Čtvrtek 9. prosince 2021, svátek má Vratislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 9. prosince 2021 Vratislav

Dnešní miliardář startoval po revoluci s pěti tisíci korunami

Miliardář Pavel Sehnal se ke svému majetku vypracoval téměř z ničeho. Dnes je majitelem mnoha firem a vlastníkem nového Aquaparku v Praze Čestlicích. A jak sám říká, nikdy se nemusel zadlužit. Za svůj největší úspěch považuje vytvoření tisíců nových pracovních míst.

Pavel Sehnal | foto: Archiv Pavla Sehnala

Jaké byly začátky dnešního miliardáře?
Před revolucí se více dbalo na výrobu, méně na obchod. Ve firmě Laboratorní přístroje Praha jsem začínal jako marketingový ředitel, byť jsem v té době v porovnání se současnou znalostí vůbec netušil, co tato oblast obnáší. Dostupné informace jsem tehdy sháněl v knihovnách.

Poté jsem nastoupil jako obchodní ředitel do Lavatu, kde jsem šéfoval jedné starší paní asistence, která mi dala díky své prvorepublikové škole Obchodní akademii do života velmi mnoho. Naučila mě, jak skládat obchodní dopis do obálky, jaká je úprava obchodní korespondence, jak oslovit obchodní partnery a tak dále. Toto vše nám v našem předlistopadovém vzdělání chybělo.
 
Je podle vás důležité mít nějaké vzory ve svém oboru?

Pro mě v tomto byl velkým vzorem dědeček mojí manželky, který byl burzovním makléřem za první republiky. Byl to člověk velmi vážený a zámožný. Nastoupil jsem tedy podle jeho vzoru do Komerční banky jako makléř s cennými papíry, a to v době, kdy byl český kapitálový trh na úplném začátku.

Osobně jsem se podílel na psaní zakladatelských listin Pražské burzy cenných papírů v čase, kdy tato u nás vznikala. Opět jsem navštívil univerzitní knihovnu, kde jsem v knížkách z roku 1935 vyčetl vše, co burza znamená a obnáší.
 
Kdy jste se rozhodl, že budete pracovat sám na sebe?
Po roce jsem se cítil částečně frustrován prostředím této velké instituce, protože jsme zjistil, že nenechá ambiciózní jedince příliš vyrůst a dobré místo si člověk musí takříkajíc vysedět. V tuto chvíli jsem se rozhodl, že si budu šéfovat sám.

Dostal jsem se do kontaktu se Stranou podnikatelů a Sdružením podnikatelů. S jejich pomocí jsem v roce 1992 založil společnost pro burzovní obchody a okamžitě jsem věděl, že to bude moje celoživotní parketa. Protože ale v tu dobu u nás žádné obchodování s cennými papíry vlastně neexistovalo, živili jsme se společně s dalšími kolegy poradenstvím. Zpracovávali jsme privatizační projekty, sepisovali různé podnikatelské záměry pro podniky, které se tehdy transformovaly.

Kdo je pavel sehnal

Pavel Sehnal dnes patří k nejbohatším podnikatelům. Mezi českými miliardáři se umístil na 25. - 30. místě.

Je majitelem mnoha firem, například obchodní tiskárny Kolín – výrobce obalů a etiket, Elektroporcelán Louny – výrobce izolátorů pro energetiku a dráhy.

Vlastní též veletržní areál v Praze Letňanech, PVA. V letošním roce dokončil a otevřel Aquapalace Praha – aquapark a hotel v Čestlicích.

Dále je majitelem realitní kanceláře AAA BYTY a několika dalších firem.

Poté, co proběhla kupónová privatizace, jsem vlastnil podíly ve více než 200 společnostech. Kapitálový trh v Česku se začal rozvíjet, Pražská burza prosperovala, byla to pro makléřské firmy dobrá léta. 
 
Mnoho podnikatelů si bere půjčky, začínají bez koruny s vidinou, že zbohatnou. Jaký byl váš vstupní kapitál?
Jako ředitel akciové společnosti Burzovní společnost pro kapitálový trh a.s. jsme měli na účtu částku 300 000 korun, kterou složili zakladatelé této firmy v roce 1992. Naše měsíční náklady tvořené nájemným a mzdami zaměstnanců byly také 300 000 korun. Začátky tedy byly velmi těžké a my žili pouze z toho, co jsme si každý měsíc vydělali.

Úsilí a píle se vyplatily, postupně jsme vytvořili zisk a nějaké finanční rezervy, abychom mohli začít pracovat na dlouhodobější koncepci firmy.

Pokud se týká mého počátečního kapitálu, myslím, že jsem začínal tak asi s 5 000 korunami z rodinných úspor. V tehdejší době by to mohly být zhruba dva průměrné platy.
 
