Středa 20. ledna 2021, svátek má Ilona
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Středa 20. ledna 2021 Ilona

Pojištění na hory? Rozhodně ano! Pár korun za den vám může ušetřit miliony

Uzavření pojistky se vyplatí i pro pobyt v tuzemských horách. Už kvůli škodě, kterou můžete způsobit někomu jinému. Pokud se pouštíte do adrenalinových sportů, ptejte se, zda je vybrané pojištění kryje už v základní verzi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Za týden na lyžích dají Češi v průměru 8 100 korun. Stát je však může mnohem víc peněz. „Na sjezdovkách se lyžaři mnohdy pohybují stejnými rychlostmi jako auta ve městě. Jenže na mnohem menší ploše, ve větším množství a neobklopení deformačními zónami,“ připodobňuje Jan Marek z Generali České pojišťovny. Takže místo, kde si člověk téměř koleduje o průšvih.

Abyste si místo sněžných zážitků nepřivezli domů doživotní dluhy, pořiďte si před odjezdem na hory pojištění. Udělejte to, ať už pojedete na Šumavu nebo do Beskyd. To pro případ, že byste svou neopatrností způsobili škodu někomu jinému. Pojišťovny nabízejí krátkodobé pojistky, které kryjí i následky úrazu, ztrátu zavazadel a mnohdy i storno pobytu v Česku, který jste dlouho dopředu objednali a pak ho zhatila chřipka. Cena pojištění je přitom příznivá, začíná na 16 korunách za den. V porovnání se sumou za celou dovolenou je to zanedbatelná částka.

Cestovní pojištění do zahraničí je navíc doplněno o léčebné výlohy pro eventualitu, že se sami zraníte. Pojišťovny doporučují limity od tří milionů, pokud si však sjednáte vyšší částku, nezaplatíte o mnoho víc a budete mít větší klid. Cena se pohybuje od 20 do 50 korun na osobu a den. A pokud není automaticky zahrnuto pojištění odpovědnosti, určitě si ho dokupte.

Prevence je základ

Než stoupnete na lyže, nechte si je seřídit a schovejte si lístek o provedení služby. Pojišťovny ho sice nechtějí vidět automaticky, ale když se stane úraz, je lepší mít v kapse potvrzení o tom, že jste mysleli na prevenci. „Doporučujeme, aby si lidé lyže nechávali alespoň jednou ročně zkontrolovat v odborném servisu. Špatný stav vybavení je příčinou každé šesté nehody na sjezdovce,“ říká Michal Štefl z ERV. Podle něj čeští lyžaři přípravu stále podceňují – své lyže nebo snowboard si nechá seřídit pouze 52 procent lidí.
Jezděte s přilbou a páteřákem. Ne proto, aby vám pojišťovny zaplatily v případě úrazu peníze, ale proto, abyste snížili riziko závažnosti případného úrazu.

Zapomeňte na svařák

Když pojišťovna zjistí, že jste před jízdou pili, může snížit, či dokonce vůbec nevyplatit pojistné plnění. Milan Káňa z Kooperativy vysvětluje: „Jeden grog na zahřátí bychom asi tolerovali, ale pokud se zmínka o alkoholu objeví ve zprávě od policie nebo lékaře, určitě by klienta čekal postih.“ O něco mírnější je pojišťovna Direct. Její mluvčí Nela Maťašeje uvádí: „Tolerujeme alkohol, pokud v lékařské zprávě od lékaře zazní, že neměl vliv na událost.“

Podle průzkumu, který si nechala na toto téma zpracovat ERV, přitom více než třetina Čechů přiznává, že se na sjezdovce ráda posilní alkoholem, a to především v cizině. Někteří to omlouvají tím, že pijí až před poslední jízdou. Překvapivě nejčastěji holdují alkoholu lidé nad 55 let, a to v polovině případů. V některých lyžařských střediscích je požívání alkoholu výslovně zakázané a na sjezdovkách můžete dostat dýchnout. Riskujete tak nejen pokutu, ale také propadnutí skipasu.

Na kolik vyjde pojištění na hory

Manželé (55 a 58 let) jedou do Francie lyžovat, pobyt ve středisku 5 dní, pobyt za hranicemi 8 dní, cestou plánují ještě nějakou kulturu. Oba lyžaři, výhradně na sjezdových tratích. Chtějí mít pojištěny léčebné výlohy a odpovědnost. Co pojišťovny nabídly?

