Na cestách ochrání pojistka u platební karty, nemusí ale stačit

aktualizováno 
Vyrazíte-li v létě do zahraničí s platební kartou v peněžence, zkontrolujte si, zda u ní máte sjednáno cestovní pojištění. Některé banky je ke kartám nabízejí automaticky a pojištění je pak v ceně karty.
U zlatých platebních karet bývá cestovní pojištění zahrnuto automaticky. Ilustrační snímek.

U zlatých platebních karet bývá cestovní pojištění zahrnuto automaticky. Ilustrační snímek. | foto: Profimedia.cz

V klidu mohou zůstat vlastníci zlatých a prestižních karet (například u Citibank, ČSOB, GE Money Bank, Raiffeisenbank či UniCredit Bank), ti u nich mají cestovní pojištění automaticky zahrnuto. Stejně tak držitelé embosovaných platebních karet Komerční banky a UniCredit Bank a embosovaných debetních karet LBBW Bank.

Na druhou stranu se na to, že cestovní pojištění u své karty určitě máte, raději nespoléhejte. Banky si totiž vybírají, k jakým typům karet ho poskytnou rovnou zdarma, či naopak k jakým kartám si ho klienti musí za poplatek sjednat sami.

Cestovní pojištění na dobu neurčitou

Pokud u své platební karty cestovní pojištění nemáte, můžete je uzavřít prakticky kdykoliv. Jak ve chvíli, kdy kartu dostanete, tak i v průběhu jejího držení. U většiny bank si stačí pojištění sjednat na dobu neurčitou a banka vám je pak automaticky - většinou v ročních intervalech - aktualizuje a to i v případě obnovy karty.

Po dobu, kdy máte pojištění u karty sjednáno, můžete cestovat za hranice kolikrát chcete, pojištění se vztahuje na neomezený počet cest. Banky však limitují délku jednoho souvislého pobytu, který nesmí přesáhnout 45 - 60 dnů (například mBank, Komerční banka), či 90 dnů (Česká spořitelna, ČSOB, Fio banka či Poštovní spořitelna).

U některých bank (například ČSOB či Raiffeisenbank) máte možnost uzavřít cestovní pojištění i na dobu určitou či na konkrétní měsíc, ve kterém pojedete do zahraničí. 

Pozor si dejte u Citibank, pokud u platební karty požádáte o zrušení  pojištění, nebude možné je znovu obnovit či nově nastavit.

Vybírejte pečlivě, nabídka pojistných limitů je pestrá

Většina bank má variantní nabídku různých produktů cestovního pojištění k platebním kartám, liší se podle výše pojistných limitů. Tomu dále odpovídají poplatky za sjednané pojištění. Banky je většinou vybírají měsíčně, pouze majitelé karet ČSOB platí za pojištění ročně.

Rozhodně se vám nevyplatí šetřit především na limitu léčebných výloh. Mnohdy i u méně závažných onemocnění či úrazů mohou náklady na lékařskou péči vystoupat až ke statisícům korun. U většiny bank se výše limitů pojištění léčebných výloh u základních produktů cestovního pojištění pohybují kolem milionu korun. Proto si sjednejte buď pojištění ke kartám s vyššími pojistnými limity, či uzavřete další jednorázovou cestovní pojistku na konkrétní zahraniční cestu.

Vybraná cestovní pojištění k platebním kartám
BankaProduktPojištění léčebných výloh (v Kč)Poplatek v Kč - měsíční/roční
CitibankRodinné pojištění pro cesty a pobyt (1)max.1 mil. - 3 mil.79/měsíčně
Česká spořitelnaCestovní pojištění - 4 varianty (3)max. 1,5 mil. - 3 mil.35 - 85/měsíčně
ČSOB, Fio banka, Poštovní spořitelna (2)Pojištění Standard, Exclusive a Gold (4)max. 1 mil. - 2 mil.300 - 2 600/ročně
GE Money BankPojistný program Komfortmax. 1,7 mil.79/měsíčně
Komerční banka (5)Cestovní pojištění podle typů karetmax. 1 mil. - 5 mil.zdarma, v ceně karty
LBBW BankProgram Standard a Comfort Plus - CP podle typů debetních karetmax. 1,5 mil. - 6 mil.20 - 35/měsíčně (6)
mBankCP Osobní, Rodinné, Rodinné Gold (7)max. 1 mil. - 1,5 mil.35 - 75/měsíčně
RaiffeisenbankCP k platebním kartámmax. 1 mil. - 2 mil.50/měsíčně (8)
UniCredit BankPojištění Travel Basic nebo Travel Plus (9)max. 1,7 mil. - 3,4 mil. (10)25 - 60/měsíčně
Zdroj: banky; Poznámky: (1) Citibank ke zlatým kartám nabízí zdarma Rodinné cestovní pojištění s pojištěním léčebných výloh max. 6 mil. korun; (2) shodné podmínky, Fio banka využívá karty ČSOB; (3) dva produkty, každý ve dvou variantách - liší se podle výše limitů pojistného plnění a připojištění rodinných příslušníků; (4) všechny tři produkty lze rozšířit o připojištění rodinných příslušníků; (5) Komerční banka poskytuje k embosovaným i prestižním kartám CP zdarma; (6) cestovní pojištění je v ceně karty, poplatky pouze za připojištění rodiny; kreditní karty s pojištěním léčebných výloh max. 1 mil. korun, poplatek 38, resp. s rodinnými příslušníky 49 korun/měsíčně; (7) Rodinné Gold pouze ke kreditní kartě; (8) zlaté karty zdarma; (9) šest produktů k debetním kartám, sedm produktů ke kreditním kartám, liší se podle typu platební karty; (10) Visa Platinum s nejvyššími pojistnými limity zdarma

