Co může mít vliv na hladké splácení hypotéky?

aktualizováno 

 

Událost - smrt dlužníka nebo spoludlužníka z jakékoliv příčiny

Možné následky a řešení - vzhledem k tomu, že příjmy obou jsou zhruba ve stejné výši, můžeme předpokládat, že s ohledem na výši splátky úvěru (viz dále) nebude druhý pozůstalý schopen ze svých příjmů hradit splátky úvěru a zároveň dostát dalším závazkům v souvislosti s ostatními prioritami.

Je důležité uzavřít rizikové životní pojištění, které v případě smrti jednoho z dotyčných vygeneruje částku, která pokryje minimálně cca polovinu splátky po celou dobu splácení. Navrhneme tedy 2 rizikové životní pojistky, pro každého jednu, a pojistné částky rozdělíme v poměru jednotlivých příjmů.

Událost - trvalá invalidita nebo trvalé následky úrazu

Možné následky a řešení - mohou se výrazně snížit příjmy dotyčného. Tento stav je o to složitější, že nenastala smrt, a proto pojišťovna nezaplatí nic z výše uvedeného pojištění, příjmy dotyčného mohou poklesnout dokonce až na úroveň sociální podpory a splácení úvěru tím může být ohroženo.

Je potřeba uzavřít odpovídající (při)pojištění, která v případě vzniku zmíněných pojistných událostí vygenerují v pojistném plnění částku v takové výši, aby pokryla splátku úvěru po potřebnou dobu. Opět doporučíme rozdělení pojistných částek v poměru jednotlivých příjmů rodičů, a to za současného zvážení konkrétní pravděpodobnosti vzniku uvedené události.

Událost - krátkodobá pracovní neschopnost

Možné následky a řešení - tato událost nebude mít pravděpodobně žádný významný negativní vliv na jejich schopnost splácet úvěr. Jednak krátkodobý pokles příjmu jednoho z nositelů příjmu nebude nijak výrazný, jednak je zde v záloze příjem druhého dlužníka. A konečně ani jeden z manželů nemá motivaci ke „zbytečnému“ „marodění“ a bude se snažit co nejdříve opět vrátit do pracovního procesu.

Tento typ rizika se sice dá pojistit u většiny pojišťoven formou tzv. denního odškodnění, denních dávek v nemoci apod., ovšem pravděpodobnost vzniku skutečného rizika, častá omezení a výluky pojišťoven při plnění a relativně vysoká cena těchto produktů jsou ve vzájemném nepoměru. Proto raději doporučujeme neplatit za toto pojištění a odložit raději z úspor určitou část do rezerv, ze kterých pak bude možné podobné situace vykrývat.

Událost - ztráta zaměstnání

Možné následky a řešení - pochopitelně se toto riziko nevyhýbá nikomu. V našem případě je ovšem relativně nízké, a to proto, že oba rodiče mají celkem stabilní zaměstnání. Otec zastává funkci, která je obecně žádaná, matka má osud svého podnikání téměř plně pod vlastní kontrolou.

V případě ztráty zaměstnání má dotyčný často jen velmi omezené možnosti. Finanční produkty toto riziko všeobecně neumí kompenzovat (kromě několika výjimek, které jsou ovšem většinou svázány s nějakým úvěrem, obsahují mnoho výluk a jsou drahé), a tak získání jiného zaměstnání je jen v rukou dané osoby a její schopnosti nalézt uplatnění na pracovním trhu. Ve většině případů je řešením využití dříve vytvořených finančních rezerv, které je možné použít pro překlenutí kritického období.

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Na dovolené v Rakousku rozbili drahý servis. Naštěstí byli pojištění

Jako je nutné si včas rezervovat zimní dovolenou, je nutné si včas sjednat...

Se dvěma malými syny vyjeli nedávno lyžovat do Rakouska. Před odjezdem se nechali pojistit a udělali dobře. Devadesát...

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Bolavý zub mu neošetřili. Zanedbal jste prevenci, vzkázal dentista

Ilustrační snímek

Praktik, zubař a gynekolog. Ke všem těmto lékařům můžeme na preventivní prohlídku. Podle údajů pojišťoven svého práva...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Další z rubriky

Co řeší profesionální sportovec: jak se pojistí a finančně zajistí

Ilustrační snímek

Profesionální sport nejsou jen slavná vítězství, ale i hořké prohry a mnoho zdravotních rizik. Kariéra profesionálního...

Zmapovali jsme, na co letos přispívají všechny zdravotní pojišťovny

Ilustrační snímek

Pokud uvažujete o změně zdravotní pojišťovny, je dobré se nejprve podívat, čím vás ta vaše hýčká a co přechodem k jiné...

Všechny pojistky se v Česku musí uzavírat podle nových pravidel

Ilustrační snímek

Od prosince 2018 platí v Česku nová pravidla pro prodej veškerého pojištění. Ta jsou součástí obsáhlé celoevropské...

BREXIT – Velká Británie na koni ?

BREXIT – Velká Británie na koni ?

Kurzy.cz Podívejme se spolu na Brexit z úhlu, ze kterého je zřejmé, že odchod Velké Británie z EU nemusí pro Spojené království ...

Najdete na iDNES.cz