Nabídka pojišťoven
PojišťovnaLimit léčebných výloh Limit odpovědnosti  CenaSlevaNavíc pojištěno
 Allianz neomezeno10 milionů* 763 10 % sezonnídoklady, zavazadla, úraz, smrt
 ČPP 2,5 milionu 2,55 milionu 276
 ČSOB pojišťovna7 milionů 6 milionů 51810 % za sjednání online
Direct neomezeno25/10 milionů**  82650 %úraz, zavazadla, náhradní sportovní vybavení, asistence vozidla
ERV Evropská 5 milionů 2 miliony 86410 % při registraci do klientské zóny úraz, zavazadla
Generali Česká 25 milionů 10 milionů 864obchodní sleva
až 20 %
úraz, zavazadla
Kooperativa 5 milionů 4 miliony 872až 20 % pro klienty České spořitelnyúraz, zavazadla, zpoždění letu
OZP + Vitalitas 5 milionů 10 milionů 462112 Kč pojištěnec OZP úraz, smrt, zavazadla, náhradní sportovní vybavení, nevyčerpání skipasu
Pojišťovna VZP neomezeno4 miliony 72010 % klienti  VZP úraz, zavazadla, sportovní vybavení
Uniqa15 milionů  5 milionů 52210 % online sjednání akutní stomatologie bez limitu
Slavia 10 milionů 2 miliony 42325 % balíček sjednaný online úraz, zavazadla, doklady, nevyužití dovolené
ZP MV + Ergo neomezeno3 miliony 35210 % klient ZP MV úraz, zavazadla, domácnost

Zdroj: pojišťovny
Poznámka * celkově až 10 milionů, jedna škoda 2 miliony, ** škoda na zdraví/majetku

Novinky v pojištění pro lyžaře

ERV EVROPSKÁ
Rozšířené pojištění Storno Plus zahrnuje širší okruh pojištěných osob a akceptuje i jiné důvody než zdravotní. V mobilní aplikaci „Moje Evropská“ lze uložit cestovní dokumenty, kartičku pojištění, smlouvy a doklady a nafotit lékařské zprávy či účty.

ALLIANZ
Produkt MojeCesta – kryje náklady horské služby na pátrání (i když nejde o zranění). U odpovědnosti hradí v případě zranění cizího lyžaře i jeho ušlý zisk. V rámci pojištění domácnosti připojistí věci v autě i sportovní potřeby na střešním nosiči.

ČESKÁ PODNIKATELSKÁ
Pojištění Zima plus – speciální připojištění zimní výbavy. Od 10 Kč/den, pro případ zničení i odcizení. Uhradí náklady na pronájem náhradního vybavení, proplatí nevyužitý skipas (zranění či uzavření vleků).

DIRECT
Pojištění rizikových sportů lze sjednat jen na určité dny.

ERGO
V únoru a březnu mají děti do 15 let (klienti ZP MV ČR) pojištění zdarma. S podmínkou, že je pojištěn také jeden dospělý.

KOOPERATIVA
Aktivní provozování sportů lze pojistit jen na určité dny dovolené. Lze připojistit sportovní vybavení.

SLAVIA
Lze sjednat pojištění lyží a snowboardů proti odcizení z hotelů a penzionů.

GENERALI ČESKÁ
Součástí pojistky je i denní odškodné za vyjmenované úrazy, 200 Kč za den. Lze připojistit pobyt v nemocnici – částka činí 1 500 Kč/den, maximálně 20 000 Kč – pobyt kvůli akutnímu úrazu nebo nemoci, při hospitalizaci delší než 48 hodin.

VITALITAS
Pojištění zimních sportů zahrnuje i úhradu nákladů na půjčení náhradního sportovního vybavení a nevyčerpání hodnoty skipasu.

Zdroj: pojišťovny

Riziko aneb co není pojištěno

Kdepak klasické lyžování po sjezdovce či běžkařské výlety, to jako náplň pobytu na horách dávno nestačí. Freeride ve volném terénu, heliskiing, skialpinismus, každý rok přibývá v rejstříku zimních sportů další, mnohdy hodně adrenalinový sport. Pojišťovny je však v rámci výluk řadí do kategorie „za příplatek“ nebo „nepojistitelné“. Jestli lyžujete či snowboardujete na veřejně provozovaných sjezdovkách či běžkujete v udržované stopě, nebudete mít s pojišťovnou problém. Stejně tak je pojištěno sáňkování a bobování v přiměřeném terénu.

Se sněžnicemi můžete jít pochopitelně na procházku terénem, ideálně po síti turistických cest – když zamíříte na lavinové pole, zvyšujete nejen riziko, že vám nepomůže pojištění, ale hlavně riziko, že se vám něco opravdu stane. I tady už ale finanční ústavy trochu povolují, například Pojišťovna VZP neřeší, zda klient provozoval sport, na který je za normálních okolností potřebné připojištění, pokud sportoval ve snowparku – tedy v místě, kde je zabezpečení a odborný personál. Pokud ale plánujete věnovat se rizikovým aktivitám, ptejte se na konkrétní sport už při sjednávání pojistné smlouvy.

