Pondělí 3. října 2022, svátek má Bohumil
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Pondělí 3. října 2022 Bohumil

Pojištění na hory? Rozhodně ano! Pár korun za den vám může ušetřit miliony

Uzavření pojistky se vyplatí i pro pobyt v tuzemských horách. Už kvůli škodě, kterou můžete způsobit někomu jinému. Pokud se pouštíte do adrenalinových sportů, ptejte se, zda je vybrané pojištění kryje už v základní verzi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za týden na lyžích dají Češi v průměru 8 100 korun. Stát je však může mnohem víc peněz. „Na sjezdovkách se lyžaři mnohdy pohybují stejnými rychlostmi jako auta ve městě. Jenže na mnohem menší ploše, ve větším množství a neobklopení deformačními zónami,“ připodobňuje Jan Marek z Generali České pojišťovny. Takže místo, kde si člověk téměř koleduje o průšvih.

Abyste si místo sněžných zážitků nepřivezli domů doživotní dluhy, pořiďte si před odjezdem na hory pojištění. Udělejte to, ať už pojedete na Šumavu nebo do Beskyd. To pro případ, že byste svou neopatrností způsobili škodu někomu jinému. Pojišťovny nabízejí krátkodobé pojistky, které kryjí i následky úrazu, ztrátu zavazadel a mnohdy i storno pobytu v Česku, který jste dlouho dopředu objednali a pak ho zhatila chřipka. Cena pojištění je přitom příznivá, začíná na 16 korunách za den. V porovnání se sumou za celou dovolenou je to zanedbatelná částka.

Cestovní pojištění do zahraničí je navíc doplněno o léčebné výlohy pro eventualitu, že se sami zraníte. Pojišťovny doporučují limity od tří milionů, pokud si však sjednáte vyšší částku, nezaplatíte o mnoho víc a budete mít větší klid. Cena se pohybuje od 20 do 50 korun na osobu a den. A pokud není automaticky zahrnuto pojištění odpovědnosti, určitě si ho dokupte.

Prevence je základ

Než stoupnete na lyže, nechte si je seřídit a schovejte si lístek o provedení služby. Pojišťovny ho sice nechtějí vidět automaticky, ale když se stane úraz, je lepší mít v kapse potvrzení o tom, že jste mysleli na prevenci. „Doporučujeme, aby si lidé lyže nechávali alespoň jednou ročně zkontrolovat v odborném servisu. Špatný stav vybavení je příčinou každé šesté nehody na sjezdovce,“ říká Michal Štefl z ERV. Podle něj čeští lyžaři přípravu stále podceňují – své lyže nebo snowboard si nechá seřídit pouze 52 procent lidí.
Jezděte s přilbou a páteřákem. Ne proto, aby vám pojišťovny zaplatily v případě úrazu peníze, ale proto, abyste snížili riziko závažnosti případného úrazu.

Zapomeňte na svařák

Když pojišťovna zjistí, že jste před jízdou pili, může snížit, či dokonce vůbec nevyplatit pojistné plnění. Milan Káňa z Kooperativy vysvětluje: „Jeden grog na zahřátí bychom asi tolerovali, ale pokud se zmínka o alkoholu objeví ve zprávě od policie nebo lékaře, určitě by klienta čekal postih.“ O něco mírnější je pojišťovna Direct. Její mluvčí Nela Maťašeje uvádí: „Tolerujeme alkohol, pokud v lékařské zprávě od lékaře zazní, že neměl vliv na událost.“

Podle průzkumu, který si nechala na toto téma zpracovat ERV, přitom více než třetina Čechů přiznává, že se na sjezdovce ráda posilní alkoholem, a to především v cizině. Někteří to omlouvají tím, že pijí až před poslední jízdou. Překvapivě nejčastěji holdují alkoholu lidé nad 55 let, a to v polovině případů. V některých lyžařských střediscích je požívání alkoholu výslovně zakázané a na sjezdovkách můžete dostat dýchnout. Riskujete tak nejen pokutu, ale také propadnutí skipasu.

Na kolik vyjde pojištění na hory

Manželé (55 a 58 let) jedou do Francie lyžovat, pobyt ve středisku 5 dní, pobyt za hranicemi 8 dní, cestou plánují ještě nějakou kulturu. Oba lyžaři, výhradně na sjezdových tratích. Chtějí mít pojištěny léčebné výlohy a odpovědnost. Co pojišťovny nabídly?

