Sedm nejdůležitějších zásad, které platí při vybírání dovolené

aktualizováno 
Kam vyrazíte na dovolenou? "Nikam. Šéf mi nedal volno". Že je vám na tom něco povědomé? Jaká práva a povinnosti mají zaměstnavatelé v poskytování dovolené, prozrazuje Zuzana Ferianc, advokátka z kanceláře Baker & McKenzie.
Zaměstnavatel určuje, kdy si budete moci dovolenou vybrat, i jak dlouho bude trvat.

Zaměstnavatel určuje, kdy si budete moci dovolenou vybrat, i jak dlouho bude trvat. | foto: Profimedia.cz

Pravidla čerpání dovolené stanovuje zákoník práce. Dozvíte se v něm například, kdy vám vzniká nárok na dovolenou, o kolik dní si můžete zažádat a co dělat s nevyčerpanými dny. Vybrali jsme sedm nejdůležitějších zásad, které při vybírání dovolené platí.

1.Dva týdny v kuse

Podle zákoníku práce musí být vaše dovolená v kalendářním roce dlouhá nejméně čtyři týdny. Pokud jste státním zaměstnancem, máte právo na pět týdnů volna. Jako pedagogický či akademický pracovník dostanete dokonce osm týdnů.  

Tip na dovolenou

Chystáte se na dovolenou a stále nevíte, kam jet? Vyberte si na Dovolená.iDNES.cz a skvěle si odpočitnete od práce.

Zaměstnavatel by vám měl umožnit čerpat dovolenou vcelku, ovšem má možnost rozdělit ji i do menších částí. Alespoň jedna část však musí činit nejméně dva týdny v kuse. Toto pravidlo neplatí, pokud se spolu se zaměstnavatelem dohodnete na jiné délce. Veškeré volno si tak můžete vybrat například i po jednotlivých dnech.

2.Kdy mám právo na dovolenou?

Nárok na dovolenou získáte, pokud odpracujete u téhož zaměstnavatele minimálně 60 dnů v kalendářním roce v nepřetržitém pracovním poměru.

Na dovolenou ovšem máte nárok, i když jste nesplnili tyto podmínky. Zákoník práce totiž stanoví, že v takovém případě zaměstnanci přísluší dovolená za odpracované dny, konkrétně jedna dvanáctina za každých 21 odpracovaných dnů.

Pokud jste neuzavřeli pracovní poměr na dobu kratší než jeden měsíc, zaměstnavatel vám musí všechny informace o délce a způsobu čerpání dovolené sdělit písemně nejpozději do jednoho měsíce od vzniku pracovního poměru.

3.Konečné slovo má zaměstnavatel

V zásadě platí, že zaměstnavatel určuje, kdy si budete moci volno vybrat i jak dlouho bude trvat.

Platí ovšem výjimky, například při dovolené bezprostředně navazující na mateřskou dovolenou, nebo když nevyčerpáte dovolenou za předešlý kalendářní rok do konce června.

Konkrétní termín volna je zaměstnanec povinen písemně oznámit alespoň 14 dnů předem, pokud se nedohodne se zaměstnavatelem jinak. Stejně tak vám musí nadřízený písemně oznámit přidělený termín alespoň 14 dnů předem. I tato doba ovšem může být upravena dohodou mezi oběma stranami.

4.Přijď do práce, hned!

Zaměstnavatel má právo zamítnout termín dovolené, který jste si vybrali a určit termín jiný. Dokonce vás z dovolené může i odvolat. V takovém případě je však povinen nahradit náklady, které vám z důvodu přerušeného volna vznikly a které doložíte. 

5.Pozor na nevyčerpanou dovolenou

Zaměstnavatel musí stanovit dovolenou tak, aby si ji zaměstnanec mohl v kalendářním roce vybrat. Tomu mohou zabránit určité překážky na straně zaměstnance, například dočasná pracovní neschopnost nebo naléhavé provozní důvody zaměstnavatele.

Pokud si ji nemůžete vybrat ani do konce následujícího roku, protože jste byli dočasně v pracovní neschopnosti, nebo jste čerpali mateřskou či rodičovskou dovolenou, musí zaměstnavatel termín dovolené určit po vašem návratu do práce.

Nevyčerpané volno je převedeno do následujícího kalendářního roku. Zaměstnavatel nemůže v žádném případě tuto dovolenou zrušit, nebo bránit v jejím využití, a to ani žádným vnitřním předpisem.

Zákoník práce v současné době již neumožňuje za běžných podmínek proplacení nevyčerpaného volna. Výjimkou je povinnost zaměstnavatele poskytnout náhradu mzdy nebo platu v případě skončení pracovního poměru.

6.Náhrada za volno

Pokud máte nevyčerpané volno z předchozího kalendářního roku a zaměstnavatel nestanoví termín dovolené do 30. června následujícího roku, můžete si jej určit sami, bez jeho souhlasu. Stačí tento termín nadřízenému oznámit alespoň 14 dnů předem.

Pokud zaměstnanec tohoto práva nevyužije, zbývající část dovolené nezaniká. Zaměstnavatel však porušil svou povinnost stanovenou právními předpisy (nenařídil čerpání staré dovolené do konce června), a proto vzniká právo na náhradu mzdy, nebo platu.

7.Řekněte si o zálohu

Zákoník práce myslí i na situace, kdy je zaměstnanec v době výplat na dovolené. Tehdy máte právo dožadovat se výplaty mzdy, nebo platu předem. Pokud vyplacení brání překážky technické povahy, zaměstnavatel je povinen vyplatit vám alespoň přiměřenou zálohu. I tentokrát záleží na tom, jak se spolu s nadřízeným dohodnete.

Osmá rada na závěr

Před nenadálými léčebnými výlohami na dovolené vás ochrání cestovní pojištění sjednané na FINmarket.cz

Autoři:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Jakákoliv snaha zpřístupnit mladým hypotéky je vítaná, říká odbornice

Novela zákona o ČNB, kterou ještě musí projednat parlament, přinese několik změn na hypotečním trhu. Jednou z nich bude...

Obavy z propadu realitního trhu nemám, říká odborník

Investice do realitních fondů jsou stále častějším doplňkem investorských portfolií. Zda se vyplatí a jaká jsou jejich...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Test kávy v kapslích: Bezpečné, pohodlné, ale drahé potěšení

V kavárně určitě najdete zajímavější druhy kávy, rozpustná je zase levnější. Test jsme zaměřili na kávu v kapslích, z...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

  • Další z rubriky

Nešťastný pád ho stál přes 200 tisíc korun. Zachránila ho pojistka

Stane-li se jednomu z živitelů rodiny úraz či vážně onemocní, pro většinu domácností to znamená značný pokles příjmu....

Jaké příspěvky lze získat pro děti od zdravotních pojišťoven

Přestoupit od zdravotní pojišťovny k jiné lze od ledna, žádost je však třeba podat do konce září. Pokud o přestupu...

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině...

Řada Čechů si neumí vybrat cestovní pojistku, aby skutečně fungovala

Většina Čechů, kteří vyrazí na dovolenou za hranice, je už zvyklá sjednat si cestovní pojistku. U dlouhodobých pobytů...

Najdete na iDNES.cz