Čtvrtek 17. června 2021, svátek má Adolf
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
  • Čtvrtek 17. června 2021 Adolf

Penzijní srovnávač: Na využití starých výhod máte už jen tři měsíce

Jen do konce letošního listopadu máte čas uzavřít si penzijní připojištění podle starých podmínek. Vyzkoušejte Penzijní srovnávač a uzavřete smlouvu nebo si změňte měsíční příspěvek, abyste získali vyšší podporu od státu.

Ještě do 30. listopadu máte možnost uzavřít smlouvu o penzijním připojištění podle starých a pro mnohé i výhodnějších podmínek. Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

Penzijní připojištění (takzvaný třetí pilíř) bude sice možné uzavřít i později, ale už jen podle nových podmínek. Kdo si ho uzavře v roce 2013, nebude mít možnost si po 15 letech vybrat půlku naspořených peněz, nebude mít zaručeno, že roční zhodnocení penzijního připojištění nebude záporné a také se dostane k naspořeným penězům později než v 60 letech.

O této změně se zatím moc nemluvilo, nicméně ji uvádí na svých stránkách ministerstvo práce a sociálních věcí v kapitole Penzijní připojištění: Kdo uzavře smlouvu nebo převede po 1. lednu 2013 penzijní připojištění do nových účastnických fondů, může čerpat jednorázové vyrovnání nejdříve při dosažení důchodového věku a pravidelnou penzi (nejkratší doba výplaty je tři roky) nejdříve pět let před dosažením důchodového věku.

Chcete-li plně využít starých výhod, neváhejte

Server Penzijnísrovnávač.cz je určený pro všechny, kteří ještě na penzi nespoří, ale i pro ty, kteří už smlouvu na penzijní připojištění mají, ale chtěli by se dozvědět více či si na smlouvě provést nějakou změnu. Kdo se v problematice penzijního připojištění stále moc nevyzná, může si přečíst odpovědi na 14 základních otázek.

Na úvodní stránce vpravo najdete informace o všech penzijních fondech, kolik mají klientů, výkonnost a jak si vedly v posledních letech.

Nahoře najdete dvě tlačítka "Nová smlouva" a "Zvýšení příspěvku". Jak už z názvu vyplývá, klikněte na příslušné tlačítko podle toho, jestli si chcete nechat spočítat, kolik naspoříte v jednotlivých fondech, nebo zda chcete udělat ve své stávající smlouvě změnu.

Nová smlouva - Po kliknutí po vás server bude chtít pár údajů. Pokud chcete jenom fondy porovnat, stačí když vyplníte jméno, měsíční částku, ročník narození a souhlas se zpracováním. Po kliknutí na "Spočítat nabídku" se objeví nabídka všech devíti penzijních fondů. Najdete tu předpokládanou částku, kterou našetříte do 60 let a hodnocení fondů podle Fincentra. Dole na stránce můžete v políčku jednoduše změnit měsíční úložku a vše nechat spočítat znovu.

Příklad: Rozdíly mezi jednotlivými fondy nejsou na první pohled nijak závratné, ale jsou. Pokud začnete spořit ve 30 letech a budete ukládat měsíčně tisícovku, budete mít na konci spoření na účtu od 555 211 korun do 704 616 korun, což dělá rozdíl téměř 150 tisíc korun za celou dobu a přibližně pět tisíc za rok.

Penzijní srovnávač: Úvodní strana "Nová smlouva"

Penzijní srovnávač - úvodní strana Nová smlouva

Penzijní srovnávač: Srovnání penzijních fondů

Penzijní srovnávač - srovnání fondů

Sáhněte si pro maximální podporu od státu

Když si vyberete konkrétní fond, klikněte na "Sjednat smlouvu". Na další stránce pak předvyplníte smlouvu, uvedete kontakty, zvolíte měsíční úložku a důkladně si pročtěte všechny podmínky. Po odeslání se vám ozve poradce z Fincentra, který s vámi zkontroluje vyplněné údaje a pošle vám smlouvu k podpisu zároveň s obálkou, do které podepsanou smlouvu vložíte a pošlete zpět. Za pár dní dostanete registrační dopis, což je potvrzení, že jste stali účastníkem fondu.

Fakta

  • Smlouvu o penzijním připojištění má v Česku 4,6 milionu lidí.
  • Průměrný měsíční příspěvek je 441 korun.
  • V prvním pololetí 2012 došlo k meziročnímu nárůstu nově uzavřených smluv o penzijním připojištění o 63 procent.
  • Lidé uzavřeli 380 tisíc nových smluv, oproti stejnému období roku 2011, kdy jich bylo 234 tisíc. Meziročně stoupl počet o téměř 150 tisíc smluv.

(Zdroj: MFČR, APF)

Proč měnit měsíční úložku? Státní podpora bude stále, ale změní se podmínky pro její výši. A to všem, tedy i lidem, kteří si už na penzi dávno spoří. 

Zatímco ještě letos platí, že na nejnižší podporu od státu dosáhnete už při ukládání stokoruny měsíčně, od ledna 2013 budete muset dát stovky tři. Zato se vám však zvýší měsíční státní příspěvek z 50 na 90 korun. Nově se také navýší  maximální měsíční částka, kterou vám stát přispěje, ze 150 na 230 korun. Pro získání maxima však budete muset pravidelně spořit tisíc korun. Nyní stačila pětistovka (celou tabulku najdete zde).

A protože nemůžete jen tak sami od sebe posílat fondu měsíčně víc peněz a musíte mu to písemně oznámit, můžete to udělat jednoduše prostřednictvím Penzijního srovnávače.

