Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Diskuze

Komentář: Skončila spořící šance, která se už nebude opakovat. Co dál?

Přes 84 tisíc Čechů si letos mnulo ruce. Podařilo se jim zhodnotit své peníze, i když jsou dnešní úrokové sazby minimální. Kam investovali? Do 2. důchodového pilíře. Jaké možnosti mají dnes ostatní? O spoření na důchod píše v komentáři analytik Martin Mašát, portfolio manažer Partners investiční společnosti.
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.
MS

Již po několikáté píšu "redaktorům", ve skutečnosti placených různými finančními skupinami následující příklad :

Moje babička dostala věnem v roce 1924 jako dcera bohatého statkáře veškeré vybavení bytu a 30 000,- korun československých což bylo v době první republiky obrovské jmění. Jako správní spořiví občané je spolu s dědečkem uložili do záložny. Z vkladu se ale vlivem politické situace staly vklady vázané, po válce pak měly již jen hodnotu přibližně 30 000,- poválečných Kč, což bylo ale výrazně méně než původní hodnota. No a o všechny vázané vklady babička přišla za měnové reformy, kdy vázané vklady zcela ztratili hodnotu.

Takže moje rada je následující - investiční fondy a podobní jiní lumpové nemají jiný plán, než vás obrat o peníze. Navíc v 85 letech je už lidem jedno, kolik mají naspořeno, spíš je zajímá, zda je něco nebolí, potkají fajn souseda a nebo jestli přijedou vnoučata na návštěvu.

Takže moje rada je "carpe diem" - užívejte život tak jak jde a zbylé peníze raději dejte na cestování, kupte si něco hezkého a pobavte se s kamarády. Sýčkování "finančních" redaktorů hoďte za hlavu, podívejte se, jak se svět mění, kdo ví, co bude za 10 let.

0 0
možnosti
MV

M79i85l66a25n 68V31o24l51e41k

15. 1. 2017 18:18

Je nesmysl, aby stát dotoval spoření těm, co na to mají, za peníze těch, kteří na to nemají (DPH za potraviny).

0 0
možnosti
Foto

I74v90o 50P14a87t39t22a

12. 1. 2017 10:24

Co dál? Skutečná důchodová reforma musí řešit především demografický problém. Proto musí být postavena na zcela jiném základě než byla reforma prosazovaná bankami ve prospěch bank. Reálný návrh řešení vyšel již v roce 2007 v časopisu Demografie. Měl název "Komplexní řešení demografického problému". Dostupné na adrese: sociologie.netstranky.cz/komplexni-reseni-dem-problemu.html

0 0
možnosti
MS

"Akcie sice nejsou běžné účty či termínové vklady a jejich cenyse každý den mění, aby lépe zobrazily jejich reálnou hodnotu."

-to je zas přeloženo z nějakého článku v angličtině???

ne jejich, ale SVOJI hodnotu! přestaňte už prznit tu češtinu proboha!

0 0
možnosti
OS

Druhý pilíř zlo byl a je. Ať si pan manažer zkusí k celkovým nákladům připočítat, co to stálo státní kasu a tu plní zase jen poplatníci. A ty stovky milionů ať už v nákladech na software Finanční správy nebo na personální a rovněž i softwarové vybavení fondů, které chtěly druhý pilíř obsluhovat, ty někde chybí a sanovat je bude zase jen poplatník. Pan manažer to nepocítí. Pokud mluví o příjmu 30000 jako o příkladu, tak už to číslo vypovídá o tom, kde se finančně pohybuje a co považuje za standard. Druhý pilíř byl určen k tomu aby bohatým přidal a chudým ubral. Je to prostá matematika. Druhý pilíř byl totiž výhodný pro vyšší příjmové skupiny a tito lidé pak svým nižším příspěvkem (ze svých vysokých příjmů) do hromady určené na státní důchod způsobili, že sami svůj příspěvek dostali zpět obohacený o další love od státu ve druhém pilíři, ale těm na opačném konci příjmové stupnice chyběly v té hromadě právě ty vysoké příspěvky od těch cca 80000 lidí a celkový průměr na jednoho důchodce byl pak nižší. S tím pohledem ovšem média a "odborníci z fondů" na světlo moc nelezli. Měli jiný zájem... Na spoření jako takové mám čím dál, tím skeptičtější pohled. Ať už z hlediska inflace za dvě generace nebo z hlediska zásahů státu do těchto nástrojů, které na začátku spoření nelze předpokládat. Za velmi vhodnou považuju investici do bydlení s důrazem na nízkou spotřebu energií, investici do podnikání, které bude produkovat svému investorovi rentu v době, kdy bude v důchodovém věku nebo investici do vlastního zdraví. Ale spořit 40 let a mít pak na dvě luxusní večeře mi nepřipadne zrovna to nej nej.

0 1
možnosti
PP

P69e44t33r 44P28r59a42t77e51r

23. 12. 2016 14:27

2. pilíř byl nejlepší (a nejlevnější) finanční produkt na českém trhu. Jeho zrušení bylo vítězstvím hlouposti a finanční negramotnosti. Samozřejmě, pro ty nejchudší to nebylo, ale 1. pilíř je sociální dostatečně. Stále je tu nález ÚS, který říká, že je třeba dělat něco s tím, že důchodový systém je až příliš nespravedlivý vůči těm, kdo do něj přispívají nejvíce.

