Ani seriózním pojišťovnám se nedá věřit

aktualizováno 
Britský finanční trh čelí novému finančnímu skandálu, který může vyústit ve ztrátu renomé a důvěryhodnosti v celý pojistný trh. Problémové smlouvy se uzavíraly již v devadesátých letech a očekává se, že počet postižených klientů není konečný.

Odhaduje se, že až 250 tisíc těchto klientů pojišťoven, většinou důchodců, vložilo přes 5 miliard liber do vysoce rizikových dluhopisů.

 

O jaké finanční operace tedy šlo? Pojistníci vložili v rámci investičního životního pojištění  finanční prostředky do vysoce rizikových (high-yield) dluhopisů s garantovanou mírou zhodnocení, jež byla mnohem vyšší než u běžných bankovních depozit.

 

Kupónová platba se pohybovala i nad deset procent ročně, proto byla pro mnoho klientů velmi lákavá. Doba splatnosti dluhopisu se většinou pohybovala v rozmezí od dvou do čtyř let. Zatímco však míra zhodnocení (kuponová platba) byla garantována, tak hodnota, která má být vyplacena k datu splatnosti dluhopisu již nikoliv (u standardních dluhopisů se na konci doby splatnosti vyplácí jejich nominální hodnota). V tomto případě výše hodnoty závisela na na vývoji vybraných akciových indexů, případně na vývoji koše vybraných akcií.

 

Akciové trhy v posledních letech výrazně propadly, proto množství vyplaceného kapitálu u dluhopisů, které už dospěly k datu splatnosti, bylo mnohem nižší než vložená částka. Lidé tak fakticky prodávali put opce. Dostávali opční prémii za to, že nesli riziko propadu akciových trhů.  Ztráty jsou značné. U již splatných dluhopisů se pohybují v rozmezí 10 až 40 %, u dluhopisů splatných v tomto roce se ztráty mohou vyšplhat ještě mnohem výš.

 

Co je to investiční životní pojištění?

Investiční životní pojištění, někdy také podílové životní pojištění, je typickým představitelem propojování klasických pojistných produktů s ostatními finančními produkty. Ve své základní podobě spojuje klasické rizikové životní pojištění pro případ smrti a investici do podílového fondu. Ze zaplaceného pojistného se strhávají poplatky a rizikové pojistné a zbytek se použije k nákupu podílových jednotek z fondů nabízených pojišťovnou, které se liší jak ziskovostí tak i rizikovostí. To umožňuje větší možnosti investování, ale  pojišťovna v podstatě přenáší odpovědnost za výši výnosů na klienta. Není tedy zaručena minimální míra zhodnocení v podobě technické úrokové míry jako u klasických rezervotvorných pojištění. Dávky, tedy důchod nebo jednorázové vyrovnání, jsou plně závislé na investičním výkonu aktiv, které jsou zahrnuty v určitém fondu.

Tyto riskantní obchody se dostaly do centra pozornosti především v souvislosti s aktivitami menších pojišťoven. Avšak úřad pro dozor nad britským finančním trhem začal s kontrolou i mnohem větších a renomovanějších pojišťovacích koncernů, které se řadily spíše ke konzervativnějším na trhu a které byly zárukou jistoty a stability.

 

Odhaduje se, že až 60 % těchto produktů bylo prodáno díky reklamě v novinách a prostřednictvím přímého oslovení zákazníků přes elektronickou poštu. V těchto materiálech byly popsány především výhody plynoucí z vložení finančních prostředků do těchto produktů, avšak rizika související s riskantními obchody bylo těžké v těchto informacích vyhledat. Lidé se nechali zlákat vidinou velkých zisků a při tom zapomněli na důkladnou analýzu podmínek pro tyto riskantní smlouvy. 

