Další reakce na krok ČS: tentokrát hypoteční úvěr od Komerční banky

  7:58aktualizováno  7:58
V souvislosti se snížením úrokové sazby České spořitelny o tři procentní body se jakoby roztrhl pytel s novými nabídkami hypotečních bank. Po zlevněných hypotékách GE Capital Bank a ČMHB přichází se svou troškou do mlýna i Komerční banka.
V souvislosti se snížením úrokové sazby České spořitelny o tři procentní body (podrobnosti zde) se jakoby roztrhl pytel s novými nabídkami hypotečních bank. Po zlevněných hypotékách GE Capital Bank (viz zde) a ČMHB (viz zde), přichází se svou troškou do mlýna i Komerční banka.

Úroková sazba od 6,25%

Hlavním tahákem nabídky nových hypotečních úvěrů je (jako je tomu ostatně i u konkurence) snížení úrokové sazby. Ze současných 7,89% dojde od 11. června ke snížení až na 6,25%. Dobrou zprávou je, že by se tato sazba neměla vztahovat pouze na V.I.P. klienty, ale i na zcela standardní žadatele o úvěr. V reálném vyjádření to znamená, že za úvěr ve výši 1 mil. s 20-letou dobou splatnosti byste platili měsíčně o tisíc korun méně než doposud. Z původních 8 302 Kč byste tak spláceli pouhých 7 309 Kč (bez započtení státní podpory).

Nabídka balíčku doprovodných služeb

Komerční banka je přesvědčena o tom, že snížení úrokové sazby na straně jedné bude kompenzováno nabídkou pojištění od dceřinné Komerční pojišťovny na straně druhé. Tato nabídka se bude vztahovat jak na rizikové nebo kapitálové životní pojištění, tak i na pojištění budovy (pokud bude sloužit jako zástava). Banka by se tak postarala o uzavření těchto pojistek, aniž by klienti museli cokoli vyřizovat zvlášť. Součástí nabídky bude rovněž i otevření účtu Ideal či Expreskonta, ze kterého pak bude probíhat finanční plnění mezi klientem a bankou.

Využití doprovodných služeb však v žádném případě není nutnou podmínkou pro získání úvěru za nejnižší možnou sazbu. Tyto služby pouze představují doplněk k nabídce hypotečního úvěru s cílem ušetřit klientovi čas při vyřizování hypotéky. Banka rovněž nemění výši svých poplatků.

A co srovnání s konkurencí?

Komerční banka je již čtvrtou bankou, která v poslední době snížila své úrokové sazby u hypotečních úvěrů pod 7%. Naposledy tak učinila ČMHB, která nabízí úrokovou sazbu dokonce těsně pod šesti procenty. Nevýhodou u ČMHB však může být, že její sazba, která je úzce spjata s mezibankovní úrokovou sazbou PRIBOR se bude měnit každým rokem, zatímco sazba u KB je fixována na 5 let. Otázkou rovněž zůstává, zda-li i běžní klienti budou u ČMHB spadat do nejbonitnější kategorie pro udělení tak výhodných podmínek.

Ve srovnání s GECB je na tom KB úrokově sice lépe (GECB poskytuje úvěry od 6,9%), na druhé straně však GECB nabízí poskytnout hypotéku již s 15 procenty vlastních prostředků, zatímco ostatní banky nabízejí úvěry až od standardních 30 procent, což je při milionové půjčce nezanedbatelný 150 tisícový rozdíl.

Podmínky u KB se tak velmi blíží k prapůvodci celého zemětřesení na trhu hypoték – České spořitelně, která nabízí v průměru 6,3 procentní úrokovou sazbu (polovina úvěru je úročena 4,8% a druhá polovina 7,8%). Nabídka ČS je tak ve srovnání s KB zřejmě srovnatelná u starších nemovitostí nebo těch, kde se státní podpora nevztahuje na většinu hypotéky. Naopak v případě, že budete chtít koupit novou nemovitost, na jejíž koupi se státní podpora z větší části vztahuje, patřila by přednost KB.

Mají na trhu šanci uspět hypoteční úvěry Komerční banky? Myslíte si, že banky, které doposud nereagovaly na postup ČS přijdou s aktualizovanou nabídkou v nejbližších dnech? Která tak podle vás učiní nejdříve?

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Nezaviněná autonehoda v cizině? Povinné ručení vám mnohdy nepomůže

Ilustrační snímek

Zažila to řada českých řidičů. I když autonehodu na evropských silnicích nezavinili, škodu nakonec uhradili ze svého,...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Češi mají mnohdy nesmyslné životní pojistky, říká odborník

Petr Borkovec

„V životním pojištění jsou Češi velmi často podpojištěni a mají nesmyslná připojištění,“ říká generální ředitel...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Hypotéka je pro Čechy už zase "luxus". Hypotéky jsou nejdražší za pět let, letos...

Kurzy.cz Průměrná sazba hypoték v Česku se lednu dostala na úroveň tří procent. Tak drahé byly hypotéky naposledy před takřka pě...

Najdete na iDNES.cz