S vyššími pojistnými limity se setkáte u prestižních/zlatých platebních karet. Například u zlatých karet Citibank máte léčebné výlohy pojištěny až do výše tří milionů korun, u Komerční banky držitelé karty Platinum do pěti milionů a majitelé zlatých karet LBBW Bank dokonce do šesti milionů korun.

Cestovní pojištění kryje běžná rizika

Cestovní pojištění sjednané k platebním kartám nabízí širokou pojistnou ochranu, zahrnuje v sobě pojištění léčebných výloh, úrazové pojištění, pojištění odpovědnosti za škodu, zpoždění letu i zavazadel a vztahuje se i na rekreační provozování běžných nerizikových sportů - zimních i letních.

Budete-li se při své dovolené v zahraničí věnovat adrenalinovým sportům, rizikové sportovní činnosti (rafting, sjíždění divokých řek, létání či lyžování mimo vyznačené trasy), počítejte s tím, že na tyto aktivity pojištěni nebudete.

Čestnou výjimku tvoří UniCredit Bank, jejíž klienti mají  rizikovější sporty včetně třeba canyoningu, skoku na gumě a dalších automaticky pojištěny, a také GE Money Bank, u které jste v rámci pojištění Komfort chráněni i při provozování nebezpečných druhů sportu, jako jsou například  jízda na snowboardu, skoky na lyžích, rafting a jiné sjíždění divokých řek, skok na gumovém laně, bojové sporty, box  a další.

U některých bank (například Citibank, GE Money Bank nebo Raiffeisenbank) jsou s držitelem platební karty zároveň pojištěni i nejbližší rodinní příslušníci. Podmínkou však je, že musí do zahraničí cestovat všichni společně. Můžete narazit i na další podmínky, u Citibank jsou pojištěni pouze rodinní příslušníci do 75 let, s držitelem platební karty jsou pojištěny jen tři další osoby.

U ostatních bank si pro pojištěni rodinných příslušníků musíte sjednat takovou variantu, která rodinu zahrnuje.

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Ztratila občanku a nepřevzala si dopis. Přišla tím o dům za miliony

Ilustrační snímek

Dávno už neplatí, že nepřebíráním pošty se vyhneme nepříjemnostem. Naopak. Včasnou reakcí na úřední sdělení můžeme...

Mzdy rostou, někde raketově. Kdo dostal letos přidáno nejvíce

Ilustrační snímek

Lektorkám, jeřábníkům, manažerům hotelů a dalším profesím se od Nového roku zvedají platy o tisíce měsíčně. Zato...

Majetek musí nahlásit notáři sami dědicové. A také uvést jeho hodnotu

ilustrační snímek

Smrt blízkého člověka je asi nejtěžší záležitostí, kterou nám život přináší. Neméně těžké chvíle pak nastávají v...

Kvíz: Zvládli byste to, co vaše děti?

Soutěže se zúčastnilo více než sedmdesát tříd.

Jak jsou na tom s finanční gramotností, to si mohli školáci ověřit v celoevropské soutěži European Money Quiz. V našem...

Věřila, že si po padesátce splní sen. A stalo se, je z ní podnikatelka

Výroba mýdla vyžaduje opatrnost.

Laďka Šternbergová miluje knihy Betty MacDonaldové a stejně jako ona tvrdí, že život začíná po padesátce. I proto po...

Další z rubriky

V pojistných podvodech jsou nové trendy, hlásí pojišťovny

Ilustrační snímek

Přijít si k penězům pojistným podvodem je značné riziko. Pojišťovny hlásí, že se jim daří odhalovat stále víc případů,...

Pes a kočka mohou z kapsy majitele vytáhnout i statisíce korun

Ilustrační snímek

Hitem posledních let se stává zdravotní pojištění domácích zvířat. U psů a koček je to hlavně pro případ nemoci nebo...

Srovnávače povinného ručení: levné nabídky najdou, čekejte však telefonát

Ilustrační snímek

Na internetu naleznete několik portálů, na kterých si můžete porovnat a případně zakoupit pojištění. A pojištění...

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Spoření na stáří nefunguje, tvrdí důchodová komise. Chce změny.

Kurzy.cz Třetí důchodový pilíř není dlouhodobě efektivní a neplní svůj účel. V pátek se na tom shodla komise pro spravedlivé důc...

Najdete na iDNES.cz