V pojišťovně platila hotovostí, přirazili jí za to poplatek 14 korun

aktualizováno 
"Chcete zaplatit hotově? Žádný problém. Za hotovostní platbu vám na pokladně naúčtujeme poplatek." Zdá se to být výmysl? Omyl. Je to skutečnost, kterou zaznamenala čtenářka iDNES.cz a doložila řádným dokladem.

"Když platíte hotovostí, máme s tím práci," vysvětlili čtenářce v České pojišťovně, proč jí naúčtovali poplatek ve výši 14 korun. | foto: Eva Sovová, iDNES.cz

"Šla jsem na pobočku České pojišťovny uzavřít cestovní pojištění, pojistka vyšla na 243 korun. Když jsem na pokladně řekla, že zaplatím hotově, naúčtovali mi poplatek za hotovostní platbu ve výši 14 korun. Strašně mě to rozzlobilo. Když si půjdeme koupit třeba rohlíky, to za chvíli taky budeme platit poplatky za manipulaci s penězi? Vždyť je to nesmysl," sdělila paní Věra z Prahy redakci iDNES.cz. Jak to vidí Česká pojišťovna?

Moderní jsou bezhotovostní platby

"S platností od 2. ledna 2013 jsou skutečně hotovostní platby na pobočkách České pojišťovny zpoplatněny částkou 14 korun. Klienty jsme o tomto kroku samozřejmě v dostatečném předstihu informovali, a to jak na našem webu, tak na samotných pobočkách," říká Tomáš Zavoral, mluvčí České pojišťovny.

Cestovní pojištění

Uzavřete cestovní pojištění v bezpoplatkové pojišťovně nebo si zřiďte platební kartu

Podle mluvčího pojišťovna podporuje moderní, rychlé a zejména bezpečné způsoby placení. "Platební kartu má dnes již prakticky každý a lze s ní platit bez jakéhokoliv poplatku, pojistné lze samozřejmě zaplatit i bezhotovostním převodem z účtu, na terminálech Sazky, prostřednictvím SIPA, po internetu na webu pojišťovny či třeba jednorázovým příkazem na bankomatech České pojišťovny," vyjmenovává Tomáš Zavoral.

A co na poplatek za hotovostní platbu říká poplatkový expert Patrik Nacher? "Je to absurdní na druhou. Když už člověk sjednává pojištění na pobočce, kde zároveň uhradí pojistné, pak je takový poplatek postaven na hlavu. Tato absurdnost bije do očí zvláště v poměru k celkem drobným částkám, které se na pokladně hradí. Nejbližší je u bank k této situaci poplatek za vklad na vlastní účet, který byl před několika lety tím nejabsurdnějším. Na druhé straně by klienti, v momentě, kdy se o poplatku dozvědí, měli platbu přerušit a uskutečnit ji elektronicky."

V dalších pojišťovnách mají jasno

Česká pojišťovna vyrukovala s takovým poplatkem zatím jako jediná a nejspíš to tak zůstane. Dalších devět námi oslovených pojišťoven má na hotovostní platby jasný názor. "Žádné poplatky za hotovostní platbu neúčtujeme," říká Václav Bálek, mluvčí Allianz. Stejně tak je tomu v pojišťovnách Uniqa, Kooperativa a v ČSOB Pojišťovně a dalších. "Takový poplatek nemusí klienti platit ani v bance," poznamenává Jiří Cívka z Generali.

"Osobně se neztotožňuji s postupem vybírání poplatků za hotovostní platby, pokud pojišťovny umožňují na pobočkách platbu v hotovosti, neměla by být zpoplatněna," říká Olga Herko z pojišťovny Maxima a stejného názoru je i Eva Daňková z pojišťovny Slavia. "V ceně pojištění si klient hradí nejen ochranu před samotným rizikem, ale také poměrně široký klientský servis. Není tudíž důvod vybírat zvláštní poplatek a znevýhodňovat klienty, kteří z jakéhokoliv důvodu nemohou využít pohodlnější on-line platby," dodává za Axa pojišťovnu Petr Pařízek.