Nabídka pojišťoven
PojišťovnaLimit léčebných výloh Limit odpovědnosti  CenaSlevaNavíc pojištěno
 Allianz neomezeno10 milionů* 763 10 % sezonnídoklady, zavazadla, úraz, smrt
 ČPP 2,5 milionu 2,55 milionu 276
 ČSOB pojišťovna7 milionů 6 milionů 51810 % za sjednání online
Direct neomezeno25/10 milionů**  82650 %úraz, zavazadla, náhradní sportovní vybavení, asistence vozidla
ERV Evropská 5 milionů 2 miliony 86410 % při registraci do klientské zóny úraz, zavazadla
Generali Česká 25 milionů 10 milionů 864obchodní sleva
až 20 %
úraz, zavazadla
Kooperativa 5 milionů 4 miliony 872až 20 % pro klienty České spořitelnyúraz, zavazadla, zpoždění letu
OZP + Vitalitas 5 milionů 10 milionů 462112 Kč pojištěnec OZP úraz, smrt, zavazadla, náhradní sportovní vybavení, nevyčerpání skipasu
Pojišťovna VZP neomezeno4 miliony 72010 % klienti  VZP úraz, zavazadla, sportovní vybavení
Uniqa15 milionů  5 milionů 52210 % online sjednání akutní stomatologie bez limitu
Slavia 10 milionů 2 miliony 42325 % balíček sjednaný online úraz, zavazadla, doklady, nevyužití dovolené
ZP MV + Ergo neomezeno3 miliony 35210 % klient ZP MV úraz, zavazadla, domácnost

Zdroj: pojišťovny
Poznámka * celkově až 10 milionů, jedna škoda 2 miliony, ** škoda na zdraví/majetku

Novinky v pojištění pro lyžaře

ERV EVROPSKÁ
Rozšířené pojištění Storno Plus zahrnuje širší okruh pojištěných osob a akceptuje i jiné důvody než zdravotní. V mobilní aplikaci „Moje Evropská“ lze uložit cestovní dokumenty, kartičku pojištění, smlouvy a doklady a nafotit lékařské zprávy či účty.

ALLIANZ
Produkt MojeCesta – kryje náklady horské služby na pátrání (i když nejde o zranění). U odpovědnosti hradí v případě zranění cizího lyžaře i jeho ušlý zisk. V rámci pojištění domácnosti připojistí věci v autě i sportovní potřeby na střešním nosiči.

ČESKÁ PODNIKATELSKÁ
Pojištění Zima plus – speciální připojištění zimní výbavy. Od 10 Kč/den, pro případ zničení i odcizení. Uhradí náklady na pronájem náhradního vybavení, proplatí nevyužitý skipas (zranění či uzavření vleků).

DIRECT
Pojištění rizikových sportů lze sjednat jen na určité dny.

ERGO
V únoru a březnu mají děti do 15 let (klienti ZP MV ČR) pojištění zdarma. S podmínkou, že je pojištěn také jeden dospělý.

KOOPERATIVA
Aktivní provozování sportů lze pojistit jen na určité dny dovolené. Lze připojistit sportovní vybavení.

SLAVIA
Lze sjednat pojištění lyží a snowboardů proti odcizení z hotelů a penzionů.

GENERALI ČESKÁ
Součástí pojistky je i denní odškodné za vyjmenované úrazy, 200 Kč za den. Lze připojistit pobyt v nemocnici – částka činí 1 500 Kč/den, maximálně 20 000 Kč – pobyt kvůli akutnímu úrazu nebo nemoci, při hospitalizaci delší než 48 hodin.

VITALITAS
Pojištění zimních sportů zahrnuje i úhradu nákladů na půjčení náhradního sportovního vybavení a nevyčerpání hodnoty skipasu.

Zdroj: pojišťovny

Riziko aneb co není pojištěno

Kdepak klasické lyžování po sjezdovce či běžkařské výlety, to jako náplň pobytu na horách dávno nestačí. Freeride ve volném terénu, heliskiing, skialpinismus, každý rok přibývá v rejstříku zimních sportů další, mnohdy hodně adrenalinový sport. Pojišťovny je však v rámci výluk řadí do kategorie „za příplatek“ nebo „nepojistitelné“. Jestli lyžujete či snowboardujete na veřejně provozovaných sjezdovkách či běžkujete v udržované stopě, nebudete mít s pojišťovnou problém. Stejně tak je pojištěno sáňkování a bobování v přiměřeném terénu.

Se sněžnicemi můžete jít pochopitelně na procházku terénem, ideálně po síti turistických cest – když zamíříte na lavinové pole, zvyšujete nejen riziko, že vám nepomůže pojištění, ale hlavně riziko, že se vám něco opravdu stane. I tady už ale finanční ústavy trochu povolují, například Pojišťovna VZP neřeší, zda klient provozoval sport, na který je za normálních okolností potřebné připojištění, pokud sportoval ve snowparku – tedy v místě, kde je zabezpečení a odborný personál. Pokud ale plánujete věnovat se rizikovým aktivitám, ptejte se na konkrétní sport už při sjednávání pojistné smlouvy.