 

Již v roce 1999 varoval dozor nad  britským finančním trhem drobné

 Chcete se dozvědět více o životním pojištění? Pro více informací navštivte tuto sekci.

investory před těmito rizikovými produkty, přesto stojí před kritikou, že nezareagoval  dostatečně rychle a efektivně. Ten se brání, že stoprocentní ochrana investorů je prakticky nemožná. Úřad zároveň čelí i kritice ze strany pojišťoven, že celou krizi na kapitálovém trhu rozvířila právě některá jeho prohlášení týkající se těchto riskantních dluhopisů. Zda jednání pojišťoven byla protiprávní však ukážou až šetření, která již úřad zahájil s většinou pojišťoven nabízejících tyto problematické produkty. 

 

Počet postižených, který se v posledních deseti měsících ztrojnásobil, bude ještě růst. Předběžná šetření ukazují, že mnoho postižených bylo klienty renomovaných pojišťoven. Lidé by proto neměli spoléhat na tradice a jistotou, kterou se některé pojišťovny pyšní, ale především na důkladnou analýzu obsahu daného produktu. Před podpisem jakékoliv smlouvy by si ji měli důkladně pročíst (a zvláště pak pasáže psané tím nejmenším písmem), aby se tak vyvarovali případného budoucího zklamání.

 

 

Autor:

24. - 25. 5. proběhnou volby do Evropského parlamentu v České republice.
Celkem kandiduje 39 uskupení. S výběrem vám může pomoci volební kalkulačka.
Inventura hlasování zjistí, ke kterému současnému poslanci máte nejblíže.

Nejčtenější

Barefootky mají úspěch. Trh na moje zboží čekal, říká mladá podnikatelka

Linda Dedeciusová

První sukni ušila, když jí bylo teprve pět let. Před rokem Linda Dedeciusová podle svého návrhu ušila prvních sto párů...

Dědická smlouva stojí výš než závěť. Dědicům tak dává větší jistotu

ilustrační snímek

Podařilo se vám nashromáždit nějaký majetek a chtěli byste mít určitou jistotu, jak s ním bude naloženo po vaší smrti....

KOMENTÁŘ: Podílové fondy letí nahoru a „roztřesené ruce“ pláčou

ilustrační snímek

Roztřesené ruce jsou investoři, kteří se při výkyvech trhů vzdají své strategie a vrací peníze zpět do krabice od bot....

Úrokové sazby hypoték dál klesají, a to díky akčním nabídkám bank

Ilustrační snímek

Hypotéky dál zlevňují, a to už pátý měsíc. Průměrná úroková sazba poklesla z únorových 2,99 procent na červnových 2,76...

Odkládat hledání práce se nevyplácí. Absolventi, kteří nečekají, mají výhodu

Ilustrační snímek

Řada absolventů středních a vysokých škol si užívá prázdniny a odkládá hledání nového uplatnění. Personalisté však...

Další z rubriky

Změnit či ukončit pojistnou smlouvu není snadné, ale jde to

Ilustrační snímek

Životní pojištění kdysi uzavíral ten, kdo se chtěl pojistit a zároveň naspořit peníze. Potřeby klientů se však neustále...

Dostal v Egyptě trombózu. Stálo to přes osm set tisíc korun

ilustrační snímek

Chystáte se na zahraniční dovolenou? Pak rozhodně nezapomeňte na vhodné cestovní pojištění. Jinak si místo hezkých...

Co si ohlídat, abyste netratili, když na dovolenou vyrazíte autem

ilustrační snímek

Dopravní nehoda, ale i porucha vozu je stresovou situací. Vyřešit ji lze přesto komfortně. Stačí zavolat asistenční...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Přesčasy mohou zabíjet. Více než sto hodin ročně navíc v práci zvyšuje riziko mr...

Kurzy.cz Přestože celosvětové statistiky ukazují, že se práce přesčas týká stovek milionů lidí a dle dat Mezinárodní organizace ...

Advantage Consulting, s.r.o.
IT SERVICE DESK WITH GERMAN LANGUAGE

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihomoravský kraj
nabízený plat: 30 000 - 35 000 Kč

Najdete na iDNES.cz