Podle Vlastimila Divokého z ERV Evropské pojišťovny jsou lidé zvyklí platit při uzavření pojistky na pobočce hotovostí. "Tyto platby u nás při osobních prodejích v klientském centru stále tvoří zhruba 40procentní podíl všech plateb. Rozhodně neplánujeme něco podobného zavést."

Platby hotovostí mají smysl

I když žijeme v internetové době a peníze nabývají stále častěji virtuální podobu čísel zasílaných z účtu na účet, podle odborníků může být velmi ošidné začít platit jen bezhotovostně.

"Člověk pak úplně ztrácí vztah k penězům, nemůže si ně sáhnout, to šustění bankovek má psychologický efekt a v lidech vzbuzuje přirozenou spořivost a neochotu k utrácení, která logicky u virtuálních peněz chybí. Všechno má svůj limit, nic se nemá přehánět, ani honba za zničením hotovosti," míní poplatkový odborník Patrik Nacher.

Hotovost podle něj mnohem méně než platební karty vybízí k utrácení. "Na druhé straně, když člověk ztratí hotovost, půjde o definitivní ztrátu, na rozdíl od ztráty platební karty. Ideální je kombinace obou. Jsem proti jednostranným, někdy až extrémistickým názorům proti hotovosti," uzavírá Nacher.

Měla by pojišťovna poplatek za hotovostní platbu zrušit?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 18. srpna 2013. Anketa je uzavřena.

Ano 17084
Ne 303
Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

  • Nejčtenější

Kvíz: Zjistěte, jak jste na tom s emoční inteligencí

Podle různých vědeckých výzkumů jsou nejdůležitější komponentou spokojeného života dobré mezilidské vztahy. Tím, že...

Jak je to s diskutovanou slevou na manželku? Její reálná hodnota klesá

Daňová sleva na manželku nebo manžela patří v Česku mezi významné daňové slevy podporující rodiny formou nižšího...

Sazby hypoték prudce padají. Hypoteční trh však příliš neožívá

Hypotéky zlevnily i v září a zdá se, že tento trend bude pokračovat. Zatímco v lednu průměrná úroková sazba vystoupla...

Vsadil na konopnou látku a jeho tenisky jsou dnes úspěšným hitem

Podnikatelský příběh Tomáše Rohala, který prorazil v Česku i ve světě s konopnými teniskami, není jen o úspěšné cestě...

Třináct psychologických triků, jak získat oblibu

K navázání přátelských vztahů dochází často tak přirozeně, že si možná ani nevšimneme, jak k tomu došlo. Někdy se nám...

Premium

Havel byl z jiného těsta, vzpomíná v rozhovoru exprezident Klaus

Jeden z hlavních aktérů polistopadového vývoje Václav Klaus starší hovořil pro LN o nepochopení kuponové privatizace i...

Premium

Sex je snadno dostupný, ale nevěra ještě není důvod k rozchodu

Tolerance je podle něj jen povýšenecký postoj k druhému a vytváří korupční prostředí, proto do partnerských ani jiných...

Premium

Koučem hokejistek v Americe. Klení povoleno, vztahy přísně zakázány

Kluka z Ostravy očaroval New York, kde natrefil na pozoruhodnou práci. Ivo Mocek koučuje tým Metropolitan Riveters v...

  • Další z rubriky

Zlomil si nohu a chtěl zájezd stornovat. Pojistka mu byla k ničemu

Sjednat si cestovní pojištění je dnes velmi snadné. Dá se pořídit na pár kliknutí třeba i po internetu. Jenže v...

Byt je majetek za miliony. Kdo má pojistit dům, v němž se nachází?

Pojistit si majetek tak, aby pojišťovna v případě pojistné události zaplatila celou škodu, není úplně jednoduché....

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Kdy a jak upravit pojistnou smlouvu na dům či byt, abyste netratili

Mnoho majitelů realit platí pojistné smlouvy, v nichž mají uvedeny pojistné částky na rodinný dům či byt v době jeho...

Najdete na iDNES.cz