Úterý 1. prosince 2020, svátek má Iva
 • schránka
 • Přihlásit Můj účet
 • Úterý 1. prosince 2020 Iva

Na přiznání státní penze čekala přes urgence 140 dnů místo 90

Odejít do starobního důchodu je pro každého zlomový okamžik. Kromě úvah, zda ještě pracovat, nebo už šetřit síly a žít jen z penze, je nutné si vše připravit, podat žádost a čekat na verdikt. Ten musí přijít do 90 dnů. Čekání však může být hodně dlouhé. Potvrzuje to případ čtenářky iDNES.cz.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Paní Jarmila z Prahy se po celý svůj pracovní život musela spoléhat jen na sebe a své vlastní příjmy. V posledních letech měla navíc vážné zdravotní komplikace, ale zaměstnání se nevzdala a zdravotní problémy překonala. Když se blížil její věk pro odchod do starobní penze, v dostatečném předstihu si nechala poslat informační důchodový list a připravila vše potřebné, aby žádost o státní důchod proběhla hladce.

„Žádost jsem podala 28. srpna 2019, tedy ve čtyřměsíčním předstihu a počítala s tím, že od 1. ledna 2020 už budu pobírat důchod,“ říká. Krátce na to jí přišlo potvrzení, že Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) zaevidovala její žádost k datu 4. září 2019. V zákonné lhůtě 90 dnů mělo být vše vyřízeno. Ostatně tato lhůta je uvedena i na webových stránkách ČSSZ. Jenomže čas běžel a nic se nedělo.

Čekání a urgence

Když v prosinci zavolala do call centra, aby žádost urgovala a zjistila, co se děje, strohý hlas ji místo omluvy a vysvětlení náležitě usměrnil: „Žádosti se vyřizují postupně. Buďte solidární. Čekejte!“

„Docela mě to rozčílilo, na vyřízení je 90denní zákonná lhůta, vše jsem odevzdala řádně a v předstihu. Nechápu, proč se mnou tak úřednice jednala,“ poznamenává čtenářka.

Kalkulačka

Nic se nedělo ani počátkem ledna, kdy už měla být paní Jarmila v řádné starobní penzi. Nedorazilo ani písemné rozhodnutí o přiznaném důchodu, ani žádné peníze. V lednu však už její zaměstnavatel žádal, aby doložila, že je v penzi.

Co s tím? Paní Jarmila se pustila do další urgence. Vyhledala na internetu telefonní čísla na pražskou správu sociálního zabezpečení a zkoušela se dovolat. Po opakovaných pokusech uspěla a konečně se dočkala alespoň nějakých informací a slušného jednání. Jak zjistila, její penze byla vypočítaná už v prosinci 2019. Proč však nepřišlo na její adresu rozhodnutí? Někde se to nejspíš zaseklo. „Případ byl předán do dalšího oddělení,“ dozvěděla se.

ČSSZ: Objektivní důvody

Kdy bude případ vyřešen? A proč nebyla dodržena zákonná lhůta? Na dotazy iDNES.cz získala naše redakce odpovědi obratem. „Konkrétní případ, bohužel, nemůžeme komentovat,“ stálo v úvodu e-mailové odpovědi a následovalo sdělení: „Prioritním úkolem ČSSZ je dodržování zákonných lhůt, ve výjimečných případech však může dojít z objektivních důvodů k překročení zákonné lhůty.“

O jaký výjimečný případ se ale jedná? „Výpočty důchodů od ledna 2020 je možné reálně provádět nejdříve od druhé poloviny listopadu 2019,“ vysvětluje Ivana Žáčková, ředitelka Kanceláře ústředního ředitele ČSSZ.
A co je za objektivními důvody? „Jednak skutečnost, že žádost je podána v době, kdy ještě nejsou schváleny parametry pro výpočet důchodu od 1. ledna 2020. A dále potřebný čas na naprogramování a otestování nových parametrů,“ poznamenává Ivana Žáčková.

