Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového penzijního spoření. Odejít do něj mohou lidé o pět let dříve, aniž by jim stát ponížil později vypočtenou řádnou penzi.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V reakci na loňský boom žádostí o přiznání předčasných důchodů a strmého nárůstu státních výdajů na ně zahrnula vláda do své takzvané reformy důchodového systému i změny v nárocích na předčasné státní penze. A bohužel všechny hovoří v neprospěch budoucích penzistů.

Nechcete se spoléhat na důchodový systém? Vyberte si z nejlépe placených míst na jobDNES.cz.

„Jednou ze zásadních změn je snížení maximální doby předčasného důchodu ze současných pěti let nově na tři roky,“ vypichuje úpravu věku odchodu do předčasné penze finanční poradce skupiny Partners David Kučera.

Jinak řečeno, do předčasného důchodu budou moci nově odejít jen ti, kdo dosáhnout věku o tři roky nižšího, než u nich činí státem určený věk odchodu do řádného důchodu.

Víte už, jak velkou penzi od státu dostanete? Aplikace IDA to spočítá

„Vysoká inflace odhalila další významné úskalí systému, kdy bylo pro některé dokonce výhodnější odejít do předčasného důchodu než čekat na dosažení důchodového věku. To je výrazná demotivace pro pracující seniory,“ zdůvodnil změny pro čerpání předčasných penzí ministr práce a sociálních věcí Marian Jurečka (KDU-ČSL).

Mimochodem tentýž ministr, jehož úřad loni nabádal k tomu, aby této „chyby v systému“ využili všichni, kterých se to týká. Dnes je všechno jinak. Došlo i na postupné prodlužování doby odchodu do důchodu, kdy odborníci předpokládají, že současní čtyřicátníci a mladší ročníky budou do penze odcházet v jejich 68 letech.

„Teoreticky tak budou lidé při splnění zákonných podmínek odcházet do předčasné penze nejdříve v 65 letech,“ říká Kučera.

Předčasný důchod proti 40leté době pojištění

Je tu ale i další zásadní změna pro přiznání předčasného důchodu, a tou je navýšená doba potřebné doby pojištění ze současných 35 let nově na 40 let. Doložit České správě sociálního zabezpečení, která u nás spravuje veškeré důchody, čtyřicetiletou dobu účasti na důchodovém pojištění, může být pro budoucí generace důchodců nemalý problém. Především pak pro absolventy po roce 2010, kdy se přestala doba strávená na studiích pro potřeby výpočtu penzí započítávat jako náhradní doba pojištění.

„I když se denním studentům do roku 2009 započítávala doba studia nanejvýš šest let od dosažení plnoletosti, a to v rozsahu 80 procent, stále to sehrávalo v získávání potřebné doby pojištění významnou roli,“ podotýká Kučera.

Dodává, že absolventům do roku 1995 sociální správa započítávala do náhradní doby pojištění celou dobu studia v plné výši, navíc již od doby ukončení povinné základní školy.

„Dnes ale není žádnou výjimkou, že studenti zůstávají na vysokých školách do 26 let, kdy za ně platí zdravotní pojištění stát a poté se vydávají na zkušenou do zahraničí a sociální pojištění si tak nehradí,“ říká poradce.

To vše jim může vážně zkomplikovat cestu k předčasné státní penzi. Pro splnění 40leté doby pojištění by tak museli podle současných vládních úprav teoreticky řečeno začít soustavně pracovat a odvádět sociální pojištění zhruba od svých 25 let věku.

V této souvislosti upozorňuje na další novinku ve státem čerpaných předčasných penzí, kdy se podle návrhu Ministerstva práce a sociálních věcí ČR (MPSV) nebude procentní výměra důchodu navyšovat v době čerpání předčasné penze.

„V období od přiznání předčasného důchodu do doby standardního důchodového věku bude omezena valorizace procentní výměry důchodu,“ uvádí ve svých návrzích MPSV.

Jde opět o další úpravu v neprospěch zájemců o odchod do předčasného důchodu. Resort přitom navrhuje účinnost změn již od letošního září.

Jistotu dává předdůchod z penzijního spoření

S postupným posouváním věku odchodu do penze a zpřísňováním podmínek pro čerpání předčasného důchodu nabírá u veřejnosti na významu téma soukromého doplňkového penzijního spoření (DPS). Jeho účastníci mohou při splnění zákonných podmínek čerpat takzvaný předdůchod, a to až pět let před dosažením věku pro starobní důchod.

„U předdůchodu z doplňkového penzijního spoření se doba strávená v něm zahrnuje do vyloučené doby, která neovlivňuje výpočet výše starobního důchodu a tedy neovlivňuje, respektive neponižuje výši starobního důchodu,“ vysvětluje David Kučera.

Tím naráží na další navrhovanou změnu u předčasných státních penzí, kterou je zvýšení koeficientu krácení o desetiny procent podle počtu krácených období. Tím dochází k trvalému snížení vyplácené dávky.

Přilepšete si k důchodu. Kde nejvýhodněji sjednat penzijní spoření?

Naopak ve prospěch předdůchodu z DPS hovoří to, že se při jeho měsíční výplatě nezdaňují případné příspěvky od zaměstnavatele 15procentní daní z příjmu. Další výhodou je, že po celou dobu předdůchodu hradí za jeho příjemce zdravotní pojištění stát. A na rozdíl od státní předčasné penze si mohou lidé v předdůchodu i přivydělat. To jak na hlavní, tak i zkrácený pracovní úvazek. Také mají nárok na státní podporu v nezaměstnanosti a nemocenské dávky. Stejně tak mohou podnikat nebo provozovat jakoukoli živnost. To je u státního předčasného důchodu vyloučené.

Předdůchod se váže pouze na DPS

Ani předdůchod čerpaný z doplňkového penzijního spoření ale není bez podmínek. K té zásadní patří fakt, že jej penzijní společnosti vyplácejí pouze klientům doplňkového penzijního spoření, nikoli účastníkům v transformovaných fondech penzijního připojištění. I to má své řešení. Stačí převést úložku ze starého penzijního připojištění do doplňkového penzijního spoření.

„Samotný převod smlouvy, který je možný pouze v rámci téže penzijní společnosti, netrvá déle než dva měsíce, v praxi spíše kratší dobu,“ říká Kučera.

V prvním kroku žadatel o převod do DPS podá výpověď ze starého transformovaného fondu a zároveň požádá o převod peněz do nového penzijního spoření. Přiznání předdůchodu ale podmiňuje také zákonem určená minimální naspořená částka.

Pro letošní rok činí pro dvouletý předdůchod 283 008 korun, u pětiletého pak 707 520 korun. Při nižší než zákonem stanovené úložce je možné tuto povinnost vyřešit jednorázovým vkladem do penzijního spoření, vždy však dříve, než penzijní společnosti podají samotnou žádost.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Alternativní fond nebo DIP. Některé novinky v penzijním spoření provází pochyby

Vláda připravila novelu zákona o penzijním spoření. Ta změní podmínky pro výplatu státního příspěvku, ale zavádí i nové...

Které přivýdělky na brigádách zvyšují budoucí i stávající penzi

Během léta si přivydělává mnoho lidí. A to nejen studenti či senioři, kteří jsou již v penzi. Ale i ti, kteří jsou...

Předčasné státní penze míří k ledu, zbývá jen předdůchod

Už i kvůli zpřísňování politiky státu u předčasných důchodů nabírá na významu předdůchod čerpaný z doplňkového...

Poplatek za výběr důchodu v hotovosti na poště od září zdražuje

Česká pošta zvyšuje od září 2023 poplatek za výplatu důchodu v hotovosti na 35 korun namísto původních 29 korun. Podle...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...