Benefity: Dbejte na přání zaměstnanců

aktualizováno 
Zaměstnanecké výhody mají pracovníky motivovat k lepším výkonům. To se nepodaří, nebudou-li dostatečně odrážet jejich přání.

Vedle pohyblivé části platu, závislé na kvalitě odvedené práce, používá stále více českých firem nejrůznější benefity. Tyto zaměstnanecké výhody mají v pracovníkovi vzbudit pocit sounáležitosti s podnikem a snahu odvádět pro něj tu nejlepší práci. Mezi nejčastější patří stravenky, vstupenky do bazénu či posilovny nebo příspěvek na důchodové připojištění. Někde zaměstnanci dostávají příspěvek na dopravu do práce, ubytování nebo jazykový kurz.

Kdo dostane auto

Služební auto, mobilní telefon či přenosný počítač pro osobní potřebu už bývá méně obvyklým nadstandardem. „Můžu používat služební auto na cesty do práce a z práce,“ říká ekonom Václav Pavlíček. „Ušetřím tak hodinu času ráno i večer,“ vysvětluje. Výše postavení zaměstnanci někdy mohou firemní auto používat také na soukromé cesty s rodinou. Pokud si díky tomu už nepořizují auto vlastní, jen za rok ušetří několik desítek tisíc, které by stálo jeho opotřebení.

„Hlavní roli při rozhodování, kdo auto dostane, hraje buď zastávaná pozice nebo charakter profese, kterou dotyčný zaměstnanec vykonává,“ říká tiskový mluvčí společnosti Siemens Petr Sedláček. „Z hlediska firmy jde hlavně o motivační faktor, ale svou roli samozřejmě hraje i snadná dosažitelnost zaměstnance v případě potřeby.“

Češi si zvykají pomalu

Propracované systémy benefitů jsou často inspirovány zahraničními společnostmi. „Na českém pracovním trhu mají význam především u vyšších příjmových skupin, pro které jsou motivací při výběru místa i následném vztahu k zaměstnavateli,“ říká ředitel personální agentury Majora Josef Rajtr. „U pozic spojených s nižším ohodnocením převažuje spíše důraz na výši mzdy.“

Přesto české firmy vydávají na měsíční benefity pro jednoho zaměstnance poměrně velké částky. „U nás je to v průměru čtyři a půl tisíce,“ říká Petr Sládeček ze Siemensu.

Firmy často dávají ze špatné kapsy

Pro firmy jsou benefity výhodné hned z několika důvodů. Kromě již zmíněné motivace zaměstnanců přinášejí zaměstnavateli také finanční úspory.

Srovnatelné zvýšení platů by totiž znamenalo vyšší odvody na zdravotním a sociálním pojištění, což u benefitů neplatí. Například vakcína proti chřipce zdarma může také snížit nemocnost pracovníků, jazykový kurz zase zvýší jejich přínos pro firmu. Eva Dragounová z poradenské společnosti Ampeng však míní, že zaměstnavatelé často sáhnou při výběru benefitů vedle. „Ne každého motivuje to, co firma předpokládá,“ říká.

To potvrzuje i letošní průzkum společnosti Sodexho Pass mezi téměř dvaceti tisíci českými zaměstnanci. Podle něj pobírá příspěvek na stravování více pracovníků, než kolik by jej skutečně chtělo. Sedmnáct procent zaměstnanců uvedlo, že v práci dostává dárkové předměty, pouze deset procent však takový benefit vítá.

Naopak příspěvek na dovolenou, penzijní připojištění nebo vzdělávání by si přálo až o 40 procent více pracovníků, než kolik jej pobírá.

Divadlo, nebo fitcentrum?

Eva Dragounová zaměstnavatelům doporučuje, aby si ve firmě provedli vlastní průzkum, o jaké výhody zaměstnanci stojí. Teprve podle něj by měli sestavit program udělování benefitů. „Jenom tak může firma zaručit účelné vynaložení finančních prostředků,“ vysvětluje Dragounová. Zaměstnance ve firmě přirovnává k motoru vozidla. „Poznejte motor svého vozu, abyste věděli, jaké palivo použít pro jeho nejvyšší výkon,“ říká s nadsázkou.