Více v článku:

Jinými slovy. Kdo chce žádat o přiznání státní penze od počátku ledna, musí si počkat. Státní úředníci potřebují získat nové údaje, které přináší vládní nařízení (č. 260/2019 Sb. ze dne 30. září 2019). Nově přiznané státní penze totiž zjednodušeně řečeno závisí na stanovení „účetní“ průměrné mzdy. Pro rok 2020 činí tato průměrná mzda 34 835 korun, zatímco v roce 2019 byla ve výši 32 699 korun. A dalším objektivním důvodem je i to, že ČSSZ musí naprogramovat a otestovat novou oficiální kalkulačku, která umí důchod vypočítat automaticky. A to, jak vidět, není ze dne na den.

Čekání na rozhodnutí a vyměření starobního důchodu tak v případě paní Jarmily bylo skutečně dlouhé. Od podání žádosti po obdržení dopisu s vyměřeným důchodem trvalo přesně 140 kalendářních dnů. „Poštovní obsílku jsem konečně obdržela 14. ledna 2020. Hodně jsem si oddechla,“ informovala obratem redakci iDNES.cz.

A nárok na nějakou kompenzaci za to, že peníze dorazí se zpožděním? Nic takového. „Podle právních předpisů upravujících důchodové pojištění vzniká samozřejmě nárok na doplacení všech náležejících částek i za dobu před vydáním rozhodnutí, tyto doplatky nepodléhají úročení,“ uzavírá Ivana Žáčková.

Jak žádat o řádný starobní důchod

 • Dvě podmínky pro vznik nároku
  O řádný starobní důchod můžete požádat až čtyři měsíce předem, nejdříve k datu dosažení důchodového věku. Věk není jedinou podmínkou přiznání starobní penze. Důležitá je i takzvaná doba pojištění – v současnosti je třeba mít odpracováno 35 let.
 • Zkontrolujte si dobu pojištění 
  Požádejte ČSSZ o zaslání informativního osobního listu, zadarmo o něj můžete žádat jednou ročně. A to buď online na webu eportal.cssz.cz, nebo formou písemné žádosti zaslané na adresu: Česká správa sociálního zabezpečení, Křížová 25, 225 08 Praha 5. 
 • Zmapujte případná bílá místa 
  Pokud v informativním důchodovém listu najdete nesrovnalosti, snažte se najít doklady, které potvrdí, že jste v té době pracovali (výplatnice, mzdové listy, knihu docházky, pracovní smlouva, doklad o ukončení pracovního poměru). Jsou-li ve vaší pracovní evidenci bílá místa, obraťte se na bývalé zaměstnavatele, aby vyhotovili evidenční list důchodového pojištění. Když nekomunikují nebo již neexistují, je možné požádat o pomoc zaměstnance OSSZ. 
 • Zvolte datum odchodu do penze 
  Při výpočtu penze nejde jen o vaše příjmy, ale velkou roli hraje i doba pojištění. Může se stát, že když budete pracovat o pár dní déle, završíte další rok pojištění. Tím se vám zvýší procentní výměra a přiznaný důchod se vylepší. Pokud však do dalšího celoroku pojištění zbývá odpracovat několik měsíců, je lepší požádat o přiznání penze k datu, kdy dosáhnete důchodového věku.
 • Objednejte se k podání žádosti
  Žádost o důchod se podává na OSSZ podle místa trvalého bydliště. Předem se objednat nemusíte, ale je to lepší. Díky online objednávání na webu ČSSZ si lze sjednat konkrétní termín a pročíst předem instrukce, jaké doklady máte přinést. Pokud chcete, aby vám důchod chodil na účet, stáhněte si z webu potřebný tiskopis a potvrďte si ho v bance.
 • Připravte si všechny doklady 
  Kromě platného dokladu totožnosti přineste na OSSZ k sepsání žádosti i další doklady (například o době studia, době vojenské služby, době péče o dítě). Hodit se budou i vysvědčení, indexy, vojenské knížky, rodné listy dětí. Seznam potřebných dokladů se dá vyhledat na webu ČSSZ.
 • Vyčkejte na verdikt 
  Zákonná lhůta pro vyřízení žádosti je 90 dnů, jak je uvedeno na webu ČSSZ, zpravidla je však žádost vyřízena i dříve. Délka vyřízení závisí na tom, zda jsou v evidenci ČSSZ všechny podklady. V písemném rozhodnutí zasílaném ČSSZ je uvedena informace o termínu, ve kterém bude důchod vyplácen.
 • Informujte pojišťovnu
  To, že jdete do penze, je třeba oznámit zdravotní pojišťovně. Za důchodce, kteří při pobírání penze nejsou výdělečně činní, platí zdravotní pojištění stát.
Autor:
 • Nejčtenější

Někdo ji udal a paradoxně tím odstartoval její podnikání. Je za to vděčná

Hana Nováčková bez práce nedokáže vydržet. A nikdy se nevzdává. Kvůli zdravotním problémům musela opustit práci, kterou...

