Chci vlastní byt. Kde na něj vzít?

aktualizováno 
Nepronajímejte si byt, sáhněte po vlastním a půjčte si u nás, podmínky jsou příznivé, vábí klienty finanční ústavy. Zadlužit se je celkem snadné, ale splácení může být obtížnější.

Máte pohromadě dost peněz na to, abyste si mohli zařídit vlastní bydlení? Hloupá otázka. Většina lidí řeší spíš problém, kde si půjčit. Nejčastější variantou je hypotéka nebo úvěr ze stavebního spoření. Obě eventuality mají něco společného - zájemce se zadluží na dlouhou dobu. O to důležitější je správný výběr způsobu financování.
 
Konkurence sílí, bariéry padají

Díky konkurenci a boji o zákazníka se banky i stavební spořitelny hodně snaží. Klient vítězí a může se těšit z nízkých úroků. Některá omezení, platná ještě nedávno, už neplatí. Například to, že pro velké částky se stavební spoření nehodí. Přitom v určitých případech může úvěr ze stavebního spoření vyřešit financování bydlení lépe než hypotéka. Není pravda ani to, že je třeba mít k čerpání úvěru ze stavebního spoření vždy vlastní peníze. „Stavební spořitelny připravily úvěry bez počátečního vkladu a s dlouhodobou lhůtou splatnosti, srovnatelné s hypotékami,“ potvrzuje Jitka Šimánková ze společnosti Sophia Finance. Naopak před časem nebylo možné  zaplatit družstevní byt hypotékou, nyní už to jde.
 
Hypotéky mají nižší úroky, ale vyšší poplatky

NENECHTE SI UJÍT
směr
Zentiva: nováček na trhu se drží statečně
Pražské burze se tento rok zatím daří. Přestože jí stále chybí dostatek likvidních titulů, lze říci, že se pomalu dostává na evropskou úroveň.

pero
V životopise se nevyplatí lhát
Zalhat v životopise zkusila třetina dotázaných Čechů. Zaměstnavatelé však znají způsoby, jak zjisti pravdu..

Bludiště - (c) profimedia.cz/corbis
Neztraťte se v bludišti reklamací
Dva roky se soudil s čistírnou, v níž si nechal vyčistit kalhoty k drahému obleku. Neuspěl totiž s reklamací. A vy?

Rozdíly mezi stavebním spořením a hypotékou trvá. Hypoteční úvěry mají obecně nižší úroky, v posledních dnech i přes růst úrokových sazeb na mezibankovním trhu ještě zlevnily. „Za tento paradox může ostrá konkurence, která na trhu hypoték panuje,“ míní Markéta Šichtařová, hlavní ekonomka společnosti Next Finance. Upozorňuje však zároveň na to, že pokles je pouze dočasným jevem, v příštím roce by měly sazby růst a hypotéky budou dražší.

Poplatky za vedení a hlavně za vyřízení úvěru jsou také diametrálně odlišné. U stavebního spoření stačí ročně 200 korun na poplatky za vedení účtu, u hypoték je až na výjimky třeba nejčastěji 150 korun měsíčně. Úvěr ze stavebního spoření může klient beztrestně splatit najednou. Pokud chce totéž udělat u hypotéky mimo smluvené termíny, kdy mu končí doba, po kterou fixoval úroky, musí platit. A ne málo - nejčastěji deset až patnáct procent z objemu předčasně splacených peněz. 
 
Desetina procenta sem, desetina tam, dohromady desetitisíce

Někdy je těžké se vyznat i v nabídce jednodušších produktů, než jsou hypotéky či stavební spoření. Právě proto, že je jejich nabídka tak široká, je snadné šlápnout vedle. I zdánlivé drobnosti, jako je například nevhodně

ruka

Úrokové sazby hypoték rychle rostou.
Více ZDE.

zvolené životní pojištění nezbytné k hypotéce, zatíží zbytečně peněženku. A rozdíly v úrocích, které se počítají jen v desetinách, nadělají, přepočteny na 20 let, po které se hypotéka či stavební spoření splácí, desetitisíce. ¨

Čas, který věnujete výběru varianty financování se vám bohatě vrátí. Vyplatí se důsledně porovnat nabídky bank i spořitelen, propočítat celkové náklady včetně všech poplatků. A také v předstihu zvážit, zda si nechcete na krk uvázat příliš těžký kámen. Pokud váháte, nechte si poradit od odborníků, nejraději nezávislých poradců, kteří mají přehled o trhu.

Možností, jak financovat bydlení, je několik. Je lepší hypotéka, nebo úvěr ze stavebního spoření? Jednoznačná odpověď neexistuje, pokud uvažujete o hypotéce, neměli byste otálet.
Více čtěte v našem aktuálním tématu ZDE.

Necháte si poradit od odborníků, či nezávislých poradců, nebo se spoléháte při financování bydlení jenom na vlastní úsudek? Těšíme se na vaše názory a připomínky.

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Vyrábějí jedinečné výrobky z kůže. A stačí jim k tomu baťovské stroje

Brašnářství Tlustý

Ivan Petrův je vystudovaný právník a 15 let řídil softwarovou firmu. Před sedmi lety ovšem svět IT opustil a vrhl se do...

Osm praktických rad, které vám pomohou zhodnotit úspory

Ilustrační snímek

Máte 100 či 500 tisíc a nevíte, jak s nimi naložit? Péče o majetek je dřina a dělat v tom chyby se nevyplácí....

Makléř inzeroval byt bez vědomí majitele, aby shrábl tučnou provizi

Ilustrační snímek

Koupit byt do osobního vlastnictví není levná záležitost a vyžaduje to mít i určitou obezřetnost. Zvlášť v případě,...

VIDEO: Byt může zapálit i lampička, modem nebo prodlužovačka

Ilustrační snímek

Požár v bytě může napáchat rozsáhlé škody. A to nejen na majetku, ale i životech. Vzniknout může z nejrůznějších...

Úspěšné lidi nezlomí selhání, křivdy a ústrky ostatních, říká expert

Někdy je to v zaměstnání jako na bojišti a jen odolní vydrží.

Chcete-li v zaměstnání skutečně uspět, nestačí svou práci jen dobře odvádět. Expert Martin Staněk tvrdí, že ještě...

Další z rubriky

Na co si dát pozor, když pojišťujete elektroniku

Ilustrační snímek

Ve slevách se dá nakoupit nejrůznější elektronika. K výhodným nákupům obchodníci často přidávají i možnost prodloužit...

Střet auta se zvěří může být drahý. Co si ohlídat, abyste netratili

Ilustrační snímek

Srážka automobilu se zvířetem je v tomto období poměrně častá autonehoda. Když se oklepete z toho, že jste ublížili...

Zlomila si nohu v Alpách. Stálo to 355 tisíc korun

ilustrační snímek

Poranění kolenních vazů, zlomeniny končetin, zranění pánve, břicha a hlavy jsou nejčastější úrazy, které se stávají při...

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Pracovní doba se zkrátí, plánuje ČSSD. Budou lidé brát stejně?

Kurzy.cz Sociální demokracie chce zkrátit pracovní dobu ze 40 hodin týdně jen na 37,5. Podle ČSSD by se tak zvýšila produktivita...

Najdete na iDNES.cz