Příklady sportů, za které pojišťovny účtují příplatek:

 • jízda s psím spřežením
 • jízda na sněžném skútru
 • snowtubing
 • rychlobruslení
 • heliskiing
 • skiboby
 • krasobruslení

Příplatková sazba bývá dvojnásobkem až pětinásobkem sazby základní. Individuálně lze pojistit i sporty z kategorie výrazně rizikových, které některé pojišťovny považují za nepojistitelné.

Příklady sportů, které pojišťovny nepojistí:

 • lyžování mimo vyznačené trasy
 • skeleton
 • snowkiting
 • akrobatické lyžování
 • skoky na lyžích
 • speedriding
 • skialpinismus
 • horolezectví (včetně lezení v ledu)
 • vysokohorská turistika provozovaná mimo vyznačené a pro veřejnost otevřené trasy
 • potápění pod ledem
 • severská kombinace

Daňové přiznání za rok 2020

Interaktivní daňové formuláře vám usnadní práci, protože umí vypočítat daně za vás. Termín pro odevzdání formuláře a úhradu daně za rok 2020 připadá na 1. dubna 2021.

 • Nejčtenější

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...

Dovolená je už spravedlivější. Začaly platit novinky zákoníku práce

Jedno místo pro více zaměstnanců, placené volno pro táborníky a dovolená bez zkratek. Od ledna 2021 začaly platit i...

Zaručená mzda vzrostla, některé profese musí mít nejméně 30 400 korun

Minimální mzda v roce 2021 vzrostla na 15 200 korun, oproti loňskému roku se tak zvedla o 600 korun. Za tuto minimální...

Kvíz: Sníte o skvělém platu a profesní kariéře? Otestujte se, na co máte

Co někoho v jeho kariéře činí šťastným, vás nemusí vůbec těšit. Stanovte si své priority na základě toho, co umíte...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Daňové přiznání za rok 2020: využijte chytré interaktivní formuláře

Výdělky mnohých daňových poplatníků v roce 2020 výrazně poklesly, nicméně jako každý rok je třeba podat daňové...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

TEST olejů: nejhorší je kokosový, zdravější je i sádlo

Premium Na smažení a fritování, do salátů, omáček i dresinků... Do velkého srovnání olejů a tuků jsme vybrali dvacet výrobků....

Život s Ester. Není úplně málo komplikovaná, přiznává trenér Bank

Premium Je to už pět let, co od svého bratra Ondřeje přesedlal jako trenér k Ester Ledecké. Dovedl ji k olympijskému zlatu v...

 • Další z rubriky

Kolik stojí lidský život a zdraví? Češi odpovídali na těžkou otázku

Krize donutila Čechy více si vážit zdraví. Na pomyslném žebříčku hodnot je zdraví na prvním místě pro čtvrtinu lidí. V...

Ženu zranil salám. V době koronaviru řeší pojišťovny kuriózní škody

Pojistná událost není nic příjemného, znamená, že řešíte škodu na zdraví či na majetku. Pokud máte správně nastavené...

Při vaření čistila kuchyňskou linku benzinem. Co pojišťovny odškodní, a co ne

Některé situace, které v pojišťovnách řeší, jsou k neuvěření. Zakroutíte nad nimi hlavou, nebo se dokonce budete smát....

Duševní choroby stojí za invaliditou statisíců Čechů. Myslete na pojištění

Svět bojuje s koronavirovou pandemií, která vrhá stín na ostatní onemocnění. V posledním desetiletí přitom v populaci...

Advantage Consulting, s.r.o.
SEŘIZOVAČ S NÁBOROVÝM PŘÍSPĚVKEM (25-35000)

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 25 000 - 35 000 Kč

Vytetovaná sexuální instrukce zaráží i mého gynekologa, líčila dívka

Nesedí k ní, ale onen vulgární sexuální povel má na podbřišku opravdu vytetovaný. Vznikl jako rozpustilá, hrdá,...

WhatsApp si znepřátelil uživatele. Hromadně přecházejí na jiné platformy

Začátkem února vstoupí v platnost nové podmínky oblíbené chatovací aplikace WhatsApp, které umožní sdílet řadu nových...

Jednoduchý trik. Vědci našli nejlepší způsob, jak si získat přátelství kočky

Premium Majitelé koček dobře vědí, jak je s nimi někdy těžké pořízení. Umí dělat naschvály, jsou tvrdohlavé nebo nás prostě...

Dalibor Janda leží ve vážném stavu v nemocnici na koronární jednotce

Dalibor Janda (67) byl hospitalizován v pražské Fakultní nemocnici Královské Vinohrady. Zpěvák leží ve vážném stavu na...

PŘEHLEDNĚ: Od ledna kartou online postaru nezaplatíte. Jaké podmínky má vaše banka?

Otisk prstu či scan obličeje při placení kartou na internetu již dávno není sci-fi. Možná je po vás vaše banka chce...