Příklady sportů, za které pojišťovny účtují příplatek:

 • jízda s psím spřežením
 • jízda na sněžném skútru
 • snowtubing
 • rychlobruslení
 • heliskiing
 • skiboby
 • krasobruslení

Příplatková sazba bývá dvojnásobkem až pětinásobkem sazby základní. Individuálně lze pojistit i sporty z kategorie výrazně rizikových, které některé pojišťovny považují za nepojistitelné.

Příklady sportů, které pojišťovny nepojistí:

 • lyžování mimo vyznačené trasy
 • skeleton
 • snowkiting
 • akrobatické lyžování
 • skoky na lyžích
 • speedriding
 • skialpinismus
 • horolezectví (včetně lezení v ledu)
 • vysokohorská turistika provozovaná mimo vyznačené a pro veřejnost otevřené trasy
 • potápění pod ledem
 • severská kombinace
 • Nejčtenější

Začal podnikat sám a z ničeho, teď má parťačku a vydělávají miliony

Štěpán Hodač se proslavil vlastním receptem na hummus a kimchi. Se svými produkty oslovil spoustu zákazníků a svou...

Podle metrů, nebo podle osob? Jak účtovat zálohy na služby v SVJ

Premium Pokud jste vlastníkem bytu, zálohové platby energií řešíte sami se svým dodavatelem, stejně tak i vyúčtování. Řadu...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kteří absolventi na trhu práce uspějí nejlépe a kde jsou největší mzdy

Každý rok je pro absolventy něčím výjimečný. Ten letošní je k nováčkům veskrze vlídný. Firmy vítají každou novou sílu s...

Povinnost, nebo benefit? Stravné se zvýšilo, na co máte nárok?

Stravné bylo od 20. srpna zvýšeno. To ovlivnilo i daňově optimální hodnotu stravenky, která dnes činí 180 Kč. Na co...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Chaty a chalupy už tolik nefrčí. Co to dělá s cenami?

Premium Krátce po vypuknutí pandemie koronaviru v roce 2020 se pořízení rekreační nemovitosti stalo po delší době opět horkým...

Sověti ozářili Richarda Nixona radioaktivitou. Jeho agenti to zastavili trikem

Premium Při návštěvě v Sovětském svazu Richard Nixon sice přátelsky hovořil se sovětským vůdcem Nikitou Chruščovem v takzvané...

Test kočičích kapsiček. I z krmiva za deset korun může zvíře dostat vše

Premium Kočky nám sice někdy připadají mlsné, ale ony jen v miskách hledají to, co jejich tělu prospívá nejvíc: maso plné...

Extra steh po porodu navíc? Rodičky děsí ponižující husband stitch

Premium Přivést dítě na svět znamená pro většinu žen prožít si mnoho vypjatých chvil. Vyrovnat se s průběhem porodu nemusí být...

Nejčastější chyby ve smlouvách a největší záludnosti životních pojistek

Pokud zvažujete životní pojištění, podívejte se na nejčastější chyby, kterých se lidé dopouštějí. Praktické tipy při...

Analýza: Inflace zdražuje autopojištění, přechod jinam už není shodný

Inflace v Česku roste, zvedá se průměrná výše škod, což zdražuje i autopojištění. Růst cen se letos dotkne všech...

Důslednost finančního poradce zachránila mladou rodinu

Advertorial Vzpomínáte, co jste dělali v 21 letech? Chodili sportovat, začínali pracovat, bavili se... A řešili jste životní...

Kdy má smysl pojistit se na život a dokdy být pojištěný

Podle názvu to může vypadat, že životní pojištění je tu pro případ ztráty života. To je však jen část pravdy. Významnou...

Přístroje zjistily výbuchy u Nord Streamu. Úmyslný čin, tvrdí Švédsko

Švédské a dánské měřicí stanice v pondělí zaznamenaly masivní podmořské výbuchy, a to v místech, kde z plynovodu Nord...

Úmrtní list Alžběty II. odhalil příčinu i čas smrti královny

Britská královna Alžběta II. zemřela na stáří. Vyplývá to z jejího úmrtního listu, který ve čtvrtek zveřejnil skotský...

Dcera Neumannové randí s modelem. V mém životě muž není, říká její matka

Dcera legendární lyžařky Kateřiny Neumannové, osmnáctiletá Lucie randí s úspěšným modelem Oliverem Průchou. Promluvili...

Slovenské ekonomice hrozí kolaps, varuje premiér. Žádá pomoc EU, mluví o zestátnění

Premiér Eduard Heger varuje, že slovenské ekonomice hrozí kvůli prudce rostoucím nákladům na energie kolaps. Obrovský...

Z odebrání titulu jsem šokovaný a smutný, říká dánský princ Nikolai

Dánská královna Margrethe II. (82) se tento týden rozhodla odebrat tituly všem potomkům svého druhorozeného syna, kteří...