Dokázal byste si vzít někdy úvěr?
Jako fyzická osoba jsem nikdy úvěr neměl. Jako SPGroup jsme nikdy úvěr neměli a veškeré investice pořizujeme pouze z vlastních zdrojů. Samozřejmě projektové firmy, dceřiné společnosti používají provozní i investiční úvěry. Dodržujeme v SPGroup přísná interní pravidla, kdy každá společnost je ekonomicky nezávislá na všech ostatních společnostech skupiny. 
 
V čem jste dosud měl největší úspěch?
Za největší dosavadní podnikatelský úspěch považuji projekt České podnikatelské pojišťovny, kterou jsem v roce 1995 založil s pěti lidmi, a to v době, kdy zde již byla na trhu například Kooperativa, Česká pojišťovna, či Allianz.

O čtyři roky později stát zliberalizoval trh povinného ručení, což nám velmi pomohlo. V roce 2001 jsme měli již jednu miliardu tržeb, které postupně narůstaly až celkem ke čtyřem miliardám korun.

Za svůj největší úspěch a přínos pro společnost však považuji, že se mi podařilo během posledních deseti let vytvořit ve svých společnostech více než 4 500 nových pracovních míst bez koruny státní podpory.

Další pracovní místa jsme také v poslední době vytvořili v nově otevřeném Aquaparku a jemu přilehlém hotelu v Čestlicích.

Kde je podle vás tajemství úspěchu?
Ve flexibilitě. Měli jsme v České podnikatelské pojišťovně velký počet externích zaměstnanců, obchodních partnerů, 130 poboček. Úspěch vidím také v tom, že firma ČPP vyrostla z pár lidí ve velký kolos. Management, který ji vybudoval na tzv. "zelené louce" k ní měl úzký vztah, měl neustále chuť něco tvořit. Viděl za sebou práci, úspěchy. Později jsme pojišťovnu prodali Kooperativě.
 
Spravovat tolik firem není jednoduché. Je těžké mít nad vším dohled?
Představa milionáře sedícího na břehu moře v houpacím křesle na terase plážového domku s tlustým doutníkem v zubech je k vidění pouze ve filmech.

Všichni úspěšní lidé, které znám, pracují s obrovským nasazením mnoho hodin denně, na svoji práci myslí prakticky neustále, chodí s ním spát i ráno s ní vstávají. Jakýkoliv úspěch je vykoupen obrovskou dřinou a nasazením. To platí i u mě.

Každý manager se snaží delegovat své povinnosti na svůj pracovní tým, ale rozhodování o věcech jako je strategie, klíčové investice, top vedení firem, přísluší a vždy bude příslušet vlastníkovi.
 
V jakém časovém horizontu počítáte s navrácením počáteční investice, například do nově otevřeného aquaparku nebo hotelu, který je v provozu od začátku prosince?
Všechny projekty, které realizujeme, jsou organizovány tak, abychom je dokázali úspěšně prodat nějakému strategickému investorovi v časovém horizontu 5 až 10 let. Tento princip pravidelného výprodeje zavedených projektů z portfolia firem a startování nových projektů nám umožňuje, aby struktura zastoupení jednotlivých oborů v portfoliu našich firem byla v daném čase optimální.

Připravujeme ještě další volnočasové projekty a další investice v hotelovém businessu. Myslím si, že lidé budou v budoucnosti ochotni více utrácet za své požitky ve svém volném čase včetně cestování.

Máte strach z rizika, které obchodování přináší?
Každé podnikání je spojené s rizikem. Jedním z nich je selhání kolegů, spolupracovníků, což nenastalo. Druhým je konkurence firem podnikajících bez patřičné etiky, se kterým se potýkáme neustále. Ale to je vždy rubová strana úspěchu.
 
Berete podnikání jako boj s konkurencí a úřady nebo jako hru?
Já to spíše beru jako hru, ve které je boj její součástí.
 
Myslíte si, že už jste tak vysoko, že už prohrát nemůžete?
Každý střídavě prohrává a vyhrává, někdy více, někdy méně. Jde spíš o celkový trend, jestli se firma rozvíjí, jakou má strukturu aktiv a pasiv, do jaké míry je úspěšná při obsazování dalších nově vznikajících trhů. Snažíme se neustále vylepšovat své dovednosti, orientovat se nejen na světovém trhu, ale také v lidech, které zaměstnáváme.
 
Jaká další velká investice, stavba, projekt vás v budoucnu čeká?
Věřím, že se nám v brzké době podaří s hlavním městem Prahou nalézt shodu v záležitosti výstavby na severní terase v Letňanech a bude nám umožněno postavit tam zbrusu nový moderní veletržní areál. Ten Praha potřebuje, aby si zasloužila název Praha - veletržní město.

Na nový areál v Letňanech čekají i podnikatelé. Je to brána k obchodu, brána k obchodnímu spojení s Evropou. Věřím, že se se zastupiteli hlavního města Prahy podaří nalézt konstruktivní dialog a tento nový projekt za 25 miliard korun odstartovat.
 
