Pěkně si rozmyslete, kolikrát za měsíc půjdete k bankomatu vybírat peníze. Alespoň pokud jste klienty Komerční banky, Živnobanky nebo Raiffeisenbank. Ty totiž zvedly s novým rokem poplatky za výběr peněz.
Na počátku roku zvýšily Komerční banka, Poštovní spořitelna, Raiffeisenbank a Živnobanka poplatky. U Poštovní spořitelny proběhlo zvýšení cen již loni v říjnu a je minimální - vedení postžirového účtu Klasik, které bylo za 19 korun, podražilo o dvě koruny. U Živnobanky stoupla cena za vedení běžného účtu z 30 na 50 korun měsíčně. Klienti tohoto ústavu by si ale měli dát pozor na další věc: výběr z bankomatu jiné banky sice zlevnil z 50 na 40 korun, ale finanční úleva to není. Banka totiž účtuje každý výběr, zatímco dříve byly první dva v měsíci zdarma.
Může pojišťovna navýšit pojištěnému pojistné v průběhu trvání smlouvy životního pojištění v situaci, kdy změní pohlaví ze ženského na mužské?
Pojem diskriminace je v dnešní době žhavým tématem. Vstupem zákona o zaměstnanosti se ještě více rozvířila diskuse o tom, kdo je a kdo není diskriminován.
Používáte doma osvěžovače vzduchu? Spolu s vůní dýcháte i koktejl chemických látek, z nichž některé jsou rakovinotvorné.
U Raiffeisenbank podražily také výběry hotovosti. První dva výběry z vlastního bankomatu na pět korun ze čtyř, u cizího bankomatu je zvýšení z 15 na 19 korun. Komerční banka zvýšila poplatky v nejvíce položkách - nahoru šla cena osobních balíčků, výběry z bankomatů, ale kupodivu i transakce učiněné prostřednictvím internetového a telefonického bankovnictví.
Ne vždy se jednalo o zdražení. Například mamut domácího trhu, Česká spořitelna, části svých klientů uleví. Tyto změny se týkají i nejčastěji užívaných služeb, jakými jsou výběry z bankomatu a zadávání elektronických transakcí. Platí však jen pro uživatele Komplexního programu, jehož vedení stojí měsíčně 90 korun. Kdo má tento účet, může zdarma učinit pět výběrů z vlastního bankomatu a pět elektronických transakcí namísto dosavadních tří. Pro srovnání: majitel nejběžnějšího účtu u této banky, tedy Sporožira, by za stejné služby zaplatil 95 korun. Česká spořitelna také konečně ruší některé poplatky, například za převod běžného účtu na jinou pobočku.
Podle čeho vybírat banku?
„Ještě před několika lety jsme doporučovali klientům, aby volili podle toho, kde v okolí bydliště nebo pracoviště má banka pobočku a jaká je její otevírací doba. Nabídka ostatních služeb byla podobná a to, co člověk ušetřil na zadávání platebních příkazů, ztratil na čase, který strávil ve frontě před přepážkou,“ popisuje minulost finanční poradce Tomáš Kučera.
Jak správně používat platební kartu? |
Co má dělat nespokojený klient?
Kdo chce banku změnit, nemusí ztrácet hlavu. Náhrada je možná, i když samozřejmě trochu času a peněz stát bude. Platí se obvykle za zrušení konta; poplatek se pohybuje mezi 200 až 400 korunami. Nepoužívá-li klient platební kartu, obvykle lze zrušit účet s okamžitou platností. Kdo však kartu má, může si na vyřízení počkat i tři měsíce - například v HVB Bank.
Jinou možností je lépe využít nabídky stávající banky. Znamená to pořádně prostudovat všechny její služby a možná změnit také své zvyky. Promyšleně vybírat z bankomatu, neřešit všechno na pobočce, ale zkusit elektronické nebo telefonní bankovnictví.
Na co byste si měli dát pozor při výběru banky? Co všechno vás čeká při rušení běžného účtu? Přečtěte si naše aktuální téma. |
Jste spokojeni se svou bankou? Přemýšleli jste někdy o změně kvůli výši poplatků? Napište nám, těšíme se na vaše názory a zkušenosti.