Komu se vyplatí pracovat na dohodu a jak se to může dotknout penze

Práce na dohodu o provedení práce nebo dohodu o pracovní činnosti je oblíbená nejen mezi studenty nebo penzisty, ale je...

Výnosy padají, žebříček nejlepších spořicích účtů se značně proměnil

Češi jsou konzervativní, část svých úspor neváhají držet na spořicích účtech, i když kvůli koronavirové krizi na nich...

K uzavření stavebního spoření je nejvhodnější čas. Zmapovali jsme nabídku

Pokud již stavební spoření máte a platby posíláte jednou ročně, nezapomeňte peníze poslat v termínu. Pro ty, kteří se...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Dva řízky, prosím. Jak se stravujeme na home office?

Dáme si dnes sushi, nebo svíčkovou? A co budeme obědvat zítra a co pozítří? Spousta zaměstnanců pracujících z domova...

TEST televizorů: Nevyznáte se v široké nabídce? Pomůže vám náš velký přehled

Premium Od 3 190 do 62 990 korun. Všechny zobrazovací technologie, všechny televizní operační systémy a jedenáct vybraných...

Jak vydržet v ledové vodě? Finta je jednoduchá, popisují otužilci

Premium Klepat se zimou tak, že si nedokážete zavázat ani tkaničky u bot, a přitom se tomu smát? I to dokáže koupání v ledové...

Manažer postavil srub uprostřed chráněné oblasti. Tvrdí, že to je posed

Premium Nejprve tvrdil lidem, že je to seník. Když se o jeho stavbu začaly zajímat úřady, prezentoval ji jako posed. Ve...

 • Další z rubriky

Penzijní fondy zaznamenaly kvůli pandemii ztráty, ale už zase rostou

Špatná situace na finančních trzích s příchodem koronavirové krize se v prvním čtvrtletí podepsala i na vývoji hodnoty...

Předdůchodci si mohou vydělávat neomezeně. Jak je to s daněmi a odvody

Předdůchody rostou v Česku na oblibě kvůli postupnému prodlužování důchodového věku, ale i díky nízké míře...

Petr Borkovec: Chceme lidi dostat ze starých transformovaných fondů

Finanční skupina Partners požádala loni v prosinci u České národní banky o licenci na novou penzijní společnost....

KOMENTÁŘ: Zájem o penzijní fondy roste. Jak je ale využít na maximum

Češi si začínají uvědomovat, že v otázce důchodu se nemohou na stát spolehnout, a proto se na stáří raději připravují...

Svůj nový vztah jsem radši šla ohlásit řediteli, říká zamilovaná Witowská

Premium Její život se letos pořádně otočil. Možná ještě víc, než když předloni bravurně zvládla prezidentskou debatu. Aby měla...

Kapitán je na tahu, bude šach mat, oznámil po líbánkách Pavel své ženě

Psycholožka, terapeut a genetička vybrali na základě testů i DNA mezi více než patnácti sty přihlášenými jednotlivci...

Bahamské úřady zveřejnily příčinu smrti Seana Conneryho

Bahamské úřady zveřejnily oficiální pitevní zprávu k úmrtí herce Seana Conneryho. První a nejdéle sloužící James Bond...

Promoření? Odvážný sen, tragické následky. Stádní imunita funguje jinak

Jak se nejlépe zbavit covidu-19? Už od jara mluvili někteří odborníci o kontroverzní strategii známé jako „promořování“...

Mívám silné sny. A přání se mi plní, říká MOgirl Ria

Chtěla být ajťačkou a díky úsilí si onu profesi i osvojila. „Pak jsem měla ještě malý, druhý sen stát před objektivem...