Úterý 25. února 2020, svátek má Liliana
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Úterý 25. února 2020 Liliana

V pojišťovně platila hotovostí, přirazili jí za to poplatek 14 korun

aktualizováno 
"Chcete zaplatit hotově? Žádný problém. Za hotovostní platbu vám na pokladně naúčtujeme poplatek." Zdá se to být výmysl? Omyl. Je to skutečnost, kterou zaznamenala čtenářka iDNES.cz a doložila řádným dokladem.

"Když platíte hotovostí, máme s tím práci," vysvětlili čtenářce v České pojišťovně, proč jí naúčtovali poplatek ve výši 14 korun. | foto: Eva Sovová, iDNES.cz

"Šla jsem na pobočku České pojišťovny uzavřít cestovní pojištění, pojistka vyšla na 243 korun. Když jsem na pokladně řekla, že zaplatím hotově, naúčtovali mi poplatek za hotovostní platbu ve výši 14 korun. Strašně mě to rozzlobilo. Když si půjdeme koupit třeba rohlíky, to za chvíli taky budeme platit poplatky za manipulaci s penězi? Vždyť je to nesmysl," sdělila paní Věra z Prahy redakci iDNES.cz. Jak to vidí Česká pojišťovna?

Moderní jsou bezhotovostní platby

"S platností od 2. ledna 2013 jsou skutečně hotovostní platby na pobočkách České pojišťovny zpoplatněny částkou 14 korun. Klienty jsme o tomto kroku samozřejmě v dostatečném předstihu informovali, a to jak na našem webu, tak na samotných pobočkách," říká Tomáš Zavoral, mluvčí České pojišťovny.

Cestovní pojištění

Uzavřete cestovní pojištění v bezpoplatkové pojišťovně nebo si zřiďte platební kartu

Podle mluvčího pojišťovna podporuje moderní, rychlé a zejména bezpečné způsoby placení. "Platební kartu má dnes již prakticky každý a lze s ní platit bez jakéhokoliv poplatku, pojistné lze samozřejmě zaplatit i bezhotovostním převodem z účtu, na terminálech Sazky, prostřednictvím SIPA, po internetu na webu pojišťovny či třeba jednorázovým příkazem na bankomatech České pojišťovny," vyjmenovává Tomáš Zavoral.

A co na poplatek za hotovostní platbu říká poplatkový expert Patrik Nacher? "Je to absurdní na druhou. Když už člověk sjednává pojištění na pobočce, kde zároveň uhradí pojistné, pak je takový poplatek postaven na hlavu. Tato absurdnost bije do očí zvláště v poměru k celkem drobným částkám, které se na pokladně hradí. Nejbližší je u bank k této situaci poplatek za vklad na vlastní účet, který byl před několika lety tím nejabsurdnějším. Na druhé straně by klienti, v momentě, kdy se o poplatku dozvědí, měli platbu přerušit a uskutečnit ji elektronicky."

V dalších pojišťovnách mají jasno

Česká pojišťovna vyrukovala s takovým poplatkem zatím jako jediná a nejspíš to tak zůstane. Dalších devět námi oslovených pojišťoven má na hotovostní platby jasný názor. "Žádné poplatky za hotovostní platbu neúčtujeme," říká Václav Bálek, mluvčí Allianz. Stejně tak je tomu v pojišťovnách Uniqa, Kooperativa a v ČSOB Pojišťovně a dalších. "Takový poplatek nemusí klienti platit ani v bance," poznamenává Jiří Cívka z Generali.

"Osobně se neztotožňuji s postupem vybírání poplatků za hotovostní platby, pokud pojišťovny umožňují na pobočkách platbu v hotovosti, neměla by být zpoplatněna," říká Olga Herko z pojišťovny Maxima a stejného názoru je i Eva Daňková z pojišťovny Slavia. "V ceně pojištění si klient hradí nejen ochranu před samotným rizikem, ale také poměrně široký klientský servis. Není tudíž důvod vybírat zvláštní poplatek a znevýhodňovat klienty, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohou využít pohodlnější on-line platby," dodává za Axa pojišťovnu Petr Pařízek.