Zvýšení příspěvku - Tato stránka je určena pro majitele smluv, kteří chtějí změnit svůj měsíční příspěvek. Po kliknutí vepíšete do formuláře potřebné údaje včetně nové částky a dáte "Spočítat navýšení". Na další stránce se objeví výpočet a pokud souhlasíte, kliknete na "Dodatek ke smlouvě". Formulář vyplníte a odešlete. Během několika dnů vám domů dorazí papírový dodatek ke smlouvě, který odešlete podepsaný zpět. Fondy musí mít tiskopisy zaevidované s podpisem, protože na základě této částky žádají o státní příspěvky.

Čtěte více:

Příklad: Třicetiletý muž bude ukládat 100 korun měsíčně, v 60 letech bude mít na účtu 47 533 korun, nedostane žádnou podporu od státu. Když bude ukládat 300 korun měsíčně, bude mít na konci spoření na účtu už 185 378 korun, což už je podstatně více. Pokud by ukládal měsíčně tisícovku, naspořil by za 30 let 584 651 korun, z toho od státu 82 800 korun.

Penzijní srovnávač: Úvodní strana "Zvýšení příspěvku"

Penzijní srovnávač - úvodní strana Zvýšení příspěvku

Penzijní srovnávač: Srovnání státních příspěvků

Penzijní srovnávač - srovnání státních příspěvků

Kdo bude chtít využít i další výhodu, a to snížit si daňový základ, bude muset měsíčně spořit dva tisíce korun. První tisícikoruna, za kterou dostáváte státní podporu, se z daní neodečítá (dosud to byla pětistovka) a o druhou tisícovku měsíčně se sníží daňový základ. Za rok si tedy budou moci zase odečíst 12 tisíc korun ti, kteří pošlou do fondu 24 tisíc korun.

Zvýšení lze provést kdykoli. Kdo si však chce zajistit vyšší státní příspěvek (případně o něj nepřijít) hned od ledna, musí fond požádat o zvýšení nejpozději letos prosinci. Ideálně však do konce listopadu, protože během prosince budou mít fondy napilno s přechodem na nový systém a vaši žádost by nemusely stihnout zaevidovat.

  • Nejčtenější

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Opustil dobře placené místo v bankovnictví a rozjel firmu. Nelituje

Vystudoval ekonomii, nastoupil do banky, pracoval i v bankách v zahraničí. Oboru zůstal věrný i po návratu do Česka....

Zmapovali jsme nejlepší spořicí účty. Výnosy stále padají

Porazit inflaci se zhodnocování vkladů na spořicích účtech nejde. Výnosy dál padají. Úrokové sazby u aktuálně...

Advokát: Stanovit výživné na dítě jen podle daňového přiznání je nesprávné

Výživné se určuje na základě možností, schopností a majetkových poměrů povinného rodiče. Jakkoliv jednoduché se toto...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Jak ochránit peníze před inflací? Jedním z řešení jsou investice

Investiční analytici doporučují domácnostem a firmám právě teď investovat peníze na finančních trzích. Důvod je...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Upřímnost fotbalové antihvězdy. Souček o tetování, rasismu i vyjídání ledničky

Premium Říká o sobě, že je obyčejný kluk z Brodu. Přitom si ho už stihla zamilovat fotbalová Anglie a Česko na něj spoléhá: na...

O antikoncepci už není takový zájem. Párový sex upadá, míní gynekolog

Premium „Všichni strašili, že bude upadat mravnost a ženy budou mít z dlouhodobého užívání pilulek zhoubná onemocnění jater....

  • Další z rubriky

Třetina účastnických penzijních fondů loni překonala inflaci

Stejně jako podílové fondy zakončily loňský rok v plusu i penzijní fondy. Transformovaným fondům sice klesl výnos často...

Pracující a podnikající důchodci mohou žádat o zvýšení své penze

Kdo v důchodu pracuje nebo podniká, může od státu získat vyšší důchod. A to za výdělečnou činnost, která podléhá...

Spořit na penzi s příspěvkem státu půjde v novém účastnickém fondu

Skupina Partners získala od centrální banky licenci na vlastní penzijní společnost. Na jejím základě pak zažádala o...

Mladí by chtěli do penze v 60 letech. Mají jasno, jaký důchod jim postačí

Generace narozená po roce 1971 bude podle současných pravidel odcházet do penze v 65 letech. A to jak ženy, tak i muži....

Advantage Consulting, s.r.o.
TECHNOLOG VE VÝROBĚ (40-45.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 40 000 - 45 000 Kč

Manželka majitele Alzy promluvila o fungování firmy, se Zavoralem se rozvádí

Majitel tuzemského internetového gigantu Alza.cz Aleš Zavoral patří se svým jměním mezi nejbohatší Čechy. Na rozdíl od...

Sledujeme začátek rituální sebevraždy lidstva, říká Čech s IQ 206

Premium Je jedním z nejchytřejších Čechů, ale jako robot nepůsobí. Při osobním setkání je Karel Kostka, vzděláním učitel,...

Moderátor Aleš Cibulka skončil na jednotce intenzivní péče

Čtyřiačtyřicetiletý Aleš Cibulka měl v sobotu v rozhlasovém pořadu Tobogan dělat narozeninový rozhovor s herečkou Marií...

Rozloučení se Šafránkovou bude asi veřejné, pohřeb s poctami rodina nechce

Rodina zřejmě počítá s veřejným rozloučením se zesnulou Libuší Šafránkovou. Zatím ale není jasné, v jaké by to mělo být...

Parkinson má v počátcích nemoci nenápadné příznaky. Co vás může varovat?

Obávaná nemoc spojená s nezvladatelným třesem přichází pomalu a nepozorovaně, takže řada postižených mnohdy vůbec...