neboť se obává pojistných podvodů.

4.Jaké jsou výluky z pojištění?

V pojistných smlouvách narazíme na celou řadu případů, kdy žádnou náhradu za odcizenou či zničenou věc nedostanete. Jistě nepřekvapí, že pojišťovna nezaplatí úmyslné škody, nebo požaduje schválení servisu, kde má být oprava provedena. Kryta není ani nedbalost. Pokud necháte tablet nebo mobil někde bez dozoru či na dešti, tak pojišťovna škodu neproplatí. 

Rovněž se nehradí vady, na které se vztahuje platná záruka. Pojišťovny také nehradí poškození, které nemá vliv na funkčnost daného zařízení, jako jsou různá poškrábání či kosmetické vady. Běžnou výlukou je i poškození příslušenství věci nebo užívání výrobku v rozporu s návodem od výrobce či účelem, pro který je určen.

Překvapit však mohou některé nestandardní výluky, jako je výluka na krádež věci z automobilu (i z uzamčeného zavazadlového prostoru) či výluky na „poškození zařízení, kterému se dalo předejít“ a „pády bez zjevné vnější příčiny, kdy vám tablet či mobil vypadne z ruky“.

5.Máte kompletní informace a čas na rozhodnutí?

Ke smlouvám se nemusí vázat jen všeobecné obchodní podmínky, ale v některých případech narazíme i na tzv. doplňkové podmínky. Ty je potřeba také prostudovat, protože zde bývají uváděny některé výluky z pojištění. Případně prodejci mohou nabízet seznam „toho nejdůležitějšího“ z pojistných podmínek, ale logicky zde není obsaženo vše a kupující by měl chtít vidět celou smlouvu. 

Rozhodně byste neměli věřit jen lákavým reklamním slibům, které na vás někdo vychrlí od přepážky či po telefonu. Přečíst si smlouvu je základ při sjednávání jakéhokoliv pojištění. Vyznat se ve spleti často těžce srozumitelných ujednání vyžaduje dostatek času a klidu, což se během nákupu nemusí podařit.

Smlouvu byste si tak měli prostudovat dopředu – většinou je dostupná na internetových stránkách prodejců. Jedině tak můžete dobře zvážit, zda jsou pro vás podmínky pojištění výhodné nad rámec běžné záruky. Navíc, toto pojištění není nutné sjednávat u prodejce či mobilního operátora, ale dá se uzavřít i po nákupu výrobku na internetu, v rámci některých platebních karet nebo u vybrané pojišťovny a s jistými omezeními i jako součást pojištění domácnosti.

Autor:
zpět na článek