Podle Vlastimila Divokého z ERV Evropské pojišťovny jsou lidé zvyklí platit při uzavření pojistky na pobočce hotovostí. "Tyto platby u nás při osobních prodejích v klientském centru stále tvoří zhruba 40procentní podíl všech plateb. Rozhodně neplánujeme něco podobného zavést."

Platby hotovostí mají smysl

I když žijeme v internetové době a peníze nabývají stále častěji virtuální podobu čísel zasílaných z účtu na účet, podle odborníků může být velmi ošidné začít platit jen bezhotovostně.

"Člověk pak úplně ztrácí vztah k penězům, nemůže si ně sáhnout, to šustění bankovek má psychologický efekt a v lidech vzbuzuje přirozenou spořivost a neochotu k utrácení, která logicky u virtuálních peněz chybí. Všechno má svůj limit, nic se nemá přehánět, ani honba za zničením hotovosti," míní poplatkový odborník Patrik Nacher.

Hotovost podle něj mnohem méně než platební karty vybízí k utrácení. "Na druhé straně, když člověk ztratí hotovost, půjde o definitivní ztrátu, na rozdíl od ztráty platební karty. Ideální je kombinace obou. Jsem proti jednostranným, někdy až extrémistickým názorům proti hotovosti," uzavírá Nacher.

Měla by pojišťovna poplatek za hotovostní platbu zrušit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 17084
Ne 303
Autor:

Daňové přiznání

Daňové přiznání za rok 2019 je nezbytné podat do 1. dubna 2020. Využijte ke snadnému vyplnění interaktivní formulář.

  • Nejčtenější

Život na vesnici není nutně levnější než ve městě, mladí si to neuvědomují

Mnoho mladých párů žijících ve městě časem přijde na to, že život mimo město by mohl být finančně výhodnější a z...

KOMENTÁŘ: Kam s úsporami? Štěstí přeje poučeným

Zhodnocovat úspory není snadné, zvlášť tehdy, když je domácí rozpočet hodně napjatý. Když ale zbývá část peněz, řada...

Premium

Vezměte si mé miliony. Majetek dědili kamarádi z hospody i domácí mazlíčci

Zajímavé dědictví zdaleka nemusí připadnout pouze příbuzným zesnulých. Jak zjistil magazín Víkend DNES, vášnivý...

Už 100 tisíc Čechů sepsalo závěť u notářů. Předejdou tak sporům mezi dědici

Pro sepsání závěti u notáře se rozhoduje stále víc lidí. Loňský rok byl rekordní. Notáři jich sepsali 23 714. To je o...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Premium

Přišli, viděli, zůstali. Co táhne cizince do Česka, aby se tu usadili

Prahu, ale i jiná města začali obývat cizinci, kteří do České republiky původně přijeli na pár let za prací. Země se...

Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

  • Další z rubriky

Pojistit celou rodinu v jedné smlouvě je možné. Má to však i rizika

Pojišťovny často nabízejí balíčky životního pojištění pro celou rodinu a v některých případech dokonce i pro ty, kdo...

Pojištění na hory? Rozhodně ano! Pár korun za den vám může ušetřit miliony

Uzavření pojistky se vyplatí i pro pobyt v tuzemských horách. Už kvůli škodě, kterou můžete způsobit někomu jinému....

Prasklá vodovodní trubka může na domě způsobit škodu i za miliony

Nejčastěji naše obydlí ničí vichřice, krupobití a vodovodní škody. Nejvyšší škody pak způsobuje oheň. Ve většině...

Měl životní pojistku. Když zemřel, manželka žasla, kdo dostal peníze

Životní pojistka je pro řadu lidí určitě dobrá volba. Peníze, které pojišťovna v případě vážné nemoci či těžkého úrazu...

Najdete na iDNES.cz