Jiným řešením, jak zaměstnanecké výhody co nejvíce přiblížit jejich příjemcům, je flexibilní způsob čerpání benefitů. „Každý zaměstnanec má svůj virtuální účet a na něm určitý počet bodů podle zastávané pozice. Za tyto body lze pak v široké síti partnerů nakupovat nejrůznější služby,“ popisuje Petr Sládeček.

Kdo neholduje sportovním aktivitám, může si například místo permanentky do tělocvičny zvolit lístky na zajímavé divadelní představení. „Zaměstnanci mohou navrhovat i nové služby nebo poskytovatele služeb. Ti jsou následně kontaktováni a v případě dohody zahrnuti do nabídky,“ doplňuje Sládeček.

Nejčastější benefity

* stravenky nebo levné obědy

* příspěvek na důchodové připojištění nebo životní pojištění

* vstupenky do bazénů, posiloven, divadel

* příspěvek na dopravu do práce, na ubytování

* jazykové kurzy, vzdělávací pobyty, poznávací zájezdy

* příspěvek na dovolenou nebo týden dovolené navíc

* vitaminy, vakcíny proti chřipce

* třináctý a čtrnáctý plat

* manažerům služební auto, telefon, notebook

 

Autor:

Daňové přiznání 2019

Do 1. dubna musí podat daňové přiznání osoby samostatně výdělečně činné, ale i zaměstnanci (více zde). Využijte interaktivní formulář pro daňové přiznání za rok 2018.

Nejčtenější

Desítky let v jedné firmě. Kdy je čas se zvednout

Ilustrační snímek

Stejná vrátnice, stejný stůl. Mění se jen kolegové, vedení, podmínky. Proč zůstávají někteří lidé v jedné práci desítky...

Daňové přiznání za rok 2018: využijte chytré interaktivní formuláře

Ilustrační snímek

Vyplnění daňového přiznání není pouze záležitostí živnostníků a podnikatelů, ale často jej podávají i zaměstnanci....

Šest zásadních změn, které má přinést novela zákoníku práce

Ilustrační snímek

Chystá se novela zákoníku práce. Co může letos čekat zaměstnance, přibližuje expertka na pracovní právo.

Pokles cen nemovitostí se zatím nekoná. Podívejte se, kolik stojí byty

ilustrační snímek

Ceny nemovitostí v posledních letech strmě rostly, ale na mnoha místech již narazily na strop a začaly stagnovat. Na...

Vyrábí unikátní dřevěné brýle. A kupodivu nejsou z Číny

„Každou vizuální nebo řemeslnou stránku brýlí jsem tak vždy řešil s opravdovými...

Náhoda v podobě rozbitých dřevěných brýlí změnila třiatřicetiletému Ondřeji Bekovi jeho profesní život vzhůru nohama....

Další z rubriky

Životní pojištění buď máte, nebo nemáte. Kdy se vyplatí?

Ilustrační snímek

Životní pojištění odmítáme nejčastěji se slovy, že nám se nemůže nic stát, nemáme na něj peníze, nebo nevěříme...

Srazil na sjezdovce v Alpách lyžařku. Stálo to dva miliony korun

ilustrační snímek

Srážka s jiným lyžařem je podle pojišťoven poměrně častou pojistnou událostí. V alpských zemích navíc velmi drahou. V...

Češi jsou v právních sporech odvážnější. Soudí se hodně a rádi

Jitka Chizzola

Téměř každý třetí Čech se v posledních 5 letech účastnil právního sporu. Lidé se už nebojí bránit se, říká generální...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Souhrn 22.1. - "blbá" nálada z Davosu negativně působí na trhy, euro oslabuje, r...

Kurzy.cz Pražská burza při podprůměrné likviditě zakončila den v červené nule. Evropské trhy dnes lehce oslabují. Začátek WEF v ...

Advantage Consulting, s.r.o.
SERVISNÍ TECHNIK S AJ - JUNIOR

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 20 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.cz