Jak se vás dotýká současný propad finančních trhů, burzy?
Pro nás je současný propad finančních trhů potvrzením správnosti námi nastoupené cesty rozvoje. Koncern SPGroup není závislý na bankách a proto nás bezprostředně neovlivňuje.

Požadavky bank budou mít za následek skutečnost, že každý třetí developerský projekt nebude realizován současnými držiteli projektu a dostane se na realitní trh k dalšímu prodeji. Celá řada z nich zlevní. Bude příležitost k dobrým nákupům pro ty, kteří budou mít dostatek hotovosti.

Z makroekonomického pohledu se to v nejbližších dvou letech projeví poklesem poptávky po stavebních pracech a v důsledku toho i celkové poptávky po výrobcích dodavatelů a poskytovatelů služeb.

Myslím, že po dvou letech útlumu se opět nastartuje růst vytvořený nahromaděnou poptávkou spotřeby domácností. Nejbližší dva roky však budou pro podnikatelskou sféru roky hubenými.

Autor: pro iDNES.cz
  • Nejčtenější

Nápad se zrodil při vytahování slunečníku. Dnes je vyhledávaný profík

Po studiu na vysoké škole začal Ondřej Diviš pracovat jako trenér ve fitness centrech. Zjistil ale, že mnoho lidí chce...

Přidávají těm, co umí něco navíc. Kolik berou „ajťáci“ i další profese

Výroba a IT jsou obory, které takzvaně jedou. Tolik volných pozic jinde nenajdeme. Ne všude je však stejně zaplatí. Ve...

S penzí klesne příjem v průměru o 17 tisíc korun, spočítali experti

S odchodem do penze klesá razantně příjem. Podle odborných propočtů v průměru o 17 tisíc korun. Kdo nemá na důchod...

Jak ovlivňovat? Netlačit, ale postrčit, říká teorie s Nobelovou cenou

„Protřepat, ale nemíchat”, říká James Bond, když si objednává své Vodka Martini. V jeho případě jde z velké části o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KVÍZ: Stará jednokoruna mu vydělala milion. Co víte o našich platidlech?

Jednokorunová bankovka z roku 1945 se prodala v internetové aukci za 1 250 000 Kč. Sbírat bankovky se tedy může...

TEST: Hodinky místo mobilu děti pohlídají i zabaví

Premium Co umějí chytré hodinky se SIM kartou pro děti? Nahradí mobil. Dá se na ně dovolat a většinou i sledovat jejich polohu...

Opatření bojkotuje stále více lidí, cítí se podvedeni, říká psycholog

Premium Doba covidová je už dlouhá. Zatímco při první vlně epidemie byli lidé v Česku většinou ukázkově disciplinovaní, nyní je...

Velké dilema třetí dávky: míchat, či nemíchat vakcíny?

Premium Posilující dávka očkování naráží na možnost volby. Řada Čechů řeší, kterou vakcínou si nechat svoji imunitu proti...

  • Další z rubriky

Pojišťovny inovují produkty. Na co se můžeme těšit?

Pojišťovny v posledních měsících přicházejí s novými či inovovanými produkty, které přinášejí klientům zajímavé...

Hitparáda deseti největších chyb v pojištění aut a motorek

Premium Za chyby se platí a v případě osobních financí to platí doslova. I v tak základním finančním produktu, jako je...

Tornádo umí rozmetat dům i pojistku. Proč je potřeba si pojištění aktualizovat

Premium Pořídíte si nemovitost, sjednáte pojištění a pak už se pojistkou nezabýváte. Chyba! Hodnota domu i domácnosti v čase...

Klíšťovka pro něj byla horší než covid. A přivedla ho do finančních problémů

Onemocnění klíšťovou encefalitidou dokáže člověka vyřadit z běžného života na dobu několika týdnů, někdy i měsíců. A...

Žilková: Byla jsem těhotná s Menzelem, potrat byl pro mě rozvodem s Bohem

Veronika Žilková překvapila informací o tom, že kdysi čekala dítě s Jiřím Menzelem. O nevěře manžela, vztahu s...

Moje tetování nad rozkrokem vyznívá vulgárně, stěžovala si paní

Nebylo tak úplně promyšleno, kvůli přemíře alkoholu vlastně nebylo ani zamýšleno. Tetování vyznívá explicitně sexuálně,...

Psychopati za volantem: pozor na dodávky, elektromobily a bouráky dvou značek

Beránci ve škodovkách a predátoři v bavorácích? Výběr auta o vás může prozradit víc, než byste možná chtěli. Ať už se...

Měli jsme zůstat točit v Sydney, říká Chris Hemsworth o práci v Praze

Australský herec Chris Hemsworth (38) v Praze natáčí pokračování akčního filmu Vyproštěn. V české metropoli by měl štáb...

Syna jsem viděl, když mu byly tři. Pak až v jeho padesáti, říká Ladislav Frej

Premium „Po představení neusnu. Je půl třetí ráno, sedím v kuchyni, chroustám piškoty bez lepku, piju mlíko a mudruju, co jsem...