Do konce května je potřeba zaplatit daň z nemovitosti

aktualizováno 
Ten, kdo podal v letošním roce přiznání k dani z nemovitosti nebo tak učinil již v minulých letech, musí ji také nejpozději 2. června zaplatit.

Pokud daň nepřesahuje částku 1000 korun, platí se koncem května najednou. Je-li vyšší, je splatná ve čtyřech stejných splátkách. Peníze je nutné zaslat na účet finančního úřadu vždy ke konci čtvrtletí - tedy první do 31.  května, druhou do 30. června, další pak do 30. září a poslední do 30. listopadu běžného zdaňovacího období. Pokud připadne poslední den měsíce na sobotu, neděli nebo státem uznaný svátek, je daň splatná nejbližší následující pracovní den.

 

Odlišné termíny splátek daně mají ti, kteří na nemovitostech provozují zemědělskou výrobu nebo se zabývají chovem ryb. Pro ně zákon stanoví pouze dva termíny splátek, a to do konce srpna a do konce listopadu.

 

V případě, že daň z nemovitosti není vyšší než třicet korun, není nutné ji odvádět, přesto musí poplatník podat daňové přiznání.

 

Povinnost zaplatit daň se vztahuje jak na stávající vlastníky nemovitostí, tak na nové majitele. Podat daňové přiznání měli do konce ledna také ti, u jejichž nemovitosti došlo k nějaké změně, která je podstatná pro vyměření daně. U těch objektů, u kterých k žádným změnám nedošlo, není sice nutné podávat každý rok znovu daňové přiznání, ale je p

Hladáte další informace o daních? Pak určitš navštivte naší spacializovanou sekci dane.idnes.cz

otřeba daň z nich uhradit. Zákon o dani z nemovitostí blíže upřesňuje, u kterých změn není nutné přiznání podávat. Platit daň je však potřeba i v těchto případech.

 

Jestliže byla nemovitost zničena a zanikla nebo došlo k jejímu prodeji - tedy změnil se vlastník - a původní majitel přestal být poplatníkem daně, bylo třeba tuto skutečnost ohlásit finančnímu úřadu již do konce ledna letošního roku.

 

Všichni poplatníci zpravidla dostanou upozornění od finančního úřadu, složenku nebo platební výměr, z nichž zjistí, v jaké výši je třeba daň uhradit. V letošním roce budou finanční úřady vyměřovat daň také formou hromadných předpisných seznamů, o jejichž existenci musí poplatníky informovat veřejnou vyhláškou.

 

Poprvé v letošním roce se daňová povinnost vztahuje také na majitele těch bytů, které byly převedeny do osobního vlastnictví ať už z majetku státu, obcí či družstev. Do loňského roku se na ně totiž vztahovaly daňové prázdniny.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz