Středa 27. září 2023, svátek má Jonáš
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Středa 27. září 2023 Jonáš

Analýza: Ve starém penzijku srazila inflace úspory za 10 let o pětinu

Inflace ukrajuje z úspor, které si Češi střídají v penzijních fondech. Ve starých transformovaných fondech, které zhodnocují vklady jen minimálně, prodělávají střadatelé reálně okolo 20 %. Inflace se propisuje i do nového doplňkového penzijního spoření, největší dopad má na úspory v konzervativních fondech. Vyplývá to z analýzy expertů společnosti Freedom Financial Services.
ilustrační snímek

ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Češi mají zájem o spoření na důchod s příspěvkem státu. V účastnických fondech nového doplňkového penzijního spoření přibývá střadatelů. Za první kvartál se zvedl počet o více než 47 tisíc lidí. Celkově v účastnických fondech investuje do vlastního důchodového polštáře již přes 1,685 milionu Čechů. Ve starých transformovaných fondech, do kterých již nelze vstupovat, zůstává spořit 2 682 047 střadatelů.

Chcete mít klidnou penzi? Najděte si dobře placenou práci na pracovním portálu jobDNES.cz.

„První kvartál byl nadprůměrný jak z hlediska počtu nově uzavřených smluv, tak z hlediska zhodnocení peněz účastníků. Za první tři měsíce se uzavřelo o 10 tisíc smluv více než v předchozím kvartálu, celkově je to nejlepší mezikvartální přírůstek od konce roku 2021,“ říká prezident Asociace penzijních společností ČR Aleš Poklop.

Důchody štěpí společnost. Jak to vidí mladí, starší generace a experti

Konzervativní spoření moc nevynáší

Klienti penzijních společností, kteří si spoří v transformovaných penzijních fondech a sází tak na garantovanou jistotu nezáporného zhodnocení, však s po započtení inflace poklesla hodnota vkladů za posledních 10 let reálně o téměř 20 procent. Vyplývá z analýzy, kterou zpracovala společnost Freedom Financial Services.

Spočítejte si, kolik ukrojí z úspor inflace

Češi mají ve starých transformovaných fondech uloženo téměř 460 miliard korun. Úroveň vkladů je v těchto fondech garantována ze zákona penzijními společnostmi a nemůže se dostat do záporu. Tomu odpovídá i zhodnocení, které se v průměru pohybuje kolem jednoho procenta.

„Takovéto zhodnocení v žádném případě nedokáže vygenerovat dostatečnou částku na lepší budoucnost v penzi. V kombinaci s vysokou inflací z minulého roku, tak dochází k reálnému znehodnocení úspor účastníků, které za poslední dekádu dosahuje hodnot okolo dvaceti procent,“ upozorňuje Zdeněk Bartoš, produktový manažer Freedom Financial Services.

Výnosy vkladů střadatelů do transformovaných fondů.

Pokud se podíváme na loňské výsledky jednotlivých transformovaných fondů, tak vidíme poměrně výrazné rozdíly. Nejvyšší a na poměry transformovaných fondů nadstandardní zhodnocení připsala klientům loni Penzijní společnost Conseq. Vklady zhodnotila o 4,4 %. Na druhé příčce skončila Česká spořitelna penzijní společnost se zhodnocením 2,19 % a třetí v pořadí se zhodnocením 1,69 % byla Allianz penzijní společnost.

Inflace znehodnocuje úspory

Když ale započítáme inflaci, která v loňském roce dosáhla hodnoty 15,1 %, tak střadatelé v transformovaných fondech za posledních 10 let reálně prodělávají okolo 20 procent. Tyto výsledky, které spočítali experti společnosti Freedom Financial Services, nejspíš žádného klienta asi nepotěší.

Analýza transformovaných fondů - vliv inflace na hodnotu vkladů.

„Reálný celkový výnos všech transformovaných fondů se dlouhodobě pohybuje v záporných hodnotách. Letité úspory klientů tak mizí. Nic na tom nezmění ani chystaná novela zákona o penzijním spoření, kterou chce Ministerstvo financí od příštího roku změnit výši státních příspěvků a motivovat tak účastníky k posílání vyšších měsíčních úložek,“ říká Zdeněk Bartoš.

Inflaci poráží dynamická strategie střadatelů

O něco optimističtější pohled nabízí dlouhodobé výsledky účastnických fondů doplňkového penzijního spoření, které zejména u dynamických variant dokázalo prostředky klientů zhodnotit za posledních deset let průměrně kolem pěti procent.

Analýza účastnických fondů - vliv inflace na hodnotu vkladů.

„Například Akciový účastnický fond Penzijní společnosti České spořitelny zhodnotil za posledních deset let prostředky klientů průměrně o 5,14 %, Globální akciový účastnický fond společnosti Conseq dokonce o 6,15 %. Pro naspoření potřebných prostředků na penzi tak nabízí doplňkové penzijní spoření jistě pro většinu klientů lepší předpoklady,“ popisuje Zdeněk Bartoš.

Lidé, kteří si i nadále spoří na důchod v transformovaných a konzervativních fondech by podle Bartoše měli zvážit, zda se na penzi nezajistit i jinak. Případný převod úspor do účastnických fondů přitom dává smysl nejpozději 10 let před důchodem.

Nové penzijko je dlouhodobý produkt

U investování, kam dnes nové fondy penzijního spoření patří, je naprosto zásadní dlouhodobost a pravidelnost. Pokud člověk po většinu ekonomicky aktivního života, což je zhruba 30 let, konstantně investuje do akciových trhů a nepanikaří, dočká se odměny. Světové trhy v takovém období zaznamenají více i méně úspěšná léta. Ta úspěšná ale převažují a vytváří zisk i potřebnou rezervu pro horší časy.

Vidět je to také u penzijka – loni sice dynamické fondy zaznamenaly pokles o necelých 11 %, rok před tím ale vydělaly v průměru téměř 17 % a v roce 2019 výnos sahal dokonce k hranici 19 %. Nové penzijko je na trhu přes deset let. Za tuto dobu dokázalo v dynamických fondech vydělat ročně v čistém v průměru 4 % a porazilo inflaci – ta za stejné období dosáhla průměrné roční hodnoty 3,1 %, a to i po započítání té loňské, která poprvé od devadesátých let byla dvouciferná na úrovni 15,1 %.

Dobře si vedly dynamické fondy nového penzijního spoření i v letošním 1. čtvrtletí, kdy zhodnotily vklady průměrně o 5,02 % a téměř z poloviny odmazaly loňskou ztrátu. Vyvážené fondy pak zhodnotily vklady středatelů o 4,54 % a podařilo se jim z loňského poklesu odškrtnout přes 70 %. Povinné konzervativní fondy, které před akciemi dávají ve svém portfoliu přednost dluhopisům, zhodnotily investice v prvním letošním kvartále o 2,23 %.

Průměrné zhodnocení vkladů v doplňkovém penzijním spoření v 1. čtvrtletí 2023

Průměrná úložka jen 824 korun, inflace brzdí

V průměru si však Češi spoří ve starých i nových fondech stále velmi málo, měsíčně jen 824 korun. Příspěvek zaměstnavatele pak dostává jen každý třetí střadatel – ve starém penzijku v průměru 1 095 korun měsíčně a v novém doplňkové penzijní spoření 1 180 korun. Stát chce nicméně lidi motivovat, aby spořili víc a ve hře je i možnost odečíst si z daní až 48 tisíc korun.

Chystá se novinka, kdo spoří v penzijku, odečte z daní až 48 tisíc

Nakolik bude hodnotu naspořených peněz ukrajovat inflace, ukáže její další vývoj. V dubnu meziročně zpomalila na 12,7 procenta a podle analytiků by měla dál brzdit. „Jednociferné meziroční inflace bychom se mohli dočkat v průběhu léta, pravděpodobným měsícem se nyní jeví červenec. V závěru roku by se pak inflace mohla nacházet poblíž 8 % a za celý letošní rok v průměru dosáhnout necelých 11 %,“ předpokládá Vít Hradil, hlavní ekonom společnosti Cyrrus.

Autor:
  • Nejčtenější

Drahota změnila nakupování Čechů, obchodníci začínají s cenami brzdit

Inflace je v Česku stále vysoká, meziročně se drží na úrovni 8,5 procenta. Nakupování v akčních nabídkách a ve slevách...

Začínali s jedním výrobkem. Dnes jich mají čtyři stovky a prodávají i do světa

Na trhu jsou více než třicet let. AG Foods založil Jiří Jízdný v roce 1990, začínal přitom s jediným produktem. Ten...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Psycholog radí, jak odpovídat na nejčastější otázky při pohovoru

Nezaměstnanost je v Česku nízká a řada firem hledá nejrůznější odborníky. Pokud zvažujete hledat si novou pracovní...

Energie by mohly zlevnit, na ceny před covidem ale zapomeňte

Sjednat si pevné ceny energií a na jak dlouho, nebo se spolehnout na burzovní vývoj a platit spotové ceny? To jsou...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

KOMENTÁŘ: Čtvrtinu majetku drží stovka nejbohatších, střední třída u nás chybí

Premium Pouhé jedno procento české populace, tedy necelých 100 tisíc lidí, disponuje finančním majetkem přesahujícím 5 milionů...

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Při výchově sourozenců nejde být úplně spravedlivý, vysvětluje psycholožka

Premium Do pracovny za ní chodí rodiče, kteří tápají ve výchově ratolestí, řeší komplikované vztahy sourozenců či výchovu...

Jsme firma na zážitky. Ředitel Sparty Křivda o Priskem i novém stadionu

Premium Dodnes ho zabolí nohy, když si vzpomene, jak hrála Sparta naposledy v Edenu. V loňském derby dostala takovou...

Poplatek za výběr důchodu v hotovosti na poště od září zdražuje

Česká pošta zvyšuje od září 2023 poplatek za výplatu důchodu v hotovosti na 35 korun namísto původních 29 korun. Podle...

Jak si mohou přivydělat lidé v předčasné i řádné penzi či předdůchodu

Přivydělat si k penzi je pro některé seniory a seniorky nutnost, pro jiné možnost, jak být stále aktivní, zvýšit si...

KOMENTÁŘ: Legendární tisícovka na penzijko už nestačí

Nejen zajištění na stáří, ale i inflace nutí Čechy investovat. Jakými jsme investory, a jaké jsou nové možnosti...

Alternativní fond nebo DIP. Některé novinky v penzijním spoření provází pochyby

Vláda připravila novelu zákona o penzijním spoření. Ta změní podmínky pro výplatu státního příspěvku, ale zavádí i nové...

Já vím své, říká modelka Taťána Kuchařová k třetí svatbě Brzobohatého

Taťána Kuchařová (35) zavzpomínala na své dětství i dospívání v Opočně a popsala své aktuální plány do budoucna....

Jiří Paroubek se potřetí oženil, expremiér si vzal bývalou poslankyni ČSSD

Po opožděné páteční oslavě svých 71. narozenin se bývalý premiér Jiří Paroubek o víkendu oženil, tentokrát už potřetí....

Solární panely odcházejí překvapivě rychle a záruky nefungují, říká expert

Premium Solární boom může za pár let přinést majitelům fotovoltaických elektráren nepříjemné překvapení. Životnost solárních...

Žiju se ženou, přiznala farářka ze StarDance Martina Viktorie Kopecká

Farářka Církve československé husitské Martina Viktorie Kopecká (37), která zaujala televizní diváky v soutěži...

Toxická laguna v Rumunsku pohlcuje vše živé. Katastrofa není daleko

V té krajině není nic lidského, a nebýt věže kostela, která ční z bahnité hmoty, ani by tu nic přítomnost člověka...