0 0
možnosti
PR

Investujte, investujte, investujte. Cokoli s podporou státu je o závislosti. Nevíte jak a kam? Zkuste projekt jakbytbohaty.cz. Inspiraci jistě najdete.

0 0
možnosti
MB

Klasické spoření v dnešní době nemá moc smysl kvůli nízkým úrokům. Podobné pilíře jsou zase nedůvěryhodné v tom, že při změně vlády nebo čemkoli jiném, se mohou pravidla měnit a člověk je závislý na libovůli státu.

Lepší je podle mně naučit se investovat a začít s tím, dokud je stabilní příjem. Ideální je podle mně třeba začít v malém investovat do P2P půjček. Klidně si vyzkoušet půjčit třeba půjčku za tisícovku a každý měsíc si s tím trochu hrát a učit se. Po roce už má člověk celkem jasnou představu a je schopný tak zhodnocovat své investice celkem konzervativním (bezpečným) způsobem o 6 - 8% ročně.

Jako ideální pro konzervativní investování vidím zahraniční Bondoru http://www.bondora.com, pak z českých Banking Online http://www.banking-online.cz (výhoda jsou nízké poplatky) a dobré na vyzkoušení je i Zonky http://www.zonky.cz (je třeba tam už trochu víc aktivity) a jsou i další zajímavé platformy.

0 0
možnosti
LK

Zabití II. pilíře byla typická Sobotkovina, tvrdě po všech slušných tvůrcích hodnot, kteří poctivě platí daně. Ti mají nárok jen víc pracovat, platit větší daně, ale nemají nárok na penzi adekvátní celoživotním sociálním odvodům. I tento slabý pokus tuto křivdu nepatrně napravit okamžitě zabil. V každém civilizovaném státě existuje penzijní program umožňující každému dobrat se důchodu podobnému jako mzda před důchodem, u nás na to mají nárok jen lidé s nižšími příjmy, od průměrného příjmu nahoru, jsou sociální odvody jen čistě další daní a na penzi si musí každý spořit sám zcela nezávisle.

4 4
možnosti
RJ

Při výpočtu jsem se dopočítal rozdílu 40 Kč. Obvykle, kde začínají peníze, tam končí práce. Dělníci se na své peníze nadřou a nemají ani průměr.

Platit daně z odsezené práce není žádné terno. Tolik úředníků a produktivita velmi nízká.

0 1
možnosti
JF

J96i47ř84í 95F90o93g27e34l

15. 12. 2016 21:26

Spořicí šance na úkor stávajících důchdců tak leda....

1 3
možnosti
Foto

Čím víc je člověk závislý na státu, tím víc lne k slibotechnovým stranám. Bohužel produkty, jako penzijní, nebo stavební spoření závislost na státu nezmenšují, protože jsou státem dotované a přímo ovládané. Stát má zajišťovat především spravedlnost, obranu a maximálně solidaritu s těmi, kteří si skutečně nemohou vydělávat, kvůli svému zdravotnímu hendikepu. K tomu ostatnímu má člověk sebe a rodinu.

2 0
možnosti
  • Nejčtenější

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...

K výrobě krmiv pro psy a kočky ho přivedla náhoda. Dnes vyváží i do Asie

13. dubna 2024

Vyrábět granule a konzervy pro psy a kočky původně neměl vůbec v plánu. Napadlo ho to až v...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Kdy lidé odmítají fakta a proč pravda často prohrává, vysvětluje psycholog

15. dubna 2024

Schopnost hledat či nacházet pravdu stojí v uvažování lidí většinou až na druhém místě. Proč lidé...

KVÍZ: Děti ve finančně-vědomostní soutěži uspěly. Jak byste ji zvládli vy?

14. dubna 2024

Česká bankovní asociace spolu s Evropskou bankovní federací uspořádala letos již osmé národní kolo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Majetkový test je otvírání Pandořiny skříňky

16. dubna 2024

Stát chce začít provádět u žadatelů o sociální dávky majetkový test. Má to opodstatnění: Dávky ze...

Fenomén Koh-i-noor. Žlutá tužka z Budějovic píše svůj příběh už 135 let

20. dubna 2024

Nebýt Elisabeth Hardtmuthové, která už nechtěla prát manželovy košile ušmudlané od uhlu, Koh-i-noor...

Sonda: Stavebko stojí za úvahu, akční nabídky zhodnotí vklady i o 5 %

19. dubna 2024

Stát srazil příspěvek na stavební spoření na polovinu. Od letošního roku přidá střadatelům nejvýš...

Méně peněz na sport, více volna. Jak firmy upravují nabídku benefitů

19. dubna 2024

Schválení vládního konsolidačního balíčku způsobilo na sklonku loňského roku paniku i v oblasti...

Jak nepřijít o peníze. Na co myslet, než ukončíte penzijko

18. dubna 2024

Od července nebudou vypláceny státní příspěvky k penzijnímu připojištění lidem, kterým byl přiznán...